Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Jak rozsądnie zaplanować i automatyzować procesy IT?



Środowisko IT obsługuje równocześnie wiele zadań, ale mało organizacji potrafi zaplanować działanie w optymalny sposób i przewidzieć czas zakończenia tych operacji. Przedstawiamy podstawy planowania obciążeń, będące elementem zaawansowanego zarządzania procesami IT.

Automatyzacja przetwarzania danych wywodzi się ściśle z epoki komputerów klasy mainframe, w których aplikacje działały zgodnie z dokładnie określonym planem, a procesy wsadowe wykonywano zazwyczaj w nocy. Razem z przejściem do modelu rozproszonego, dział IT musiał wykazać się większą elastycznością działania i miejsce wielu zadań wsadowych wykonywanych codziennie w zaplanowanych ściśle godzinach zajęły procesy przetwarzania uruchamiane przez cykl zdarzeń biznesowych. Dotyczy to znaczącej większości przedsiębiorstw, które w ten sposób uruchamiają procesy obsługi wyzwalane przez zdarzenie z nimi związane. Dopełnieniem tych zadań są klasyczne procesy wsadowe, takie jak na przykład zasilanie hurtowni danych lub przeliczenie części wolnozmiennych danych na potrzeby raportów.

Wojciech Zaremba, architekt rozwiązań w firmie Compfort Meridian mówi: „Każda firma, która ma jakiekolwiek przetwarzanie – logistyczne, sprzedażowe lub inne – boryka się z podobnymi problemami. Nie wiedzą ile czasu zajmą obliczenia, czy wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym planem, a jeśli nie, to jakie będą skutki. Obecnie odchodzimy od przetwarzania ściśle wsadowego na rzecz obsługi zdarzeń związanych z usługami. Nadal jednak musimy określić, kiedy dany proces się zakończy. Przy wieloetapowych zadaniach trudno ocenić ewentualne opóźnienie i nie pomoże tu nawet najlepsza intuicja”.

Planowanie klasy enterprise

Istotą planowania zadań przetwarzania nie jest rozpoznanie detali technicznych każdego z zadań, ale planowanie zachowań systemu, kontrola przetwarzania i raportowanie. Do wielu systemów i aplikacji (w praktyce dotyczy to większości narzędzi biznesowych dostępnych na rynku) można dołączyć odpowiednie interfejsy, które mogą kierować wykonywaniem zadań, łączyć je w ciąg przyczynowo-skutkowy i raportować wyniki pracy.

Wojciech Zaremba wyjaśnia: „Dostarczamy narzędzie, które kontroluje przetwarzanie w całym przedsiębiorstwie. Nie tworzy ono zadań, ale kontroluje to, co się dzieje w firmowych systemach. Może to być przetwarzanie pliku w modelu wsadowym, ale także procesy związane z obsługą wniosków kredytowych. Wszystko, co dzieje się w firmowym IT można za pomocą takiego narzędzia przetworzyć, uruchomić, kontrolować, a na końcu wyświetlić status. W procesach może być zawarta logika – jeśli zadanie wykonało się poprawnie, to system wyzwoli kolejne zadania z tej ścieżki, jeśli nie, to nastąpi przejście do innej ścieżki lub aplikacja spróbuje wykonać to samo przetwarzanie ponownie”.

W praktyce integrację można przeprowadzić z różnymi aplikacjami. Narzędzie może oczekiwać na zdarzenie pochodzące z aplikacji takich jak SAP i na jego podstawie uruchomić przepływ zadań w tym lub innym systemie. Siłą dobrego narzędzia jest możliwość integracji z różnymi systemami oraz zbieranie informacji o działaniu każdego z procesów, które składają się na ogólny schemat przetwarzania.

Wojciech Zaremba mówi: „Obsługa procesów biznesowych rzadko dotyczy pojedynczego zdarzenia, przeważnie łączy się aplikacje i zdarzenia w proces po stronie IT. Chociaż wejście faktury lub zamówienia do systemu SAP może spowodować wygenerowanie oczekiwanej listy w SAP, ale jeśli trzeba tę listę dostarczyć na przykład na serwer FTP i poinformować za pomocą serwisów webowych zdalny system o fakcie ukończenia transferu, to takie zadanie wykracza poza możliwości typowej instalacji SAP. Workload automation obsługuje podobne zdarzenia i łącznie z mechanizmami sterowania procesami na poziomie różnych aplikacji pełni rolę swoistego zarządcy integracji procesów”.

Koszty i organizacja

Jeszcze niedawno każde z narzędzi było rozważane pod kątem oszczędności. Przy wprowadzaniu automatyzacji procesów nie można mówić o natychmiastowych ograniczeniach, gdyż cel wdrożenia jest zupełnie inny – optymalizacja i uporządkowanie procesów, a także ich pełna przewidywalność. Samo wdrożenie również jest inne niż na przykład systemu ERP – jest procesem wieloetapowym, implementacja wymaganych dwóch tysięcy przetwarzań może zająć od kilku miesięcy nawet do dwóch lat i zazwyczaj wymaga zmian wewnątrz firmy.

„Zaczynamy zawsze od rozpoznania i uporządkowania procesów. Potem następuje ich dokładna implementacja, bez żadnych zmian, aby uniknąć ewentualnych błędów. Następnym etapem jest uruchomienie produkcyjne oraz początek zbierania danych. Narzędzie kontroluje każde wywołanie procesu, zapisuje czas i statusy wywołań, co sprawia, że po kilku wykonaniach zaczyna się tworzyć zestaw statystyk i wyłaniają się informacje na temat działania. W tym miejscu rozpoczyna się optymalizacja przetwarzania. Jeśli na przykład czas pracy danego zadania różni się znacząco od tego, który wynika z historii poprzednich przetwarzań, to możemy wyciągać wnioski odnośnie poprawności i wpływu na czas realizacji całego procesu jeszcze przed jego zakończeniem. W praktyce ma to krytyczne znaczenie biznesowe bo właśnie przewidywalność, powtarzalność oraz kontrola jest najważniejszym efektem wdrożenia systemu workload automation BMC Control M” - konkluduje Wojciech Zaremba.

Czas to pieniądz

Informacja o działaniu skomplikowanych procesów przetwarzania ma krytyczne znaczenie dla IT w wielu firmach. Jeśli przykładowe procesy związane z bilingiem u operatora telekomunikacyjnego mogą zajmować dwa do trzech dni, to zazwyczaj w połowie procesu odbywa się zebranie komisji, która musi przeanalizować pewne dane. Dysponując narzędziem automatyzacji przetwarzania, dział IT może z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że dany etap zostanie ukończony przykładowo za 4h i na podstawie tej informacji można odpowiednio zaplanować spotkania i decyzje biznesowe.

Wojciech Zaremba wyjaśnia: „niekiedy całość procesów z danego cyklu musi wykonać się do określonej godziny, by osiągnąć oczekiwany skutek biznesowy. Przykładem mogą być rozliczenia płatności bezgotówkowych – jeśli plik nie zostanie przekazany w ustalonym czasie, płatności nie będą zrealizowane. W praktyce takie opóźnienie oznacza potrzebę pozyskania jednodniowego kredytu bankowego na olbrzymią kwotę. Kontrolując przebieg przetwarzania, o konieczności podjęcia takich decyzji będzie można powiadomić managerów odpowiednio wcześniej”.

Jeśli dział IT będzie mógł zawczasu przewidzieć opóźnienia na ścieżce krytycznej harmonogramu, w pewnych przypadkach może skrócić czas przetwarzania niektórych procesów kosztem wyłączenia innych – mniej pilnych. Zwolnione w ten sposób zasoby mogą zasilić obsługę kluczowych procesów i w ten sposób minimalizować ewentualne straty spowodowane opóźnieniem.


źródło: Compfort Meridian


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Piotr Napisany : 01.06.2015 21:00

Quality Excites 2015!

Super konferencja jedna z najlepszych w Polsce!

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty.
Napisane przez Piotr
( 17.04.2024 06:12 )

 · Google nasila walkę z nieuczciwymi i niebezpiecznymi reklamami.
Napisane przez Piotr
( 16.04.2024 07:07 )

 · Canal+ na kwiecień.
Napisane przez Piotr
( 15.04.2024 08:03 )

 · Netflix na kwiecień.
Napisane przez Piotr
( 12.04.2024 04:00 )

 · Liga Mistrzów od nowego sezonu w Canal+
Napisane przez Piotr
( 11.04.2024 08:59 )

 · Powrót legendy. "Fuks 2" od kwietnia na Prmie Video.
Napisane przez Piotr
( 10.04.2024 07:53 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
2 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
3 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
4 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
5 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
6 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
7 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
8 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
9 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
10 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.