Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Ekspresowe tempo rozwoju Amazona w Polsce. Dwa nowe centra w 2017 rokuMimo że w centrum e-commerce Amazon w Kołbaskowie obok Szczecina funkcjonuje już od paru miesięcy, dopiero w tym tygodniu zorganizowano jego otwarcie. Mieliśmy okazję je odwiedzić i przekonać się, czy w jednym miejscu pracy możliwa jest koegzystencja maszyn i ludzi. Przy okazji była to także dogodna okazja, żeby z perspektywy ocenić dotychczasową ekspansję Amazona na Polskim rynku.

Centrum w Kołbaskowie ma być wizytówką i pokazem możliwości w zakresie automatyzacji pracy Amazona. Przedstawiciele tamtejszego oddziału chwalą się, że jest to jedno z najnowocześniejszych jednostek w całej sieci e-commerce na świecie. Wszystko za sprawą ponad 3 tys. robotów zaprojektowanych w dziale Amazon Robotics. Co ważne, powstają też nowe miejsca pracy. Aktualnie zatrudnionych jest kilkaset osób, docelowo będzie ich ponad 1000.

Wartość inwestycji szacowana jest na 410 milionów złotych. W ciągu 10 miesięcy udało się oddać do użytku 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni hal. Oczywiście wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Tak jak w przypadku innych tego typu inwestycji, kluczowa dla firmy była bliskość do autostrady oraz lotniska w Szczecinie. Przygotowano także własną infrastrukturę: wybudowano m.in. 5 przystanków autobusowych. Nie mogło też zabraknąć parkingu na 640 samochodów.

Amazon Robotics

Swoją innowacyjność centrum logistyczne zawdzięcza zastosowaniu owoców pracy Amazon Robotics: w skład floty w nowym centrum wchodzi ponad 3000 robotów. W efekcie pracownicy nie chodzą do regałów, to regały same do nich przyjeżdżają. Umożliwiło to skrócenie czasu poszukiwania określonego towaru, o 50% udało się też zwiększyć magazynowany asortyment.

Urządzenia, których zadaniem jest przewożenie regałów z przedmiotami, przypominają przerośnięte odkurzacze Roomba. W najnowszej swojej odsłonie, oznaczonej literą H, czyli Herkules, robot waży 150 kg, a jego udźwig wynosi 340 kg. Drive, bo tak brzmi jego potoczna nazwa, porusza się ze stałą prędkością 6 km/h, a do jego sterowania nie jest potrzebny operator. Autonomiczne roboty poruszają się, skanując umieszczone na podłodze kody QR – w centrum umieszczono ich aż 70 tysięcy.

Pod obudową umieszczono 2 koła, 4 silniki elektryczne, a całość zasilana jest 2 akumulatorami. Za produkcję płyt głównych odpowiada Toshiba. Dodatkowo umieszczona z przodu kamera zapobiega zderzeniu z innymi robotami lub przedmiotami.

Przedstawiciele firmy informują, że na 3232 roboty tylko jeden wymagał naprawy. Jak przyznał jeden z inżynierów, w przeszłości doszło do kilku usterek: najczęściej psuły się płyty główne i przednie kamery. Jednak system został zaprojektowany w taki sposób, by robot zatrzymywał się w razie awarii jednego z podzespołów. Gdyby jednak maszyny wymknęły się spod kontroli, przy każdym wejściu w widocznym miejscu umieszczony jest tzw. grzyb. Jego naciśnięcie skutkuje jednoczesnym zatrzymaniem wszystkich maszyn.

Historia z Amazon Robotics wiąże się z firmą Kivia, którą to Amazon wykupił w 2012 roku za 775 milionów dolarów, co do dzisiaj jest drugim co do wielkości zakupem w historii firmy. Po wdrożeniach w Stanach w 2015 roku, wrocławski oddział jako pierwsze europejskie centrum zostało wyposażone w roboty. Ich konstrukcja nieco różni się od tych, które pracują w Kołbaskowie. Są przede wszystkim cięższe, mają większy udźwig, zastosowano także mniejszy akumulator.

Z pewnością związki zawodowe z niepokojem śledzą tego typu postępującą automatyzację procesów w obawie przed sukcesywnym zastępowaniem pracowników robotami. Przedstawiciele firmy informują jednak, że od momentu wdrożenia Amazon Robotics, firma odnotowała pięciokrotny wzrost zatrudnienia w swoich centrach logistycznych.
Polska sieć Amazona

Amazon do Polski zawitał w 2014 roku. Od tamtego czasu firma prowadzi szeroko zakrojoną ekspansję, otwierając coraz to nowe centra logistyczne. Oprócz tego w Kołbaskowie do użytku oddano także dwa ulokowane we Wrocławiu oraz jeden w Poznaniu. W efekcie tylko na Dolnym Śląsku z tej okazji 4,5 tysiąca osób znalazło stałe zatrudnienie. W przedświątecznym okresie w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania przyjmowani są także dodatkowi pracownicy sezonowi. Przedstawiciele firmy nie podają dokładnej liczby, jednak wiemy, że jest ich nawet kilkanaście tysięcy.

Na czwarty kwartał 2017 roku przewidziano również otwarcie drugiego w tym roku centrum logistycznego, tym razem w Sosnowcu. Ma ono stanowić bazę dla dystrybucji odzieży na terenie Europy Zachodniej. Zgodnie z informacjami powierzchnia obiektu będzie nieco mniejsza niż centrum w Kołbaskowie i ma wynosić 135 tys. metrów kwadratowych. Dzięki inwestycji powstanie kolejne 3000 miejsc pracy.

Amazon nie ogranicza swojej działalności w Polsce wyłącznie do centrów logistycznych. W 2014 roku, na fundamencie przejętego Ivona Software, w Gdańsku otwarto Amazon Research & Develpoment, gdzie polscy inżynierowi oraz naukowcy pracują m.in. nad Alexą. O tym, jak przebiega uczenie asystenta mowy, szerzej pisaliśmy w naszej zeszłorocznej relacji z wizyty w centrum R&D. Oprócz tego zespół zespół pracuje nad takimi projektami jak: Alexa Automotive, Amazon Polly, Amazon Lex, Amazon Kindle, FireTV oraz tablety Fire.

Z kolei w Warszawie ulokowane jest biuro Amazon Web Services, które oferuje usługi w chmurze. Dla firmy to właśnie ona generuje największy dochód. O dynamice rynku może świadczyć raport finansowy, w którym eksperci finansowi informują, że wzrost segmentu spowolnił jedynie do 43 proc. Do polskich klientów należą m.in. LOT, Maspex, Onet, Interia czy Vivid Games.
Kiedy Amazon w Polsce?

Jak informowaliśmy, nie brakuje poszlak, które wskazują na to, że wreszcie będziemy mogli korzystać z usług polskiego sklepu. Na pewno świadczyć o tym może udostępnienie polskiego języka w ostatniej wersji aplikacji mobilnej. Przypominamy, że do niedawna klienci znad Wisły mogli korzystać z polskiej strony, wchodząc na Amazon.de. Debiut na polskim rynku może też zostać wymuszony przez rosnącą liczbę lokalnych przedsiębiorstw, które współpracują z Amazonem. Jak informują przedstawiciele firmy, jest ich już ponad 7 tys.


źródło: amazon


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter

Autor Komentarz
Brak komentarzy w bazie
Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-10-19
USD 3,7601 +0,80%
EUR 4,3049 +0,19%
CHF 3,7746 +0,54%
GBP 4,9014 +0,22%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Data scientist - nieszablonowy zawód w branży IT
Napisane przez Pawel
( 18.10.2018 08:13 )

 · Ktoś włamał się na Facebooka i podkradł 50 milionów kont.
Napisane przez Pawel
( 17.10.2018 06:12 )

 · ZF zainwestuje miliardy dolarów w rozwój technologii autonomicznych
Napisane przez Pawel
( 16.10.2018 06:07 )

 · List otwarty Intela w związku z ograniczoną dostępnością procesorów
Napisane przez Pawel
( 15.10.2018 06:05 )

 · Comarch świętuje 25 lat istnienia na rynku. Firma z Krakowa jest dziś obecna na całym świecie.
Napisane przez Pawel
( 12.10.2018 07:03 )

 · Android 9.0 na smartfonach Nokii: pierwszy model właśnie otrzymał aktualizację.
Napisane przez Pawel
( 11.10.2018 06:01 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Hala 100-lecia KS Cracovia: kosmetyka przed oficjalnym otwarciem

Artykuły
1 . 100 mln zł na rozwój technologii biomedycznych na Dolnym Śląsku
(29.09.2018)
2 . Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną
(29.09.2018)
3 . Urząd Patentowy chce stworzyć bazę polskiej własności intelektualnej
(29.09.2018)
4 . Na UW powstaje narzędzie przyspieszające opis sekwencji genetycznych bakterii.
(03.09.2018)
5 . European Rover Challenge w połowie września w Starachowicach
(03.09.2018)
6 . Odkryto najstarszy mur obronny w Izraelu
(08.08.2018)
7 . Polski Wavy w czołówce kategorii Big Data podczas finałów Imagine Cup 2018
(30.07.2018)
8 . Zgłoszenia do konkursu "Innowacja jest kobietą" - do końca sierpnia
(30.07.2018)
9 . Kraków Studenci z AGH zdobyli drugie miejsce w konkursie rakietowym w USA
(13.07.2018)
10 . Inkubator UW ze wsparciem od Microsoft
(13.07.2018)

Popularne pliki
1 . PITy 2017
(15.02.2018)
2 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
3 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
4 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
6 . PITy 2016
(07.02.2017)
7 . PITy 2015
(26.03.2016)
8 . PITy 2014
(11.01.2015)
9 . PITy 2013
(09.03.2014)
10 . Internet Explorer 11 (Win7)
(17.11.2013)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2018.