Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Data scientist - nieszablonowy zawód w branży IT



Artykuły o pracy w świecie IT skupiają się głównie wokół programistów. Najczęściej słyszymy o zapotrzebowaniu na osoby specjalizujące się w aplikacjach webowych, desktopowych czy mobilnych, albo będącą ekspertami związanymi z bazami danych.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się również o zawodzie, który jest rozszerzeniem analityka danych o umiejętności programowania, ale i nie tylko. Kim są zatem specjaliści data science, czym się zajmują oraz jakie umiejętności warto mieć, aby rozpocząć pracę na wymarzonym stanowisku?
Big Data i nowe wyzwania

Wraz z rozwojem IT, firmy pozyskują coraz więcej danych odnośnie klientów, produktów czy innych dóbr. Ilość informacji zwiększa się bardzo szybko i problemem nie jest już ich pozyskanie (aczkolwiek też jest nadal ważne), ale obróbka i użycie dostępnych faktów. Firmy są obecnie świadome, iż obwiednie wykorzystanie danych jest kluczem do sukcesu (afera z Cambridge Analytica i wyborami w USA). Informacje o nas zbierają smartfony, smartwatche, telewizory, systemy operacyjne, przeglądarki internetowe, kamery przemysłowe czy nawet lodówki. Każdy z nas niebezpośrednio generuje olbrzymie ilości danych. Odpowiednie przetworzenie i użycie tych informacji generuje realny zysk. To właśnie zapotrzebowanie na zarządzanie danymi wymusiło potrzebę zaistnienia specjalistów data science.

Eksperci w tej dziedzinie są połączeniem osób zajmujących się analizą danych z nauczaniem maszynowym. Pozyskane informacje nie są już wartością samą w sobie. Głównym celem jest odpowiednie ich przetworzenie i wykorzystanie. Omawiany zawód łączy wiele zadań, które do tej pory wykonywane były przez różne zespoły, często w całkowitym odseparowaniu od siebie. Obecnie biznes oczekuje realnych korzyści z posiadanych danych. Mogą to być systemy do rekomendowania produktów w Internecie na podstawie działań użytkownika, aż po analizę danych z kamer CCTV w celu wykrywania terroryzmu (Microsoft obecnie tworzy system do wykrywania broni z obrazów z kamerach przemysłowych).

Data scientist – nieszablonowy zawód w branży IT

Specjaliści data science mają bardzo szerokie kompetencje. Muszą mieć wiedzę z zakresu matematyki i statystki, a także być biegłymi w programowaniu. Oczywiście warto znać także dziedzinę, którą badamy. Omawiani eksperci to także osoby, które stoją na pograniczu biznesu i IT. Często muszą komunikować się z klientem i mieć wiedzę niezbędną do przelania potrzeb na kod z użyciem dostępnych danych. Dodajmy tutaj, że jak zawsze w branży IT, język angielski jest niezbędny, aby móc realnie myśleć o pracy na stanowisku data scientist.

Osoby rozpoczynające karierę w tej dziedzinie nie muszą już od startu być obeznane we wszystkich omówionych zagadnieniach. Podstawą jest analityczne myślenie, które jest niezbędne w tej pracy, gdzie głównym celem jest rozwiązywanie zaistniałych problemów. Warto nadmienić, że zapewne łatwiej rozpocząć karierę w data science osobom mającym już jakiekolwiek doświadczenie w temacie

analizy danych czy statystyki. Z drugiej strony poszukiwani są również pracownicy z innych branż jak chociażby ekonomia, gdzie w trakcie późniejszej pracy będą mogli posiąść pozostałe wymagane umiejętności. Wspólną cechą niezbędną do wykonywania zawodu jest jednakże kreatywne podejście do zadanego tematu i komunikatywność.

Umiejętności miękkie to również bardzo ważny aspekt data science. Swobodna komunikacja z kardą zarządczą i umiejętność przekazania wyników analiz są ważne w pracy w każdej firmie. Dodatkowo zaawansowani eksperci data science często pełnią funkcje kierownicze nad całym zespołem, który składać się może z osób o różnych umiejętnościach.
Data Scientist, a programowanie

Umiejętność kodowania jest niezmiernie ważna w pracy osób na stanowisku data scientist. Wybór języka nie jest jednak w tym przypadku trywialny. Może się okazać, że wymagane będzie posiadanie wiedzy z programowania w kilku językach, w zależności od projektu czy klienta.

Rozpoczynając jednakże naukę warto zdecydować się na język popularny w danej dziedzinie i najbardziej przyszłościowy. Bez wątpienia takim językiem jest obecnie Python. Wg KDnuggets (https://www.kdnuggets.com/2018/05/poll-tools-analytics-data-science-machine-learning-results.html) Python ma obecnie niemalże 66% rynku data science. Wyprzedził on już rok temu „nieśmiertelny” język R i nie zwalnia tempa.

O popularności Pythona w data science zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze jest on w pełni darmowy co jest niezaprzeczalną zaletą w porównaniu chociażby do płatnego Matlaba. Kolejną zaletą Pythona jest niski próg wejścia, w porównaniu do konkurencyjnych języków. Rozpoczęcie z nim przygody jest bardzo proste, co jest niezmiernie ważne w dziedzinie skupiających specjalistów z różnych dziedzin. Pierwsze skrypty można stworzyć odczuwalnie szybciej w Pythonie, niż w takiej Javie czy C++.

Jest on także znacznie przejrzystszy i popularniejszy niż R, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć kursy Pythona w sieci. Dodatkowo sam język jest bardzo uniwersalny i szeroko stosowany w różnych gałęziach IT. Znajdziemy go w aplikacjach zarówno desktopowych jak i webowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go w procesie ETL (extraction, transformation, loading – wstępnej obróbki danych).

Dodatkowo za Pythonem przemawia bardzo duża liczba solidnych pakietów wykorzystywanych przy data science. Znajdziemy tutaj chociażby Pandas, Scikit-learn czy Tensorflow. Sprawa to, że Python jest znacznie atrakcyjniejszy od popularnej w świecie programowania Javy.

Jeśli omawiamy data science i języki programowania warto pamiętać, że ciągle ważna jest znajomość baz danych. Czy wybierzemy R, Pythona czy Javę, na jakimś etapie pracy pojawi się zapewne wymóg posiadania wiedzy z SQLa.
Ciekawy zawód z wyzwaniami

Data scientist to zawód, który jest wymagający, ale dający jednocześnie wiele satysfakcji. Pozwala on na poszerzenie wiedzy z zakresu programowania i analitycznego myślenia. Będzie to praca z wieloma wyzwaniami i problemami do rozwiązania. Ujarzmienie i wykorzystanie Big Data w wielu firmach to klucz do sukcesu, a jednocześnie coraz większe ilość danych dostarczanych przez ludzi i systemy powoduje, iż zapotrzebowanie na data scientistów będzie rosło.

Nie jest to praca prosta, a prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie to osoby mające bardzo szeroką wiedzę. Znajomość matematyki i statystki, a także programowania jest zrozumiała w pracy data scientystów. Jednakże warto dodać, że równie ważne są umiejętności miękkie i ogólna dociekliwość w poszukiwaniu korelacji. Nie bez znaczenia jest także znajomość dziedziny, która wykorzystuje zdobyte dane do przetworzenia i użycia. Pomimo wielu wymogów, praca jest wyjątkowo ekscytująca i satysfakcjonująca. Data science jest młodą odnogą IT, która ma realny wpływ na otaczający nas świat.



źródło: pap


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Brak komentarzy w bazie
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Pakiety biurowe Microsoftu bez usługi Teams są już dostępne globalnie.
Napisane przez Piotr
( 18.04.2024 08:13 )

 · LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty.
Napisane przez Piotr
( 17.04.2024 06:12 )

 · Google nasila walkę z nieuczciwymi i niebezpiecznymi reklamami.
Napisane przez Piotr
( 16.04.2024 07:07 )

 · Canal+ na kwiecień.
Napisane przez Piotr
( 15.04.2024 08:03 )

 · Netflix na kwiecień.
Napisane przez Piotr
( 12.04.2024 04:00 )

 · Liga Mistrzów od nowego sezonu w Canal+
Napisane przez Piotr
( 11.04.2024 08:59 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
2 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
3 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
4 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
5 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
6 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
7 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
8 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
9 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
10 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.