Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Domenę europejską moża rejestrować z polskimi znakami.EURid, organizacja sprawująca kontrolę nad rejestracją domen europejskich (.eu) poinformowała, że od dzisiaj można już rejestrować domeny ze znakami diakrytycznymi - tzw. domeny międzynarodowe (IDN).

Po raz pierwszy użytkownicy z Unii Europejskiej mogą rejestrować nazwy domen z rozszerzeniem .eu ze znakami swojego narodowego alfabetu. Dostępne są wszystkie znaki z alfabetu łacińskiego, greckiego oraz cyrylicy. Dla nas dzisiejsza zmiana oznacza, że podobnie jak w domenach polskich (.pl), także w europejskich będzie można rejestrować nazwy zawierające polskie znaki diakrytyczne - na przykład "ł", "ą" czy "ó".

Domenę europejską ze znakami specjalnymi może zarejestrować każdy na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" - szczegółowych informacji należy jednak szukać nie na stronach EURid, ale w serwisach poszczególnych rejestratorów, którzy obsługują domeny dla użytkowników końcowych. Z informacji podanych przez EURid wynika, że nie wszyscy będą takie międzynarodowe domeny oferować.

źródło: eurid.eu


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Mozilla Thunderbird 3 nareszcie!Thunderbird 3 posiada karty, lepsze wyszukiwanie oraz archiwizowanie wiadomości. Jeden z najlepszych klientów pocztowych jest już gotów do pobrania!

Pobierz klienta poczty Mozilla Thunderbird 3.

Po wielu miesiącach przygotowań i testów pojawił się w końcu nowy klient pocztowy Thunderbird od Mozilli.

Co nowego?

Karty i wyszukiwanie

Jeżeli używasz kart w swojej przeglądarce internetowej, karty w Thunderbirdzie powinny również przypaść ci do gustu. Thunderbird 3 otwiera wiadomości w osobnych kartach umożliwiając szybkie przełączanie między nimi.

Również wyniki wyszukiwania zostaną otworzone w nowej karcie. Nowe narzędzia pozwolą wygodnie odfiltrować poszukiwane wiadomości lub zawęzić całe wyszukiwanie do wybranego okresu niezależnie od tego, kiedy i przez kogo wiadomość została wysłana.

Twoja poczta na twój sposób

Thunderbirda można dopasować do własnych, nawet najbardziej niezwykłych, upodobań - wszystko za pomocą tysięcy dodatków.

Niezależnie czy chcesz tylko zmienić wygląd za pomocą mini motywów Personas czy dodać funkcję kalendarza instalując rozszerzenie Lightning możesz to zrobić bezpośrednio z menedżera dodatków.

Łatwy start

We wcześniejszych wersjach, aby skonfigurować konto pocztowe należało wprowadzić szczegółowe informacje o POP/IMAP, SMTP, SSL/TLS itd... Teraz potrzebne będą jedynie nazwa użytkownika, adres e-mail oraz hasło - reszta zostanie ustawiona automatycznie.

W przypadkach kiedy program nie będzie w stanie wykryć najlepszej konfiguracji można dodać ją do bazy konfiguracji gromadzonych przez społeczność - dzięki temu następnym razem będzie łatwiej.

Inne nowości

* Zaawansowane filtrowanie rezultatów wyszukiwania - na przykład poprzez typy załączników.
* System archiwizacji wiadomości do folderów, pomagający w odszukiwaniu nawet tych otrzymanych wiele miesięcy temu.
* Dodawanie osób do książki adresowej jednym kliknięciem na ikonkę gwiazdki obok nadawcy otrzymanej wiadomości.
* Inteligentne foldery potrafiące łączy wiadomości z różnych Skrzynek dla wygody użytkowników.
* Menedżer dodatków, który pozwoli użytkownikom dostosować Thunderbirda do swoich potrzeb na setki sposobów.
* Poprawiona integracja z Gmailem, z jego międzynarodowymi wersjami i specjalnymi folderami, takimi jak Wysłane i Kosz.
* Poprawiona integracja z Windows i OS X: nowy wygląd, narzędzia importu, integracja wyszukiwania, wsparcie
dla książek adresowych Windows 7, Vista i Mac OS X Snow Leopard.
* Silnik Gecko 1.9.1: silnik renderujący i grafika oparte o te stworzone dla Firefoksa zgodne są z najnowszymi standardami sieciowymi oraz standardami zabezpieczeń.

źródło: mozilla


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Z Krupówek można sprawdzić pogodę na Kasprowym.Z Krupówek można sprawdzić pogodę na Kasprowym. Z hali Ornak - zachmurzenie na Polanie Chochołowskiej. Wszystko aktualizowane co 10 minut. Dzięki sieci monitorów w górach ma być bezpieczniej.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wspólnie z siecią Plus uruchomiło System Informacji Wizualnej dla Turystów.

- W tym sezonie zimowym szykuje się potężna zmiana. Do tej pory w schroniskach wisiały tablice, na które mało kto zwracał uwagę. Monitory przyciągają uwagę wszystkich. To ogromny postęp w informowaniu o nagłych zmianach pogodowych i zagrożeniach w górach - tłumaczy Marcin Józefowicz z TOPR-u, koordynator projektu.

Sieć 42-calowych monitorów zainstalowanych w tatrzańskich schroniskach górskich, a także w centrum Zakopanego, połączona jest za pomocą bezprzewodowego internetu z centralą TOPR-u, gdzie nad serwisem czuwa ratownik dyżurny.

- Rano, kiedy ludzie wyruszają w góry, nadajemy aktualny serwis pogodowy, czyli informacje o temperaturze, ciśnieniu, zachmurzeniu, opadach, sile wiatru i zagrożeniu lawinowym. Po południu turyści, odpoczywając w schroniskach, dowiedzą się na przykład, co zrobić w razie wypadku, jak wezwać pomoc - mówi Józefowicz.

Serwis sprawdził się już jesienią. Ale, jak podkreślają toprowcy, ogromnego znaczenia nabierze wraz z nadejściem sezonu lawinowego.

Monitory wiszą już w witrynach dwóch sklepów High Mountain przy Krupówkach, na dolnej i górnej stacji kolejki na Kasprowy i w dyżurce TOPR-u w Kuźnicach. W górach z informacji turyści mogą już korzystać m.in. w schroniskach Roztoka, na hali Ornak, na Polanie Chochołowskiej, w Morskim Oku, na Kalatówkach oraz przy wejściu na Halę Gąsienicową. Tam system działa już w pełni.

Na razie na wszystkich monitorach wyświetlany jest ten sam komunikat, ale wkrótce to się zmieni.

- Każdy z monitorów będzie miał swój odrębny kanał z informacjami o tym, jakie są warunki pogodowe w sąsiednich schroniskach. Na przykład z Doliny Pięciu Stawów będzie można sprawdzić pogodę w Roztoce, Morskim Oku i na Hali Gąsienicowej. To ważne przy planowaniu górskich eskapad, bo pogoda potrafi się zmienić w ciągu paru minut - podkreśla Józefowicz.

Już teraz jednak ratownik dyżurny może zamieścić na konkretnym monitorze komunikat, który dotyczy zagrożenia dla danego schroniska lub poszukiwań zaginionego turysty.

Ratownicy TOPR-u będą zachęcać zakopiańskie hotele i pensjonaty, żeby instalowały monitory także u siebie. Taki system świetnie sprawdza się od paru lat w Austrii, Włoszech i Szwajcarii.

System Informacji Wizualnej to nie pierwszy wspólny projekt ratowników TOPR-u i sieci Plus. Dobrze działa już od ponad ośmiu lat Zintegrowany System Ratownictwa z numerem ratunkowym 601 100 300.

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Cyberżołnierze poszukiwani!Ministerstwo Obrony Narodowej poszukuje fachowców do pracy w specjalnym zespole zajmującym się ochroną wojskowych sieci i systemów teleinformatycznych w ramach projektu Systemy Reagowania na Incydenty Komputerowe.

Niedawno pisaliśmy o brytyjskim wywiadzie, który rekrutował swoich agentów przy pomocy gier komputerowych. Okazuje się, że nie tylko brytyjczycy potrzebują informatyków - również Polskie Wojsko chciałoby wcielić w swoje szeregi jak najwięcej komputerowców.

W ostatnich latach cyberprzestrzeń stała się piątym wymiarem działań wojennych. Po wymiarze lądowym, morskim, powietrznym i przestrzeni kosmicznej - podkreśla płk Michalski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej

Wojsko poszukuje informatyków na rynku cywilnym. Wg Rz. w tym roku kurs w Korpusie Osobowym Łączności i Informacji w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu ukończyło 69 cywilów. Poszukiwania mogą się jednak okazać niezbyt owocnymi. Zamiast najlepszych specjalistów do wojska trafią raczej “średniacy”, bo jak zwykle problemem jest płaca: informatyk pracujący dla wojska może zarobić ok. 4,5 tys. zł - w cywilu kilka razy więcej.

Wg artykułu w Rzeczpospolitej, cyber-żołnierze potrzebni są w każdej jednostce, m.in. do walki w Internecie. My zastanawiamy się, czym tak naprawdę jest walka w internecie i kim w ogóle jest cyber-żołnierz?

źródło: rp.pl


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Fałszywe karty i fikcyjne zatrudnienieTrzynaście osób stanie przed sądem za oszustwa dokonywane przy pomocy sfałszowanych kart kredytowych. Krakowska prokuratura zakończyła śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej w ten sposób setki tysięcy złotych.

Oszuści przez rok działali na terenie Krakowa. Jak ustaliła prokuratura, przestępcy kupowali imitacje kart z Hongkongu i wgrywali w nie cyfrowe dane rzekomych klientów, nielegalnie wytwarzane na Ukrainie. Przy pomocy sfałszowanych plastików wybierano pieniądze, bądź dokonywano za ich pomocą zakupów sprzętu AGD bądź RTV.

Ale to oszustom nie wystarczyło. Wyjątkowo zyskowną działalnością okazało się też wyłudzanie kredytów bankowych na podstawie sfałszowanych dokumentów.

Przestępcy podrabiali dowody osobiste i zaświadczenia o zatrudnieniu. Zakładali także firmy-słupy, w których rzekomo mieli pracować. By uwiarygodnić je, w prywatnych mieszkaniach instalowano telefony stacjonarne, których numery we wnioskach do banku podawano jako firmowe.

Gdy bankowcy próbowali weryfikować zaświadczenia, dzwonili na nie i uzyskiwali "potwierdzenie" zatrudnienia i wysokości deklarowanych dochodów przez rzekomych pracowników. Dzięki lewym dokumentom oszuści brali pożyczki od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Część oskarżonych przyznała się do winy.

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Bing Maps w technologii SilverlightMicrosoft udostępnił betę swojego serwisu Bing Maps wykonaną przy użyciu Silverlight.

Jest ona dużo bogatsza od wersji standardowej. Oferuje płynne przechodzenie pomiędzy różnymi sposobami wyświetlania w zależności od poziomu powiększenia. Mogą to być zdjęcia lotniczne, satelitarne, modele 3D czy też klasyczne mapy. Na najniższym poziomie dostępny jest tryb streetside, podobny do street view w mapach Google.Drugą ciekawą nowością jest galeria aplikacji, które pozwalają programistom umieszczać własne informacje na mapach. Oprócz tradycyjnie dostępnych informacji o natężeniu ruchu drogowego, pobliskich sklepach i restauracjach można odszukać także blogi czy tweety dotyczące danego miejsca. Jest nawet wyszukiwarka murali, graffiti, billboardów i znaków. Na uwagę zasługuje także aplikacja Photosynth, wykorzystująca znaną technologię przestrzennego łączenia zdjęć. Dzięki niej można oglądać panoramiczne fotografie różnych miejsc, zarówno otwartych jak i pomieszczeń.

Zmiany w Bing Maps przedstawiono w krótkim filmie.

źródło: Microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
VLC media player 1.0.3Z cyklu MRT poleca!
VideoLAN Client godny uwagi program za pomocą, którego odtworzymy filmy, muzykę w wielu popularnych formatach. np: avi, divx, mp3, mp4 itd.

VLC (skrót od VideoLAN Client) media player to bezpłatny odtwarzacz umożliwiający oglądanie filmów i słuchanie muzyki w najróżniejszych formatach (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, DVD, MP3, OGG itd.). Głównym siłą programu nie jest jednak odtwarzanie plików zapisanych na dysku twardym czy płycie CD ale przede wszystkim multimediów nadawanych zdalnie (poprzez Internet lub sieć lokalną LAN) za pośrednictwem różnych protokołów dla transmisji strumieniowych. Dzięki temu VLC media player jest jednym z najlepszych rozwiązań do oglądania np. telewizji internetowych nadawanych w różnych standardach. Odtwarzacz obsługuje też różne formaty wyświetlania napisów - funkcjonalność ta nie jest jednak jeszcze ostatecznie dopracowana.

VLC w wersji 1.0.1 potrafi dekodować dźwięk z ścieżki Blu-ray Linear PCM czy Dolby Digital Plus. Ulepszono ponadto dekodery Real Video (wersje 3.0 i 4.0) oraz WMA. Pojawiła się również możliwość obsługi formatów Dirac, MLP and RealVideo w kontenerach MKV. VLC posiada również obsługę cyfrowych tunerów telewizji satelitarnej (DVB-S). Dodano eksperymentalną obsługę nośników Blu-ray oraz materiałów AVCHD.

W nowej wersji wprowadzono również poprawki w dekodowaniu ścieżek dźwiękowych, zakodowanych w systemach 5.1 oraz 7.1 oraz obsłudze plików RealMedia. Użytkownicy wersji linuksowej muszą zwrócić uwagę na usunięcie z projektu pluginów serwerów dźwięku Esound oraz aRts, jak również dodanej obsłudze dźwięku przestrzennego dla serwera PulseAudio. Poprawiono integrację z bibliotekami GTK i Qt.

Pobierz VideoLAN Client

źródło: videolan.org/


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Zmiana pozycji lidera na polskim rynku biur podróżyTraida, dotychczasowy lider w wysokości przychodów straciła pierwszą pozycję na rzecz Itaki. W 2010 biura podróży będą ostro walczyć o klientów. O miejsce w czołówce będzie walczył Exim Tours - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

2009 rok przyniósł spadek liczby zagranicznych wyjazdów i zwiększoną konkurencję między touroperatorami . Zmiana sytuacji rynkowej spowodowała, że Triada, która przez ostatnie lata zajmowała pierwsze miejsce na wartym 3 mld zł rynku czarterowej turystyki wyjazdowej straciła, pozycję lidera na rzecz Itaki. To awans o dwa miejsca w porównaniu do 2008 roku.

W tym roku udało nam się osiągnąć 47-proc. wzrost obrotów, które przekroczą 700 mln zł. Zwiększyliśmy liczbę klientów. W 2008 r. wysłaliśmy na wakacje 228 tys. osób, a w tym 286 tys. Spodziewamy się też dodatniego wyniku finansowego - powiedział gazecie Piotr Henicz, wiceprezes Itaki.

UOKiK: 4,2 mln zł kary dla Triady

Drugim co do wielkości biurem w Polsce jest niemieckie TUI. Jak wynika z raportu spółki, do której należy TUI i Scan Holiday, te biura zanotowały w naszym kraju w tym roku 291 mln zł obrotu i 35 mln zł straty.

Według cytowanych przez gazetę szacunków branży sprzedaż wycieczek spadła o 10 proc. Przyszły rok nie zapowiada się lepiej. Żeby zachęcić klientów do wyjazdów biura podróży zapowiadają upusty sięgające 40 proc.

źródło: gazeta.pl


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Office 2010 StarterMicrosoft będzie rozdawał Office 2010 za darmo. To nie żart. W ten sposób będzie dystrybuowana wersja Office 2010 Starter. Dowiedz się, co otrzymasz bezpłatnie od Billa Gatesa i Steve'a Ballmera.Click-to-Run i uruchom z sieci

Microsoft Office 2010 Beta Kliknij, aby powiększyć Microsoft Office 2010 Beta Udostępniona do testów edycja nosi ten sam numer kompilacji, co upubliczniona w zeszłym tygodniu wersja Professional Plus (oraz późniejsze Home & Business i Professional) - 14.0.4536.1000. Tym razem jednak wydana została tylko wersja 32-bitowa. Opisywana wersja pakietu nie współpracuje z Windows XP - jedynie z Vistą z SP1 lub nowszym i Windows 7 (także edycjami x64).

Plik instalacyjny zajmuje zaledwie 1,5 MB. Dlaczego tak mało? Ma to związek z opcją Click-to-Run. Została ona zaprojektowana w celu możliwości uruchamiania aplikacji z wersji Starter oraz Home & Business bezpośrednio z sieci. Instalowane są tylko niezbędne pliki konfiguracyjne. Po otworzeniu dokumentu i wybraniu nowej opcji, np. w Wordzie zostanie ona ściągnięta z serwera Microsoftu i uruchomiona lokalnie. To rozwiązanie bazuje na technologii wirtualizacji oprogramowania Microsoftu App-. Raz uruchomiona funkcja składnika Office'a Starter pozostaje już na dysku, więc następne jej wywołanie pozwoli na jej szybkie uruchomienie. Po kilkugodzinnym korzystaniu z programów okazało się, że Office pobrał w tym czasie prawie 500 MB plików. Click-to-Run nie wymaga instalacji dodatkowych narzędzi do wirtualizacji (np. programu Windows Virtual PC czy trybu XP dla Windows 7), ponieważ działa w chmurze.

To rozwiązanie sprawdza się jedynie w przypadku szybkich połączeń internetowych: zazwyczaj pobierane jest jednorazowo kilkanaście MB danych. Na słabszych łączach wywołanie np. nowej wstążki powoduje przerwę w pracy z pakietem wynoszącą nawet kilkanaście minut, a w najgorszym wypadku... zawieszenie programu.

Tylko Word i Excel

Microsoft Office 2010 - Excel Kliknij, aby powiększyćMicrosoft Office 2010 - Excel Po instalacji pakietu w menu Start znajdują się tylko dwie znane aplikacje: Word 2010 oraz Excel 2010 i... to koniec! Tak, to prawda, funkcjonalność wersji Starter została ograniczona tylko do tych dwóch składników, a szkoda. Zaimplementowano również narzędzia Picture Manager i Upload Center. Wspomniane składniki zapewniają te same funkcje, co ich bracia z wersji Professional z wyjątkiem usprawnień z zakresu pracy grupowej (integracja z SharePointem, jednoczesna praca kilku osób nad plikiem itp.) i obsługi makr oraz rozszerzeń. Dla przykładu inne bezpłatne aplikacje Office'a 2010 oferowane w ramach Office Web Apps oferują znacznie mniej opcji.

Zabierz go gdzie tylko chcesz

Microsoft Office 2010 - Word Starter Kliknij, aby powiększyćMicrosoft Office 2010 - Word Starter Nowością Startera jest również funkcja Office To-Go. Umożliwia ona (z wykorzystaniem przejrzystego kreatora) sposobność przygotowania przenośnej instalacji pakietu, np. na pendrivie. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć pamięć USB, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami kreatora. W tym czasie pobierane są pliki z Internetu i na słabszych łączach (podobnie jak w przypadku funkcji Office Click-to-Run) potrwać to może nawet ponad godzinę.

Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe i z przyda się osobom często zmieniającym komputery. Własny spersonalizowany pakiet biurowy będziesz mógł wtedy wykorzystać gdziekolwiek tylko zechcesz, np. w u znajomego lub w kafejce internetowej.

Skutki uboczne?

Microsoft Office 2010 - Word Kliknij, aby powiększyćMicrosoft Office 2010 - Word Poza wspomnianymi ograniczeniami użytkownik Office Startera będzie nękany reklamami. Udostępniona wersja beta ich nie ma, trudno więc jednoznacznie określić ich inwazyjność. Tak naprawdę zależeć to będzie od partnerów OEM.

Dodatkowo jeśli zechcesz usunąć Startera z dysku, to nie myśl sobie, że po prostu odinstalujesz pakiet z poziomu Dodaj i usuń programy. Co prawda zniknie on z menu Start, ale nie z dysku. Składniki pobierane z sieci przechowywane są w specjalnym katalogu, a ich pozostawienie ma na celu szybszy rozruch programu w wypadku, gdybyś jednak chciał powrócić do Office'a Starter. Można je jednak usunąć dedykowanym narzędziem - Office 2010 Click-to-Run Cleanup. Aplikacja dostępna jest w witrynie Microsoft Connect i nie wiadomo czy zostanie udostępniona publicznie.

Tylko z nowymi komputerami

Obecnie wiadomo, że pakiet będzie rozprowadzany jedynie z nowymi komputerami (wsparcie oferowane będzie przez partnerów OEM). Tym samym jedynymi dostępnymi szerszemu gronu - wbrew wcześniejszym plotkom - bezpłatnymi aplikacjami Office'a 2010 pozostaną Office Web Apps. Czy Office 2010 Starter odniesie sukces? Przekonamy się o tym nie wcześniej niż w połowie 2010 roku, kiedy zostaną opublikowane finalne wersje produktów.

źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Wikipedia traci autorówWikipedia ma poważny problem: coraz mniejszą liczbę chętnych osób, które skłonne byłyby do tworzenia nowych artykułów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Felipe Ortegę z Uniwersytetu Reya Juana Carlosa w Madrycie, w pierwszych trzech miesiącach roku 2009 Wikimedia straciła około 49 tysięcy wolontariuszy tworzących nowe wpisy. Warto zaznaczyć, że w analogicznym okresie roku poprzedniego odeszło jedynie 4,9 tysiąca autorów.

Jeżeli ten negatywny trend będzie się utrzymywał przez zbyt długi okres, na przykład rok lub dwa lata, wtedy cały projekt może się znaleźć w niezwykle trudnej sytuacji - twierdzi Felipe Ortega. Obawy te stara się jednak nieco łagodzić Michael Peel, przedstawiciel brytyjskiego oddziału Wikipedii. Jego zdaniem obecnie nacisk położony jest przede wszystkim na pozyskiwanie do projektu większej ilości ekspertów, którzy są autorytetami w jakiejś konkretnej dziedzinie (np. pracownicy muzeów).

Przedstawiciel wolnej encyklopedii uważa również, że przyszłość Wikipedii nie jest w żaden sposób zagrożona, bo przecież raz dodane wpisy pozostaną tam na zawsze. Nie sposób oprzeć się jednak wrażeniu, że problemów związanych z tym projektem pojawia się coraz więcej. Najbliższe lata pokażą, czy darmowa internetowa encyklopedia przetrwa trudny okres i pozostanie jednym z ważniejszych filarów światowego Internetu.

źródło: neowin


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : < 1 2 3 ... 300 [301] 302 ... 305 306 307 >


Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-02-15
USD 3,8326 -0,49%
EUR 4,3243 -0,35%
CHF 3,8081 -0,26%
GBP 4,9104 -0,66%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Ford zwalnia tempo i stawia na autonomiczność poziomu 3.
Napisane przez Piotr
( 15.02.2019 04:32 )

 · Apple wprowadza zmiany w Project Titan. Zespół został zmniejszony o 200 pracowników.
Napisane przez Piotr
( 14.02.2019 00:31 )

 · Android w samochodach Volvo: zobacz jak będzie wyglądał.
Napisane przez Piotr
( 13.02.2019 05:27 )

 · Ruszyły zdjęcia do 3. sezonu "Watahy".
Napisane przez Piotr
( 12.02.2019 06:21 )

 · WhatsApp z nowym ograniczeniem. Twórcy walczą z wysyłaniem fałszywych informacji.
Napisane przez Pawel
( 11.02.2019 07:54 )

 · Nie ma porozumienia w sprawie zmiany prawa autorskiego w UE. Polska była przeciw ACTA 2.0.
Napisane przez Pawel
( 08.02.2019 07:51 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
BMW - iNext SUV

Artykuły
1 . Jak zdefiniować firmową politykę bezpieczeństwa.
(15.02.2019)
2 . Wikipedysta: "wrogie przejęcie" Wikipedii na razie nam nie grozi
(21.01.2019)
3 . Kradzież tożsamości będzie misją niemożliwą - dzięki polskim naukowcom.
(21.01.2019)
4 . Elektryzujące odkrycie dotyczące tworzenia się par w mikroświecie.
(07.01.2019)
5 . Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia
(09.12.2018)
6 . Udany lot prototypu polskiej rakiety suborbitalnej.
(28.11.2018)
7 . Laser powie, jak szybko rosną drzewa
(05.11.2018)
8 . Jak budować cyberbezpieczeństwo państwa
(28.10.2018)
9 . 100 mln zł na rozwój technologii biomedycznych na Dolnym Śląsku
(29.09.2018)
10 . Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną
(29.09.2018)

Popularne pliki
1 . PITy 2017
(15.02.2018)
2 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
3 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
4 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
6 . PITy 2016
(07.02.2017)
7 . PITy 2015
(26.03.2016)
8 . PITy 2014
(11.01.2015)
9 . PITy 2013
(09.03.2014)
10 . Internet Explorer 11 (Win7)
(17.11.2013)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2019.