Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

iPhone 4S: wszystko co powinieneś wiedzieć.



Wkrótce do rąk pierwszych klientów trafią najnowsze smartfony Apple. To dobry moment, aby odpowiedzieć sobie na najbardziej nurtujące pytania dotyczące iPhone'a 4S.



iPhone 4S cieszy się przeogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 24 godzin od momentu uruchomienia przedsprzedaży urządzenie zamówione zostało bowiem w liczbie ponad miliona sztuk.

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się najnowszemu produktowi Apple i odpowiedzieć na szereg pytań mogących nurtować jego potencjalnych użytkowników.

Kiedy mogę kupić iPhone’a 4S?

Przedsprzedaż iPhone’a 4S wystartowała 7 października, natomiast jego dostawy mają się rozpocząć tydzień później. Urządzenie w pierwszej kolejności trafi na rynki Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Francji, Niemiec i Japonii. 28 października pojawić ma się w następnych 22 krajach (niestety nie ma wśród nich Polski), natomiast do końca roku w kolejnych 70 (wtedy już prawdopodobnie przekroczy granice naszego kraju).

Ile kosztuje iPhone 4S i jakie są dostępne modele?

Obecnie Apple oferuje sześć różnych modeli iPhone’a 4s. Różnią się one kolorem (do wyboru mamy czarny i biały) oraz wielkością pamięci flash.

W Stanach Zjednoczonych przy dwuletniej umowie trzeba za poszczególne wersje iPhone’a 4S zapłacić:

iPhone 4S 16 GB - 199 USD
iPhone 4S 32 GB - 299 USD
iPhone 4S 64 GB - 399 USD

Czy mam jakiś wybór jeżeli nie zechcę się związać umową z żadnym operatorem?

Apple poinformowało, że zamierza sprzedawać nowy smartfon także bez potrzeby podpisywania umowy z operatorem. Oczywiście jego cena będzie wówczas znacząco wyższa:

- 649 USD za wersję 16 GB
- 749 USD za wersję 32 GB
- 849 USD za wersję 64 GB

Niestety Apple zastosowało pewne ograniczenia. Na szczęście dotyczą one mieszkańców Stanów Zjednoczonych. “Wolny" iPhone 4S nie będzie mógł bowiem współpracować z dostępnymi na terenie ich kraju sieciami Sprint i Verizon.

Dlaczego nowy smartfon nazywa się iPhone 4S a nie iPhone 5?

Apple zdecydowało się na nazwę iPhone 4S a nie iPhone 5 przede wszystkim dlatego, że urządzenie w zasadzie nie różni się z zewnątrz od swojego pierwowzoru. Oczywiście istotne zmiany zaszły w jego wnętrzu, lecz z pewnością nazwanie go iPhone’em 5 spotkałoby się z ostrą krytyką.

Podobnie było w przypadku iPhone’a 3G, którego następca - iPhone 3GS - nie został nazwany iPhone’em 4.

Co takiego zmieniło się wewnątrz nowego iPhone’a?

iPhone 4S dysponuje nowym dwurdzeniowym procesorem Apple A5, tym samym, który montowany jest w tabletach iPad 2.

Dodatkowo smartfon korzysta teraz z systemu dwóch anten, dzięki którym powinien zapewniać lepszej jakości rozmowy. Oczywiście zmiana ta wydaje się odpowiedzią na wcześniejsze problemy z utratą zasięgu przez iPhone’a 4.

Ponadto iPhone 4S może się pochwalić szybszym transferem danych. Co prawda w zakresie ich wysyłania oferuje taką samą maksymalną prędkość jak iPhone 4 (5,8 Mb/s), lecz w przypadku ich pobierania jest od niego dwukrotnie szybszy (do 14,4 Mb/s; iPhone 4 - do 7,2 Mb/s).

Jak to jest z tą szybkością iPhone’a 4S?

Według Apple iPhone 4S jest znacznie szybszy od swojego poprzednika. W zakresie CPU powinniśmy bowiem oczekiwać dwukrotnego wzrostu wydajności, natomiast w przypadku GPU - aż siedmiokrotnego.

W Internecie pojawiły się już pierwsze testy, z których wynika, że tak faktycznie jest. Ponadto dowodzą one, że Apple zdecydowało się na obniżenie zegara układu A5 o 200 MHz, w związku z czym iPhone 4S uzyskuje niższe wyniki w testach od iPada 2.

A co z baterią?

Apple obiecuje, że iPhone 4S będzie pozwalał na 8 godzin rozmów w sieci 3G, czyli o godzinę więcej niż jego poprzednik. Taki wynik udało się uzyskać dzięki wykorzystaniu bardziej energooszczędnego układu A5.

iPhone 4 będzie nadal dostępny. Dlaczego?

Dlatego, że jest to nadal bardzo dobry smartfon. Apple od dawna postępuje w ten sposób, że wraz z wprowadzaniem nowej wersji iPhone’a nie pozbywa się z oferty poprzednich. Oznacza to więc, że obecnie możesz nabyć jeszcze nie tylko iPhone’a 4, ale również iPhone’a 3GS.

Jakie zmiany zaszły w aparacie cyfrowym?

Zaszło ogromnie dużo zmian. Umieszczony z tyłu iPhone’a 4S aparat oferuje teraz rozdzielczość 8 milionów pikseli (iPhone 4 - 5 MP). Ponadto Apple wprowadziło zmiany w budowie obiektywu, które powinny korzystnie wpłynąć na jakość wykonywanych zdjęć oraz zwiększyło rozmiar przysłony, która pozwalać ma teraz na "zasilanie" matrycy większą ilością światła.

Według Apple dzięki tym "poprawkom" możliwe będzie drukowanie wysokiej jakości zdjęć o wielkości 8,5 x 11 cali (216 x 279 mm).

Aparat doczekał się również nowego procesora obrazu, który stanowi część układu A5. Według Apple oferuje on możliwości zbliżone do procesorów, które można znaleźć w cyfrowych lustrzankach. Dzięki niemu poprawiona została szybkość wykonywania zdjęć oraz usprawniony systemu detekcji, który radzić ma sobie z wykrywaniem nawet 10 twarzy.

A co z filmami?

iPhone 4S w porównaniu do poprzednia potrafi nagrywać filmy w wyższej rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli (z tą samą prędkością 30 klatek na sekundę). Pamiętaj jednak, że wyższa rozdzielczość oznacza jednocześnie większe zapotrzebowanie rejestrowanych w ten sposób materiałów na pamięć smartfona.

Czy Apple wprowadziło jakieś zmiany do przedniej kamerki?

Niestety nie. Wciąż będziesz mógł przeprowadzać wideorozmowy i robić zdjęcia w niskiej rozdzielczości VGA.

Słyszałem o czymś co się nazywa Siri. Co to właściwie jest?

Jest to coś w rodzaju wirtualnego asystenta, z którym możesz rozmawiać. Jego główną cechą jest zdolność rozumienia języka naturalnego oraz rozumienia kontekstowego. Poniżej przykład rozmowy zaprezentowany w przygotowanym przez Apple filmie:

Kobieta: Czy w ten weekend będzie chłodno w San Francisco?
Siri: Nie za zimno. Temperatura w San Francisco może jednak spaść do 61 stopni [ok. 16 stopni Celsjusza - red.].
Kobieta: A co z Napa Valley?
Siri: Nie będzie tam tak samo. Temperatura nie spadnie poniżej 68 stopni.


Siri jest też w stanie wykonywać twoje polecenia (możesz np. kazać się zbudzić o wybranej godzinie) oraz poinformuje cię np. o przyjściu e-maila od znajomego. Według życzenia może też go przeczytać na głos i wysłać odpowiedź wpisując w treść to co podyktujesz.



Niestety obecnie Siri nie obsługuje języka polskiego i nie wiadomo kiedy zaoferuje taką możliwość.

Jeżeli nie kupię iPhone’a 4S będę mógł korzystać z Siri, gdy zainstaluję na moim obecnym smatfonie najnowszy iOS?

Jak na razie Apple twierdzi, że jedynie iPhone 4S może oferować funkcjonalność Siri. Oznacza to, że zainstalowanie na wcześniejszym iPhone’ie najnowszego systemu iOS 5 nic tutaj nie zmieni.

Apple co prawda tego nie potwierdziło, ale prawdopodobnie Siri po prostu wymaga do działania najnowszego układu Apple, czyli A5. Oznaczałoby to, że wkrótce z Siri będą mogli również skorzystać właściciele tabletów iPad 2.

Czy moje obecne akcesoria będą pasowały do iPhone’a 4S?

Ponieważ iPhone 4S praktycznie nie zmienił się pod względem kształtu, większość akcesoriów do iPhone’a 4 powinna być z nim kompatybilna.


źródło: idg


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




System monitorowania żeglugi morskiej powstanie za prawie 71 mln zł.



Rozwiązanie to ma służyć poprawie bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku Południowego i usprawnieniu żeglugi morskiej w otoczeniu polskich portów.

Zorganizowany przez Urząd Morski w Gdyni przetarg na budowę tego systemu wygrały Alcatel-Lucent Polska w konsorcjum z jedną z największych hiszpańskich firm IT - Indra. Tworzony przez obie firmy system ma ułatwić monitorowanie sytuacji na morzu, wczesne ostrzeganie o niekorzystnych warunkach żeglugowych i zagrożeniach ekologicznych oraz prowadzenie akcji ratunkowych. Nowy system umożliwi wczesne ostrzeganie o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i środowiska w polskich portach i obszarach morskich, przez które przechodzi 80 mln ton ładunku rocznie. Będzie on także w pełni zintegrowany z funkcjami pomocniczymi, w tym m.in. centrum zarządzania kryzysowego, aby ułatwić prowadzenie akcji ratunkowych.

Nowy, krajowy system bezpieczeństwa morskiego będzie się składał ze zintegrowanej sieci sensorów morskich oraz bezpiecznych i niezawodnych łączy komunikacyjnych. Operatorzy systemu klasy VTS (Vessel Traffic Services) będą w stanie monitorować w czasie rzeczywistym warunki morskie oraz meteorologiczne, a także wykrywać położenie statków przy użyciu będących już w użytku systemów sensorów, takich jak radary oraz system automatycznej identyfikacji statków (AIS). Na podstawie tych danych operatorzy systemu VTS będą informowali władze i statki o potencjalnych zagrożeniach, aby zapobiegać wypadkom takim, jak zderzenia.

W razie wypadku władze będą miały dostęp do danych pochodzących z systemu w centrum zarządzania kryzysowego, a także będą mogły korzystać ze zintegrowanej infrastruktury komunikacyjnej. Ułatwi to szybkie informowanie o zanieczyszczeniach, zwalczanie ich i wykrywanie sprawców, a także dochodzenie powypadkowe. Służby poszukiwawcze i ratownicze będą wyposażone w nowy system komunikacji radiowej, zgodny z obowiązującymi procedurami systemu GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System).

"Założenia do budowy systemu bezpieczeństwa morskiego w polskich obszarach morskich były tworzone przez kilka ostatnich lat. Powstawały kolejne analizy i ekspertyzy naukowe, które ostatecznie zostały przełożone na założenia techniczne podczas spotkań z potencjalnymi wykonawcami w ramach prowadzonego postępowania przetargowego. Nowy system usprawni pozyskiwanie i wymianę informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo morskie. Pozwoli to na efektywniejsze zapobieganie zdarzeniom niepożądanym, takim jak zderzenia statków oraz szkody środowiskowe z tym związane, poprzez usprawnienie bieżącej analizy sytuacji i ułatwienie podejmowania właściwych decyzji. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umożliwi on utworzenie jednolitego systemu zarządzania bezpieczeństwem morskim dla całej administracji morskiej, włączając w to Ministerstwo Infrastruktury będące odpowiedzialnym za gospodarkę morską w Polsce oraz służby poszukiwania i ratownictwa" - mówi Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Na mocy umowy, Alcatel-Lucent Polska dostarczy sieć komunikacyjną składającą się z mikrofalowych radiolinii pakietowych, routerów i przełączników IP, sensorów morskich (CCTV, stacje meteorologiczne i radionamierniki) oraz systemu radiokomunikacyjnego VHF, dla łączności operacyjnej placówek i personelu. Ponadto firma Alcatel-Lucent wykona prace budowlane i dostarczy wyposażenie placówek, a także będzie odpowiedzialna za integrację, montaż i uruchomienie systemów oraz szkolenia i projekt.

Indra dostarczy zaś rozwiązania platformy morskiej, w tym radary i oprogramowanie. Platforma ta jest główną częścią projektu i pozwala na zintegrowanie wszystkich zdalnych sensorów, umożliwiając władzom ocenę sytuacji na morzu i potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym. Indra zaprojektuje kluczowe rozwiązania dla urzędów w Gdyni, Szczecinie i Słupsku, umożliwiając ich pracownikom wgląd w ruch jednostek wzdłuż całego polskiego wybrzeża dzięki zbieraniu danych z różnych polskich urzędów i instytucji.

Aktualizacja:

Projekt ma zostać zakończony w ciągu dwóch lat, czyli do października 2013 roku.


źródło: computerworld


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Instytut Medycyny Pracy będzie korzystał z platformy zarządzania wiedzą.



Spółka Rodan Systems podpisała umowę na realizację platformy informatycznej do zarządzania wiedzą i badaniami naukowymi dla Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.


Wartość kontraktu wynosi 3 567 000 PLN brutto. Przedmiotem umowy jest budowa, uruchomienie i wdrożenie platformy informatycznej, składającej się z wewnętrznej platformy zarządzania wiedzą i portalu zewnętrznego jako Systemu Baz Danych Nauki. Umowa obejmuje również dostawę oprogramowania i sprzętu niezbędnego do budowy, uruchomienia i wdrożenia platformy informatycznej.

W ramach platformy zarządzania wiedzą wdrożone będą miedzy innymi:
- Moduł Naukowca będący elementem serwisu społecznościowego, o zasięgu globalnym. Umożliwi on tworzenie profilu personalnego, ocenę dorobku naukowego, wymianę informacji i poszukiwanie współpracowników do realizacji badań naukowych.
- Moduł Projektów Badawczych umożliwiający w tym samym czasie pracę naukowców z różnych lokalizacji nad wspólnie prowadzonymi projektami naukowymi. Podstawowym elementem tego modułu będzie każdorazowo tworzony elektroniczny kwestionariusz, zintegrowany z mechanizmami, narzędziami i modułami ułatwiającymi zdalną pracę grupową nad jednym projektem w zunifikowanym środowisku.

Jednym z elementów funkcjonalnych wdrażanej platformy zarządzania wiedzą będzie cały obszar związany z klasycznym kancelaryjnym elektronicznym obiegiem dokumentów i spraw. W systemie będą wykorzystane moduły: ontologii, zarządzania procesami pracy (workflow), formularzy elektronicznych, repozytorium dokumentów i relacyjnej bazy danych. W systemie możliwe będzie również kompleksowe zarządzanie i monitorowanie prowadzonych projektów badawczych, zgodnie z obowiązującymi procedurami badawczymi.


źródło: rodan system


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Apple uruchamia publicznie iCloud.



iCloud to nie tylko chmura do przechowywania danych dostępna z dowolnego urządzenia. Apple poszedł o krok dalej i dobudował do chmury usługę synchronizacji działającej na zasadzie push. Działa to w ten sposób, że treści wysłane do iCloud z jednego urządzenia są natychmiast automatycznie przesyłane do wszystkich pozostałych posiadanych przez nas urządzeń. Na liście obsługiwanych są oczywiście iPhone'y, iPady i iPody touch, ale także komputery Mac i komputery PC z systemem Windows. Synchronizacja może przebiegać przez sieć bezprzewodową lub 3G. Tę drugą można oczywiście wyłączyć żeby nie zbankrutować po następnym rachunku telefonicznym...



iCloud przechowuje muzykę, zdjęcia, aplikacje i dokumenty. Jeśli nie synchronizujemy kontaktów, kalendarzy, e-maili czy zadań z żadnym zewnętrznym źródłem (na przykład serwerem Exchange), również te dane mogą znaleźć się w iCloud. Apple oferuje nam w ramach swojej chmury 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej i konto pocztowe w domenie me.com. Zakupiona muzyka, aplikacje, książki i filmy, jak również zdjęcia w usłudze Photo Stream nie wliczają się w te 5 GB. PhotoStream jest szczególnie interesującą funkcją w ramach iCloud. Dzięki niej zdjęcie zrobione np. z iPhone'a niemal natychmiast pojawią się w iCloud, a w związku z tym na innych urządzeniach — takich jak iPad czy telewizor z Apple TV. W ten sposób pamiętanych jest tysiąc ostatnich zdjęć. Wybrane fotografie możemy przenieść do albumu i zachować na zawsze (na komputerze domyślnie zachowywane są wszystkie zdjęcia).

iTunes Match to z kolei usługa, która nie jest niestety dostępna w Polsce, ale miejmy nadzieję, że — wzorem uruchomionego niedawno iTunes — również pojawi się wkrótce w naszym kraju. Jest to usługa płatna, która pozwala przenieść całą naszą dotychczasową muzykę (niezakupioną w iTunes) do usługi iCloud i w ten sposób odtwarzać ją na wszystkich urządzeniach. Ciekawostką jest to, że przenoszenie do chmury nie polega na wysyłaniu tam gigabajtów plików muzycznych. Apple skanuje naszą bibliotekę multimediów i rozpoznaje utwory, a następnie odblokowuje nam w iTunes te, które są tam dostępne. W praktyce wśród 20 milionów utworów większość powinna się odnaleźć. Niezależnie od tego, w jakiej jakości mamy nasz oryginalny plik, Apple udostępni nam w iTunes wersję 256 kbit/s AAC. W USA usługa będzie kosztować 25 dolarów rocznie i ma być dostępna w ciągu najbliższych tygodni.

iCloud posiada także webowy interfejs, gdzie możemy uzyskać dostęp do naszych danych z poziomu przeglądarki internetowej. Aktualnie jednak trudno z niego skorzystać, bo po zalogowaniu otrzymujemy komunikat o konieczności skonfigurowania usługi na urządzeniu z iOS 5 lub komputerze z systemem Mac OS X Lion 10.7.2. Pozostaje więc zaczekać jeszcze kilka godzin na nową wersję systemu do iPhone'a, iPada i iPoda lub aktualizację Mac OS X.


źródło: apple


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




PARP przyznał nagrody produktom przyszłości.



Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wyniki XIV konkursu Polski Produkt Przyszłości, który jest organizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej postawy proinnowacyjne "Świat potrzebuje Twoich pomysłów". W tym roku PARP wyróżnił m.in. projekt "Krzemowe detektory cząstek alfa" zgłoszony przez Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy, "Zasobnik podstacyjny 2Mj; 0,15 MW" zgłoszony przez Instytut Elektrotechniki z Warszawy i "Nieinwazyjny pomiar glikemii człowieka za pomocą technik mikrofalowych" zgłoszony przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji z Warszawy.

Celem konkursu jest zachęcenie firm do współpracy z sektorem nauki i ukazanie osiągnięć polskiej myśl naukowo-technicznej. Jego adresatami są naukowcy i wynalazcy reprezentujący innowacyjne przedsiębiorstwa i jednostki naukowe. Projekty oceniane są przez grono niezależnych ekspertów. Przyjęte kryteria oceny to przede wszystkim poziom innowacyjności rozwiązania i zapotrzebowania rynku na produkt oraz wpływ na środowisko. Istotne znaczenie przy wyborze najlepszych przedsięwzięć mają również: porównywalność parametrów technicznych z odpowiednikami światowymi, wzrost eksportu i zatrudnienia, konkurencyjność cenowa oraz kwestie związane z ochroną własności przemysłowej.

W tym roku nagrodzone zostały:

Kategoria "wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej"

Zwycięzca

"Urządzenie do stymulacyjnego wspomagania hemodynamiki w trakcie zabiegu operacyjnego CardiAccel ANP-701" Projekt zgłoszony przez Instytut Techniki Aparatury Medycznej ITAM z Zabrza
Urządzenie CardiAccel umożliwia podjęcie nieinwazyjnej przezprzełykowej lub przezskórnej stymulacji serca, na operacyjnych i pooperacyjnych oddziałach szpitalnych, na których wykonywane są niekardiologiczne zabiegi chirurgiczne. Eliminuje ono konieczność wprowadzania inwazyjnej stymulacji wewnątrzsercowej, której czas wdrażania trwa ok. 10 min. lub dłużej. CardiAccel umożliwia rozpoczęcie skutecznej stymulacji w czasie 15-20 s.

Wyróżnienia

"Krzemowe detektory cząstek alfa" projekt zgłoszony przez Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy
Opracowane detektory wykorzystywane są w dozymetrii promieniowania jonizującego do budowy przyrządów monitorujących środowiska i procesy produkcyjne oraz do pomiarów skażeń pierwiastkami promieniotwórczymi. Znajdują również zastosowanie w aparaturze pomiarowej i diagnostycznej wykorzystującej techniki jądrowe i rentgenowskie dla ochrony granic, medycyny, górnictwa i przemysłu np. chemicznego czy spożywczego.

"DNA Pointer System - precyzyjne genotypowanie" zgłoszony przez firmę Krzysztof Kucharczyk Techniki Elektroforetyczne Sp. z o.o. z Warszawy
DNA Pointer jest urządzeniem do analizy zmienności genetycznej. Aparat ten umożliwia zidentyfikowanie zmienionego fragmentu DNA w niejednorodnym materiale genetycznym na unikalnym poziomie 0,1% domieszki. Pozwala to na wykrywanie obecności zmutowanych wariantów badanego genu (np. mutacji somatycznych odpowiedzialnych za lekooporność) w materiale onkologicznym lub wirusologicznym.

"Zasobnik podstacyjny 2Mj; 0,15 MW" zgłoszony przez Instytut Elektrotechniki z Warszawy
Zasobnik podstacyjny 2Mj; 0,15 MW służy do gromadzenia energii oddawanej przez elektryczne pojazdy trakcyjne w trakcie hamowania. Oprócz potwierdzonych oszczędności energii 20 ÷ 30 % zasobnik poprawia również dynamikę pojazdu i umożliwia jazdę awaryjną bez zasilania z sieci trakcyjnej odcinka 200 ÷ 300 m, co jest istotne przy przerwach w zasilaniu (zjazd ze skrzyżowania). Pełne wykorzystanie możliwości hamowania odzyskowego, choćby tylko w tramwajach we wszystkich miastach w Polsce, pozwoliłoby na zmniejszenie zużycia energii o ok. 110 tys. MWh rocznie, co dałoby w ciągu jednego roku oszczędności rzędu 10 mln euro i zmniejszyłoby emisję CO2 o ponad 110 tys. ton.

Kategoria "wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej"

Zwycięzca


"Małoinwazyjny system implantów ortopedycznych do zespoleń układu kostnego człowieka" zgłoszony przez ChM Sp. z o.o. z Lewickie
Implanty ortopedyczne firmy ChM Sp. z o.o. posiadają konstrukcję anatomiczną, która umożliwia zespolenie złamań kości techniką małoinwazyjną w krótkim czasie. Nową technologię charakteryzuje minimalne dojście operacyjne, stabilne mocowanie, optymalizacja zrostu kości oraz krótki czas hospitalizacji chorego i redukcja powikłań.

Wyróżnienie

"Samochód specjalny - żuraw samochodowy TRAM typu 190" zgłoszony przez Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych Sp. z o.o. z Kobyłki
TRAM typu 190 jest specjalistycznym pojazdem ratownictwa technicznego służącym do sprawnego usuwania następstw kolizji występujących w ruchu miejskim z udziałem pojazdów szynowych. Przystosowany jest do usuwania awarii w różnorodnych warunkach utrudniających akcję ratowniczą na wydzielonych torowiskach ułożonych na nasypach, biegnących w wykopach i tunelach, gdy wymagany jest dojazd po szynach i ustawienie bokiem względem podnoszonego pojazdu oraz operowanie pod siecią trakcyjną.

Kategoria "Technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej"

Zwycięzca


"Innowacyjna technologia wytwarzania autoklawizowanego betonu komórkowego z zastosowaniem popiołów lotnych nowej generacji" zgłoszony przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych z Warszawy
Technologia betonu komórkowego jest przyjazna dla środowiska, daje możliwość uzyskania szerokiego asortymentu wyrobów do zastosowania w różnorodnym budownictwie. Dzięki zastosowaniu popiołów fluidalnych w recepturach betonu komórkowego można zmniejszyć ilość wapna od 10 do 20% a gipsu od 60 do nawet 100%, co ogranicza wydobycie i zużycie naturalnych surowców mineralnych. Powstały beton jest odporny na niskie temperatury i ma korzystnie niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Wyróżnienia

"Nieinwazyjny pomiar glikemii człowieka za pomocą technik mikrofalowych" zgłoszony przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A. z Warszawy
Technologia pomiaru glikemii człowieka (stężenia glukozy we krwi) wg rozwiązania PIT, jest bezinwazyjna i bezbolesna, czyli bez nakłuwania i pobierania próbki krwi. Aplikacja czujnika jest wyjątkowo łatwa, gdyż wymaga jedynie przyłączenia (dokładnie przyklejenia) sondy pomiarowej bezpośrednio na skórze człowieka. Pomiar jest realizowany w czasie rzeczywistym (pomiar i wynik co jedną sekundę). Taki sposób pomiaru pozwala na wyznaczanie trendu zmian glikemii monitorowanego pacjenta z nieosiągalną do tej pory rozdzielczością.

"Odsiarczanie pasty akumulatorowej metodą aminową" zgłoszony przez Instytut Metali Nieżelaznych z Gliwic i firmę Orzeł Biały S.A. z Bytomia
Technologia odsiarczania pasty akumulatorowej metodą aminową, jest elementem procesu recyklingu akumulatorów kwasowo - ołowiowych i w związku z tym może być stosowana w hutach ołowiu produkujących ten metal ze złomu akumulatorowego. Zastosowanie tej technologii jest działaniem pro-środowiskowym, dzięki redukcji emisji SO2 i odpadu niebezpiecznego, jakim jest żużel sodowy z produkcji ołowiu. Przynosi także wymierne korzyści ekonomiczne, których źródłem jest wzrost wydajności instalacji recyklingu ołowiu oraz obniżenie kosztów procesu.

W kategorii "technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej" Kapituła Konkursu nie przyznała w tym roku nagród.


źródło: parp


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Rozpoczną się testy obciążeniowe największej w Krakowie estakady.



W niedzielę, 23 października rozpoczną się testy obciążeniowe największej w Krakowie estakady, biegnącej w ciągu ul. Conrada i ul. Radzikowskiego. Wykonawca inwestycji, firma Radko i ZIKIT zapraszają amatorów fotografii do dokumentowania tej operacji. Za najciekawsze zdjęcie czeka nagroda.

Próby obciążeniowe będą trwały od rana do późnych godzin popołudniowych. W tym czasie dziesięć ciężarówek, po brzegi wyładowanych kruszywem, będzie wjeżdżać na każde z przęseł konstrukcji i pozostanie tam przez ok. dwie godziny. W tym czasie inżynierowie, przy pomocy specjalistycznego sprzętu mierniczego, będą badać jak konstrukcja reaguje na obciążenie.

W związku z tym wykonawca inwestycji, firma Radko wspólnie z ZIKiT organizuje konkurs fotograficzny. „Zapraszamy pasjonatów fotografii do dokumentowania tej operacji. Zostaną przygotowane specjalne miejsca z których będą mogli swobodnie robić zdjęcia” – mówi Michał Pyclik z ZIKIT. Wykonawca przewiduje dwie sesje fotograficzne: rano, gdy ciężarówki będą wjeżdżać na pierwsze przęsło i wieczorem, gdy obciążenia będą sprawdzane już na końcowych fragmentach obiektu. Wtedy też oficjalnie zaprezentowana zostanie iluminacja estakady.

Dla autora najciekawszej fotografii, które zostanie przesłane do końca października na adres foto@zikit.krakow.pl wykonawca ufunduje akcesoria fotograficzne o wartości kilkuset złotych.

Jeśli próby obciążeniowe estakady zakończą się wynikiem pozytywnym, wykonawca 24 października przekaże całe przebudowane rondo do odbiorów w nadzorze budowlanym. Na ten dzień zapowiedziano też oddanie do ruchu poziomu „0”, czyli tak zwanej tarczy ronda.

Przypomnijmy, że kompleksowa modernizacja ronda Ofiar Katynia trwa od wiosny 2010 roku. Umowa na realizację tej inwestycji opiewa na kwotę około 120 mln złotych. Płaskie dotąd skrzyżowanie zostanie przebudowane do trzech poziomów. Na kierunku wschód – zachód, a więc w ciągu ulic Conrada i Radzikowskiego (drogi krajowe 7 i 79) powstanie prawie 400 metrowa estakada ze zjazdami. Pod nią znajdzie się przebudowane skrzyżowanie z tzw. wyspą centralną. Ten poziom będzie służył głównie do obsługi komunikacyjnej przyległych terenów mieszkaniowych i komercyjnych. Na kierunku północ – południe, a więc w ciągu ulicy Jasnogórskiej i alei Armii Krajowej, będą działać dwa około 90 metrowe tunele drogowe, odrębne dla każdego kierunku jazdy.

źródło: zikit


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Microsoft promuje bezpieczeństwo w przeglądarkach.



Microsoft uruchomił stronę internetową Your Browser Matters (twoja przeglądarka ma znaczenie). Promuje na niej bezpieczeństwo wśród narzędzi do sufrowania po Sieci - głównie oczywiście Internet Explorera.

Jak dobrze chroniona jest twoja przeglądarka internetowa? Odpowiedzi na to pytanie stara się udzielić Microsoft na swoich stronach. Możemy nie tylko przejrzeć informacje o ogólnych trendach, ale również zmierzyć poziom bezpieczeństwa przeglądarki, z której korzystamy. Poza tym Your Browser Matters oferuje licznik cyberataków zablokowanych za pomocą technologii SmartScreen, a także ogólne informacje na temat zagrożeń w Sieci. Możemy zapoznać się też z przeglądem sposobów, jakie wykorzystują przestępcy podczas włamywania się za pośrednictwem luk w przeglądarce internetowej. Wszystko wykonane w interfejsie Metro, który ostatnio stał się dominującą szatą graficzną dla produktów z Redmond.

Co zrobić, aby być bezpiecznym online? Kilka prostych porad zamieszczonych przez Microsoft to między innymi korzystanie z bezpiecznych połączeń, aktualizowanie zabezpieczeń systemowych oraz pobieranie najnowszych wersji przeglądarki. Oczywiście, najlepiej będzie, jeżeli wybierzemy najnowsze wydanie Internet Explorera. Do tego zachęca właśnie Microsoft w zakładce Pobierz nowoczesną przeglądarkę. Stanowi ona w rzeczywistości zbiór linków do produktów i usług firmy z Redmond (aktualizacje bezpieczeństwa, partnerzy antywirusowi).

Wprawdzie firma zarzeka się na swoim blogu, że Your Browser Matters ma jedynie pomóc w dodatkowym zabezpieczeniu przed cyberatakami, to jednak w rzeczywistości stanowi reklamę IE. Jak bowiem inaczej odczytać wyniki ogólnej ochrony przeglądarek, w których Chrome czy Firefox zdobywają 2,5 punktów na 4 możliwych, zaś IE 9 - maksymalną? Owszem, dobrze że firma z Redmond taką wagę przywiązuje do promowania bezpiecznego Internetu, szkoda tylko, że swoją akcję wykorzystuje również do promocji własnej przeglądarki. Pomijamy już fakt, że testowanie bezpieczeństwa w niektórych przeglądarkach, na przykład w Chrome Beta, w ogóle nie działa...


źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Nowy Photoshop pozwoli zapomnieć o rozmazanych zdjęciach. Na zawsze.



Adobe pracuje nad nową funkcją dla Photoshopa, która może na zawsze rozwiązać problem rozmazanych zdjęć.



Nowa funkcja została pokazana na konferencji Adobe MAX 2011. To, co pokazało Adobe, zapiera dech w piersiach. Rozmazane zdjęcie zostało naprawione za pomocą paru klików myszki w kilka sekund. Jak to możliwe?

Oczywiście, szczegóły działania nowej techniki nie są jawne. Adobe powiedziało tylko, że zaawansowane algorytmy analizują przyczyny rozmazania (a konkretniej, kierunek ruchu aparatu podczas robienia zdjęcia) a następnie korygują obraz.


źródło: Adobe


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Miasto wygrało Las Wolski.



Miasto wygrało proces sądowy w sprawie skarg złożonych na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Las Wolski". Dzięki temu tereny objęte ochroną w planie pozostaną niezabudowane.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył – z korzyścią dla miasta - pięć skarg złożonych na uchwałę Rady Miasta Krakowa w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Las Wolski".

Zarzuty dotyczyły zapisów planu uniemożliwiających zabudowę na działkach będących własnością osób wnoszących skargi. Nieruchomości te stanowią strefę buforową, położone są pomiędzy terenami zurbanizowanymi a kompleksem leśnym Lasu Wolskiego. Obszar ten, według obowiązującego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa (z którym ustalenia planu zagospodarowania muszą być zgodne) zawiera się w terenach otwartych, bez prawa zabudowy.

W uzasadnieniu ustnym Sąd wskazał m.in., że w uchwale o planie zachowany został obiektywny porządek prawny, dotrzymana została zgodność ze Studium a także nie doszło do naruszenia zasad ani trybu sporządzania planu.

Plan zagospodarowania przestrzennego obszaru "Las Wolski" - obowiązujący od 9 sierpnia 2010 r. - został sporządzony przez zespół projektowy Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa. Objęto nim najcenniejszą przyrodniczo część Krakowa, Las Wolski oraz strome stoki położone po jego północnej i południowej stronie. Jednym z ważnych zadań planu jest powstrzymanie powstającej na tych stokach zabudowy (możliwej do realizacji w przypadku jego braku, w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy) i pozostawienie tych obszarów jako otuliny, gwarantującej zachowanie w możliwie naturalnym stanie kompleksu leśnego Lasu Wolskiego.


źródło: krakow.pl


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Robot japońskiej firmy Panasonic myje włosy i robi masaż głowy.



Japonia to ojczyzna robotów. Nigdzie nie powstają tak niesamowite roboty jak właśnie w kraju Kwitnącej Wiśni. Oto kolejny robot, który rozleniwi Japończyków - potrafi myć włosy i jednocześnie robić masaż głowy.



Robot japońskiej firmy Panasonic trafi na rynek w 2012 roku, ale na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować, ani nie ustalono dokładnej daty premiery.

Robot myje, masuje i suszy w 5 minut.

Panasonic stworzył robota, który w 3 minuty umyje nam włosy, a przy okazji wymasuje nam głowę. A w kolejne 2 minuty wysuszy nam włosy. Robot Panasonika ma nie tylko hołdować naszemu lenistwu, ale także bardzo przyda się osobom starszym i niepełnosprawnym. Nie wierzycie, że to możliwe? To obejrzyjcie filmik poniżej.


źródło: panasonic


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




 Strona : < 1 2 3 ... 355 [356] 357 ... 431 432 433 >


Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Wiosną widzowie TVP1 poznają bohaterów nowych seriali. Premierowe odcinki "Matyldy" z Marią Kowalską
Napisane przez Pawel
( 28.03.2024 08:12 )

 · Wiosna w TVP.
Napisane przez Pawel
( 27.03.2024 07:10 )

 · Oscarowy hit "Oppenheimer" od marca w SkyShowtime
Napisane przez Pawel
( 26.03.2024 07:23 )

 · Kara dla TVN od KRRiT za &#8222;Franciszkańską 3&#8221; .
Napisane przez Piotr
( 25.03.2024 06:52 )

 · SkyShowtime na kwiecień. "Dżentelmen w Moskwie", "Boat Story", "Moje wielkie greckie wesele 3".
Napisane przez Piotr
( 22.03.2024 06:35 )

 · Dwa sezony "Chyłki" dostępne w HBO Max.
Napisane przez Piotr
( 21.03.2024 07:33 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
2 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
3 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
4 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
5 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
6 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
7 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
8 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
9 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
10 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.