Dwa dni (5 i 6 października) trwała konferencja Microsoft Technology Summit (MTS), która zgromadziła 3000 uczestników zawodowo zajmujących się technologiami informatycznym i pasjonatów nowych technologii.
Tematem przewodnim konferencyjnych sesji była chmura obliczeniowa. Zaprezentowano tajniki środowiska Windows Azure i platformy Microsoft Online Services, której kolejna wersja niebawem ma pojawić się na rynku.
Tegoroczny MTS obfitował także w sesje praktyczne, na których pokazano proces tworzenia, korzystania i zabezpieczania aplikacji przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców. Bezpieczeństwo chmury obliczeniowej jest jednym z najważniejszych obszarów, na których obecnie koncentruje się branża IT. Wśród prelegentów nie zabrakło uznanych specjalistów, takich jak np. David Chappell, promujący wykorzystanie nowych technologii, czy Mark Minasi, autor wielu książek dotyczących technologii.
Prezentacja microsoftowej chmury obliczeniowej miała na celu pokaz możliwości i korzyści wynikających z zastosowania cloud computingu w prowadzeniu firmy. Nie zabrakło również demonstracji najnowszej wersji przeglądarki Microsoftu - bety Internet Explorera 9.
Uczestnicy MTS, wśród których byli również programiści, mogli zapoznać się z zasadami tworzenia aplikacji działających na Windows Phone 7, którego premierę przewidziano na 11 października.
MTS 2010 to największa w Polsce konferencja technologiczna firmy Microsoft skierowana do specjalistów IT, programistów oraz pasjonatów nowych technologii.
źródło: konferencjamts.pl
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 11 październik 2010 o 05:30 (0)
Samsung Wave II S8530 już wkrótce na rynku.
Samsung zapowiada, że za miesiąc na rynku pojawi się drugi telefon z systemem bada - S8530 Wave II. Niestety, nie będzie od razu dostępny w Polsce.
Wave II (model GT-S8530) działać ma pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego Samsunga - bada. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, sercem urządzenia ma być wydajny, 1GHz procesor. Wyświetlacz to już jednak nie SuperAMOLED, lecz Super Clear LCD o przekątnej 3,7" i rozdzielczości 480 x 800 pix. Do tego oferować on będzie łączność w postaci Bluetooth w wersji 3.0 i Wi-Fi w wersji n.
Samsung zapowiada, że od listopada można będzie kupić Wave'a II we Francji, a następnie telefon pojawiać się będzie w kolejnych państwach Europy.
Specyfikacja techniczna:
Samsung Wave II System operacyjny: bada 1.2 Procesor: 1GHz (Cortex A8, Humming Bird) Wyświetlacz: Super Clear LCD, WVGA, 3,7" Łączność: Bluetooth 3.0, Wi-Fi n Aparat foto: 5 Mpix, podwójna lampa błyskowa Bateria: 1500 mAh Wymiary: 123.9 x 59.8 x 11.8 mm Waga: 135 g
źródło: samsung
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 08 październik 2010 o 09:00 (3)
Windows Phone 7 wkrótce w Polsce.
Już w przyszłym tygodniu będzie miała miejsce premiera nowego systemu do telefonów komórkowych firmy Microsoft - Windows Phone 7. Nowy system, jak zapowiada Microsoft, ma dostarczyć nowych wrażeń mobilnych.
Premiera nowego systemu mobilnego Windows Phone 7 została zapowiedziana na poniedziałek - 11 października 2010 roku. W tym dniu odbędzie się prezentacja nowego systemu na konferencji w Londynie oraz podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.
Przypomnijmy, że opracowując serię Windows Phone 7, Microsoft przyjął nowe podejście do oprogramowania telefonu. Inteligentna konstrukcja telefonu obejmuje jego wzornictwo, jak również podejście do łączenia usług. Nowe telefony Windows zrywają z tradycyjnymi ikonami. Ekran początkowy Windows Phone 7 zawiera aktualizowane w czasie rzeczywistym "tablice", które łączą informacje z różnych źródeł. Kiedy użytkownik utworzy "tablicę" związaną z przyjacielem , będzie mógł szybko obejrzeć jego najnowsze zdjęcia oraz wpisy spoglądając na ekran początkowy. Każdy telefon Windows Phone 7 będzie wyposażony w sprzętowy przycisk uruchamiający wyszukiwarkę Bing. Ma to zapewni szybki dostęp do wyszukiwania z dowolnego miejsca w telefonie. Windows Phone 7 zapewni także integrację usług za pośrednictwem hubów informacyjnych Windows Phone, które łączą pokrewną treść z Internetu, aplikacji i usług w pojedynczy widok.
Partnerzy Microsoft z całego świata zobowiązali się dołączyć telefony Windows Phone 7 do swojej oferty. Firmy Dell, HTC, Samsung, LG oraz Asus poinformowały, że pracują nad smartfionami, które zostaną wyposażone w nowy system.
Napisane przez Pawel w piątek 08 październik 2010 o 07:00 (0)
Skype na Androida już jest!
Wszyscy użytkownicy smartfonów z systemem Android (w wersji 2.1 lub nowszej) mogą już używać komunikatora Skype, w każdym miejscu, wykorzystując WiFi lub klasyczną transmisję danych (GPRS, EDGE, 3G).
Skype dla Android umożliwia użytkownikom:
- Wykonywanie darmowych rozmów z innymi użytkownikami Skype w dowolnym miejscu na świecie za pośrednictwem WiFi lub mobilnej transmisji danych (GPRS, EDGE, 3G) z wykorzystaniem kodeka Skype SILK w celu uzyskania wysokiej jakości dźwięku - równoważnej z CD. - Wykonywanie tanich połączeń ze Skype na telefony stacjonarne i komórkowe. - Wysyłanie i otrzymywanie wiadomości do jednej osoby lub grupy osób w Skype. - Synchronizowanie kontaktów między Skype i książką adresową telefonu, po zsynchronizowaniu wykonywanie rozmów Skype bezpośrednio z książki adresowej. - Podgląd, kiedy osoby z listy kontaktów Skype są dostępne do rozmowy lub czatu. - Łatwe importowanie nazwisk i numerów do aplikacji Skype z książki adresowej telefonu. - Odbieranie połączeń przychodzących na numer Skype użytkownika.
- Liczba osób, które miały kontakt ze Skype cały czas rośnie. Coraz więcej naszych użytkowników docenia możliwość korzystania z komunikatora, również wtedy, gdy znajdują się poza domem, bez dostępu do komputera. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że dzięki wprowadzeniu Skype dla Androida, jest on teraz dostępny na trzech najpopularniejszych platformach mobilnych: Android, iOS i Symbian - mówi Mark Douglas, Product Manager odpowiedzialny za Skype na Android.
Skype dla Android można pobrać za darmo z Android Market lub odwiedzić stronę Skype Mobile.
źródło: Skype
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w czwartek 07 październik 2010 o 06:00 (2)
Serwer z 800 rdzeniami obliczeniowymi.
W przyszłym roku na rynku pojawi się serwer kolejnej generacji z 800 rdzeniami, oparty na nowych układach CPU - zapowiedziała amerykańska firma Tilera.
Urządzenie będzie miało osiem 100-rdzeniowych procesorów Tile-GX100, a jego producentem będzie tajwańska firma Quanta Computer.
Tile-GX100 to procesory RISC (Reduced Instruction Set Computing) z rdzeniami taktowanymi zegarem 1,5 GHz. Każdy rdzeń ma do dyspozycji własny bufor na dane o pojemności 32 MB. Serwer będzie mieć wysokość 2U.
Tilera zapowiedziała też układy CPU serii TileGX z mniejszą liczbą rdzeni (16, 32 i 64), które pojawią na rynku jeszcze pod koniec br. Producent chce w ten sposób stawić czoła dwóm potentatom panującym niepodzielnie na rynku procesorów: Intelowi i AMD. Będzie to jednak trudne, jeśli nie niemożliwe, biorąc pod uwagę fakt, że procesory TileGX mają architekturę RISC, podczas gdy znakomita większość serwerów używanych przez średnie i małe firmy ma układy x86.
Kliknij, aby powiększyć Serwery oparte na układach Tile-GX100 mogą pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Linux i wspierają aplikacje pisane w językach Java, C oraz C++. Są to komputery przystosowane do obsługiwania aplikacji uruchamianych w chmurach obliczeniowych, takich jak serwery Apache Web czy bazy danych MySQL.
źródło: idg
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w środa 06 październik 2010 o 08:00 (0)
UE: 780 mln euro na badania w dziedzinie ICT.
Jedno z największych w historii zaproszeń do składania wniosków badawczych w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) ogłosiła Komisja Europejska.
W ramach tej inicjatywy sfinansowane zostaną w 2011 r. projekty o wartości 780 mln euro. Komisja zobowiązała się utrzymać 20-procentowe tempo zwiększania co roku budżetu na badania i rozwój w dziedzinie TIK, przynajmniej do 2013 r.
Zaproszenie do składania wniosków o wartości 780 mln euro (zaproszenie 7 TIK) jest elementem największego w historii rocznego programu roboczego, będącego częścią siódmego unijnego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego. W budżecie na 2011 r. przewidziano na ten cel prawie 1,2 mld euro.
220 mln euro przekazano już w lipcu 2010 r. na rzecz partnerstw publiczno-prywatnych zajmujących się TIK w dziedzinie inteligentnych samochodów, ekologicznych budynków, fabryk działających z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz internetu przyszłości.
W bieżącym zaproszeniu 120 mln euro przeznacza się na finansowanie badań i rozwoju technologicznego w dziedzinie infrastruktury sieciowej, mediów i usług cyfrowych na rzecz internetu przyszłości. Prawie 100 mln euro zostało już zarezerwowanych dla partnerstwa "Internet przyszłości", aby wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne aplikacje internetowe pozwalające uczynić bardziej "inteligentną" infrastrukturę w dziedzinie systemów zdrowotnych, sieci energetycznych i systemów zarządzania ruchem.
Ponad 200 mln euro przeznaczono na badania w dziedzinie systemów elektronicznych i komponentów fotonicznych. Dzięki temu ma wzrosnąć konkurencyjność przemysłu motoryzacyjnego, telekomunikacji, automatyki przemysłowej, technologii oświetleniowych oraz przemysłu medycznego w Europie. Postęp w technologii laserowej na przykład ma kluczowe znaczenie dla stymulowania rozwoju łączności optycznej i uzyskania ultra szybkich prędkości internetowych dostępnych dla wszystkich Europejczyków.
W bieżącym zaproszeniu do składania wniosków przewidziano prawie 200 mln euro na badania TIK w dziedzinie zdrowia i starzenia się społeczeństwa. Liczba Europejczyków w wieku powyżej 60 lat rośnie średnio o 2 miliony rocznie. TIK mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o stworzenie trwałych rozwiązań i maksymalizację możliwości rynkowych, które pomogą ograniczyć koszty socjalne i opieki zdrowotnej.
Ponadto 135 mln euro przeznaczono na badania TIK, które podniosą efektywność energetyczną budynków, transportu i logistyki. Powyższe środki uzupełniają 220 mln euro udostępnione w lipcu 2010 r. partnerstwom publiczno-prywatnym na rzecz gospodarki opartej na samochodach, budynkach i fabrykach o niskiej emisji dwutlenku węgla.
W ramach zaproszenia 7 TIK o finansowanie projektów mogą ubiegać się uniwersytety, ośrodki badawcze, MŚP, duże firmy i inne organizacje w Europie, a także spoza Europy. Wnioski można składać do dnia 18 stycznia 2011 r. Następnie zostaną one ocenione przez niezależne grupy eksperckie, które dokonają wyboru w oparciu o jakość wniosków.
Więcej informacji na temat zaproszenia do składania wniosków można znaleźć pod adresem cordis.eu.
źródło: cordis
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w wtorek 05 październik 2010 o 06:00 (0)
Prędkość 16 Gb/s w technologii Fibre Channel.
Komitet techniczny INCITS T11 instytutu ANSI ratyfikował standard Fibre Channel opisujący transmisję z prędkością 16 Gb/s (16GFC).
Tym samym zakończono został proces projektowania standardu 16GFC prowadzony przez grupę T11.2 i stowarzyszenie FCIA (Fibre Channel Industry Association).
Oprócz dwukrotnie większej prędkości transmisji danych (w porównaniu z 8-gigabitowym wariantem Fibre Channel) główną nowością jest zastosowanie kodowania 64b/66b. Mechanizm ten zastąpił kody liniowe 8b/10b wykorzystywane w technologiach Ethernet (przy prędkości 10 Gb/s) i Fibre Channel 10 Gb/s (10 GFC). Mimo zmiany mechanizmu kodowania 16GFC ma być zgodny wstecz przynajmniej z 4- i 8-gigabitowymi technologiami Fibre Channel.
Pierwsze produkty - adaptery HBA (Host Bus Adapter) i przełączniki sieciowe - mają pojawić się w 2011 roku. Firmy Emulex i QLogic zapowiedziały, że kolejne generacje ich systemów sieciowego składowania danych (NAS) będą obsługiwały nowy standard.
źródło: heiseonline
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w poniedziałek 04 październik 2010 o 07:00 (0)
Otwarcie kładki o. Bernatka ułatwi bezpłatne zwiedzanie muzeów.
30 września odbyło się uroczyste otwarcie Kładki Ojca Laetusa Bernatka, która połączyła kazimierski i podgórski brzeg Wisły. Z tej okazji, w weekend 2-3 października, wstęp do pięciu krakowskich muzeów, zlokalizowanych właśnie w tych dwóch częściach Krakowa, będzie bezpłatny.
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza na weekend z muzeami Kazimierza i Podgórza. W dniach 2-3 października (sobota/niedziela) bezpłatnie będzie można zwiedzić pięć krakowskich muzeów: Starą Synagogę, Aptekę pod Orłem, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Inżynierii Miejskiej i Dom Historii Podgórza.
W pierwszy październikowy weekend, w godz. 9:00-17:00 bezpłatnie będzie można zwiedzić Starą Synagogę (www.mhk.pl/oddzialy/stara_synagoga ). Na stałej wystawie "Dzieje i kultura Żydów krakowskich" eksponowane są najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików. W dawnych modlitewnikach - męskiej i kobiecej, na parterze Starej Bożnicy, wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. W muzeum można również podziwiać malarstwo portretowe i ikonografię dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu oraz dokumentującą zagładę Żydów krakowskich w latach II wojny światowej.
Na bezpłatne zwiedzanie zaprasza też Apteka pod Orłem - w godz. 9:30-17:00 (www.mhk.pl/oddzialy/apteka_pod_orlem ). Apteka pod Orłem zajmuje pomieszczenia dawnej apteki mgr Tadeusza Pankiewicza, która w latach okupacji niemieckiej znajdowała się w centrum krakowskiego getta. Stała wystawa "Apteka w getcie krakowskim" opowiada o krakowskim farmaceucie, Tadeuszu Pankiewiczu - jedynym Polaku zamieszkałym w getcie, i polskim personelu, którzy wspólnie nieśli stałą pomoc mieszkańcom getta. Apteka Tadeusza Pankiewicza, pełniąca całodobowy dyżur, była miejscem kontaktów, spotkań, informacji. Każdy, kto zwrócił się tu o pomoc był pewien, że ją otrzyma.
W dniach 2-3 października za darmo będzie również można zwiedzić muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera (w godz. 10:00-20:00), a w nim m.in. stałą wystawę "Kraków - czas okupacji (1939-1945)", która poświęcona jest dziejom Krakowa i jego mieszkańców w latach wojny. Ekspozycja podzielona jest na kilkanaście segmentów tematycznych: wojna 1939 r., rola Krakowa, jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne i rodzinne, los Żydów krakowskich, opór i tajne państwo, czy wreszcie dzieje fabryki, ludzi w niej pracujących i jej właściciela Oskara Schindlera. Ważnym łącznikiem segmentów wystawy jest symboliczna ulica krakowska, na której spotykali się Polacy, Żydzi i Niemcy. Warto dodać, że w czasie wakacji muzeum odwiedzało od 600 do 700 osób dziennie. Łącznie było to ok. 45 tys. zwiedzających. Często już o godz. 12:00 wykupione były wszystkie wejściówki na dany dzień.
Uwaga!!! Aby zwiedzić wystawę w Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w czasie weekendu z muzeami, należy zarezerwować bilety przez stronę www.bilety.mhk.pl Po rezerwacji będzie można odebrać w kasie bezpłatny bilet (ich liczba jest ograniczona - każdego dnia do muzeum może wejść maksymalnie 1018 osób). Płatne będzie natomiast oprowadzanie przez przewodnika (150zł) - na życzenie zwiedzającego.
W czasie weekendu z muzeami będzie można również obejrzeć ekspozycje w Muzeum Inżynierii Miejskiej (w godz. 10:00-16:00) - m.in. ciekawą kolekcję samochodów i motocykli polskiej produkcji (www.mimk.com.pl ), i w Domu Historii Podgórza (10:00-14:00).
Weekend z muzeami Kazimierza i Podgórza:
9:00-17:00 Stara Synagoga (ul. Szeroka 24),
9:30-17:00 Apteka Pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18)
Napisane przez Pawel w piątek 01 październik 2010 o 08:00 (1)
AOL kupuje TechCrunch i 5min Media.
Przejęcie technologicznego bloga TechCrunch przez amerykański portal AOL to najważniejsza informacja, jaka pojawiła się dotąd na na konferencji TechCrunch Disrupt.
Twórca kupionego serwisu, Michael Arrington, dalej będzie go prowadził, a nowy właściciel obiecał mu pełną swobodę działania.
Zakupy AOL są zgodne ze strategią prezesa firmy, Tima Armstronga, który zapowiadał, że portal musi stać się dostawcą oryginalnych treści i podawać informacje jako pierwszy.
Słynie z tego TechCrunch - serwis, który Michael Arrington stworzył w 2005 r. po serii nieudanych biznesów internetowych. Jako autor startupów, sam skupił się na stronach tego typu, z czasem, rozszerzając tematykę bloga na całą technologię. Choć AOL nie ujawnił finansowych warunków transakcji, nieoficjalnie mówi się o 40 mln dolarów.
To nie pierwszy zakup portalu. Wcześniej, w roku 2005, AOL przejął także Engadget - słynny serwis o elektronicznych gadżetach.
Informację o przejęciu TechCruncha przekazali wspólnie prezes AOL i twórca strony. Mogę nadal mówić to, co chcę? To część umowy, prawda? - pytał Arrington, na co Armstrong odpowiadał - Chcemy, byś robił to, co do tej pory, co pozwoliło ci osiągnąć sukces. Będziemy trzymać ręce przy sobie.
Podczas konferencji TechCrunch Disrupt, AOL ogłosił też zakup platformy wideo - 5min Media i przejęcie repozytorium zawierającego ponad 200 tys. filmów od ponad 1000 producentów. W sierpniu tego roku 5min miał ponad 20 mln unikalnych użytkowników i 130 mln obejrzanych filmów.
źródło: idg
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz
Napisane przez Pawel w piątek 01 październik 2010 o 07:00 (0)
Samsung zdradza szczegóły tabletu "Galaxy Tab".
Samsung coraz intensywniej przygotowuje się premiery tabletu Galaxy Tab. Firma udostępniła z tej okazji obszerny film prezentujący możliwości swojego urządzenia.
Prezentacja Samsunga to obecnie jeden z najdokładniejszych materiałów na temat tabletu dostępnych w Sieci. Producent pokazuje w nim m.in. funkcje społecznościowe, biznesowe oraz multimedialne. Na 9-minutowym filmie można zobaczyć np. działanie klienta poczty, Google Maps oraz powiązanego z Facebookiem, Google i Outlookiem kalendarza.
Materiał demonstruje także możliwości społecznościowe np. połączoną z serwisami typu Facebook i Twitter książkę kontaktów oraz możliwość wykonywania połączeń wideo z wykorzystaniem wbudowanych aparatów cyfrowych.
Samsung pochwalił się także płynnym działaniem materiałów filmowych w jakości HD oraz szybkością pracy ze stronami internetowymi przy wykorzystaniu technologii Flash 10.1 i HTML 5.
Samsung Galaxy Tab oficjalnie pojawi się sprzedaży od października, jednak najprawdopodobniej pierwsze urządzenia trafią do klientów dopiero w listopadzie.
źródło: samsung
Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz