Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

TSMC napędza rozwój AI. Ogromny wzrost sprzedaży.



Akcje TSMC rosną. To zasługa AI.

TSMC spodziewa się dalszego wzrostu napędzanego przez AI po zakończeniu 2024 r. Firma prognozuje wzrost sprzedaży w tym roku na poziomie około 20%.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) odnotowała kolejny rekordowy kwartał dzięki popytowi na chipy napędzanemu przez AI. Spółka stwierdziła, że oczekuje dalszego wzrostu — nawet w obliczu rywalizacji technologicznej między USA a Chinami.

Największy na świecie producent chipów na zlecenie w czwartek prognozował wzrost sprzedaży na poziomie około 20% w tym roku, dzięki silnemu zapotrzebowaniu na sztuczną inteligencję.

AI podnosi przychody TSMC

Sztuczna inteligencja prawdopodobnie pozostanie długoterminowym katalizatorem wzrostu dla TSMC. Analityk Deutsche Bank Robert Sanders stwierdził w niedawnej notatce dla inwestorów, że wzrost sprzedaży tajwańskiej firmy będzie ściśle związany z Nvidią, która może stanowić 18% sprzedaży TSMC w 2025 r.

Przewodniczący i dyrektor generalny TSMC C.C. Wei powiedział, że przychody z serwerów i procesorów związanych z AI mają się podwoić w 2025 r. po tym, jak w zeszłym roku wzrosły ponad trzykrotnie, stanowiąc 18% całkowitych przychodów firmy.

Gigant uważa, że wpływ AI dopiero się zaczyna, a jej długoterminowy złożony roczny wskaźnik wzrostu przychodów może osiągnąć 20%, nawet na wysokiej bazie z 2024 r., gdy technologia będzie szerzej stosowana.

Zysk netto producenta chipów w czwartym kwartale wzrósł o 57% do 374,68 mld dol. tajwańskich, co odpowiada 11,37 mld dol. amerykańskich, przewyższając oczekiwania analityków w ankiecie FactSet. Przychody wzrosły o 39% w porównaniu z rokiem poprzednim.

TSMC rozszerza swoją obecność za granicą, budując zakłady w Japonii i USA. Firma spodziewa się, że rozwój zagranicznych zakładów obniży jej marżę brutto, prognozując marżę w pierwszym kwartale na poziomie 57%-59%.

Tajwański gigant chipowy znalazł się również w ogniu krzyżowym wojny chipowej między USA a Chinami. W zeszłym roku jego technologia została znaleziona w chipach AI Huawei, co skłoniło USA do wprowadzenia kilku nowych ograniczeń, a teraz wymaga od producentów chipów, którzy wysyłają zaawansowane półprzewodniki do Chin, w tym TSMC, uzyskania licencji na transakcje.

Akcje TSMC wzrosły o 7,19% od stycznia br. Jeśli chodzi o ostatnie 12 miesięcy, odnotowały wzrost rzędu 111%.



źródło: tsmc


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




AI pretekstem do podniesienia cen usług i produktów



Producenci chętnie wykorzystują sztuczną inteligencję do uzyskania wyższej marży na swoich produktach i usługach.

Od końca 2022 roku na rynku nowych technologii obserwujemy kolejny trend. Po rozpowszechnieniu dostępu do popularnych rozwiązań i funkcji za pośrednictwem usług (SaaS oraz pay-per-use) nadszedł czas na kolejną rewolucję – wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji do wzrostu marżowości produktów i usług gigantów technologicznych.

Firma Microsoft poinformowała właśnie o integracji własnego asystenta AI Copilot z usługami Microsoft 365 dla użytkowników prywatnych w planach Personal oraz Family (wcześniej uczyniono to w subskrypcjach dla biznesu). Nowe funkcje, które trafiły do Microsoft 365 spowodowały podniesienie ceny za usługi. Co istotne mowa o dużych zmianach cennika, a nie niewielkich korektach związanych z inflacją oraz kursem walut. Obecnie roczna subksrypcja Microsoft 365 Personal to wydatek aż 429,99 zł, co oznacza wzrost o 43% w porównaniu z ceną 299,99 zł przed integracją Copilota.

Powyższy przykład idealnie obrazuje w jaki sposób firmy technologiczne zamierzają odpracować koszty poniesione na działania R&D związane z AI. Sztuczna inteligencja jest aktualnie modnym słowem w branży. Mocno oddziałuje również na użytkowników końcowych. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat większość firm technologicznych zaimplementowała AI w swoich usługach i produktach nawet jeżeli technologia ta była już powszechnie wykorzystywana przed upowszechnieniem ChatGPT (np. uczenie neuronowe w smartfonach Apple pojawiło się już w 2016 roku).

Firmy oferujące swoje usługi wspierane przez AI często korygują ceny podczas implementacji nowych subskrypcji lub zmian cennika. Producenci urządzeń elektronicznych implementują AI w swoich urządzeniach wymagając zmianę sprzętu, aby skorzystać z nowych opcji (np. Apple) lub planując wprowadzenie opłat za AI po okresie darmowych testów (np. Samsung z Galaxy AI).

Tym samym AI stało się pretekstem do podniesienia marżowości w branży nowych technologii, która odczuła duże skutki związane z wybuchem pandemii, zerwanymi łańcuchami dostaw, a później konsekwencjami wojny gospodarczej. Oznacza to, że nawet nie korzystając z AI bardzo prawdopodobnie jest, że za elektronikę lub usługi zapłacimy więcej.



źródło: cw


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Microsoft wykorzystuje NPU do wyszukiwania plików w Windows 11



Użytkownicy komputerów Copilot+ PC otrzymają nowy mechanizm wyszukiwania plików.

Microsoft powoli rozpoczyna rozgraniczenia komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa 11. Modele zgodne z Copilot+ PC, a więc nową certyfikacją z początku 2024 roku wymagającą obecności NPU o mocy 45 TOPS lub wyższej otrzymali już pierwsze uaktualnienie (Windows 24H2) wprowadzające nowe funkcje jedynie na certyfikowane maszyny. W przyszłości Windows 11 na urządzeniach Copilot+ PC otrzymywać będzie kolejne funkcje niedostępne dla “klasycznych” konstrukcji pracujących pod kontrolą Windows 11.

Najnowszym przykładem takiego działania ze strony Microsoft jest wdrożenie nowego mechanizmu wyszukiwania plików w systemie Windows 11. Zaktualizowane rozwiązanie pozwoli na indeksowanie semantyczne na urządzeniach z certyfikatem Copilot+ PC. Rozwiązanie to umożliwi znajdowanie plików, zdjęć i ustawień przy użyciu języka naturalnego, eliminując potrzebę zapamiętywania określonych nazw plików lub słów kluczowych. Funkcja ta jest w dużym stopniu zależna od NPU, który jest obecny na komputerach Copilot+ PC, przez co nie trafi na starsze konstrukcje. Korzystając z NPU, indeksowanie semantyczne działa w połączeniu z tradycyjnym indeksowaniem, aby zrozumieć znaczenie wyszukiwanych haseł. Dla przykładu wystarczy wpisać “budżet domowy”, aby odnaleźć odpowiednie arkusze kalkulacyjne. Nie trzeba już posługiwać się dokładnymi nazwami plików.

Obecnie ulepszone funkcje wyszukiwania obsługują lokalnie zapisane pliki w indeksowanych lokalizacjach. Lokalizacje te można dostosować w Ustawieniach, z opcją indeksowania całego komputera. Przyszłe aktualizacje rozszerzą wsparcie dla dostawców pamięci masowej w chmurze, takich jak OneDrive. Ponadto wyszukiwanie ustawień za pomocą języka naturalnego jest obecnie ograniczone do aplikacji Ustawienia, ale wkrótce będzie dostępne za pośrednictwem pola wyszukiwania na pasku zadań.

Wdrażanie ulepszonego środowiska wyszukiwania rozpocznie się stopniowo dla użytkowników Windows Insider początkowo na komputerach z układami ARM. Rozwiązanie następnie zostanie wprowadzone do urządzeń opartych na architekturze x86 z Copilot+ PC.



źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Czytnik kodów QR lepszy niż aparat w telefonie. Co oferuje?



Większość nowoczesnych smartfonów ma wbudowany czytnik kodów QR, co pozwala na skanowanie kodów za pomocą aparatu bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji.

Czytnik kodów QR prawdopodobnie masz już w telefonie. Wystarczy zeskanować kod za pomocą aparatu foto i to powinno wystarczyć — nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji.

Wymagania systemowe:

Android — urządzenia z systemem Android 8 i nowszym mogą skanować kody QR bez dodatkowych aplikacji. Wystarczy otworzyć aplikację aparatu i skierować ją na kod QR.
iOS — telefony z systemem iOS 11 lub nowszym również obsługują tę funkcję wbudowaną w aplikację aparatu.

Jak to działa:

Otwórz aplikację aparatu na swoim telefonie
Skieruj obiektyw na kod QR
Po kilku sekundach powinno pojawić się powiadomienie z linkiem, który prowadzi do treści zakodowanej w QR

Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i wygodnie uzyskiwać dostęp do informacji, płatności czy promocji, co czyni kody QR bardzo praktycznym narzędziem w codziennym życiu.

Skaner kodów QR i kreskowych — łatwa w obsłudze aplikacja na iOS i Androida, automatycznie rozpoznająca kody.

QR Skaner / QR Kod — szybka i bezpieczna aplikacja na Androida, działająca nawet offline.

QR Reader for iPhone — automatycznie skanuje kody QR i kreskowe, oferuje dodatkowe funkcje jak skaner PDF i wizytówek.

Twórcy czytników do kodów QR dodają też nowe funkcje do swoich aplikacji. Dla przykładu niektóre z nich mogą rejestrować zawartości w tagach NFC, co pozwala na szybki dostęp do danych poprzez dotknięcie telefonem tagu. Są też ulepszone powiadomienia — użytkownicy otrzymują natychmiastowe powiadomienia push związane z zeskanowanymi kodami QR, co ułatwia szybkie reagowanie na zawarte w nich informacje.

Ulepszenia sprawiają, że wbudowane czytniki QR stają się coraz bardziej wszechstronne i zintegrowane z innymi funkcjami smartfonów, zwiększając ich użyteczność w codziennym życiu i pracy.



źródło: cw


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Od złego Shadow IT do dobrego Shadow AI?



Jesteście częścią Shadow AI? Trzy czwarte pracowników korzysta w pracy z rozwiązań sztucznej inteligencji nie oglądając się na przyzwolenie CIO czy CISO. Być może nie będą musieli wychodzić z cienia - to bezpieczeństwo i IT będą zmuszone nagiąć swoje żelazne zasady i ułożyć się z „ludźmi z cienia AI”.

Szacowne Institute of Electrical and Electronics Engineers Computer Society (IEEE CS) zwróciło uwagę na nowe oblicze zjawiska starego jak informatyka korporacyjna – Shadow IT.

Ekspansja generatywnej sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze otwierają przed nim nowe wspaniałe perspektywy. Coraz bardziej złożone i dynamiczne środowiska technologiczne utrudniają nadzór IT. A nowe technologie i nowe platformy kuszą użytkowników rosnącą liczbą łatwo dostępnych pomocnych aplikacji, dodatków, a nierzadko i większych rozwiązań.

Shadow IT podnosi produktywność użytkowników zapewniając zwykle lepszą ergonomię. Odciąża też, a jakże, działy IT, które wreszcie przestają być zasypywane żądaniami nowych rozwiązań. Jest to jednak, przypominają autorzy opracowania, miecz obosieczny. Nieautoryzowane aplikacje będą otwierać luki w zabezpieczeniach i stanowić punkty wejścia dla cyberataków. Sprowadzają chaos, obciążają budżety i infrastrukturę IT.

Tropić i niszczyć, czy tolerować i cywilizować? IEEE CS opowiada się za tym, aby szukać bezpiecznych ram współistnienia autoryzowanych i nieautoryzowanych narzędzi.

CISO uwzględnią człowieka w strategiach cyberbezpieczeństwa

Czyżby miała nastąpić zmiana atmosfery wokół amatorskiej działalności wdrożeniowej w firmie? Gartner przewidywał jej oznaki w swoich prognozach technologicznych jeszcze na kończący się rok.

Do 2027 roku 50% Chief Information Security Officers (CISO) ma formalnie przyjąć w swoich programach cyberbezpieczeństwa praktyki projektowania zorientowanego na człowieka (human-centric design practices).

Dlaczego? Gartner ocenia, że ponad 90% pracowników, którzy przyznali się do podejmowania różnych nieautoryzowanych działań podczas pracy, wiedziało, że zwiększą ryzyko dla organizacji, ale i tak z nich nie zrezygnowali. Projektowanie zabezpieczeń zorientowane na człowieka, z uwzględnieniem jednostki, a nie tylko kwestii technologii, znajdzie się więc w centrum projektowania i wdrażania kontroli IT. Pozwoli minimalizować tarcia operacyjne i wprowadzić rzeczywistą kontrolę nad stosowanymi w firmie narzędziami.

Shadow AI wkracza na scenę

Wygląda na to, że firmowi bezpiecznicy trochę nie mają wyboru. Do 2027 roku 75% pracowników będzie kupować, modyfikować lub tworzyć technologie poza zasięgiem wzroku IT. To skokowy wzrost z poziomu 41% w 2022 roku. Rola i zakres odpowiedzialności CISO zmieniają się zatem z nadzorcy i kontrolera, w kogoś ułatwiającego podejmowanie decyzji dotyczących ryzyka. Gartner zaleca wyjście poza technologię i automatyzację, aby zaangażować pracowników, podnieść ich świadomość i możliwość wpływania na decyzje.

Tymczasem nastroje autonomiczne i rewolucyjne wśród pracowników narastają. Według raportu Work Trend Index firmy Microsoft 78% użytkowników AI wprowadza własne narzędzia AI do pracy, (w małych i średnich firmach nawet 80%). Dane te potwierdzają także inne badania i raporty. Według oszacowań firmy BetterCloud, około 65% aplikacji SaaS działających w przeciętnej firmie nigdy nie otrzymało zielonego światła na uruchomienie od działu IT.

Niestety oznacza to, że pracownicy omijają zasady organizacyjne i narażają na szwank bezpieczeństwo, nad którego utrzymaniem ciężko pracują ich działy IT oraz bezpieczeństwa. Czują pewien dyskomfort: według Microsoftu 52% osób korzystających ze sztucznej inteligencji w pracy niechętnie przyznaje się do używania jej do najważniejszych zadań.

Od swawoli do konsensusu – gotowi na BYOAI?

Shadow AI rozwija się wspaniale w erze generatywnej sztucznej inteligencji. Próg dostępności jest zdecydowanie niższy w porównaniu z technologiami chmurowymi lub “tradycyjną” sztuczną inteligencją, gdzie wymagana jest wiedza na temat korzystania z IDE lub programowania. Szybsze cykle wdrażania skracają cykle decyzyjne w przedsiębiorstwie, co utrudnia CIO i CISO opracowanie odpowiednich strategii ograniczania ryzyka. Na łamach Forbes, badacz i pisarz Bryan Robinson, opisując zjawisko Shadow AI zwrócił uwagę, że o ile prawie połowa kadry kierowniczej (45% według badania) stosuje wobec AI podejście “obserwujmy i czekajmy”, o tyle pracownicy najwyraźniej przegapili stosowne korporacyjne memo – ponad trzy czwarte z nich (tu przywołuje cytowany jż raport Microsoft) używa sztucznej inteligencji w pracy.

Aby w pełni wykorzystać zalety sztucznej inteligencji, decydenci muszą znaleźć równowagę pomiędzy prawem i innowacją. Pomiędzy umożliwieniem pracownikom korzystania z potrzebnych narzędzi a zapewnieniem, że zastosowanie sztucznej inteligencji pozostaje bezpieczne, zgodne z przepisami i zgodne z polityką firmy. Korzystanie z niezatwierdzonych narzędzi sztucznej inteligencji naraża firmę zarówno na błędy w zakresie bezpieczeństwa, jak i problemy prawne. Zamiast postrzegać Shadow AI jako zagrożenie, firmy mogą przekształcić ją w katalizator wzrostu, wspierając środowisko, w którym przybywa innowacji, ale w granicach silnego zarządzania. Na horyzoncie pojawia się więc być może wizja dobrego Shadow AI w ramach kultury otwartości. Czegoś na kształt BYOAI – Bring Your Own AI.



źródło: IEEE CS via Gartner


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Androidowa wersja aplikacji Gmail z nową funkcją. Ułatwia kontakt z Gemini



W aplikacji Gmail przeznaczonej dla urządzeń Android pojawi się nowy przycisk. Nosi nazwę Insert (Wstaw) i uruchamia asystenta Gemini, który pomaga użytkownikowi obsługiwać szybko wiadomości e-mail.

Google wprowadziło asystenta Gemini do aplikacji Gmail w sierpniu zeszłego roku. Wcześniej użytkownicy androidowej wersji aplikacji Gmail, mający dostęp do asystenta Gemini, mogli również poprosić go o pomoc. Jednak proponowane przez Gemini odpowiedzi muszą dodawać do wiadomości pocztowej ręcznie. Taka metoda komunikowania się z asystentem AI wymagała więcej czasu i wykonywania wielu operacji. W lepszej sytuacji są użytkownicy internetowej wersji aplikacji Gmail, którzy mogą korzystać z przycisku Insert od kilku miesięcy.

Korzystając z funkcji “Insert”, użytkownik urządzenia Android może teraz jednym kliknięciem myszy podsumować np. wiadomość e-mail, poprosić Gemini o zaproponowanie odpowiedzi, czy też sprawdzić i dopracować w szczegółach naszą odpowiedź. Po kliknięciu przycisku, Gemini wysyła przygotowaną przez niego treść, do okna odpowiedzi, która jest od razu gotowa do wysłania. Funkcja ta jest obecnie sukcesywnie wdrażana na wszystkich urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android. Została dodana do androidowej wersji aplikacji Gmail oznaczonej numerem 2025.01.05.715468168.

Przycisk „Insert” wyświetlany jest obok ikon „Like” i „Dislike” (Lubię i Nie lubię), obok wygenerowanej przez Gemini odpowiedzi. Ma kształt ukośnej strzałki i jej kliknięcie powoduje, że treść jest dodawana do roboczej wersji odpowiedzi. Użytkownik może wtedy ją zaakceptować, klikając go myszą.



źródło: gemini


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Minęło już 17 lat od rewolucyjnej zmiany na rynku notebooków.



Dzięki premierze MacBooka Air w 2008 roku korzystamy dziś z niewielkich, lekkich i wydajnych komputerów przenośnych.

Podczas swojej premiery był ekstremalnie drogi, niekompatybilny z większością akcesoriów, powolny, a na dodatek zupełnie inny od uznanych wtedy standardów rynkowych. MacBook Air od Apple w 2008 roku wydawał się niemalże absurdalnym produktem. W praktyce jednak Apple już w 2008 roku przewidziało najważniejsze trendy w projektowaniu komputerów przenośnych, a MacBook Air od lat jest wyznacznikiem projektowania niewielkich laptopów do pracy.

Równo 17 lat temu Steve Jobs na wydarzeniu Macworld Conference & Expo w San Francisco zaprezentował pierwszą generację MacBooka Air, który wyznaczył nowe standardy w branży komputerów osobistych. Komputer ten w fazie rozwoju był oczkiem w głowie ówczesnego prezesa Apple, a ten bezpośrednio nadzorował jego rozwój.

Oryginalny model wyjęty w 2008 roku przez Jobsa z koperty na listy oferował 13,3-calowy ekran, opcjonalny dysk SSD, zaledwie jedno złącze USB oraz niezwykle cienką obudowę. Ceną za wymiary był brak portu Ethernet, Napędu, złącza HDMI oraz wielu innych portów wyjścia-wejścia.

Aktualnie, 17 lat po premierze MacBook Air pozostaje kluczowym komputerem przenośnym, na którym wzorują się producenci sprzętu tej kategorii. Dzięki popularyzacji MacBooka Air w dzisiejszych komputerach korzystamy m. in. z:

Dysków półprzewodnikowych
Podświetlanej klawiatury
Pojemnych akumulatorów
Szklanego gładzika o dużych rozmiarach

i wielu innych rozwiązań technologicznych. MacBook Air w późniejszych latach swojej obecności rynkowej upowszechnił standard USB C z Display Port i Power Delivery, zabezpieczenia biometryczne, ekrany wysokiej rozdzielczości, a w ostatnich latach pasywne chłodzenie i niezwykle wydajne układy Apple Silicon bazujące na architekturze ARM.

MacBook Air do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych laptopów dostępnych na rynku. Chociaż nie jest już najlżejszy, najcieńszy czy najwydajniejszy, nadal pozostaje wyznacznikiem komputera przenośnego do pracy. Motywuje również producentów sprzętu do produkcji mobilnych konstrukcji. Dzięki MacBookowi Air zaczęli oni zwracać uwagę na wygląd, wielkość, jakość wykonania oraz masę komputerów przenośnych z jednoczesnym zachowaniem wysokiej wydajności, czasu pracy na baterii oraz komfortu pracy.



źródło: apple


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Serwery Microsoft wykorzystano do nielegalnego generowania treści AI.



Osoby trzecie wykorzystywały obejście systemów bezpieczeństwa Microsoft do generowania nielegalnych treści AI.

Szacowne Institute of Electrical and Electronics Engineers Computer Society (IEEE CS) zwróciło uwagę na nowe oblicze zjawiska starego jak informatyka korporacyjna – Shadow IT.

Ekspansja generatywnej sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze otwierają przed nim nowe wspaniałe perspektywy. Coraz bardziej złożone i dynamiczne środowiska technologiczne utrudniają nadzór IT. A nowe technologie i nowe platformy kuszą użytkowników rosnącą liczbą łatwo dostępnych pomocnych aplikacji, dodatków, a nierzadko i większych rozwiązań.

Shadow IT podnosi produktywność użytkowników zapewniając zwykle lepszą ergonomię. Odciąża też, a jakże, działy IT, które wreszcie przestają być zasypywane żądaniami nowych rozwiązań. Jest to jednak, przypominają autorzy opracowania, miecz obosieczny. Nieautoryzowane aplikacje będą otwierać luki w zabezpieczeniach i stanowić punkty wejścia dla cyberataków. Sprowadzają chaos, obciążają budżety i infrastrukturę IT.

Tropić i niszczyć, czy tolerować i cywilizować? IEEE CS opowiada się za tym, aby szukać bezpiecznych ram współistnienia autoryzowanych i nieautoryzowanych narzędzi.

CISO uwzględnią człowieka w strategiach cyberbezpieczeństwa

Czyżby miała nastąpić zmiana atmosfery wokół amatorskiej działalności wdrożeniowej w firmie? Gartner przewidywał jej oznaki w swoich prognozach technologicznych jeszcze na kończący się rok.

Do 2027 roku 50% Chief Information Security Officers (CISO) ma formalnie przyjąć w swoich programach cyberbezpieczeństwa praktyki projektowania zorientowanego na człowieka (human-centric design practices).

Dlaczego? Gartner ocenia, że ponad 90% pracowników, którzy przyznali się do podejmowania różnych nieautoryzowanych działań podczas pracy, wiedziało, że zwiększą ryzyko dla organizacji, ale i tak z nich nie zrezygnowali. Projektowanie zabezpieczeń zorientowane na człowieka, z uwzględnieniem jednostki, a nie tylko kwestii technologii, znajdzie się więc w centrum projektowania i wdrażania kontroli IT. Pozwoli minimalizować tarcia operacyjne i wprowadzić rzeczywistą kontrolę nad stosowanymi w firmie narzędziami.

Shadow AI wkracza na scenę

Wygląda na to, że firmowi bezpiecznicy trochę nie mają wyboru. Do 2027 roku 75% pracowników będzie kupować, modyfikować lub tworzyć technologie poza zasięgiem wzroku IT. To skokowy wzrost z poziomu 41% w 2022 roku. Rola i zakres odpowiedzialności CISO zmieniają się zatem z nadzorcy i kontrolera, w kogoś ułatwiającego podejmowanie decyzji dotyczących ryzyka. Gartner zaleca wyjście poza technologię i automatyzację, aby zaangażować pracowników, podnieść ich świadomość i możliwość wpływania na decyzje.

Tymczasem nastroje autonomiczne i rewolucyjne wśród pracowników narastają. Według raportu Work Trend Index firmy Microsoft 78% użytkowników AI wprowadza własne narzędzia AI do pracy, (w małych i średnich firmach nawet 80%). Dane te potwierdzają także inne badania i raporty. Według oszacowań firmy BetterCloud, około 65% aplikacji SaaS działających w przeciętnej firmie nigdy nie otrzymało zielonego światła na uruchomienie od działu IT.

Niestety oznacza to, że pracownicy omijają zasady organizacyjne i narażają na szwank bezpieczeństwo, nad którego utrzymaniem ciężko pracują ich działy IT oraz bezpieczeństwa. Czują pewien dyskomfort: według Microsoftu 52% osób korzystających ze sztucznej inteligencji w pracy niechętnie przyznaje się do używania jej do najważniejszych zadań.

Od swawoli do konsensusu – gotowi na BYOAI?

Shadow AI rozwija się wspaniale w erze generatywnej sztucznej inteligencji. Próg dostępności jest zdecydowanie niższy w porównaniu z technologiami chmurowymi lub “tradycyjną” sztuczną inteligencją, gdzie wymagana jest wiedza na temat korzystania z IDE lub programowania. Szybsze cykle wdrażania skracają cykle decyzyjne w przedsiębiorstwie, co utrudnia CIO i CISO opracowanie odpowiednich strategii ograniczania ryzyka. Na łamach Forbes, badacz i pisarz Bryan Robinson, opisując zjawisko Shadow AI zwrócił uwagę, że o ile prawie połowa kadry kierowniczej (45% według badania) stosuje wobec AI podejście “obserwujmy i czekajmy”, o tyle pracownicy najwyraźniej przegapili stosowne korporacyjne memo – ponad trzy czwarte z nich (tu przywołuje cytowany jż raport Microsoft) używa sztucznej inteligencji w pracy.

Aby w pełni wykorzystać zalety sztucznej inteligencji, decydenci muszą znaleźć równowagę pomiędzy prawem i innowacją. Pomiędzy umożliwieniem pracownikom korzystania z potrzebnych narzędzi a zapewnieniem, że zastosowanie sztucznej inteligencji pozostaje bezpieczne, zgodne z przepisami i zgodne z polityką firmy. Korzystanie z niezatwierdzonych narzędzi sztucznej inteligencji naraża firmę zarówno na błędy w zakresie bezpieczeństwa, jak i problemy prawne. Zamiast postrzegać Shadow AI jako zagrożenie, firmy mogą przekształcić ją w katalizator wzrostu, wspierając środowisko, w którym przybywa innowacji, ale w granicach silnego zarządzania. Na horyzoncie pojawia się więc być może wizja dobrego Shadow AI w ramach kultury otwartości. Czegoś na kształt BYOAI – Bring Your Own AI.

Microsoft przekazał informacje o grupie hakerskiej, której udało się opracować narzędzie do celowego omijania rozwiązań bezpieczeństwa w usłudze Azure OpenAI odpowiedzialnej za działanie narzędzi sztucznej inteligencji.

W grudniu 2024 r. gigant technologiczny złożył skargę w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Dystryktu Wirginii przeciwko 10 anonimowym osobom, których oskarża o naruszenie ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach, ustawy o prawach autorskich Digital Millenium oraz federalnego prawa o ściganiu przestępstw.

Microsoft twierdzi, że infrastruktura serwerowa należąca do firmy została wykorzystana, aby pomóc w tworzeniu „obraźliwych”, „szkodliwych i nielegalnych treści”. W skardze Microsoft stwierdził, że po raz pierwszy wykrył użytkowników nadużywających kluczy API usługi Azure OpenAI używanych do ich uwierzytelniania w celu tworzenia nielegalnych treści w lipcu 2024 roku. Następnie omówiono wewnętrzne dochodzenie, które wykazało, że przedmiotowe klucze API zostały skradzione od klientów.

Gigant z Redmond przekazał, że w ostatecznym celu uruchomienia produktu hakerskiego jako usługi, oskarżeni stworzyli de3u, narzędzie po stronie klienta, aby ukraść te klucze API, a także dodatkowe oprogramowanie umożliwiające de3u komunikację z serwerami Microsoft. De3u pracował również nad obejściem wbudowanych filtrów treści usług Azure OpenAI i późniejszą rewizją monitów użytkownika, umożliwiając na przykład DALL-E generowanie obrazów, na które OpenAI normalnie by nie zezwolił.

Microsoft zaktualizował już swoje algorytmy i uniemożliwił obejście funkcji bezpieczeństwa Azure OpenAI.



źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Hitachi Cyber i GlobalLogic otwierają nowy SOC w Krakowie.



Hitachi Cyber i GlobalLogic otwierają nowoczesne Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) w Krakowie. Nowa placówka zbędzie wspierać firmy w ochronie kluczowych danych oraz spełnianiu rosnących wymagań związanych z regulacjami, takimi jak RODO i NIS2.

Według raportów Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), liczba cyberataków w Europie podwoiła się w ostatnich miesiącach. Nawet 70% firm mierzy się obecnie z wyzwaniem ochrony swoich zasobów wobec coraz bardziej odczuwalnych braków wykwalifikowanych kadr. Krakowski SOC, wspierany przez 25 lat doświadczenia Hitachi i GlobalLogic, będzie oferował usługi takie jak ochrona sieci, serwerów, aplikacji, urządzeń oraz procesów. Oferta centrum jest dostosowana do specyficznych potrzeb wielu sektorów, jak finansowy, energetyczny, produkcyjny czy medyczny. Wyróżnikiem tego centrum mają być wysokie kompetencje w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z technologiami operacyjnymi (OT) i internetem rzeczy (IoT), które wymagają unikalnych zabezpieczeń. Centrum koncentruje się na rozpoznawaniu i reagowaniu na zagrożenia w środowiskach OT i IoT, uwzględniając różnice w ich architekturze, protokołach i komunikacji. Centrum umożliwia outsourcing funkcji SOC, co jest szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą skorzystać z pełnoprawnego SOC bez konieczności ponoszenia kosztów budowy i utrzymania własnej infrastruktury. Z kolei dla dużych organizacji SOC-as-a-Service otwiera szansę na szybkie skalowanie działań w odpowiedzi na rosnące potrzeby bezpieczeństwa.

Połączenie wiedzy Hitachi Cyber z zakresu cyberbezpieczeństwa, doświadczenia GlobalLogic w inżynierii cyfrowej i kompleksowego spojrzenia na rynek przez Hitachi Europe pozwala oferować unikalne rozwiązanie GlobalLogic Secure Application Engineering. W ramach tej usługi inżynierowie zajmujący się bezpieczeństwem proponują ulepszenia i zgodności na każdym etapie cyklu życia danej aplikacji. Robią również praktyczny użytek ze sztucznej inteligencji, która wzmacnia możliwości ochronne i wprowadza innowacyjne mechanizmy zabezpieczeń.

Otwarcie naszego nowoczesnego Security Operations Center w Krakowie odzwierciedla niezachwiane zaangażowanie Hitachi Cyber w ochronę firm w całej Europie przed stale zmieniającymi się zagrożeniami. Łącząc najnowocześniejsze technologie z dekadami doświadczenia, umożliwiamy organizacjom radzenie sobie z komplikacjami, zapewnienie zgodności z regulacjami oraz lepsze przygotowanie w obliczu rosnących wyzwań cyberbezpieczeństwa. Ta inicjatywa wzmacnia naszą wizję tworzenia bezpiecznej cyfrowej przyszłości, gdzie innowacje i bezpieczeństwo idą w parze

Matt Castonguay, Chief Revenue Officer, Hitachi Cyber


Polska jest ważnym krajem dla Grupy Hitachi, na którą składa się 6 spółek i która zatrudnia ponad 6700 pracowników. Usługi SOC Hitachi Systems Trusted Cyber Management i GlobalLogic będą oferowane w Polsce przez centralę regionalną Grupy Hitachi tj. Hitachi Europe, która od 18 lat jest czołowym dostawcą rozwiązań i usług IT dla sektora finansowego i energetycznego.

Otwarcie SOC w Krakowie to kolejny krok w naszym dążeniu do wsparcia europejskich firm w ochronie ich danych i dbaniu o reputację. Wspólnie z Hitachi Cyber zapewniamy klientom kompleksową ochronę, która nie tylko zaspokaja obecne potrzeby, ale również przygotowuje ich na wyzwania przyszłości
Igor Byeda, Group Vice President, Europe, GlobalLogic




źródło: hitachi CS via globallogic


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Ferie 2025 na sportowo w Krakowie.



W tym roku ferie zimowe w województwie małopolskim potrwają od 20 stycznia do 2 lutego. Wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas odpoczynku od zajęć szkolnych można w Krakowie zaplanować aktywnie. Oferta zajęć i atrakcji przygotowana przez kluby i ośrodki sportowe to gwarancja dobrej zabawy!

Czas na łyżwy!

Jazda na łyżwach to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w czasie zimy. Oprócz kształtowania sylwetki i dbania o kondycję, dostarcza również mnóstwo endorfin. Łyżwiarstwo angażuje wiele mięśni i jest doskonałą alternatywą dla typowo wiosenno-letnich dyscyplin jak bieganie czy jazda na rowerze.

Codzienna dawka sportu na świeżym powietrzu, to moc korzyści dla organizmu. Znalezienie choćby 30 minut na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu to podstawa do zadbania o jego prawidłowe funkcjonowanie. Dostarczenie organizmowi większej dawki tlenu, zaowocuje poprawą pracy serca, układu oddechowego i mózgu, a krew szybciej krążąca naczyniami krwionośnymi usprawni metabolizm.

Tradycyjnie już w okresie zimowym w Krakowie dostępne są zewnętrzne lodowiska. To właśnie tam mroźny klimat czuć najbardziej!

Mobilne lodowisko o powierzchni 800 m² w samym sercu Dzielnicy XVIII Nowa Huta po raz kolejny powstało przy Nowohuckim Centrum Kultury (NCK).

Obiekt jest czynny przez 7 dni w tygodniu, także dla grup zorganizowanych. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 13.00 – 20.30, weekendy, ferie zimowe, dni wolne od pracy: 9.00 – 20.30.

Tuż obok Błoń Krakowskich, w Parku Jordana, mieszkańcy mogą skorzystać z Ice Parku. Obiekt czynny jest w godz. 9:00 – 21:00 od niedzieli do czwartku oraz w godz. 9:00 – 22:00 w piątek i sobotę. Na miłośników łyżwiarstwa czeka duża tafla 1200 m², tafla dla dzieci 400 m² oraz alejka lodowa o długości 360 metrów.

Czas zorganizowany na sportowo!

Różnorodne atrakcje i propozycje, dzięki którym uczniowie mogą spędzić wolny czas dbając o aktywność fizyczną, przy okazji świetnie się bawiąc, przygotowały także krakowskie kluby i stowarzyszenia.

Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych organizuje treningi łucznictwa i tenisa stołowego w integracyjnych sekcjach sportowych dla uczestników od 10 lat. Zajęcia odbywają się w Hali 100-lecia KS Cracovia (al. Ferdinanda F. Focha 40) i mają charakter otwarty.

Harmonogram zajęć:
- łucznictwo – poniedziałki, czwartki, godz. 15:00 – 16:30
- tenis stołowy – poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, godz. 17:30 – 19:00

Opłata za zajęcia:
osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności – bez opłat
osoby bez orzeczenia – 40,00 zł za trening lub składka miesięczna 100 zł za treningi 1 raz w tygodniu lub 150,00 zł za treningi dwa razy w tygodniu

Klubu BF24GYM (ul. Kamienna 6A) prowadził będzie zajęcia typu Ninja Warrior dla dzieci i dorosłych, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Prowadzone będą zajęcia dla grup z zewnątrz oraz dla osób/dzieci regularnie uczęszczających do klubu.

Harmonogram zajęć:
od poniedziałku do niedzieli

Opłata za zajęcia:
jednorazowe wejście na zajęcia z grafiku 50 zł, dla grup, półkolonii, imprez urodzinowych indywidualne stawki w zależności od ilości dzieci

Krakowski Klub Jazdy Konnej (ul. Kobierzyńska 175A) zorganizuje otwarte warsztaty jeździeckie. To zajęcia nauki, doskonalenia jazdy konnej, nauki czyszczenie
oraz siodłania koni, nauka o budowie i wyżywieniu koni, ABC lonżowania, zasady BHP w stajni. Zabawy na wolnym powietrzu, inne zajęcia np. rysunek, kalambury, konkursy.

Harmonogram zajęć:
godz. 8:00-10:00 – śniadanie, ustalenie grup jeździeckich, rozmowy dot. jeździectwa, zasad prowadzenia treningów,
godz. 10:00-12:00 – przygotowanie koni oraz jeźdźców do treningów oraz treningi jeździeckie,
godz. 13:00-13.30 – karmienie koni,
godz. 13.30-14:00 – obiad,
godz. 14:00-15:00 – inne zajęcia np. zajęcia teoretyczne, wykłady, spacery, rysunki;

Opłata za zajęcia:
zajęcia płatne – 1 500,00 zł za turnus

Towarzystwo Sportowe Tramwaj Kraków w dniach 26.01-1.02.2025 zorganizuje obóz sportowy w Zakopanem (Api-bis, ul. Droga do Olczy 26, 34-500 Zakopane). W planie codzienne zajęcia piłkarski na boiskach i halach ośrodka i wile innych atrakcji (basen, narty, wycieczki). Obóz ma charakter otwarty – można zapisać dzieci nie będące zawodnikami klubu.

Opłata za zajęcia obóz płatny – 1690 zł za turnus

Informacja u trenera koordynatora - tel. 606 253 908

Krakowski Klub Curlingowy zaprasza na tor curlingowy do TAURON Areny Kraków (ul. Stanisława Lema 7). Darmowe treningi otwarte dla każdego doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w curlingu, poznać naszą społeczność i nauczyć się podstaw tej niesamowitej dyscypliny olimpijskiej! Nasi instruktorzy będą do dyspozycji, by wprowadzić Was w tajniki zagrywania kamieniami na lodzie oraz wytłumaczą, o co chodzi w szczotkowaniu.

Harmonogram zajęć:
25.01 godz. 14:00-16:00
26.01 godz. 14:00-16:00

Opłata za zajęcia zajęcia darmowe

Zasady udziału
przyjść może osoba w każdym wieku, dla niepełnoletnich wymagana obecność opiekuna na obiekcie, zgłoszenia pod adresem: trening@kkc-curling.pl wiadomość z dopiskiem "TRENING OTWARTY"

Więcej informacji o zajęciach na profilu fb Krakowskiego Klubu Curlingowego



źródło: IEEE CS via Gartner



 Strona : < 1 2 3 ... 7 [8] 9 ... 459 460 461 >


Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · Spotify z rekordowymi wynikami za I kwartał 2025
Napisane przez Piotr
( 13.05.2025 08:18 )

 · Play wzmacnia zasięg na Warmii i Mazurach
Napisane przez Piotr
( 12.05.2025 06:17 )

 · Promocje na majówkę: tańsze smartfony, raty 0 zł i spore zniżki
Napisane przez Piotr
( 09.05.2025 04:15 )

 · PKP Intercity zintegrowało bilety z warszawską komunikacją miejską
Napisane przez Piotr
( 08.05.2025 06:14 )

 · Warka z nowym pozycjonowaniem, identyfikacją i kampanią - "zrzucamy zbroję"
Napisane przez Piotr
( 07.05.2025 08:09 )

 · "Minghun" - poruszający film z Marcinem Dorocińskim od 2 maja na VOD
Napisane przez Piotr
( 06.05.2025 07:07 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.