Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  UE: innowacyjne narzędzie mające zapewnić komfort osób cierpiących na astmę i choroby płuc.
Artykul
Kategoria : Medycyna
Dodany : 24.05.2011 11:36
Komentarze : 0



Naukowcy i eksperci z Europy połączyli siły, aby opracować innowacyjne narzędzie mające zapewnić komfort osób cierpiących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD). Prace w ramach projektu AIRPROM rozpoczęły się na początku 2011 r. i będą prowadzone przez pięć lat. Projekt AIRPROM (Prognozowanie skutków chorób dróg oddechowych na podstawie modelowania komputerowego indywidualnego pacjenta) uzyskał wsparcie na kwotę 11,7 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Co roku choroby dróg oddechowych kosztują UE ponad 56 mld EUR. Astma jest przyczyną śmierci około 239.000 osób rocznie na świecie i szacuje się, że COPD będzie trzecią wiodącą przyczyną zgonów na świecie do 2030 r. Nie tylko aktualne metody terapeutyczne są nieodpowiednie, bowiem eksperci nie są również w stanie przewidzieć rozwoju choroby ani tego, jak pacjent zareaguje na obecne lub przyszłe terapie. Partnerzy projektu AIRPROM opracują modele komputerowe i fizyczne układu dróg oddechowych w organizmie, zapewniając naukowcom i lekarzom potrzebne wsparcie do ustalania wpływu leczenia na pacjenta.

Ponad 300 mln osób chorych na astmę i COPD na świecie zazwyczaj cierpi z powodu uszkodzenia, zapalenia lub obturacji dróg oddechowych. Problemy te jeszcze bardziej zaostrzają trudności chorych z oddychaniem. Dostępne obecnie terapie pomagają chorym, niemniej wykorzystywane metody nie są dostosowywane do potrzeb konkretnego pacjenta. Z uwagi na brak zindywidualizowanych metod terapeutycznych bywa, że chorzy nie otrzymują najskuteczniejszego możliwego leczenia.

W ostatnich latach prowadzone były intensywne badania nad bardziej zaawansowanymi i ukierunkowanymi podejściami do leczenia, niemniej potrzebne są dalsze prace.

Tutaj właśnie do akcji wkracza konsorcjum AIRPROM. Partnerzy opracują komputerowy model komórek w drogach oddechowych oraz fizyczny model tych dróg, aby ocenić jak powietrze przepływa przez płuca i dlaczego następuje obturacja u chorych na astmę i COPD.

Te innowacyjne modele, w połączeniu z istniejącymi danymi wygenerowanymi przez skany komputerowej tomografii osiowej (CT) oraz pomiary objętości płuc, zapewnią ekspertom potrzebną pomoc w testowaniu nowych metod leczenia, które można przekształcić w zindywidualizowane terapie dla pacjentów.

Naukowcy twierdzą, że informacje te posłużą do zbudowania obszernej bazy danych, łączącej cechy charakterystyczne różnych ścieżek z konkretną metodą leczenia w przyszłości.

"Aktualne metody leczenia COPD i astmy opierają się na 'uniwersalnym' podejściu" - wyjaśnia profesor Chris Brightling, starszy pracownik naukowy z Uniwersytetu w Leicester w Wlk. Brytanii i koordynator projektu AIRPROM. "Osoby cierpiące na te choroby układu oddechowego nie otrzymują zatem odpowiedniego leczenia, które pomoże w radzeniu sobie ze schorzeniem. Indywidualne modele pacjentów pomogą monitorować chorobę i postępy pacjenta, aby bardziej zindywidualizować i ukierunkować obecne terapie z korzyścią dla chorego na COPD czy astmę" - dodaje.

"Łącząc najnowsze osiągnięcia w modelowaniu komputerowym, analizie obrazu i eksperckiej wiedzy klinicznej możemy po raz pierwszy ocenić nowe trapie astmy i COPD, i dopasować je do pacjenta."

Wypowiadając się na temat modelu i jego znaczenia dla osób potrzebujących pomocy, Breda Flood, członek zarządu Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pacjentów Cierpiących na Alergie i Choroby Dróg Oddechowych (EFA) - sama cierpiąca na astmę - stwierdziła: "Ten nowy model umożliwi nam wizualizację aktywności w naszych płucach i obejrzenie, jak choroba wpływa na nasze oddychanie. Zdobywając wgląd w sposób oddziaływania konkretnych metod leczenia, pacjenci zyskają większą wiedzę, jak radzić sobie z chorobą w przyszłości."

Projekt AIRPROM jest częścią projektu VPH NOE (Sieć Doskonałości Wirtualny Fizjologiczny Człowiek), który otrzymał 8 mln EUR z 7PR. Partnerzy AIRPROM pochodzą z Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.


źródło: Uniwersytet w Leicester AIRPROM
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.