Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Sturdzeniowy układ TileGX-3100 firmy Tilera.
Artykul
Kategoria : Hardware
Dodany : 13.07.2011 11:00
Komentarze : 0



Opracowano procesor ogólnego zastosowania sprawniejszy energetycznie od procesorów x86. Oferta będzie kierowana na rynek serwerów, obecnie zdominowany przez Intela i AMD.



Sturdzeniowy układ TileGX-3100 firmy Tilera został zaprojektowany pod kątem wykorzystania w serwerach bazodanowych o wielkiej ilości transakcji. Jednym z zastosowań takiego procesora jest przetwarzanie w chmurze, został on zaprojektowany wspólnie z najważniejszymi dostawcami usługi cloud computing.

Procesor TileGX-3100 będzie taktowany zegarem od 1 do 1,5 GHz. Tilera utrzymuje, że układ może wykonać więcej transakcji na cykl zegara przy jednoczesnym mniejszym zużyciu mocy niż tradycyjne procesory serwerowe oferowane przez Intela - układ ma pobierać około 48 W.

Dużo rdzeni, mniej prądu

Wytwórcy procesorów zwiększają liczbę rdzeni, by podnieść wydajność aplikacji. W centrach danych dominują tradycyjne procesory serwerowe x86, takie jak Intel Xeon, mające do 10 rdzeni, czy Opterony z Advanced Micro Devices sprzedawane w wersjach do 12 rdzeni. AMD planuje dostarczać kości szesnastordzeniowe jeszcze w tym roku. Mają one pobierać prąd o mocy do 130 W.

Rośnie również zainteresowanie serwerami opartymi o kości o niskim poborze mocy, spowodowane chęcią obniżenia kosztów energii elektrycznej. Przykładowo SeaMicro oferuje serwer SM10000-64, zawierający 256 najnowszych dwurdzeniowych procesorów Atom N570 Intela, zwykle montowanych w netbookach.

Tilera zamierza połączyć oba te trendy, dostarczając procesor o bardzo dużej liczbie rdzeni, charakteryzujący się jednocześnie bardzo dobrym współczynnikiem mocy obliczeniowej do pobieranej energii elektrycznej.

Każdy z rdzeni TileGX-3100 pobiera mniej niż 0,5 W. Rdzenie zawierają 32 KB pamięci cache L1, 256 KB L2 i współdzielą do 32 MB pamięci L3. Układ ze stu rdzeni ma być dostępny w pierwszym kwartale przyszłego roku według firmy.

W sprzedaży pojawią się także układy z serii TileGX-3000, które mają mniejszą liczbę rdzeni - 64. 64-rdzeniowy TileGX-3064 będzie pobierał 35 W i pojawi się w pierwszej połowie przyszłego roku. TileGX-3036, który ma 36 rdzeni, zużyje 20 W i jest przewidziany na trzeci kwartał tego roku.

X86, ARM czy Tilera?

Architektura x86 sprawdza się w wielu centrach danych, ale nie jest to jedyne rozwiązanie do masowych równoległych obliczeń. Firma Calxeda chce się zmierzyć z problemem dużej liczby danych przy użyciu serwerów opartych na procesorach ARM, częściej spotykanych w smartfonach i tabletach. Procesory ARM są stosowane w komputerach osobistych obok x86, żeby zapewnić szybki start, zapewniając dostęp do Internetu bez oczekiwania na załadowanie systemu Windows. Są to energooszczędne rozwiązania, jednak mają również swoje wady.

Procesory ARM posiadają zupełnie inny zestaw instrukcji, zatem kod z architektury x86 nie może być uruchomiony bezpośrednio w tym środowisku. Ten sam problem dotyczy także procesora firmy Tilera.

TileGX używa jeszcze innego zestawu niż ARM czy x86, przez co oprogramowanie trzeba pisać odmiennie dla każdej z architektur. Jest to poważny problem, gdyż nie wszystkie narzędzia zostały przygotowane do pracy w tym środowisku. Niemniej jednak najważniejszy zestaw oprogramowania już został przeniesiony.

Układ jest zaprojektowany dla serwerów linuksowych, może na nim działać zestaw LAMP (Linux, serwer http Apache, baza danych MySQL i język programowania PERL lub Python). Już teraz działa na sprzęcie Tilery jądro Linuksa, będzie również możliwe uruchomienie ponad 2000 pakietów oprogramowania dla tego systemu. Open source jest standardem w hostingu oraz w komputerach o dużej mocy obliczeniowej, zatem można się spodziewać, że właśnie te branże mogą być zainteresowane nowym procesorem o tak dużej liczbie rdzeni. Być może zastosowanie TileGX wykroczy poza typowe przetwarzanie w chmurze.

Procesor czy koprocesor?

Tilera ogłaszała już układy wielordzeniowe, ale jej udział w centrach danych jako dostawcy procesorów ogólnego zastosowania jest minimalny. Należy jednak pamiętać, że dzisiejsze serwery mają szerokie potrzeby związane z mocą obliczeniową i w wielu zastosowaniach korzysta się z akceleracji GPU i dedykowanych procesorów. Zależnie od potrzeb takie niszowe procesory mogą być użyte właśnie do przyspieszenia obliczeń w konkretnych zastosowaniach. Jednym z nich mogą być zaawansowane obliczenia naukowe lub inżynierskie, w których architektura odmienna od x86 nie stanowi przeszkody nie do przebycia. Niekiedy pod kątem masowo równoległego przetwarzania na wielu węzłach opracowywano dedykowane algorytmy obliczeń.


źródło: computerworld
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2021.