Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Jak zaplanować karierę w IT?
Artykul
Kategoria : Software
Dodany : 21.09.2011 13:05
Komentarze : 0



To, jaką ścieżkę kariery obierzemy, jest dużym wyzwaniem, gdyż wymaga dalekowzrocznego projektowania własnego rozwoju i znajomości rynku.

Aby samodzielnie zaplanować ścieżkę kariery, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze, na czym nam w pracy najbardziej zależy i jakie stanowisko chcielibyśmy zajmować za kilka czy kilkanaście lat. Jeżeli zdecydujemy, że najważniejsze są dla nas zarobki i prestiż, powinniśmy już na początku naszej kariery szukać możliwości, jeśli nie zatrudnienia, to choćby odbycia stażu w dużej firmie. Tylko jak się w niej znaleźć?

Od programisty do...

Osoby rozpoczynające karierę w IT najczęściej podejmują pracę programistów. Zajmują się projektowaniem oprogramowania, rozwojem aplikacji, tworzeniem dokumentacji technicznej. Liczą, że po roku przejdą na stanowisko starszego programisty, a po kilku latach awansują na kierownika projektu. Ten schemat jednak coraz częściej nie ma zastosowania.

W ostatnich latach - wraz z rozwojem technologii informatycznych i wzrostem liczby projektów IT, a także coraz większej specjalizacji działów w strukturach wewnętrznych firm - wydłużyła się ścieżka kariery specjalisty ds. IT. Dziś sięga ona dużo dalej i daje możliwość różnorodnego rozwoju, chociażby w kierunku analizy i usprawnienia procesów biznesowych. Dodatkowo w koncernach międzynarodowych coraz częściej perspektywy kariery zawodowej nie są ograniczone jedynie do Polski. W największych światowych firmach rośnie popyt na programistów, kierowników projektów czy specjalistów z zakresu analizy procesowej, którzy zwykle okazują się bardziej skłonni do wytężonej pracy i bardziej innowacyjni niż ich koledzy i koleżanki z oddziałów z Europy Zachodniej.

Dlatego jeśli planujemy rozwijać karierę w dużej firmie, musimy liczyć się, że nasza ścieżka zawodowa może nie przebiegać tak jak tego oczekiwaliśmy, i że być może zaistnieje konieczność przekwalifikowania się lub zawężenia specjalizacji.

Staż u giganta

Ofert odbycia stażu lub letnich praktyk w międzynarodowych firmach jest coraz więcej i są coraz ciekawsze. Umożliwiają studentom i absolwentom nie tylko zdobycie dającego prestiż doświadczenia i obycie w międzynarodowym środowisku. Zdarza się, że stanowią przepustkę do zatrudnienia na stałe. Oto kilka informacji na temat stażów u największych w branży IT. Przedstawiamy informacje o Google, Microsoft i IBM, które - wg analiz firmy rekrutacyjnej Antal International - są uznawane przez polskich menedżerów za najbardziej atrakcyjnych pracodawców z branży teleinformatycznej.

W programach stażowych organizowanych przez Google co roku uczestniczy ok. 500 młodych osób z wykształceniem IT. Studenci i absolwenci mogą odbywać praktyki w polskich biurach we Wrocławiu, Krakowie lub Warszawie. Google poszukuje m.in. studentów kierunków ścisłych, w tym matematyki i fizyki. Z programu stażowego mogą też korzystać osoby z wiedzą z informatyki, tworzenia aplikacji internetowych i marketingu.

Więcej na stronie www.google.com/jobs/students/emea/technical/.

Microsoft angażuje się w wiele projektów, które umożliwiają studentom odbycie praktyk i stażów w Polsce lub za granicą - także w centrali w Redmond - podczas których zdobywają niezbędne doświadczenie. Jednym z nich jest Microsoft Internship. Firma co roku udostępnia studentom kilkadziesiąt miejsc w zespołach roboczych. Po zakończeniu stażu wszyscy jego uczestnicy są oceniani. Pozytywna ocena otwiera drogę do pracy w Microsoft.

Więcej na stronie http://research.microsoft.com/en-us/jobs/intern/.

Z programów stażowych w IBM średnio każdego roku korzysta ok. 2000 osób, większość w okresie wakacyjnym. Ze stażu w IBM mogą skorzystać osoby z wykształceniem technicznym. Najbardziej pożądane są umiejętności z zakresu inżynierii systemowej, projektowania układów logicznych, inżynierii proceduralnej i procesowej oraz planowania produkcji.

Więcej na stronie http://www-05.ibm.com/employment/pl/ibm-poland/interns.html

Outsourcing innym sposobem na rozwój

Coraz więcej dużych firm zamiast budować dział IT, powierza część zadań wynajętej na określony czas grupie specjalistów. Pracownik jest rekrutowany i zatrudniany przez firmę oferującą usługi outsourcingu. Ta zaś deleguje go do pracy w siedzibie klienta na czas określonego projektu. Praca na takich zasadach ma wiele zalet. Mamy m.in. możliwość zdobycia doświadczenia w bardzo różnych branżach, uczestniczenia w projektach znanych firm i nawiązania kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości. Taki system zatrudnienia ułatwia też rozwój kompetencji, ponieważ firmy świadczące usługi outsourcingowe dbają o szkolenia i zdobywanie przez pracowników nowych umiejętności. Outsourcing daje więc młodym ludziom nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia w dużych firmach, ale też zainwestowania w siebie.

Spotkaj się z pracodawcą

Targi pracy dla studentów i absolwentów są świetną okazją, aby w jednym miejscu spotkać się z wieloma pracodawcami z branży, zapoznać się z kulturą organizacyjną firm i złożyć aplikację na kilka czy kilkanaście stanowisk. Podczas targów pracy można też porozmawiać z przedstawicielami firmy i podpytać ich osobiście, jak się im pracuje, czy są zadowoleni i jakie perspektywy daje praca w ich firmie. Oczywiście, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ targi pracy cieszą się dużym powodzeniem i do najbardziej rozchwytywanych firm może aplikować nawet kilkaset osób.

Warto jednak śledzić, kiedy odbywają się targi pracy. Oto lista najbliższych spotkań:

- V Międzynarodowe Targi Pracy WorkExpo, 6 października, Rzeszów
- XVI Akademickie Targi Pracy, 11 października, Wrocław
- Wirtualne Targi Pracy 2011, 17-21 października, online
- VIII Targi Pracy dla Elektroników i Informatyków, 24 października, Warszawa
- Targi Pracy Akademii Górniczo-Hutniczej, 27 października, Kraków
- Akademickie Targi Pracy 2012, 29 marca 2012, Łódź.


źródło: computerworld
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.