Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Naukowcom w Europie udało się zaprezentować zintegrowany, przestrajalny przekaźnik na krzemie.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 31.03.2012 13:38
Komentarze : 0



Naukowcom w Europie udało się zaprezentować zintegrowany, przestrajalny przekaźnik na krzemie - po raz pierwszy w historii. Wyniki stanowią dorobek projektu HELIOS (Funkcjonalna integracja fotoniki i elektroniki na komplementarnym półprzewodniku tlenkowym, CMOS), który otrzymał wsparcie w kwocie 8,5 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Zespół przedstawił wyniki na niedawnej konferencji pt. "Komunikacja światłowodowa" w Los Angeles, USA.

Eksperci z Laboratorium Elektroniki i Technologii Informacyjnej przy francuskiej Komisji Energii Atomowej (CEA-Leti) i III-V lab - wspólnego laboratorium Alcatel-Lucent Bell Labs France, we współpracy z Thales Research and Technology z Wlk. Brytanii i CEA-Leti, twierdzą że przestrajalne źródło laserowe, zintegrowane na krzemie jest przełomowym osiągnięciem na drodze do zapewnienia całkowicie zintegrowanych nadbiorników. Wsparciem w toku prac badawczych służyli naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie i Międzyuczelnianego Centrum Mikroelektroniki (IMEC) w Belgii oraz z Uniwersytetu w Surrey w Wlk. Brytanii, którzy zaprojektowali modulator.

Grupa z CEA-Leti i III-V lab zaprezentowała również przestrajalne lasery o pojedynczej długości fali z progiem 21 mA w temperaturze 20° Celsjusza, zakresem strojenia 45 nm i współczynnikiem SMSR (side mode suppression ratio) powyżej 40 dB w zakresie strojenia

Naukowcy twierdzą, że fotonika krzemowa to technologia o wielkich możliwościach. Fotonika krzemowa ma potencjał, by wprowadzić wielkoskalową produkcję CMOS do urządzeń fotonicznych, które są drogie z powodu braku technologii. Kolejnym wyzwaniem stojącym przed fotoniką krzemową jest brak optycznych źródeł na krzemie, który jest podstawowym materiałem CMOS - wskazują naukowcy.

"Możemy przezwyciężyć ten problem wiążąc materiał III-V, niezbędny dla aktywnych źródeł światła, z płytką krzemową, aby następnie poddać je współprzetwarzaniu, osiągając dwie rzeczy za jednym zamachem" - twierdzi Martin Zirngibl, kierownik naukowy ds. technologii fizycznych Bell Labs. "Tradycyjny przetwarzanie CMOS jest nadal wykorzystywane w obróbce, a teraz jesteśmy też w stanie zintegrować aktywne źródła światła bezpośrednio z krzemem."

Wypowiadając się na temat wyników, kierownik programu fotonicznego CEA-Leti France, Laurent Fulbert, stwierdził: "Jesteśmy dumni ze wspólnej z III-V lab prezentacji wyników zintegrowanego, krzemowego przekaźnika fotonicznego i przestrajalnego lasera. Możliwość integracji przestrajalnego lasera, modulatora i pasywnych falowodów na krzemie otwiera drogę do dalszych postępów w zintegrowanych nadbiornikach, które potrafią obsłużyć kilka funkcji w sieciach miejskich i dostępowych, serwerach, centrach danych, wysokowydajnych komputerach oraz w optycznych złączach w szafach serwerowych i na płytach głównych. Z przyjemnością wnosimy swój wkład w najnowsze wyniki, które mogą naprawdę zrewolucjonizować komunikację optyczną."


źródło: CEA-Leti via Helios
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.