Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Bezprzewodowe dostarczanie prądu do rozrusznika serca w środku ciała.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 15.04.2012 13:43
Komentarze : 0



Choć bezprzewodowe urządzenia na baterie zdominowały dzisiejszą komunikację, to krótka żywotność ich źródła zasilania stanowi czynnik ograniczający ich zastosowania w medycynie, takie jak implanty czy sondy, które umieszczane są w ciele na wiele lat i nie można ich wyjąć ani naładować tak jak odtwarzacz mp3 czy telefon.

Chociaż problem ten w znacznym stopniu został przezwyciężony dzięki systemom opartym na falach radiowych (HF) i systemom indukcyjnym, takim jak rozruszniki, które są w użyciu od dobrego półwiecza, pozostają nadal problemy dotyczące ich sprawności pod względem lokalizacji, położenia i ruchu, a często także ograniczeń zasięgu.

Teraz zespół niemieckich naukowców z Instytutu Technologii i Systemów Ceramicznych im. Fraunhofera i Systems IKTS w Hermsdorfie opublikował dane swojego najnowszego wynalazku, który powinien pomóc w przezwyciężeniu niektórych z tych przeszkód. Naukowcy opracowali i opatentowali nowy system zasilania, aby poradzić sobie z ograniczeniami, związanymi z lokalizacją, położeniem i ruchem, które nękają obecnie systemy oparte na falach radiowych (HF) i systemy indukcyjne.

Zespołowi udało się bezprzewodowo przesłać prąd z przenośnego modułu nadajnika do mobilnego modułu generatora, czy inaczej "odbiornika". Nadajnik dostarcza prąd elektryczny o mocy ponad 100 miliwatów i ma zasięg około 50 centymetrów. Dzięki temu odbiornik można umieścić w niemal dowolnym miejscu w ciele.

Dr Holger Lausch z Instytutu Technologii i Systemów Ceramicznych im. Fraunhofera i Systems IKTS powiedział:
"Moduł przesyłowy o cylindrycznym kształcie jest tak niewielki i zwarty, że może być przyczepiony do paska. Nasze przenośne urządzenie umożliwia zdalne zasilanie energią implantów, systemów dawkowania leków i innych urządzeń medycznych bez dotykania ich - jak połykane kapsułki endoskopowe, które migrują przez układ pokarmowy i przesyłają obrazy wnętrza ciała na zewnątrz".

Położenie i lokalizację modułu generatora można ustalić w dowolnym momencie, niezależnie od zasilania. Zatem, jeżeli generator zostanie umieszczony w wideo-kapsułce endoskopowej, wykonywane zdjęcia można przypisać do konkretnych obszarów jelit. Natomiast, jeżeli znajdzie się w kapsułce dawkowania, wówczas aktywny składnik leku może zostać uwolniony w sposób kontrolowany. W module przesyłowym, obrotowy magnes napędzany silnikiem EC generuje magnetyczne pole obrotowe. Magnetyczna granulka w odbiorniku łączy się z przemiennym, zewnętrznym polem magnetycznym i w wyniku tego zaczyna się obracać. Ruch obrotowy jest przekształcany na elektryczność, a zatem prąd wytwarzany jest w samym module generatora.

Dr Lausch wskazuje na zalety systemu:
"Dzięki sprzężeniu magnetycznemu zasilanie może być przesyłane przez wszystkie niemagnetyczne materiały, takie jak tkanki biologiczne, kości, narządy, wodę, plastik, a nawet różnorodne metale. Co więcej wygenerowane pole magnetyczne nie wywiera skutków ubocznych szkodliwych dla ludzi. Nawet nie ogrzewa tkanki".

Nowe rodzaje miniaturowych, inteligentnych systemów niedługo przejmą funkcje terapeutyczne i diagnostyczne. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości wszczepialne czujniki będą w stanie mierzyć glikemię, ciśnienie krwi czy nasycenie tlenem tkanki nowotworowej, a także przesyłać dane pacjenta za pomocą telemetrii - technologii, która umożliwia wykonywanie pomiarów na odległość za pośrednictwem fali radiowej lub transmisji w sieci IP oraz odbierać informacje.

Dostępne prototypy modułów są skalowalne pod względem zasięgu, rozmiarów i wydajności, a ponadto nadają się do wykorzystania nie tylko w technologii medycznej. Mogą bezprzewodowo zasilać hermetycznie zamknięte czujniki, takie jak te znajdujące się wewnątrz ścian lub mostów. Dzięki temu nadają się do wykorzystania w technologii budowy maszyn i instalacji przemysłowych.

W przyszłości mogą być również wykorzystywane do ładowania zespołów magazynowania energii oraz aktywowania komponentów elektronicznych.


źródło: Instytut Technologii i Systemów Ceramicznych im. Fraunhofera i Systems IKTS
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.