Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Sieciowanie na rzecz nanotechnologii.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 27.05.2012 15:11
Komentarze : 0



Europa od dawna jest kolebką wielu innowacji technologicznych, niemniej należy stawić czoła licznym wyzwaniom, aby wypełnić lukę między badaniami naukowymi a przemysłem i dalej rynkiem.

Rozwój przemysłu nanotechnologicznego nie będzie tu wyjątkiem. W szczególności rozwój nowych zastosowań opartych na technikach nanoimprintingu (NIL) ewoluuje w szybkim tempie. I tutaj właśnie wkracza projekt NAPANIL (Nanowzorcowanie, produkcja i zastosowania oparte na litografii nanoimprint). Zorganizowany niedawno "Dzień przemysłowy NAPANIL" poświęcony był właśnie tym zagadnieniom i poszukiwaniu rozwiązań. Projekt NAPANIL otrzymał 11,8 mln EUR z tematu "Nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne" (NMP) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

"Dzień przemysłowy NAPANIL" był drugim tego typu wydarzeniem, kładącym nacisk na niezliczone problemy wypływające na ten obszar badań, a jego gospodarzem była niemiecka grupa micro resist technology GmbH. Uczestnicy wydarzenia przeanalizowali możliwości, ograniczenia i spodziewany wpływ litografii nanoimprint (NIL) na rynek. W tym roku pobity został kolejny rekord liczby uczestników, z których znaczna część reprezentowała sektor przemysłowy. Na 84 uczestników, 43% reprezentowało przemysł, a 57 środowisko akademickie.

NIL to wysokowydajna metoda równoległego wzorcowania w wysokiej rozdzielczości, która znajduje zastosowanie we wzorcowaniu nośników magnetycznych i urządzeń optycznych. Wzór odcisku stempla na powierzchni jest powielany na materiale, tworząc złożone, trójwymiarowe nanostruktury, które są formowane w różnych materiałach.

W czasie wydarzenia stało się oczywiste, że spotkało się ono z zainteresowaniem i posłużyło za skuteczną platformę dla profesjonalistów z dziedziny technologii i partnerów przemysłowych, którzy dzielili się swoimi zróżnicowanymi, aczkolwiek komplementarnymi perspektywami. Opinie uczestników reprezentujących sektor przemysłowy były rzeczywiście pozytywne. To, co zwracało ich uwagę, to nawiązywanie nowych relacji współpracy dzięki sieciowaniu oraz uznanie dla litografii nanoimprint na tyle duże, że wyrazili nadzieję na powtórzenie "Dnia przemysłowego" w przyszłości.

Eksperci i uczestnicy przygotowali również wiele prezentacji i kilka plakatów poświęconych kierunkom badawczym projektu NAPANIL. Zaprezentowano kilka zastosowań litografii nanoimprint, od towarów detalicznych poprzez zabezpieczenia, po produkty nauk przyrodniczych.

Pośród prelegentów znalazł się Per Høvsgaard, dyrektor wydziału Mechatroniki i Prototypizacji LEGO System A/S, Dania, który zaprezentował zabawki z kolorowymi powierzchniami, podczas gdy Vito G. Lambertini z firmy FIAT, Włochy, poświęcił swoją prezentację inteligentnym wyświetlaczom w sektorze motoryzacyjnym. Nanowzorcowanie jest również wykorzystywane w zwalczaniu fałszerstw i prezentacja na ten temat została przedstawiona przez Larsa Lindvolda ze Stensborg A/S, Dania.

Obok tych i innych wystąpień, omawiano również wyzwania związane z opracowywaniem narzędzi i materiałów produkcyjnych. Tymczasem powielanie, elektrolitografia, formowanie wtryskowe i technologia R2R to zagadnienia zaprezentowane przez kilku prelegentów z takich przedsiębiorstwa jak EVG, Vistec Philips i Nanoptics, którzy przedstawiali swoje najnowsze osiągnięcia.


źródło: NAPANIL
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.