Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950  Kluczowe prace badawcze nad europejskim dziedzictwem genetycznym.
Artykul
Kategoria : Medycyna
Dodany : 15.09.2012 15:39
Komentarze : 0Jednym z największych wyzwań, które staje przed archeologami i historykami, polega na poznaniu pierwszych kroków człowieka na europejskim kontynencie.

Tak ogromne zadanie niemal naturalnie wiąże się z potrzebą zaangażowania dużego zespołu. Z tego względu Uniwersytet w Sheffield, Wlk. Brytania, przeprowadził rekrutację "naukowców-amatorów", aby wspomogli oni kluczowe prace badawcze nad europejskim dziedzictwem genetycznym. Naukowcy-amatorzy nie musieli legitymować się specjalistycznym przygotowaniem czy przeszkoleniem - te braki równoważone były przez ich fascynację tematem. W konsekwencji naukowcy-amatorzy są coraz częściej zapraszani przez społeczność naukową do angażowania się w prace badawcze. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE.

Inicjatywą kierował dr Andy Grierson z Institute for Translational Neuroscience (SITraN) przy Uniwersytecie w Sheffield, który przeprowadził rekrutację naukowców-amatorów w Europie i Ameryce Północnej. Wspólnie mieli nadzieję zidentyfikować nowe, decydujące wskazówki, które opowiedzą genetyczną historię Europy.

Dr Grierson objaśnia zadanie: "Poznanie europejskiej historii od momentu przybycia pierwszego człowieka na kontynent to olbrzymie wyzwanie dla archeologów i historyków. Jednym ze sposobów, który może pomóc naukowcom, jest analiza genetyki Europejczyków. Wszyscy mężczyźni są nosicielami chromosomu Y, dziedziczonego od ojca, który jest przekazywany przez pokolenia z ojca na syna od tysięcy lat. Zatem większość mężczyzn w Europie będzie mieć wspólne pochodzenie w pewnym punkcie przeszłości, a my jesteśmy w stanie zbadać to wspólne pochodzenie za pomocą badań genetycznych chromosomu Y. Aczkolwiek, jak do tej pory nie było wielu wskazówek genetycznych dotyczących chromosomu Y, które pozwoliłyby naukowcom zyskać pewność, co do identyfikacji różnych populacji".

Aby zaradzić temu deficytowi wiedzy, zespół pobrał dane o genomie człowieka wypracowane w toku projektu "1000 genomów", realizowanego przez Sanger Centre w Cambridge (Wlk. Brytania). Dzięki tym danym naukowcy wyodrębnili 200 nowych wariantów genetycznych z chromosomów Y najliczniejszej grupy zachodnioeuropejskich mężczyzn. Poprzez ustalenie wzorców tych markerów w każdej z próbek z projektu "1000 genomów" zespół nakreślił nowe drzewo genealogiczne mężczyzn z Europy Zachodniej.

Informacje umożliwiają teraz bardziej szczegółową analizę migracji i ekspansji populacji w Europie.

"Takie społecznościowe podejście do badań genetycznych mogłoby z łatwością przyjąć się w innych obszarach badawczych" - stwierdza dr Grierson. "Projekt '1000 genomów' przede wszystkim udostępnił powszechnie do celów badawczych sekwencje całego genomu ponad 2.000 osób. Sekwencje te potencjalnie zawierają nowe informacje, które zaowocują istotnymi danymi w różnych dyscyplinach, takich jak medycyna kliniczna czy biologia ewolucyjna".

Praca z naukowcami-amatorami umożliwiła naukowcom posunięcie badań do przodu znacznie szybciej, mimo wiążącej się z nimi analizy ogromnej ilości danych - jak wskazuje dr Grierson. "Tysiące absolwentów kierunków naukowych z tego lub innego powodu wybrało karierę niezwiązaną z nauką" - stwierdza. "Udział w obywatelskim projekcie naukowym to jeden ze sposobów dla tych osób, aby ponownie związać się z badaniami. Także wiele osób, które wybrały karierę w informatyce już dysponuje umiejętnościami wymaganymi do analizy sekwencji całego genomu w takich projektach jak nasz".


źródło: Institute for Translational Neuroscience przy Uniwersytecie w Sheffield
  ^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2019.