Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Szukanie ostrzejszych zdjęć pod nieprzejrzystą zasłoną.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 09.12.2012 15:59
Komentarze : 0



Wykonywanie zdjęć przez nieprzejrzyste warstwy rozpraszające światło to ważna umiejętność i istotne narzędzie diagnostyczne w wielu dyscyplinach, między innymi w nanotechnologii i bionaukach.

Bieżące techniki nie są w stanie obrazować przez nieprzejrzyste warstwy, które rozpraszają całe padające światło. Nawet bardzo cienka warstwa rozpraszającego materiału może wydać się nieprzejrzysta i przysłonić dowolne obiekty. Teraz holendersko-włoskiemu zespołowi badawczemu udało się wykonać nieinwazyjne, ostre zdjęcia obiektów ukrytych za zasłoną nieprzejrzystości. Badania, opisane w czasopiśmie Nature, uzyskały wsparcie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).

Skóra oraz takie materiały, jak papier czy matowe szkło, wydają się nieprzejrzyste dlatego, że rozpraszają światło. Powszechnie znany jest obraz zakrzywienia światła przez pryzmat. Kiedy światło dociera do nieprzejrzystych materiałów to przestaje się poruszać w linii prostej i zaczyna podążać nieprzewidywalną i zmienną ścieżką. W konsekwencji uniemożliwia to uzyskanie wyraźnego zdjęcia obiektów leżących za takimi materiałami. Opracowano zaawansowane metody do wykonywania zdjęć przez materiały, w których niewielki ułamek światła porusza się po prostej ścieżce. Dotychczas jednak nie było możliwości rozszczepienia obrazu ze światła całkowicie rozproszonego.

W swoim raporcie z badań naukowcy przyznają, że w ostatnich latach dokonał się olbrzymi postęp, dzięki takim metodom jak obrazowanie widmowe czy kształtowanie czoła fali. Jednak, jak zauważają, obecne procedury są nadal inwazyjne, gdyż wymagają umieszczenia detektora lub nielinearnego materiału za warstwą rozpraszającą. W swoim raporcie wskazują tymczasem na przełom, a mianowicie na metodę optyczną, która umożliwia nieinwazyjne obrazowanie obiektu fluorescencyjnego, który jest całkowicie ukryty za nieprzejrzystą warstwą rozpraszającą.

Naukowcy, pracujący pod kierunkiem dr Allarda Moska, zeskanowali kąt wiązki laserowej, która oświetliła nieprzejrzysty rozpraszacz. Jednocześnie komputer zarejestrował ilość światła fluorescencyjnego, która została odbita przez malutki obiekt ukryty za rozpraszaczem. Dr Mosk podkreślił, że: "chociaż zmierzonego natężenia światła nie można wykorzystać do bezpośredniego stworzenia zdjęcia obiektu, to potrzebne w tym celu informacje są dostępne, tyle że w postaci nieuporządkowanej".

"Dwóch młodych naukowców, którzy są głównymi autorami raportu z badań, wpadło na znakomity pomysł, aby sprawdzić, czy te nieuporządkowane informacje są wystarczające do zrekonstruowania obrazu i znaleźli sposób, jak to zrobić" - dodał. Ich metoda opiera się na programie komputerowym, którym początkowo odgaduje brakujące informacje, a następnie przeprowadza testy i doskonali swoje przypuszczenia. Udało im się wykonać zdjęcie ukrytego obiektu fluorescencyjnego, takiego jak typowa komórka, która może mieć średnicę zaledwie 50 mikrometrów.

Naukowcy zdają sobie sprawę, że ich osiągnięcie to zaledwie początek i oczekują, że ich prace przełożą się na nowe metody mikroskopowe zdolne do tworzenia ostrych jak brzytwa zdjęć w silnie rozpraszającym środowisku. Dr Mosk zauważył: "Będzie to niezwykle przydatne w nanotechnologii. Chcielibyśmy wydobyć na światło struktury, które są ukryte wewnątrz złożonych środowisk, jak np. chipy komputerowe". Naukowcy marzą również o rozszerzeniu swojej metody na analizę obiektów pod skórą człowieka. "Jak na razie jednak nasza metoda jest na to zbyt powolna" - stwierdza dr Mosk.

Prócz wsparcia ze strony ERBN, naukowcy otrzymali pomoc z Holenderskiej Organizacji Badań Naukowych (NWO), Fundacji Badań Podstawowych nad Materią, Fundacji Technologicznej STW oraz Włoskiego Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Nauki.


źródło: Uniwersytet w Twente via Europen Research Council (ERC)
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.