Glejaki - nowotwory ośrodkowego układu nerwowego - rzadko są uleczalne. Rokowania u chorych z glejakami o wysokim stopniu złośliwości nie są na ogół dobre, zwłaszcza w przypadku starszych pacjentów.
Mimo wielu innowacji w diagnostyce i leczeniu, choroby te nadal pozostają wyzwaniem dla społeczności naukowej. Średni dalszy okres trwania życia jest bardzo krótki i nie zawsze można przeprowadzić operację.
W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu INSERT, nad którym prace rozpoczęły się 1 marca 2013 r., ma zostać opracowany innowacyjny system łączący technologie SPECT (komputerową tomografię poprzeczną) z MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym), umożliwiając jednoczesny pomiar anatomicznych (MRI) i funkcjonalnych (SPECT + MRI) parametrów chorych na glejaka.
Dzięki możliwości pozyskiwania wielorakich parametrów, system INSERT poprawi definicję biologii nowotworu i przyniesie istotne dla zindywidualizowanego leczenia informacje, które znacznie podniosą skuteczność terapii. System przejdzie walidację na poziomie przedklinicznym na modelach zwierzęcych oraz klinicznym - w ramach pilotażowych badań z udziałem chorych na glejaka.
Zespół projektowy, którego pracami kieruje prof. Carlo Fiorini z Wydziału Elektroniki, Informacji i Bioinżynierii Politechniki w Mediolanie, odbył pierwsze spotkanie w dniach 5-6 marca. Omówiono wówczas plany działania i wymagania.
Nad czteroletnim projektem, dofinansowywanym z budżetu Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej, pracować będzie konsorcjum 10 organizacji, złożone między innymi z organizacji badawczych i przedsiębiorstw prywatnych z pięciu krajów europejskich.