Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Oprogramowanie wnosi do świata miejskiego.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 12.05.2013 18:55
Komentarze : 0



Oprogramowanie, w swoich rozmaitych odsłonach, jest obecnie nieodzowne w funkcjonowaniu miast. W ramach nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu przygotowywany jest długofalowy program prac badawczych nad zmianą, jaką oprogramowanie wnosi do świata miejskiego.

Obecnie oprogramowanie komputerowe jest głęboko i wszechobecnie osadzone w systemach i infrastrukturze środowiska zbudowanego oraz w zarządzaniu i kierowaniu społecznościami miejskimi.

Projekt SOFTCITY (Programowalne miasto), którym kieruje profesor Robert Michael Kitchin z Narodowego Uniwersytetu Irlandii, poświęcony będzie analizie charakteru i rozmaitych form oprogramowania, a także jego oddziaływania na życie codzienne.

Naukowcy zdają sobie już sprawę z tego, że technologie i usługi softwareowe poszerzają i ułatwiają nasze rozumienie i planowanie miast. Podobnie jak sposób zarządzania usługami i przedsiębiorstwami miejskimi oraz tryb życia miejskiego. W całym wachlarzu codziennych zadań - obowiązki domowe, praca, zakupy, podróże, komunikacja, kontrolowanie i pilnowanie porządku publicznego - oprogramowanie odgrywa teraz kluczową rolę.

Niektórzy analitycy przewidują, że wchodzimy w nową fazę "wszechobecności oprogramowania", w której moc obliczeniowa będzie rozpowszechniona i dostępna w dowolnym miejscu planety do użytku na co dzień.

Dofinansowany na kwotę 2,3 mln EUR projekt SOFTCITY, którego realizacja rozpocznie się w czerwcu 2013 r., poświęcony będzie analizie tego, jak oprogramowanie wspomaga "inteligentne" technologie i infrastruktury. Pośród nich są inteligentne budynki, inteligentne systemy transportu, telematyka gęstych sieci i infrastruktury informatyczne. Wszystkie one mogą pomóc w podnoszeniu wydajności, konkurencyjności i zrównoważenia.

Naukowcy przestudiują także generowanie i analizę tak zwanych "bid data", tj. ogromnych, dynamicznych i wzajemnie powiązanych zbiorów danych, dotyczących ludzi, obiektów, interakcji, transakcji i terytoriów.

W toku analizy nacisk zostanie także położony na cztery zasadnicze działania miejskie: rozumienie, zarzadzanie, pracę i życie w mieście.

Pośród niektórych z konkretnych pytań, jakie mają zostać postawione znalazły się następujące: Jak oprogramowanie jest wykorzystywane do regulowania życia w mieście i zarządzania nim? Jak jest zorganizowana geografia i ekonomia polityczna produkcji oprogramowania? W jaki sposób oprogramowanie przekształca zachowanie przestrzenne jednostek?

Prace w terenie będą prowadzone głównie w Dublinie oraz pomocniczo w Bostonie, USA. Obydwa miasta są ważnymi aglomeracjami produkcji oprogramowania i doświadczają form programowalnego urbanizmu. Ponadto dysponowanie dwiema lokalizacjami studium przypadku umożliwi porównanie i przeciwstawienie sposobów produkowania oraz wykorzystywania oprogramowania w tych dwóch miejscach.

Zastosowany zostanie cały szereg metodologii, między innymi wywiady, etnografie, audyty, sondaże i analiza dyskursu, a także opracowana zostanie nowa metoda - archeologia algorytmów.

Partnerzy SOFTCITY są przekonani, że ich prace wypełnią istotną lukę w badaniach socjologicznych, odpowiadając na kluczowe pytania o charakter oprogramowania w miastach. Dostarczą także nowych narzędzi teoretycznych i dowodów empirycznych do rozważań nad nową erą programowalnego urbanizmu.


źródło: Narodowy Uniwersytet Irlandii w Maynooth
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.