Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Przewidywanie efektów domina w sytuacjach kryzysowych i reagowanie na nie
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 06.07.2014 11:22
Komentarze : 0



Sytuacje kryzysowe, takie jak na przykład przerwa w dostawie energii elektrycznej w całej UE czy transgraniczna powódź w Holandii i Niemczech, mogą pociągać za sobą niszczycielskie reperkusje. Specjaliści od zapobiegania kryzysom opisują nieprzewidziany ciąg wypadków, który może nastąpić w wyniku takich zdarzeń jako efekt kaskadowy. Dobrze znanym przykładem takiego efektu jest stopienie rdzeni reaktorów jądrowych w Fukushimie w Japonii po tym, jak w elektrownię uderzyło tsunami, które z kolei zostało wywołane przez trzęsienie ziemi.

Zdolność do przewidywania takich efektów kaskadowych i wdrażanie skutecznych środków ratowniczych może pomóc w uniknięciu katastrofy i ratowaniu życia. Z tego właśnie względu podjęto w kwietniu 2014 r. prace nad trzyletnim, dofinansowanym ze środków unijnych, projektem FORTRESS (Foresight Tools for Responding to cascading effects in a crisis). Celem jest identyfikacja i lepsze poznanie przyczyn efektów kaskadowych. Trzynastu partnerów z ośmiu krajów europejskich połączyło siły, aby opracować nowe metody i techniki wspomagania decydentów w przygotowywaniu się i szkoleniu na wypadek tego typu kryzysów.

Jednym z kluczowych wyzwań w paneuropejskim zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi jest radzenie sobie z międzyorganizacyjnymi i transgranicznymi efektami kaskadowymi. W toku projektu najpierw przeprowadzona zostanie zatem rekonstrukcja minionych zdarzeń, aby poznać słabe i mocne strony. Następnie przyjdzie czas na dogłębną analizę systemu i wrażliwości wybranych elementów infrastruktury celem zgromadzenia informacji o dynamice sprawności tych, które są od siebie wzajemnie zależne. I wreszcie przestudiowane zostaną ćwiczenia z zarządzania sytuacjami kryzysowymi w ramach czterech scenariuszy i studiów przypadku.

Informacje pozyskane z analizy tych historycznych studiów przypadku - i czterech scenariuszy - umożliwią zbudowanie w toku prac nad projektem FORTRESS wspólnej i dostępnej platformy modelowania transgranicznych efektów kaskadowych w całym szeregu sytuacji kryzysowych. Platforma posłuży za dane wejściowe do opracowania „narzędzia ewolucji zdarzeń FORTRESS” (FIET) - przyjaznego dla użytkownika narzędzia o transgranicznym zasięgu, które może być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych typu kaskadowego. Narzędzie FIET zostanie zaprojektowane specjalnie z myślą o przyjazności dla użytkowników, aby móc je stosować w czasie kryzysu.

Będzie głównie wykorzystywane przez osoby zarządzające w sytuacjach kryzysowych do komunikacji międzysektorowej i międzyorganizacyjnej, aby opanowywać różnego rodzaju efekty kaskadowe. W toku projektu ewaluacji poddana zostanie skuteczność FIET w łagodzeniu efektów kaskadowych w sytuacjach kryzysowych o zróżnicowanej dynamice.

Aby zadbać o przydatność i użyteczność FIET oraz pozostałych wyników projektu FORTRESS dla użytkowników końcowych, nawiązana zostanie z nimi ścisła współpraca. Narzędzie FIET przejdzie rygorystyczne testy skuteczności w praktyce. Przyjazność innowacji dla użytkownika oceniana będzie w ramach szeroko zakrojonych szkoleń z udziałem decydentów, których zadaniem będzie optymalizacja wyglądu i obsługi systemu. Użytkownicy końcowi wezmą także udział w definiowaniu kluczowych wymagań wobec FIET i pomogą w ocenie innych wyników projektu, który ma się zakończyć w 2017 r. Ponadto pomogą także konsorcjum projektowemu w identyfikacji innych organizacji użytkowników końcowych.


źródło: FORTRESS
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.