Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Red Hat Enterprise Linux 6.
Artykul
Kategoria : Software
Dodany : 27.11.2010 14:56
Komentarze : 3



Dostępny od prawie dekady, Red Hat Enterprise Linux zyskał reputację dzięki wydajności i niezawodności oraz stał się alternatywą dla firmowych systemów operacyjnych. W końcu doczekaliśmy się nowej wersji systemu. Ma ona dostarczyć wymagany przez klientów fundament dla fizycznych, zwirtualizowanych i opartych na chmurze wdrożeń.



Przez zastosowanie technologii opracowanych przez Red Hat, partnerów oraz społeczność open source w ciągu ostatnich trzech lat, Red Hat Enterprise Linux 6 dostarcza szeroki zakres nowych funkcjonalności. Oferują one klientom platformę do tworzenia i wdrażania aplikacji.

Rozszerzenia obejmują usprawnienia w jądrze dla zarządzania zasobami, RAS, wydajność, skalowalność, wirtualizację, oszczędzanie energii a ponadto - rozbudowane, zgodne ze standardami środowisko rozwojowe i pełen zestaw aplikacji serwerowych i desktopowych. System został zaprojektowany, aby poprawić elastyczność, obniżyć koszty oraz złożoność IT dla klientów.



Red Hat Enterprise Linux 6 jest niezbędny dla użytkowników planujących migrację z systemu UNIX do Linux oraz silną alternatywą dla Microsoft Windows Server. Ustalając standard open source dla systemów przetwarzania, Red Hat Enterprise Linux dostarcza również wysoki stopień innowacyjności dla prywatnych i publicznych implementacji w chmurze.

Red Hat Enterprise Linux 6 zawiera wiele technicznych rozszerzeń funkcjonalnych oraz dodatków, które umożliwiają klientowi znaczący technologiczny przeskok przed alternatywne rozwiązania rynkowe. Nowy system oferuje:

- Wysoce zoptymalizowaną platformę aplikacyjną dla centralnie zarządzanych wdrożeń dużej skali w przedsiębiorstwach.

- Zwiększoną efektywność z najnowszą generacją wysoce skalowalnych systemów sprzętowych.

- Wiodącą wydajność wirtualizacji, elastyczność i bezpieczeństwo zarówno środowiska dostawcy jak i klienta.

- Wsparcie dla funkcjonalności zaprojektowanych, aby minimalizować wpływ na środowisko i wskaźnik emisji dwutlenku węgla przez systemy IT.

- Platformę odpowiednią dla długowiecznych stabilnych systemów jak i oferującą technologie dla wdrożeń fizycznych, wirtualnych i opartych na chmurze.


Kluczowym czynnikiem decydującym o wiodącej pozycji Red Hat Enterprise Linux jako branżowego standardu, jest rozbudowany ekosystem certyfikowanych platform sprzętowych oraz aplikacji. Celem Red Hat jest oferowanie klientowi największego wyboru. Prosty model jednorazowej certyfikacji, wielokrotnego wdrożenia daje dostawcom oprogramowania i klientom większą elastyczność wdrożenia. Dodatkowo, Red Hat Enterprise Linux 6 jest zaprojektowany tak, aby być najbardziej przygotowanym na przyszłe innowacje, wykorzystując możliwości dzisiaj dostępnego sprzętu takich partnerów jak AMD, Cisco, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Intel i NEC, przy zachowaniu możliwości wykorzystania funkcjonalności sprzętu dostępnego w przyszłości.



W najnowszej wersji systemu operacyjnego dla przedsiębiorstw firmy Red Hat zawarto liczne nowości technologiczne z ostatnich lat. Tym samym obecne wydanie wyróżnia się wieloma modyfikacjami w porównaniu z poprzednią edycja dystrybucji RHEL wydaną w 2007 roku.

Systemom przeznaczonym dla przedsiębiorstw stawia się inne wymagania niż dystrybucjom społecznościowym. Oczekuje się, że nowe wydania nie będą publikowane zbyt często, a z drugiej strony pożądane są takie cechy jak długi okres świadczenia pomocy technicznej oraz stosowanie dojrzałych technologii. Podczas gdy takie projekty jak Fedora czy Ubuntu publikują nowe wersje w cyklu półrocznym, aby jak najwcześniej dostarczyć użytkownikom technologiczne nowości, Red Hat zdecydował się w przypadku systemu RHEL 6 na okres aż trzyletni. Dlatego, jak można się było spodziewać, nowa wersja systemu linuksowego potentata wyróżnia się wieloma gruntownymi zmianami.

Wirtualizacja

W obszarze wirtualizacji Red Hat postawił całkowicie na hiperwizor KVM (Kernel-based Virtual Machine). Tym samym przedsiębiorstwo wykonało kolejny krok w ramach długofalowego odchodzenia od stosowania hiperwizora Xen, który był domyślną technologią w czasie wprowadzania wersji RHEL 5 w marcu 2007 roku. W opublikowanej w 2009 roku wersji RHEL 5.4 w charakterze drugiego hiperwizora dołączony został KVM stało się tak, gdy Red Hat przejął firmę Qumranet odpowiedzialną wcześniej za rozwój tego mechanizmu wirtualizacji. Należy jednak zauważyć, że czas życia RHEL 5.x powinien zakończyć się dopiero po 2014 roku, tak więc Red Hat będzie nadal świadczył pomoc techniczną dla oprogramowania Xen w starszych wydaniach dystrybucji.

W przeciwieństwie do Xena, KVM nie obsługuje parawirtualizacji systemów operacyjnych i w związku z tym do działania wymaga procesorów z rozszerzonymi funkcjami wspomagania wirtualizacji. Obecnie jednak takie dodatkowe instrukcje są spotykane nawet w tanich procesorach dla komputerów biurkowych i notebooków. W chwili obecnej KVM dorównał już konkurencyjnemu Xenowi pod względem wydajności. Ponadto hiperwizor KVM ma kilka funkcji, których brakuje w Xenie. Wydajność systemów gości RHEL 6 wirtualizowanych za pomocą KVM ma być niemal równa tej, jaką system ten osiąga bezpośrednio na rzeczywistym sprzęcie. Przygotowano także narzędzie do konwertowania założonych w RHEL 5 systemów gości Xen, dzięki czemu mogą one działać pod kontrolą KVM w RHEL 6.

Nowością jest mechanizm Kernel Samepage Merging (KSM), który scala identyczne obszary pamięci wykorzystywane przez różne procesy, co znacznie redukuje użycie pamięci na komputerze gospodarzu, jeśli w wielu maszynach wirtualnych KVM działają te same systemy operacyjne i aplikacje. Lepszą przepustowość ruchu sieciowego w systemach gościach mają zapewnić takie mechanizmy jak macvtap (przyspiesza wymianę danych między systemami gośćmi), vhost-net (zapewnia efektywniejszy dostęp z poziomu systemu gościa do fizycznych urządzeń sieciowych) oraz SR-IOV (Single Root I/O Virtualization and Sharing Specification).

Wnętrze

RHEL 6 zawiera sterowniki przyspieszające jego działanie w trybie systemu gościa w środowiskach KVM, VMware i Xen. Zastosowane jądro bazuje na wersji 2.6.32 kernela Linux. Tradycyjnie Red Hat wzbogacił jądro RHEL, bazujące na stabilnym, lecz nie najnowszym kernelu, o sterowniki i funkcje, które pojawiały się w nowszych wydaniach jądra bądź też w ogóle nie trafiły jeszcze do oficjalnego kernela Linux. W tym kontekście Red Hat określa zastosowane w RHEL-u jądro mianem hybrydy Linuksa 2.6.32 i jego następców.

Porównując kernel RHEL-a 6 z jądrem 2.6.18 zastosowanym w RHEL-u 5 widać liczne nowości tego pierwszego. Sporo z nich już od dawna użyto w wielu dystrybucjach. Przykładowo, wymieniany przez Red Hata jako jeden z ważniejszych komponentów kernela planista procesów Completely Fair Scheduler (CFS) znajduje się w oficjalnym jądrze Linux, począwszy od wersji 2.6.23. Ponadto cechą wyróżniającą kernel zastosowany w RHEL-u jest to, że przerwanie zegarowe nie jest wywoływane regularnie sto lub tysiąc razy na sekundę w sytuacji, gdy system nie ma zadań do wykonania. Powoduje to nie tylko redukcję poboru mocy, ale również zmniejszenie obciążenia podstawowego w systemach RHEL 6, które działają w trybie wirtualizowanym jako goście. Dzięki temu, system pełniący rolę gospodarza ma więcej wolnych cykli CPU do realizacji innych zadań.

Zaktualizowany kernel zapewnia lepszą skalowalność systemu, co z kolei przekłada się nie tylko na większą wydajność RHEL-a 6 na nowoczesnych komputerach z większą liczbą wielordzeniowych procesorów, ale również czyni ten system odpowiednim dla rozbudowanych platform sprzętowych. Teoretycznie RHEL 6 może działać na 64-bitowych komputerach w architekturze x86 maksymalnie z 4096 rdzeniami procesorowymi i 64 terabajtami pamięci, przy czym największe do tej pory przetestowane platformy miały 128 rdzeni i 2 TB RAM-u. Warto przypomnieć, że RHEL 5 obsługiwał maksymalnie 64 rdzenie i 1 TB pamięci RAM. Wzrosły także limity w przypadku wirtualizacji przy użyciu KVM: systemom gościom przypisuje się teraz maksymalnie 64 rdzenie procesorowe oraz dowolną ilość pamięci operacyjnej.

Liga mistrzów

Red Hat podkreśla zastosowanie funkcji zebranych pod akronimem RAS, które mają poprawiać niezawodność (reliability), dostępność (availability) i ułatwić konserwację (serviceability). Zalicza się do tego m.in. dodawanie procesorów i pamięci operacyjnej podczas działania systemu w tych maszynach, których platforma sprzętowa to umożliwia. Uszkodzone obszary pamięci mogą być oznaczone jako błędne za pomocą Hwpoison i wykluczone z dalszego użytku. RHEL 6 dokładniej analizuje wyjątki MCE (Machine Check Exceptions) sygnalizowane przez CPU i w przypadku niektórych błędów kończy działanie konkretnych procesów, zamiast zatrzymywać pracę systemu i zgłaszać awarie typu Kernel Panic. W nowym wariancie systemu obsługiwane są również mechanizmy PCI Express Advanced Error Reporting (AER) oraz ACPI Platform Error Interface (APEI).

Nastąpiła ponadto zmiana domyślnego systemu plików miejsce dotychczasowego ext3 zajął jego następca ext4. Jednak mimo to nie zmieniła się maksymalna obsługiwana pojemność pamięci masowej Red Hat podaje nadal 16 terabajtów, a więc tyle samo, ile w przypadku ext3. Dla większych woluminów (dysponujących łącznie 100 terabajtami), Red Hat przygotował za dopłatą dodatek Scalable File System Add-On wykorzystujący wewnętrznie system plików XFS. Podczas zakładania partycji i woluminów instalator zwraca uwagę na ich odpowiednie ułożenie, tak aby dyski twarde z 4-kilobajtowymi sektorami osiągały możliwie największą wydajność. Działający w systemie plików mechanizm Discard informuje nośnik o obszarach pamięci, które zostały zwolnione przez formatowanie bądź usunięcie danych, co nie tylko poprawia żywotność i wydajność dysków SSD, ale również jest ważne z punktu widzenia sieciowych systemów pamięci masowych z mechanizmem Thin Provisioning. Nowością jest obsługa mechanizmu UEFI, istotna dla startowych pamięci masowych o pojemności przekraczającej 2 terabajty. Jednak podczas przeprowadzanych przez nas testów na komputerze, którego intelowska płyta główna była wymieniona na stronie uefi.org jako UEFI Generation 2 Evaluation Platform, RHEL 6 nie uruchamiał się jeszcze za pośrednictwem tego mechanizmu.

Za pomocą Control Groups (Cgroups) administratorowi wolno teraz limitować czas procesora, zapotrzebowanie na pamięć i przepustowość sieciową procesów (względnie grup procesów), a także przydzielać zasoby. Można na przykład zapewnić, że dana aplikacja lub maszyna wirtualna otrzyma co najmniej 90 procent pasma sieciowego, tak aby działająca równolegle testowa maszyna wirtualna nie zakłócała pracy systemu produkcyjnego.

Lepsze wykorzystanie zasobów w systemach wieloprocesorowych oraz wyższą przepustowość sieciową mają zapewnić mechanizmy kernela takie jak Multiqueue Networking, LRO (Large Receive Offload) oraz GRO (Generic Receive Offload). Nowością jest programowa obsługa protokołu FCoE (Fibre Channel over Ethernet) oraz podłączanie partycji iSCSI w charakterze urządzeń głównych (root) i rozruchowych. Tę i inne pamięci masowe da się w łatwy sposób konfigurować w graficznym programie instalacyjnym, działającym również zdalnie przez VNC. Instalator tekstowy systemu ma teraz już tylko podstawowe funkcje.

Interfejs WWW narzędzia Conga, służącego do zarządzania klastrami, gruntownie zmodyfikowano i dodano doń kilka funkcji; z kolei za komunikację w klastrze odpowiada Corosync Cluster Engine. Da się teraz uruchomić serwer plików za pomocą Samby w wersji 3.5, która obsługuje protokół IPv6 i działa jako członek domeny Windows 7 oraz pełni rolę podmiotu zaufanego we współpracy z Windows 2008 R2. Wymiana danych z klientem Samby może odbywać się na drodze szyfrowanej, a usługa Clustered Samba (CTDB) pozwala na poprawę skalowalności i odporności na awarie. Dystrybucja zawiera bazę danych MySQL 5.1.47, Postgres 8.4.4 oraz serwer Tomcat 6.0.24.

Dla komputerów biurkowych

RHEL 6 obsługuje tryby głębokiego uśpienia współczesnych procesorów oraz funkcje oszczędzania energii, takie jak ASPM (Active State Power Management) i ALPM (Aggressive Link Power Management), dzięki którym zmniejsza się pobór mocy, a tym samym energochłonność oraz wydłuża czas pracy baterii w notebookach. Użytkowników komputerów przenośnych powinna szczególnie zainteresować konfiguracja sieci za pośrednictwem Network Managera.

Red Hat zwraca uwagę na poprawioną obsługę projektorów i stacji dokujących, a także lepsze współdziałanie z dwoma monitorami. W dużej mierze jest to zasługa zastosowania trybu Kernel-based Mode-Setting (KMS) - wyświetla on konsole tekstowe w wysokiej rozdzielczości i prezentuje eleganckie animacje w czasie rozruchu systemu. Ponadto z KMS bardziej niezawodnie działa tryb czuwania (Suspend to RAM/ACPI S3). Za obsługę urządzeń graficznych Nvidii odpowiada teraz otwarto źródłowy sterownik Nouveau.

W RHEL-u 6 znajdziemy też Firefoksa 3.6 i OpenOffice'a 3.2. Domyślnym środowiskiem pulpitu jest GNOME 2.28; alternatywnie da się również zainstalować KDE 4.3. Programiści znajdą w zestawie platformę OpenJDK 6, środowisko Eclipse 3.5 oraz zestaw kompilatorów GCC 4.4. Za sprawą implementacji MAPI zawartej w projekcie OpenChange klient pocztowy Evolution jest w stanie komunikować się z serwerem Exchange. Zmodyfikowane sterowniki drukarek zapewniają poprawę jakości wydruku; z kolei program do konfigurowania drukarek jest w stanie w pełni automatycznie konfigurować niektóre modele urządzeń. Do wirtualizacji systemów biurkowych wykorzystywany jest protokół SPICE, który, podobnie jak RDP, umożliwia prezentację wirtualizowanych pulpitów za pośrednictwem sieci.

Bezpieczeństwo

Tak jak w poprzedniej wersji, również w RHEL-u 6 zastosowano rozszerzenie Security-Enhanced Linux (SELinux), które ogranicza uprawnienia poszczególnych programów do koniecznych akcji i kontroluje inne usługi systemowe. sVirt to zestaw reguł dla SELinux, które izolują wirtualne maszyny i tym samym odmawiają atakującemu uzyskanie z poziomu systemu gościa dostępu do systemu gospodarza. Mechanizm ten blokuje wykorzystanie luki w zabezpieczeniach hiperwizora do skutecznego ataku z poziomu maszyn wirtualnych.

Takie dodatkowe zabezpieczenia wymagają jednak (podobnie jak np. restrykcyjnie skonfigurowany firewall), aby administrator systemu dobrze rozumiał zasady ich działania, gdyż w przeciwnym wypadku SELinux może blokować akcje, które są potrzebne i pożądane. Przykładowo, jeśli nie zgadzają się zapisane w atrybutach rozszerzonych (EA) etykiety plików z /var/www/html/, serwer Apache ich nie czyta. Jak prawidłowo ustawić odpowiednie etykiety dla Apache'a i innych usług, szczegółowo wyjaśnia obszerna dokumentacja RHEL-a. Program setroubleshoot z pewnością pomoże w rozwiązywaniu problemów powodowanych przez SELinux; w celach diagnostycznych wypada tymczasowo wyłączyć zabezpieczenia SELinux za pośrednictwem polecenia setenforce 0. Permanentne wyłączenie SELinux uzyskuje się, modyfikując odpowiednio plik konfiguracyjny /etc/selinux/config.

Inny świat

Bazę dla systemu RHEL 6 stanowi wersja 12 sponsorowanej przez Red Hata społecznościowej dystrybucji Fedora, przy czym w RHEL-u znalazły się ponadto liczne ulepszenia z nowszych wydań Fedory. Dzięki temu użytkownicy Fedory dość szybko odnajdują się w RHEL-u jednak mimo to istnieją istotne różnice w stosunku do Fedory i innych dystrybucji przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych. Jednym z takich elementów jest oprogramowanie "skrojone na miarę" klientów korporacyjnych. Dlatego też RHEL dysponuje jedynie 4000 pakietów do zainstalowania, podczas gdy obecne wersje Fedory oferują około 18 000 pakietów RPM. W RHEL-u nie znajdziemy zatem wielu gier, a także dodatkowych środowisk pulpitu takich jak XFCE oraz licznych innych, mniej popularnych aplikacji. Część tych programów znajduje się w utrzymywanym w ramach projektu Fedora repozytorium pakietów EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux) i można je zainstalować za pośrednictwem narzędzia PackageKit bądź menedżera pakietów Yum, który w RHEL-u 6 działa szybciej niż w poprzedniej edycji.

Podobnie jak w Fedorze i openSUSE, również w RHEL-u brakuje własnościowych sterowników, np. dla kart graficznych AMD i Nvidii; w systemie nie ma również wtyczek dla Gstreamera i odtwarzaczy multimedialnych Mplayer, VLC i Xine, które są konieczne, aby odtwarzać pliki zapisane w chronionych formatach audio i wideo (w tym MP3). W Ubuntu tego typu programy są dostępne niemal automatycznie zaraz po instalacji; w Fedorze i openSUSE doinstalowuje się je samodzielnie, korzystając z repozytoriów z dodatkami. Jednak EPEL nie zawiera takiego oprogramowania; lukę tę powinny wypełnić repozytoria takie jak Atrpms, Dag, Elrepo czy RPM Fusion. Jednak nawet wtedy instalacja takich dodatków będzie bardziej skomplikowana niż choćby w Ubuntu.

Pomoc techniczna i aktualizacje

Red Hat zapewnia opracowywanie aktualizacji bezpieczeństwa i poprawek poważnych błędów przez co najmniej siedem lat. W przypadku części oprogramowania przeznaczonego do zastosowań serwerowych, firma oferuje za dodatkową opłatą kolejne trzy lata aktualizacji a więc aż do 2020 roku! Maksymalny okres świadczenia pomocy technicznej dla komputerów biurkowych i serwerów jest tym samym ponad dwukrotnie dłuższy w porównaniu z wersją LTS Ubuntu czy też nowszymi wersjami Debiana, nie wspominając o dystrybucjach społecznościowych.

Siedem do dwunastu miesięcy zajmuje programistom Red Hata przygotowanie mniejszych wydań aktualizacyjnych (minor releases). Najbliższa edycja tego typu otrzyma numer 6.1, a następna 6.2. Uwzględniają one nie tylko regularne aktualizacje, ale również zawierają w pierwszych czterech latach większe modyfikacje wprowadzające nowe funkcje bądź poprawiające obsługę sprzętu. Bywa, że jądro Linux, biblioteka Glibc i inne główne komponenty oraz aplikacje serwerowe są przy tym znacznie modyfikowane. W przypadku aplikacji takich jak Firefox czy OpenOffice okazjonalnie dochodzi także do zmian wersji.

Takim podejściem RHEL różni się od Debiana i Ubuntu LTS, ponieważ w przypadku tych dystrybucji mniejsze wydania zawierają wyłącznie poprawki błędów i stosunkowo niewiele nowych funkcji. Rzadko też można znaleźć w nich świeże bądź zaktualizowane sterowniki, co utrudnia korzystanie z urządzeń wprowadzonych na rynek po debiucie danej wersji Debiana, względnie Ubuntu.

Novell stosuje w przypadku SUSE Linux Enterprise podobną politykę jak Red Hat, przy czym proponowany przez firmę czas świadczenia pomocy technicznej jest nieco krótszy. Siedmioma latami aktualizacji dysponują bazujące na RHEL-u dystrybucje Oracle Linuksa (wcześniej: Unbreakable Linux) oraz CentOS-a. Ta ostatnia jest darmowym klonem RHEL-a, w przypadku którego na nowo kompilowane są pakiety źródłowe RHEL-a dostarczane przez Red Hata. CentOS zapewnia przy tym pełną kompatybilność binarną z pierwowzorem. Projekt CentOS również przygotowuje aktualizacje, ale jest w tym względzie zawsze nieco spóźniony w porównaniu z Red Hatem, choć akurat łaty krytycznych luk bezpieczeństwa są często publikowane już kilka godzin lub dni po ukazaniu się poprawek dla RHEL-a. Niestety, nowe wersje systemu CentOS ukazują się ze znacznym opóźnieniem, sięgającym kilku tygodni lub nawet miesięcy po wydaniu kolejnego wariantu RHEL-a.

Mimo istnienia darmowego konkurenta RHEL-a Red Hat od lat notuje wzrost obrotów. Nabywcy RHEL-a są gotowi płacić za przygotowane przez firmę dodatkowe usługi i przywiązują dużą wagę do odpowiedniej pomocy technicznej w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Ponadto komponenty sprzętowe i aplikacje komercyjne są z reguły certyfikowane tylko dla RHEL-a, a dla CentOS-a już nie, co może okazać się sporym utrudnieniem w przypadku problemów z modyfikacją, bądź rozbudową platformy sprzętowej.

Abonament

Wersję dla komputerów biurkowych systemu RHEL 6 przygotowano w odmianach dla 32- i 64-bitowych procesorów x86, z kolei wersję serwerową także dla PowerPC (PPC64) oraz System z. Red Hat nie opracował natomiast wariantu dla architektury Itanium. Podobnie jak poprzednie wersje, RHEL 6 jest dystrybuowany w ramach umowy serwisowej, która zapewnia dostęp do aktualizacji za pośrednictwem sieci Red Hat Network (RHN), umożliwiającej zarządzanie klastrami.

Model abonamentu został poddany gruntownej restrukturyzacji w RHEL-u 6. Dostępne za dodatkową opłatą rozszerzenia pozwalają na elastyczne uzupełnianie systemu o określone funkcje bądź konfiguracje; niektóre z nich były dostępne w RHEL 5 jedynie w najdroższym wariancie abonamentu. Producent nie przygotował tym razem abonamentu Advanced Server oraz specjalnych ofert dotyczących zastosowania systemu w charakterze gościa w środowiskach wirtualizacyjnych Microsoftu i VMware'u. W zamian za to cena abonamentu została uzależniona od liczby gniazd procesorowych w serwerze, a także maksymalnej możliwej do uruchomienia liczby maszyn wirtualnych.

Najszybszym i najobszerniejszym wariantem pomocy technicznej jest Premium, a nieco tańszym Standard. Najmniej kosztowny dotychczas abonament Basic zastąpiony został przez Self-Support. Najtańsza wersja systemu biurkowego kosztuje teraz 39 euro. Po dokupieniu pełnego pakietu pomocy technicznej cena w modelu Standard wzrosła do 239 euro. Najprostszy abonament dla serwera kosztuje 279 euro, z dodatkami cena sięgnęła nawet do kilku tysięcy euro. W przypadku zakupu większej liczby licencji lub zawarcia abonamentu na trzy lata można wynegocjować z Red Hatem rabat.

Podsumowanie

Dzięki licznym nowościom Red Hat Enterprise Linux 6 stanowi duży krok w rozwoju tego systemu operacyjnego. Skierowana do klientów korporacyjnych dystrybucja Linuksa jest teraz znacznie lepiej przygotowana do współpracy z nowoczesnymi maszynami i dostosowana do obecnych i przyszłych wymagań użytkowników.

Podczas testów przeprowadzonych na różnych platformach RHEL 6 nie wykazał większych wad, aczkolwiek nie zabrakło pomniejszych niedociągnięć. To, jak dobrze RHEL wypadnie w praktyce, pokażą najbliższe miesiące; ewentualne niedomagania powinny zostać zlikwidowane poprzez aktualizacje. Dzięki długiemu okresowi świadczenia pomocy technicznej i sterownikom oraz poprawkom zawartym w mniejszych aktualizacjach (minor updates), nowa wersja RHEL jest w niektórych przypadkach znacznie atrakcyjniejsza niż np. Debian czy Ubuntu LTS.

źródło: red hat
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.