Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Gowin: musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji.
Artykul
Kategoria : Gospodarka
Dodany : 20.06.2018 11:10
Komentarze : 0



Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

„Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji. Tegoroczny Impact jest dla mnie wstępem i inspiracją do tego co nastąpi jesienią” – mówił na inauguracji kongresu Impact’18 w Krakowie wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak zapowiedział, jesienią zwoła „sojusz” na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. „W gronie technologicznych liderów, a także z udziałem naukowców, postaramy się wypracować założenia tej strategii” – wyjaśnił wicepremier.

Jego zdaniem „nie możemy zwlekać”. „Zaczęła się wielka rewolucja, trwa wielka zmiana. Mamy potencjał. Przygotujemy narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji i razem zrobimy wszystko, żeby być w światowej czołówce” – zaakcentował.

O sztucznej inteligencji będą rozmawiać uczestnicy kongresu Impact’18. Gościem spotkania jest m.in. słynny robot humanoidalny – Sophia, wyprodukowany w Hongkongu. Podczas kongresu Sophia występuje publicznie, w środę otrzymała już indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wicepremier zwrócił uwagę, że o sztucznej inteligencji (AI) zrobiło się szczególnie głośno w ostatnich miesiącach za sprawą polityków – prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 r. Państwo Środka zamierza stać się niekwestionowanym liderem AI na świecie. W ślad za tą deklaracją – mówił Gowin – poszła konkretna decyzja: Chiny przeznaczają 2 mld dol. na budowę centrum badającego i rozwijającego sztuczną inteligencję. Także Francja i Niemcy – mówił wicepremier – zamierzają rozwijać badania nad sztuczną inteligencją.

„Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji, Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów” – powiedział Gowin.

Jak mówił, wielu ludzi „rozpaliły” wyniki ogłoszonego w ub. r. raportu, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. W krajach rozwinietych – mówił wicepremier – jedna trzecia pracowników zatrudnionych obecnie zostałaby zastąpiona przez maszyny.

„To wywołuje lęki” – powiedział Gowin i podkreślił, że każda z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. „Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją” – powiedział min. nauki i szkolnictwa wyższego.

Podkreślił, że „inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji”.

Wicepremier przywołał także badania Aleksandry Przegalińskiej, według których kontakt z maszyną humanoidalną budzi stres u ludzi. „Dużo większy komfort zapewnia kontakt z maszyną, która nie przypomina człowieka, choć na poziomie algorytmów, zbioru danych itd. jest identyczna z humanoidalnym bliźniakiem” – opisywał, podkreślając talent i potencjał polskich uczonych.

Gowin jest inicjatorem kongresu Impact, który w Krakowie odbywa się po raz trzeci. Kongres organizuje specjalnie do tego powołana fundacja. Wydarzenie jest poświęcone gospodarce, nowym technologiom i nauce. Impact’18 odbywa się w ICE Kraków w środę i czwartek. W tegorocznej edycji udział bierze 6 tys. gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

źródło: pap


  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.