Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną
Artykul
Kategoria : Gospodarka
Dodany : 29.09.2018 23:25
Komentarze : 0



Polska jest krajem, który ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną i systemami, które w przyszłości będą umieszczane w kosmosie, nie tylko na planecie Mars, ale chociażby wokół naszej planety - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

"Polska jest krajem, który ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną i systemami, które w przyszłości będą umieszczane w kosmosie; nie tylko na planecie Mars, ale chociażby wokół naszej planety - systemami, które będą bazować na podsystemach robotycznych" - podkreślił prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

Jak tłumaczył, Polska stara się o wejście do międzynarodowego konsorcjum PER ASPERA Unii Europejskiej, w którym współpracują kraje związane z robotyką kosmiczną. Organizacja w Polsce prestiżowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC) może odegrać w tej sprawie istotną rolę.

"Taki event, który jest poświęcony robotyce kosmicznej, na którym mamy też zaproszonych przedstawicieli tegoż konsorcjum, pomoże nam istotnie w negocjacjach w przystąpieniu do konsorcjum i sięgnięciu po fundusze europejskie na rozwój polskich innowacyjnych projektów kosmicznych, właśnie robotycznych" - powiedział Brona.

Zawody European Rover Challenge to wielki poligon doświadczalny dla studentów. "Młodzi ludzie, którzy budują łaziki, bardzo często na swoich uczelniach technicznych spotykają się tylko i wyłącznie z teorią. Na praktykę często brakuje miejsca, brakuje czasu, brakuje środków. Dopiero tutaj, gdy budują łaziki i konfrontują je z innymi uczelniami, nie tylko z Polski, ale z całego świata, mogą zobaczyć, jak ta teoria ma się do praktyki" - mówił Dawid Pietrala z Politechniki Świętokrzyskiej.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej zwrócił uwagę na fakt, że skonstruowanie łazika wymaga współpracy studentów wielu specjalizacji. "Po pierwsze, to jest dość precyzyjna mechanika, po drugie elektronika i systemy elektroniczne, które nadzorują działanie takiego łazika. To jest autonomia, czyli oprogramowanie, które radzi sobie w trudnych sytuacjach środowiskowych. W związku z tym, mówiąc o łazikach, mówimy o kilku różnych technologiach" - zaznaczył Brona.

Studenci jak co roku wykazali się na zawodach dużą pomysłowością. Łukasz Kędzierski z Politechniki Łódzkiej opowiadał, że w ich łaziku wiele elementów zbudowanych jest z włókna węglowego. "Staramy się odchudzić całą konstrukcję, więc idziemy tak bardziej innowacyjnie" - tłumaczył. Z kolei zespół z Politechniki Warszawskiej produkcję niektórych fragmentów robota oparł na druku 3D, ale także odważnie sięgnął po gotowe rozwiązania. "Korzystamy z takich części, które w życiu służą nam np. jako rury kanalizacyjne - mówił Marcin Pulik.

Od piątku 35 zespołów European Rover Challenge (ERC) z 20 państw rywalizowało na terenie Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach. Zwycięzcami czwartej edycji ERC została drużyna "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W czerwcu ten sam zespół zajął trzecie miejsce w prestiżowych amerykańskich zawodach, University Rover Challenge (URC).

Choć zawody oficjalnie zakończyły się w 16 września, to w poniedziałek zaplanowano warsztaty i wykłady dla uczestników. Wśród prelegentów przedstawiciele największych form kosmicznych w Europie, m.in. Artemis Westenberg z Explore Mars czy Piotr Węclewski - specjalista w dziale badawczo-rozwojowym firmy AIRBUS.



źródło: pap
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.