Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950  Polski pomysł na skuteczniejszą i oszczędniejszą dezynfekcję basenów.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 08.02.2020 22:58
Komentarze : 0Jak przy codziennej eksploatacji basenów sprawniej na bieżąco kontrolować potrzebną do dezynfekcji wody ilość chloru i oszczędniej zużywać wodę, elektryczność i ciepło? Mają na to pomysł polscy innowatorzy.

Utrzymanie higieny basenów to wbrew pozorom trudne wyzwanie, obejmuje wiele różnych czynności, związanych m.in. z kontrolą stężenia różnych zanieczyszczeń w wodzie czy powietrzu. Jeśli placówka niewłaściwie wykonuje te zadania, sanepid może zdecydować o jej zamknięciu. Tymczasem stężenie szkodliwych substancji w wodzie basenowej może się dynamicznie zmieniać. Zależy od liczby pływających, temperatury, trybu pracy klimatyzacji czy zanieczyszczeń już obecnych w wodzie.

Ponieważ zarządzający basenem nie są w stanie precyzyjnie na bieżąco kontrolować dynamiki przebiegających w basenie reakcji chemicznych, ponoszą nadmierne koszty - np. związane z wymianą wody, energią konieczną do oczyszczania wody i powietrza oraz utrzymywania norm wilgotności powietrza. Jeśli zaś na basenach byłyby obecne systemy pozwalające w czasie rzeczywistym wyznaczać faktyczne potrzeby związane z dezynfekcją, placówki mogłyby sporo oszczędzić.

Polska firma Virtual Power Plant (VPPlant)- m.in. dzięki środkom z NCBR - opracowuje system THM Inspector, który pomoże skuteczniej dezynfekować baseny i wesprze w tym pracę personelu technicznego.

"Spodziewamy się, że dzięki wykorzystaniu naszego systemu możemy uzyskać oszczędności rzędu 15-30 proc. kosztów mediów: energii elektrycznej, ciepła, ale i wody" - mówi w rozmowie z PAP prezes VPPlant Grzegorz Nowaczewski.

I tak np. często stosowanym na pływalniach środkiem do dezynfekcji wody jest podchloryn sodu (to reakcjom z udziałem chloru pływalnie zawdzięczają swój charakterystyczny zapach). Chloru jednak nie można dowolnie dodawać do wody, m.in. dlatego, że wolny chlor reagując z materią organiczną (np. zanieczyszczeniami w basenie) wytwarza szkodliwe produkty uboczne - trihalometany (THM). Polska firma ma pomysł, jak starannie kontrolować stężenie tych związków w wodzie i przewidywać, kiedy zmieni się ich stężenie.

W swoim projekcie innowatorzy łączą wiedzę z takich obszarów jak: efektywność energetyczna, dynamika reakcji chemicznych oraz bezpieczeństwo eksploatowania złożonych budynków wielkokubaturowych. Dzięki ich pomysłom będzie można przygotować nowe algorytmy sterujące wentylacją i ogrzewaniem, wymianą wody, intensywnością procesu uzdatniania wody, filtrowania i płukania filtrów na kilkuset basenów krytych w Polsce, a później również zagranicą.

Dr hab. inż. Aneta Pobudkowska-Mirecka, prof. PW, która jest kierownikiem naukowym projektu ("Inteligentny OPTYMALIZATOR HVAC w funkcji potencjału tworzenia THM na basenach krytych (OHT)"), zauważa, że problemem było m.in to, że technologia uzdatniania wody i technologia wentylacji na pływalniach ma osobne algorytmy sterowania. Polacy stwierdzili, że działanie tych technologii można połączyć ze sobą i skoordynować.

Inżynierowie zaproponowali system koordynujący działanie technologii uzdatniania wody w powiązaniu z systemami wentylacji i ogrzewania. "Opracowany w projekcie badawczym system ekspercki uwzględnia dzienny i nocny tryb funkcjonowania obiektu, zmiany parametrów powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, obciążenie obiektu przez jego użytkowników, zachowanie odpowiednich parametrów fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych wody basenowej i potencjał tworzenia ubocznych produktów dezynfekcji związkami chloru" - podkreśla prof. Pobudkowska-Mirecka.

A Grzegorz Nowaczewski podsumowuje: "W kraju mamy ponad 1700 pływalni, z czego zdecydowana większość dużych jest dofinansowanych ze środków publicznych - m.in. gmin. Państwo do każdej takiej dużej pływalni dopłaca rocznie powyżej miliona złotych". Jego zdaniem dzięki zastosowaniu systemu na pływalniach można będzie wprowadzić znaczące oszczędności w ich funkcjonowaniu. System zainstalowano już na kilku pływalniach, między innymi na ICDS w Łomiankach (Mazowieckie), Aquaparku Fala w Łodzi i pływalni Atlantis w Poznaniu.

"Maksymalizujemy wykorzystanie dotychczasowej infrastruktury technicznej, wprowadzamy nowe algorytmy, urządzenia pomiarowe i wspólnie z osobami odpowiadającymi za codzienną eksploatację pływalni zmieniamy w prawdę tezę, że chodzenie na baseny to zdrowie" - podsumowuje Grzegorz Nowaczewski.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Szybka Ścieżka.


źródło: ncb
  ^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2023.