Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Silne badania naukowe i innowacja sprzyjają wzrostowi gospodarczemu w UE.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 14.02.2011 13:42
Komentarze : 0



Zapewnienie łatwiejszego dostępu do finansowania ma kluczowe znaczenie dla intensyfikacji badań naukowych i innowacji w Europie, co z kolei przyczyni się do zwiększenia partycypacji i wartości nakładów oraz wywrze większy wpływ zarówno na sferę naukową, jak i gospodarczą. Komisja Europejska rozpoczęła 9 lutego konsultacje na temat sposobów przebudowy unijnych schematów finansowania badań naukowych i zapewnienia pewnej przyszłości dla badań naukowych i innowacji w Europie.



Urzędnicy zaproponowali "Wspólne ramy strategiczne" przedstawione w Zielonej Księdze. Dotyczą one dwóch kluczowych projektów ramowych - bieżącego Ramowego Programu Badañ Naukowych (7PR) i Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) - jak również Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), którego zadaniem jest połączyć boki "trójkąta wiedzy", a mianowicie badania, edukację i innowację.



Te ramy mają trzy główne cele: zapewnienie utrzymania przez UE silnej pozycji w badaniach naukowych na świecie; wzrost konkurencyjności; oraz rozwiązanie globalnych problemów, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa żywności, wydajności zasobów i zmian klimatu.

Unia Europejska rozważa rozmaite sposoby uproszczenia dostępu do funduszy unijnych dla zainteresowanych stron, oferując między innymi jeden "węzeł komunikacyjny" dla naukowców, którzy potrzebują porady i zapewniając jeden punkt dostępowy ze wspólnymi narzędziami IT (informatycznymi).



Ma powstać prostszy i sprawniejszy zestaw instrumentów finansowania, obejmujący cały łańcuch innowacji. Łańcuch ten obejmuje badania podstawowe i stosowane, partnerstwa naukowców i przedsiębiorców oraz innowacyjności na poziomie firmy.

Co więcej ramy kładą szczególny nacisk na zwiększenie elastyczności, sprzyjając różnorodności i udziałowi ludzi biznesu. Na przykład Komisja jest przekonana, że wnioskodawcy powinni mieć możliwość składania wielu propozycji projektów bez konieczności dostarczania danych już wcześniej przedłożonych.

Rozważa się również zastosowanie finansowania w postaci kwot ryczałtowych w ramach przyszłego wsparcia, aby zapewnić prostsze i jednocześnie spójne procedury księgowe do rozliczania się z otrzymywanych środków.



"Naszym celem jest zmaksymalizowanie wartości każdego euro przeznaczonego przez UE na badania naukowe i innowacje" - mówi Máire Geoghegan-Quinn, Europejska Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki. "Chcemy, aby fundusze unijne wykorzystały swój ogromny potencjał generowania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz poprawy jakości życia w Europie w obliczu przytłaczających wyzwań, takich jak zmiana klimatu, wydajność energetyczna czy bezpieczeństwo żywności. Dzięki zwiększeniu spójności i uproszczeniu naszych programów ułatwimy życie naukowcom i innowatorom - zwłaszcza MŚP [małym i średnim przedsiębiorstwom], przyciągniemy więcej wnioskodawców i uzyskamy jeszcze lepsze wyniki. Oczekuję z niecierpliwością na szeroko zakrojoną i innowacyjną debatę, z wykorzystaniem Internetu i portali społecznościowych."

Komisja Europejska ma nadzieję, że restrukturyzacja systemu będzie zwieńczeniem budowy silnej Unii Innowacji i pomoże UE oraz jej obywatelom osiągnąć cele strategii Europa 2020. Interesariusze mają czas do 20 maja 2011 r. na wniesienie swojego wkładu, a Komisja zorganizuje główną konferencję zamykającą, jako uzupełnienie konsultacji publicznych, na której zostanie podana nazwa nowej ramy.

Komisja ma zaprezentować do grudnia propozycję legislacyjną dotyczącą wydatków na badania naukowe i innowację w ramach przyszłego budżetu UE po roku 2013.

Ostatnie dane pokazują, że ponad 9.000 projektów uzyskało dofinansowanie w ramach 7PR, a w toku przeprowadzonej analizy oszacowano, że projekty wybrane do dofinansowania tylko w tym roku przełożą się na 165.000 nowych miejsc pracy.

źródło: Komisja Europejska
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.