Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Ericsson zbuduje badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej.Ericsson, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnika Łódzka zawarły umowę z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii – obecnie Ministerstwem Rozwoju, aby utworzyć tzw. Hub innowacji Cyfrowej. Kluczowym elementem projektu będzie budowa sieci 5G na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej.

Za sprawą ministerialnego programu „Przemysł 4.0” wspólne przedsięwzięcie instytucji ze świata nauki, biznesu i administracji otrzyma dotację w wysokości 8 mln zł.

- Przechodzimy do kolejnej fazy realizacji polityki innowacyjnej w Polsce. W poprzedniej kadencji wypracowaliśmy fundamenty ekosystemu. Teraz przychodzi czas na intensywną pracę, związaną m.in. z podnoszeniem kompetencji cyfrowych Polaków. W tym celu uruchamiamy Huby Innowacji Cyfrowych. Przez najbliższe dwa lata będą one dla przedsiębiorców, innowatorów i studentów miejscem dostępu do wysokiej jakości usług szkoleniowych doradczych i demonstracyjnych. Mam nadzieję, że w konsekwencji przyniesie to erupcję kreatywności i pomysłów, które znajdą swoją niszę rynkową i odniosą sukces - zauważa minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ericsson odpowiada za budowę radiowej sieci dostępowej (RAN) w technologiach 4G i 5G. Firma dostarczy rozwiązania sieci rdzeniowej wraz z systemem zarządzania, a także zapewni utrzymanie infrastruktury. Wydzielona i niezależna sieć telekomunikacyjna obejmie swoim zasięgiem kluczowe budynki Kampusu Politechniki Łódzkiej.

Budowa sieci rozpoczęła się jeszcze w listopadzie 2019 roku, a jej uruchomienie planowane jest w drugim kwartale 2020 roku.

Hub Innowacji Cyfrowej 5G będzie świadczył obsługę przedsiębiorców z sektora MŚP działających lub zainteresowanych działalnością w obszarze technologii 5G. Poza tym Hub 5G będzie pełnił rolę publicznego centrum innowacji, które połączy wszystkie podmioty w łańcuchu wartości technologii 5G. Podmiotami działającymi w ekosystemie 5G są dostawcy infrastruktury i technologii oraz operatorzy sieci i izby handlowe,organizacje badawcze, technologiczne i innowacyjne, a także placówki naukowe.

- Powołanie konsorcjum tworzącego Hub Innowacji Cyfrowej znacznie przybliża nas do realizacji ambitnego projektu, jakim jest zbudowanie pilotażowej sieci 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej – powiedział prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej. - Chcę podkreślić, że będąca w konsorcjum firma Ericsson jest bardzo ważnym członkiem ICT Polska Centralna Klaster, do którego wnosi wysokie kompetencje i know-how. Ma też doświadczenie w budowaniu stacji 5G, dlatego taki partner jest nam bardzo potrzebny. Pilotażowa sieć 5G umożliwi przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla nowych, innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. Dopięciem całości ze strony Politechniki Łodzkiej jest budowa Centrum Kompetencji 5G i Portalu Informacyjno-Komunikacyjnego 5G.

- Część portalu będzie służyć profesjonalnemu technologicznemu podejściu, a część ogólnie dostępna będzie miała charakter prospołeczny. Świat nam ucieka i musimy z wejściem w technologie 5. generacji przyspieszyć - dodał rektor Politechniki Łódzkiej.

- Politechnika Łódzka jest ważną częścią ekosystemu 5G. Współpraca pomiędzy Ericsson, Politechniką Łódzką i Instytutem Łączności - najważniejszej polskiej instytucji związanej z technologią i regulacjami w zakresie 5G, w projekcie Hub Innowacji Cyfrowej 5G to szczególnie pozytywna wiadomość. Pozwoli to Politechnice stać się centrum rozwoju technologii 5G w Polsce i kształcić absolwentów z głęboką wiedzę i doświadczenie w dziedzinie technologii 5G. Hub Innowacji 5G zapewni Polsce pozycję lidera innowacji w 5G – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Sieć Hubów Innowacji Cyfrowych stanowi element realizacji programu Komisji Europejskiej Cyfrowa Europa. Ma objąć możliwie najszerszy obszar Starego Kontynentu i przyczynić się do udostępnienia wiedzy technologicznej i zaplecza doświadczalnego z zakresu transformacji cyfrowej uczestnikom rynku. Usługi w zakresie testów i doświadczeń świadczone przez centra innowacji cyfrowych będą mogły obejmować także inne technologie prorozwojowe przyczyniające się do wdrożenia nowych rozwiązań. Dotacje na ich rozwój będą przyznawane bezpośrednio przez Komisję Europejską.źródło: ericsson


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Netflix oszczędza miliony dzięki offshore.Z najnowszych raportów wynika, że Netflix przeniósł do 430 mln dol. zysku z działalności międzynarodowej w 2018 r. do rajów podatkowych. Analiza „No Tax and Chill”, czyli analiza rachunków firmy w USA, Holandii i Wielkiej Brytanii pokazuje, że Netflix jest potęgą na liście gigantów cyfrowych, którzy korzystają z sieci spółek offshore, aby przenosić zyski i w ten sposób unikać płacenia podatków. Konkretnie chodzi tu o Wielką Brytanię, gdzie Netflix dostał jeszcze zwrot podatku!

W 2018 r., mimo osiągnięcia 1,2 mld dol. zysków na całym świecie i szacunkowych 860 mln funtów przychodów od 10 mln brytyjskich subskrybentów, Netflix nie zapłacił podatku w Wielkiej Brytanii. Przeciwnie, firma otrzymała 94 tys funtów zwrotu od brytyjskiego podatnika w latach 2017/2018 w postaci ulg podatkowych.

O ile tam, gdzie zyski z międzynarodowych operacji Netflix pozostają tajemnicą, to rachunki firmy w USA sugerują, że duże kwoty trafiają do rajów podatkowych.

Raport „No Tax and Chill” został przygotowany przez śledczy think tank Tax Watch UK, wyraźnie stawia firmę Netflix wśród listy firm cyfrowych, które wykorzystują spółki offshore do przenoszenia swoich zobowiązań podatkowych do rajów podatkowych.

Netflix rozpoczął działalność w Wielkiej Brytanii w 2012 roku, ale uczynił to za pośrednictwem spółki w Luksemburgu. Kiedy założono w 2011 r. firmę Netflix Luxembourg, to nie miała ona żadnych klientów w Luksemburgu, a co ciekawe firma publikowała swoje rachunki w funtach brytyjskich. W 2015 r., tuż po tym, jak firma rozpoczęła sprzedaż subskrypcji w Luksemburgu, Netflix przeniósł swoją europejską działalność do Amsterdamu i holenderskiej firmy Netflix International BV.

Do 2017 r. amerykańskie korporacje podlegały teorii federalnego opodatkowania amerykańskich podatków od zysków z całego świata. Ale korporacje były w stanie trwale odroczyć płacenie podatków, jeśli ponownie zainwestowały te zyski za granicą. Doprowadziło to do szeregu inwestycji w obligacje rządowe i zbywalne papiery wartościowe.

Analiza wykazała też, że na 19 firm kontrolowanych przez Netflixa działa w Wielkiej Brytanii, tylko jedna z nich, Netflix Services UK, założyła konta, a reszta powstała dopiero niedawno. Pytanie do czego służą te spółki.

Raport Tax Watch twierdzi, że dwa brytyjskie podmioty Netflix otrzymały 611 tys. funtów ulgi podatkowej na swoje produkcje filmowe w latach 2017-2018.

George Turner, dyrektor Tax Watch, powiedział:

- Struktura korporacyjna Netflix ma na celu unikanie podatków. Chociaż firma czerpie zyski z przenoszenia gotówki od brytyjskich abonentów poza granicę, żąda także ulg od rządu Wielkiej Brytanii.

- Żadna z brytyjskich firm produkcyjnych Netflixa nie złożyła jeszcze rocznych sprawozdań finansowych, jednak spodziewać się należy, że firmy te będą kwalifikować się do przyznania ulg podatkowych dla telewizji w Wielkiej Brytanii, co może doprowadzić do spływu znacznej ilości środków rządowych dla Netflixa - napisano w raporcie.

- W rezultacie Netflix uzyska podwójną korzyść podatkową. Z jednej strony, domagając się ulg podatkowych od kosztów, które lokalizuje w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie najwyraźniej przenosi przychody za granicę - napisano w raporcie.

W oświadczeniu opublikowanym w Broadband TV News Netflix stwierdził:

- Opodatkowanie osób prawnych jest ważną i długo dyskutowaną kwestią. Ostatecznie to rządy decydują o przepisach podatkowych - w każdym kraju, w którym działamy, Netflix przestrzega tych zasad.


Tak czy inaczej, w Europie zaczęło się swoiste polowanie na zyski Netflixa.źródło: netflix via broadbandtvnews.com


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Bateria ładowana w elektrycznym aucie w 10 minut.Naukowcy z Penn State University w USA opracowali samonagrzewający się akumulator do pojazdów elektrycznych, o którym mówi się, że ładowanie trwa zaledwie 10 minut w 60 stopniach Celsjusza, co wystarczy na przejechanie 300-400 km.

Naukowcy z Penn State University twierdzą, że ich bateria może się dużo szybciej naładować w 60 stopniach Celsjusza, co podobno znacząco i poprawia wydajność znanych nam akumulatorów, które mogą zapewnić podobny zasięg po 15 minutach ładowania w 10 stopniach Celsjusza.

- Ładowanie w wyższych temperaturach jest bardziej wydajne, ale długie okresy wysokiej temperatury równocześnie niszczą akumulator - powiedzieli twórcy, którzy dodali, że ich akumulator może przejść 2500 cykli ładowania - wystarczających do przejechania blisko 800 tys. km.


Bateria ma cienką, niklową folię przymocowaną do ujemnego zacisku na jednym końcu i do zewnętrznej strony ogniwa akumulatora na drugim. Bateria została wyposażona w czujnik temperatury przymocowany do przełącznika, który odpowiada za przejście elektronów przez folię niklową w celu ukończenia obwodu. Taka konfiguracja szybko podnosi temperaturę folii niklowej poprzez ogrzewanie oporowe, jednocześnie ogrzewając wnętrze akumulatora.

Naukowcy potwierdzają, że nie wystąpiło osadzanie litu na powierzchni anody, co zmniejsza pojemność ogniwa i powoduje niebezpieczne uszkodzenie baterii litowo-jonowych. Twórcy tej baterii twierdzą, że dalsze podnoszenie temperatury pracy może być niebezpieczne i skróciłoby żywotność baterii.

Naukowcy z USA twierdzą, że ich akumulator może zostać szybko schłodzony przez układ chłodzenia elektrycznego samochodu (EV).

- 10-minutowy trend ładowania jest najbliższą przyszłością i jest niezbędny do popularności pojazdów elektrycznych, ponieważ rozwiązuje problem lęku przed zasięgiem
- powiedział autor badań, Chao-Yang Wang.


Projekt badawczy wspierał Departament Energii USA.


źródło: pv-magazine.com


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
"Kraina cudów", "Rocketman", "Men in Black: International" - luty w HBO i Cinemax"Kraina cudów","Rocketman", "Brightburn: Syn ciemności" oraz "Men in Black: International" - to główne premiery filmowe lutego na antenie HBO. Nie zabraknie serialowych premier. Na antenie Cinemax m.in. "Człowiek, który wszystkich zaskoczył".

HBO

W w lutym 2020 roku kanał filmowy HBO w ramach niedzielnego pasma premierowego przygotował następujące pozycje filmowe:
• "Kraina cudów" (2 lutego) - animacja o ośmioletniej dziewczynce, która za sprawą swojej wyobraźni przenosi się do ukrytego w lesie niezwykłego wesołego miasteczka
• "Rocketman" (9 lutego) - opowieść o wczesnych latach życia Eltona Johna, ikony popkultury i jednej z największych osobowości XX wieku. Reżyseria Dexter Fletcher
• "Brightburn: Syn ciemności" (16 lutego) - horror z elementami kina science fiction o tajemniczym przybyszu z kosmosu, który sieje na Ziemi spustoszenie
• "Men in Black: International" (23 lutego) - agenci MIB wracają, aby po raz kolejny uratować świat przed śmiertelnym zagrożeniem z kosmosu. Chris Hemsworth oraz Tessa Thompson w rolach głównych

Pozostałe premiery miesiąca to m.in.: "Szczypta romansu" (6 lutego) - dwoje zafascynowanych sobą ambitnych szefów kuchni staje do walki w programie telewizyjnym, "Romeo i Julia: Poza słowami" (13 lutego) - oryginalna adaptacja największego dzieła Szekspira w wykonaniu tancerzy brytyjskiego The Royal Ballet, "Zagadki Hailey Dean: Śmierć na posterunku" (27 lutego) - błyskotliwa Hailey Dean powraca, aby rozwiązać kolejną tajemniczą sprawę morderstwa; oraz "Wieczór gier" (29 lutego) - grupa przyjaciół, regularnie spotykająca się na wspólne gry, usiłuje rozwiązać tajemnicę morderstwa. Rachel McAdams w jednej z głównych ról

Serialowe nowości miesiąca w HBO:
• "Współczesna rodzina XI" (od 9 lutego w HBO3) - jedenasty sezon serialu komediowego przedstawiającego codzienne życie wielopokoleniowej i wielokulturowej amerykańskiej rodziny (premiera pierwszego odcinka 9 lutego, kolejne w niedziele, HBO3)

• "McMiliony" (od 6 lutego) - serial dokumentalny HBO przedstawiający historię byłego policjanta, który przez lata czuwał nad prawidłowością organizowanej przez McDonald's loterii, z której potajemnie wykradł miliony dolarów

Cinemax

W lutym 2020 roku Cinemax zaprezentuje następujące premiery filmowe: "Hotel Mumbaj" (2 lutego), "A może Adolf?" (3 lutego), "Najlepsi wrogowie" (9 lutego), "Dwie godziny od Paryża" (10 lutego), "Gość" (14 lutego), "Oszuści" (14 lutego), "Peel" (16 lutego), Ostatni Serb w Chorwacji" (23 lutego), "

Na antenie Cinemax dodatkowo [Dorwać Małego III" (od 1 lutego) - trzeci sezon serialu przedstawiającego perypetie płatnego zabójcy, który zostaje producentem w Hollywood.

Z kolei Cinemax2 pokaże takie premiery jak: "Geneza" (1 lutego), "Tazzeka" (2 lutego), "Rafaël" (8 lutego), "Dzień po moim odejściu" (9 lutego), "Klasa pracująca" (15 lutego), "Klub Literatury Pięknej" (16 lutego), "Bułgarska róża" (22 lutego), "Człowiek, który wszystkich zaskoczył" (23 lutego), "Wyścig" (29 lutego).źródło: hbo via cinemax


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
4Mobility w Rzeszowie z elektrycznym car sharingiem4Mobility SA uruchamia usługę car sharingu samochodów elektrycznych w Rzeszowie. W projekt zaangażowały się PGE Nowa Energia, Miasto Rzeszów oraz Nissan. Wynajem EV na minuty ruszył 18 grudnia 2019 r.

W aplikacji 4Mobility będzie dostępnych 30 elektrycznych Nissanów Leaf do wypożyczenia w strefie obejmującej centrum miasta i popularne miejsca Rzeszowa. Wraz z rozwojem usługi, rzeszowska flota i strefa 4Mobility mają się powiększać. Kierowcy samochodów elektrycznych są uprawnieni do jazdy po buspasach oraz bezpłatnego parkowania w centrum miasta. Pojazdy można zwrócić w dowolnym miejscu w strefie widocznej w aplikacji.

Jak powiedział Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej:

- Grupa PGE inwestuje w rozwój elektromobilności. To jeden z kluczowych obszarów naszej strategii, który wpisuje się w nasze kompleksowe działania na rzecz rozwiązań przyjaznych środowisku. Dowodem na to jest uruchomienie we współpracy z 4Mobility usługi car-sharingu dla Rzeszowa z wykorzystaniem samochodów elektrycznych, które dzięki PGE będą zasilane w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

- Rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych to priorytetowy projekt spółki PGE Nowa Energia. Cieszę się, że możemy nie tylko rozwijać sieć stacji ładowania w Rzeszowie, ale także być partnerem dla 4Mobility, która umożliwia kierowcom korzystanie z naszej sieci” – dodał Kazimierz Więcek, prezes zarządu PGE Nowa Energia.

- Miasto Rzeszów nieustannie pokazuje, że jest stolicą innowacji. Cieszymy się, że do nowoczesnych usług dla naszych mieszkańców dołącza możliwość wynajmowania samochodów elektrycznych jako uzupełnienie środków transportu dostępnych w mieście. Usługi były przygotowywane we współpracy z naszym nowym miejskim laboratorium Urban Lab, w którym realizujemy również inne innowacyjne rozwiązania w zakresie transportu – stwierdził Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa.

- Rzeszów jest kolejnym miastem, po Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, w którym dostępne są usługi 4Mobility. Rzeszów jest dla nas bardzo ważną lokalizacją ze względu na możliwość wprowadzenia projektu opartego w 100 proc. na samochodach elektrycznych. Było to możliwe dzięki infrastrukturze ładowania zapewnianej przez naszego udziałowca i partnera strategicznego, spółkę PGE Nowa Energia z Grupy PGE – powiedział Paweł Błaszczak, prezes zarządu 4Mobility.

- Jako pionier rynku samochodów elektrycznych i producent najpopularniejszego modelu bezemisyjnego na świecie – Nissana Leaf – chętnie angażujemy się w działania, które pokazują,że pojazdy z napędem elektrycznym mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w takich usługach jak car sharing. Nissany Leaf, które dołączają do floty 4Mobility w Rzeszowie, są wyposażone w akumulatory o pojemności 40 kWh, pozwalające przejechać 270 kilometrów bez ładowania. Z kolei dynamiczne silniki elektryczne o mocy 150 KM doskonale wpisują się w miejski charakter przemieszczania się, nie wpływając przy tym na środowisko ani spalinami, ani hałasem – podkreślił Kamil Wieczorkowski, szef działu sprzedaży do firm Nissan Sales CEE.


W ramach debiutu usług 4Mobility w Rzeszowie będzie obowiązywał cennik promocyjny, w którym za minutę jazdy Nissanem Leaf klienci zapłacą 67 groszy oraz 80 groszy za każdy przejechany kilometr. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, koszt przejazdu Nissanem Leaf np. z Dworca Głównego do Politechniki Rzeszowskiej wyniesie około 11 zł.

Aby wypożyczać samochody w usłudze 4Mobility, należy pobrać aplikację 4Mobility carsharing i założyć w niej swoje konto. Pojazdy są widoczne w aplikacji mobilnej, dzięki której można wynająć samochód, otworzyć go i rozliczyć płatność przy użyciu karty płatniczej.

4Mobility jest trzecim graczem na polskim rynku carsharingu. Od kwietnia 2019 r. ponad 51 proc. udziałów w 4Mobility posiada PGE Nowa Energia, spółka z Grupy Kapitałowej PGE.


źródło: 4Mobility


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Startuje nowa usługa dla graczy Xbox Console Streaming. Graj w gry Xbox One na telefonie i tablecie.Microsoft, właściciel marki Xbox, ogłosił otwarcie programu testowego usługi Xbox Console Streaming dla użytkowników konsol Xbox One we wszystkich krajach.

Xbox Console Streaming to nowa usługa systemowa dostępna na konsolach Xbox One, dzięki której gracze mogą wybrać, kiedy i gdzie grają na urządzeniach, które już posiadają. Gry zainstalowane na konsoli Xbox One, w tym tytuły dostępne w abonamencie Xbox Game Pass, można uruchomić na telefonie komórkowym lub tablecie z systemem Android, przesyłając je bezpośrednio z konsoli domowej. Program testowy jest dostępny dla wszystkich użytkowników konsol Xbox One, zarejestrowanych w programie Xbox Insider.

Aby wziąć udział w fazie testowej usługi Xbox Console Streaming należy dołączyć do programu Xbox Insider i zarejestrować konsolę Xbox One w programie testowym, w dowolnym kręgu testerskim

Należy także dysponować telefonem lub tabletem z systemem Android 6.0 lub nowszym, z obsługą łączności Bluetooth 4.0 (mogą obowiązywać opłaty za transmisję danych); kontrolerem Xbox One obsługującym łączność Bluetooth (zalecane jest korzystanie z uchwytu do telefonu przystosowanego do użytku z kontrolerem Xbox One); kontem Microsoft powiązanym z profilem Xbox oraz szerokopasmowym łączem internetowym (mogą obowiązywać opłaty operatora); pobrać na urządzenie przenośne bezpłatną aplikację Xbox Game Streaming (Preview) ze sklepu Google Play; oraz uruchomić w aplikacji program konfiguracji Xbox Console Streaming, przeprowadzając test sieci domowej, konsoli i kontrolera pod kątem zgodności z usługą


źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Nowy serial dokumentalny "McMiliony" w HBO i HBO GO"McMiliony" to serial dokumentalny HBO przedstawiający historię byłego policjanta, który przez ponad 10 lat czuwał nad prawidłowością organizowanej przez sieć McDonald's loterii Monopoly, z której potajemnie wykradł miliony dolarów.


źródło: youtube

Sześcioodcinkowy serial dokumentalny HBO "McMiliony" to nieprawdopodobna acz prawdziwa historia kradzieży 24 milionów dolarów z loterii Monopoly organizowanej przez sieć McDonald's w latach 90., tajemniczego człowieka stojącego za całym tym oszustwem i agentach FBI, którzy poszli jego tropem.

Przez ponad dekadę imperium restauracji fast foodowych McDonald's rozdawało nagrody w ramach gry promocyjnej Monopoly, nie wiedząc, że losy z najwyższymi wygranymi zostały skradzione i sprzedane podstawionym zwycięzcom.

Wszystko to odbywało się za pośrednictwem rozbudowanej siatki kontaktów złożonej z członków rodzin i przyjaciół, którzy brali udział w całym procederze. Anonimowe zgłoszenie do FBI w 2001 roku dało początek daleko idącemu dochodzeniu, które obejmowało niekonwencjonalne działania śledcze, tajne operacje pod przykrywką czy konieczność dogadania się z byłymi więźniami o mafijnych powiązaniach.

W kolejnych odcinkach serialu dokumentalnego HBO "McMiliony" zobaczymy wywiady ze świadkami wydarzeń oraz archiwalne materiały filmowe przedstawiające agentów FBI, którzy wykryli przekręt, członków najwyższego kierownictwa sieci McDonald's, prawników, którzy zajmowali się sprawą, a także winnych i zwycięzców nagród, którzy zarobili krocie na tym wymyślnym oszustwie oraz osoby, które wzięły w nim udział przypadkowo lub zostały do tego zachęcone podstępem.

Za reżyserię dokumentu odpowiadają James Lee Hernandez i Brian Lazarte. Obowiązki producentów wykonawczych pełnili Mark Wahlberg, Stephen Levinson oraz Archie Gips.

Premiera serialu dokumentalnego HBO "McMiliony" (McMillions) odbędzie się w HBO GO 4 lutego. Tego dnia do serwisu dodany zostanie pierwszy odcinek produkcji. Emisja na antenie HBO zaplanowana została od 6 lutego o godz. 21.35. Kolejne odcinki będą emitowane co tydzień w czwartki wieczorem. Serial liczyć będzie 6 odcinków.


źródło: hbo


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Bezpieczeństwo wpisane w strategię.Zapewnienie cybernetycznego bezpieczeństwa danych i procesów ma ogromne znaczenie dla ciągłości działania firmy. Oprócz kosztów finansowych związanych z naprawą systemów i przerwaniem działalności biznesowej brak skutecznej ochrony może również podważyć pozycję firmy. Dlatego firmy powinny uwzględniać w swojej strategii zapisy dotyczące bezpieczeństwa.

Praktyka pokazuje jednak, że organizacje są z tym na bakier. Nawet jeśli mają tego świadomość, nie zawsze wiedzą, jakie kroki należy podjąć, aby przełożyć to na praktyczne działania. W ciągu ostatniego roku liczba cyberataków znacząco wzrosła, a mimo to prawie 9 na 10 firm nie przeznacza wystarczających środków na wdrożenie skutecznych systemów cyberbezpieczeństwa – to wynik ankiety przeprowadzonej przez firmę konsultingową EY. Co więcej, 55% kadry kierowniczej ankietowanej przez EY nie bierze pod uwagę bezpieczeństwa cybernetycznego jako istotnej części swojej strategii biznesowej. Takie lekceważenie zagrożeń IT może być wyjątkowo niebezpieczne dla firm każdej wielkości.

W poszukiwaniu skuteczniejszej ochrony

Badanie EY stwierdza, że 77% organizacji stara się obecnie wyjść poza podstawowe środki bezpieczeństwa cybernetycznego. Organizacje wciąż pracują nad najważniejszymi aspektami swoich strategii oraz zastanawiają się, jak zwiększyć efektywność stosowanych rozwiązań. Część tych wysiłków dotyczy wdrażania zabezpieczeń wykorzystujących sztuczną inteligencję, automatyzację procesów oraz analitykę. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa kluczowych zasobów i danych. Firmy wykazują duże zainteresowanie narzędziami wykorzystującymi uczenie maszynowe do wykrywania i zapobiegania atakom.

Droga do znaczącej poprawy obecnego stanu rzeczy jest jednak daleka. Według ekspertów z EY tylko jedna na 10 organizacji twierdzi, że jej obecne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa w pełni zaspokajają istniejące potrzeby.

Dodatkowo niepokoi fakt, że niezbędne ulepszenia są odkładane i prawdopodobnie wdrożenia nastąpią dopiero wtedy, gdy dojdzie do udanego ataku lub innego incydentu, który negatywnie wpłynie na działalność danej firmy.

Bierne oczekiwanie na atak jest powszechną, ale niewskazaną praktyką, która może wstrząsnąć całą firmą. Organizacje nie powinny ograniczać się do działania po incydencie. Właśnie dlatego systemu, które aktywnie wykrywają zagrożenia (monitorują, analizują i wykrywają nietypowe zachowania, aby szybko wykryć intruza) zyskują na popularności.

Strategia transformacji cyfrowej

Koszty wynikające z braku ochrony stają się coraz wyższe. Wyraźnym tego przykładem jest atak przeprowadzony w 2018 r. Cyberprzestępcy wstrzyknęli złośliwe oprogramowanie na serwery bankomatów indyjskiego banku, powodując utratę 13,5 mln dolarów poprzez jednoczesne wypłaty w różnych krajach.

Cyberbezpieczeństwo musi zacząć odgrywać strategiczną rolę zarówno w przedsiębiorstwach, jak i instytucjach publicznych. Ważne, aby organizacje zaczęły od zidentyfikowania, które rozwiązania są najbardziej wydajne i niezawodne dla ich konkretnych potrzeb. W miarę przechodzenia przez cyfrową transformację wraz ze wszystkimi nowymi towarzyszącymi jej zmiennymi biznesowymi (sprzedaż i wsparcie online, automatyzacja, aplikacje mobilne), organizacje stają się bardziej świadome ryzyka, jakie niesie ze sobą coraz szersze wykorzystanie technologii IT. Jednocześnie coraz lepiej widać, że firmy chcą wdrażać takie strategie bezpieczeństwa, które nie będą ograniczać ich rozwoju.

Kwalifikacje, wiedza i zasoby

Skuteczne wdrożenie systemów bezpieczeństwa nie jest możliwe bez odpowiedniego zespołu wykwalifikowanych pracowników. Niezbędni są certyfikowani, doświadczeni eksperci posiadający rzetelną wiedzę na temat tego, jak działają innowacje w zakresie bezpieczeństwa. Wraz ze wzrostem ryzyka cyberbezpieczeństwa pojawia się wymóg stosowania unikalnych technik bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo IT wymaga zakończenia oceny ryzyka przy użyciu najlepszej w swojej klasie platformy analitycznej.

Ważną rolę zaczęły odgrywać stanowiska kierownicze, takie jak dyrektor ds. bezpieczeństwa (CSO) i dyrektor ds. informacji i bezpieczeństwa (CISO). To przejaw rosnącej świadomości, iż bezpieczeństwo staje się motorem rozwoju firm.

Istnieją zaawansowane systemy cyberbezpieczeństwa, które w pełni monitorują aplikacje i urządzenia. Umożliwia to skuteczne zarządzanie ryzykiem biznesowym i zapewnia możliwość wyeliminowania zagrożeń, zanim spowodują jakąkolwiek szkodę. Bezpieczeństwo nigdy nie może być postrzegane jako dodatek. Bezpieczeństwo jest procesem i musi stanowić część strategii firm, które chcą przetrwać w dobie inteligentnych technologii.

Budowanie strategicznego planu bezpieczeństwa IT

Obecnie zmiany technologiczne następują w tempie, za którym większość firm nie nadąża, a to opóźnienie wprowadza ryzyko do operacji biznesowych. Aby zarządzać tym ryzykiem, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą dbać o wdrażanie zabezpieczeń w środowisku sieciowym. Menedżerowie IT stosują również tradycyjne koncepcje, takie jak głęboka obrona i warstwowe technologie bezpieczeństwa. Tradycyjne metody muszą jednak zostać zmienione, ponieważ były początkowo przewidywane dla centralnie zarządzanych sieci.

Obecnie sieci na ogół nie mają sztywno określonych granic. Są przeznaczone dla pracowników mobilnych i rozproszonych geograficznie zespołów z licznymi zewnętrznymi połączeniami z dostawcami i zaufanymi partnerami. Te nowe architektury sieciowe, które istnieją również w chmurze, współdzielone centra danych i urządzenia mobilne, zmuszają CISO do przeglądu strategii. Określają one działania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ścieżki, którymi organizacja może podążać, aby poprawić swoje podejście do zarządzania ryzykiem.

Plany te powinny opisywać, w jaki sposób program bezpieczeństwa będzie chronić i udostępniać informacje, przeciwdziałać nowym i ewoluującym zagrożeniom oraz wspierać integrację bezpieczeństwa cybernetycznego jako najlepszej praktyki w codziennych operacjach biznesowych.

Plan strategiczny, zwykle opracowywany przez CISO, powinien uwzględniać obecny stan praktyk bezpieczeństwa i opisywać cele krótkoterminowe, które należy zrealizować w ciągu najbliższych 12 miesięcy, cele średniookresowe w ciągu następnych 18–24 miesięcy oraz cele długoterminowe w ciągu następnych 36 miesięcy. Wizja, cele i założenia tego planu powinny być opiniowane co najmniej raz w roku.

Praktyki bezpieczeństwa a cele biznesowe

Na początku CISO musi poznać aktualny stan bezpieczeństwa firmy. Wiąże się to z dokładnym przeglądem takich zasobów, jak: sprzęt, oprogramowanie, urządzenia sieciowe, systemy bezpieczeństwa, wcześniejsze wyniki audytu itp. Celem jest zebranie informacji o aktualnym portfolio technologii i aplikacji, bieżących biznesplanach, a następnie poznanie kluczowych typów danych, z których korzystają działy biznesowe.

Podczas oceny tych danych CISO powinien spotkać się z przedstawicielami jednostek biznesowych w celu oceny, jaką wartość przedstawiają zebrane informacje. Niezwykle ważne jest, aby liderzy jednostek biznesowych pomagali w dążeniu do zapewnienia dokładnego zrozumienia znaczenia poszczególnych aktywów (danych, systemu, aplikacji) na podstawie czasu, wysiłku i zasobów potrzebnych do ich zastąpienia, gdyby dane aktywa stały się niedostępne z powodu ataku informatycznego.

Tak zaktualizowana lista zasobów da CISO bieżący obraz tego, co z czym musi się zmierzyć i jakie problemy rozwiązać, aby firma działała, a wpływ ewentualnych ataków był ograniczony do minimum.

Ocena luk i zagrożeń

W celu właściwego oszacowania ryzyka należy znać priorytetowe obszary działalności organizacji i jej plany inwestycyjne. Taką wiedzą można zebrać, biorąc udział w ocenie i analizie wielkości, charakteru oraz rodzajów ryzyka i niebezpieczeństw, przed którymi stoi firma , a także luk w obecnym planie bezpieczeństwa IT. Firma powinna również dobrze rozumieć swoje obecne ramy i zasoby mogące zapewnić bezpieczeństwo, takie jak zasoby ludzkie, oprogramowanie, sprzęt itp., aby odpowiednio opracować strategię.

Wiele firm korzysta z outsourcingu. Przemawia za tym możliwość skorzystania ze świeżego, nowego spojrzenia na problemy, dostępu do umiejętności, które nie są dostępne wewnętrznie oraz zdolność do bardziej wydajnej pracy niż w przypadku pracowników wewnętrznych obciążonych różnymi obowiązkami.

Aby zapewnić prawidłowe wyniki, wsparcie zewnętrzne powinno być dobrze skoordynowane i nadzorowane.

Zamiast całkowitego outsourcingu, można również zdecydować się na różne formy współpracy z firmą zewnętrzną, co także jest dobrym rozwiązaniem.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie strategii bezpieczeństwa IT jako czynnika wspierającego biznes, a nie utrudnienia dla osób próbujących wywiązać się ze swoich obowiązków.

Zarządzanie danymi

Zarządzanie danymi to wszystkie powiązane obszary i zabezpieczenia obejmujące dane. Cyberataki i zdarzenia powodujące naruszenie danych mają na celu najczęściej kradzież informacji bądź ich uszkodzenie. Dane przedstawiają dużą wartość dla atakujących; niezależnie od tego, czy chodzi o ich sprzedaż, publikację czy szpiegostwo przemysłowe. Firma odpowiada za znaczne ilości danych, zarówno wewnętrzne informacje biznesowe, jak i dane identyfikujące klientów, takie jak adresy, dane medyczne, dane finansowe. Konieczna jest bardzo skuteczna ochrona i przetwarzanie tych danych.

Pełna strategia cyberbezpieczeństwa powinna również zawierać kompleksową strategię zarządzania danymi, adresującą trzy kwestie: sposób, w jaki klienci uzyskują dostęp do danych; sposób, w jaki dane są przechowywane i weryfikowane oraz sposób, w jaki dane są przenoszone między klientami i sieciami.


źródło: ey


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Outsourcing usług IT. Dlaczego CEE?W ciągu ostatnich 15 lat region Europy Środkowo-Wschodniej stał się jednym z najpopularniejszych kierunków outsourcingu, w tym outsourcingu usług IT. Jak wpłynęło to na rynek pracy i dokąd prowadzi?

Patrząc na ostatnie dekady z perspektywy branży IT, widzimy wyraźnie zmiany spowodowane rozwojem rynku usług dla biznesu w regionie CEE. W dalszym ciągu, w porównaniu z Europą Zachodnią, region CEE daje te same – a często nawet lepsze – możliwości i jakość usług przy niższych kosztach. Ze względu na uwarunkowania historyczne, kraje takie jak Polska czy Czechy, w których NATEK otworzył swoje pierwsze biura w 2004, nie mają bogatej spuścizny informatycznej, nie są one jednocześnie „obciążone” doświadczeniem, procesami, przyzwyczajeniami i przestarzałą infrastrukturą. Dzięki temu wykorzystuje się tu najnowocześniejsze technologie i narzędzia oraz pracuje zgodnie z najnowszymi metodologiami.

CEE: ziemia obiecana outsourcingu?

NATEK od 15 lat dostarcza usługi w regionie. Jesteśmy świadkiem zmian, jakie tu zachodzą, odkąd coraz więcej zagranicznych inwestorów decyduje się na offshoring lub nearshoring swoich procesów do CEE. Gdy 15 lat temu zaproponowaliśmy światowemu liderowi w obszarze technologii przeniesienie projektu z Europy Zachodniej do Czech, było to postrzegane jako odważne przedsięwzięcie. Obecnie dostarczamy usługi naszym klientom, którzy pochodzą z całego świata, w czterech krajach regionu – Polsce, Słowacji, Czechach i Bułgarii.

"Klienci chcą wiedzieć coraz więcej na temat naszych możliwości i tego jak możemy skrócić czas dostarczania produktów na rynek. Widzimy tendencję do przenoszenia projektów z Azji do Europy Środkowo-Wschodniej w celu osiągnięcia większej wydajności oraz z Europy Zachodniej i USA ze względu na bliskość geograficzną i kulturową"

– mówi Jana Kruzliakova, Head of Business Development w NATEK.

Jak wynika z raportu ABSL, w I kwartale 2019 roku w Polsce działało 1400 zagranicznych centrów usług BPO, SSC/GBS, IT i R&D, zatrudniających łącznie 307 tys. osób, czyli o 10% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Od początku 2018 roku, do końca pierwszego kwartału 2019, w Polsce otwarto 91 centrów usług, z czego aż 80% stanowią inwestycje zagraniczne. Tylko w ostatnim roku liczba miejsc pracy w centrach usług wzrosła o 10%, a od 2016 roku aż o 43%. W centrach BPO, SSC/GBS, IT i R&D dziennie tworzy się aż 85 nowych miejsc pracy.

Nowe inwestycje, projekty stwarzają ogromne możliwości, ale sprawiają też, że znalezienie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach staje się coraz większym wyzwaniem.

Jak mówi Joanna Pejo, NATEK Head of Recruitment and HR w NATEK, firma codziennie otwiera drzwi do kariery w CEE setkom kandydatów zarówno z UE jak i z wielu innych zakątków świata.

"Efektywna rekrutacja oraz identyfikacja, rozwój i utrzymanie talentów z jednej, a zarządzanie kosztami pracy z drugiej strony, to największe wyzwania stojące aktualnie przed managerami i pracodawcami

– mówi Joanna Pejo. I dodaje: "Odpowiedzią na te wyzwania jest stale rosnąca popularność usług outsourcingu IT. Strategiczną decyzją jest zatem wybór nie tylko odpowiednich dostawców, ale też i pracodawców. Sami też jesteśmy jednym z pracodawców. Mimo wielu wyzwań wynikających z dynamiki rynku pracy cieszymy się, z wieloletniej współpracy z klientami. Ale nie tylko, bo w gronie naszych pracowników co roku witamy kolejnych, świętujących z nami 5 czy nawet 10 wspólnych lat".

Nasi partnerzy potwierdzają, że Europa Środkowa i Wschodnia jest synonimem wysokiej jakości usług. Jednym z kluczowych czynników jest zdecydowanie dostępność wykwalifikowanych specjalistów. W ujęciu globalnym Unia Europejska ma najwyższy współczynnik skolaryzacji dla kształcenia na poziomie wyższym (4000 na 100000 mieszkańców) na świecie. W powiązaniu z bliskością kulturową i dogodnym położeniem geograficznym, nie dziwi wybór tego regionu przez globalnych graczy.

Ponadto, dzięki dużemu naciskowi na edukację w obszarach STEM (nauki ścisłe, technologię, inżynierię i matematykę), rynek usług IT rozwija się tu bardzo szybko. Według rankingu Hackerrank, 4 kraje regionu (Polska, Rosja, Węgry i Czechy) znalazły się w pierwszej, a kolejne 3 (Bułgaria, Rumunia i Ukraina) w drugiej dziesiątce pod względem najlepszych programistów na świecie.

Przyszłość to ciągły rozwój

Czy taki stan będzie trwał przez kolejną dekadę? Niektórzy są zdania, że zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA – Robotic Process Automation) sprawi, iż lokalizacja projektu, czy danego procesu całkowicie straci na znaczeniu. By zaspokoić obecne potrzeby gospodarki, procesy biznesowe będą coraz bardziej zbliżane do technologii, co znacząco zmieni rynek pracy.

Po pierwsze, branża BPO wprowadza robotyzację i automatyzację we wszelkich powtarzalnych zadaniach, które dotąd były wykonywane przez ludzi. Z drugiej strony, nawet obsługa podstawowych procesów będzie wymagała umiejętności posługiwania się zaawansowanymi programami i narzędziami, więc obecna kadra będzie musiała wciąż się doskonalić i rozwijać nowe umiejętności.


źródło: natek


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Windows Update dostarczy użytkownikom nową przeglądarkę Edge automatycznie.Microsoft poinformował, że po ukończeniu prac nad najnowszą wersją przeglądarki Edge – co ma nastąpić w połowie stycznia 2020 roku - będzie ona dostarczana automatycznie użytkownikom komputerów Windows 10 za pośrednictwem usługi Windows Update.

Z opcji takiej będą jednak mogli skorzystać wyłącznie ci użytkownicy komputerów, które pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 wersja 1709 (jak i nowszy wersji tego oprogramowania). Przypominamy iż ta edycja systemu Windows 10 miała premierę pod koniec 2017 roku i jest znana pod roboczą Fal Creators Update.

Jednocześnie Microsoft wyjaśnia, w jak sposób zamierza wspierać technicznie tę przeglądarkę. Potwierdził, że wszystkie przeznaczone dla nie poprawki nie będą w żaden sposób zsynchronizowane z pojawiającymi się co pół roku tzw. dużymi modyfikacjami (z ang. „feature upgrade”) systemu Windows 10. Będą opracowywane i udostępniane niezależnie od tych modyfikacji.

I tak przeglądarka Edge ma być ona aktualizowana – chodzi o tzw. zwykłe modyfikacje, zwiększające jej efektywność pracy - przeciętnie co sześć tygodni. Natomiast poprawki bezpieczeństwa będą dostarczane nieregularnie, raz częściej raz rzadziej, ale zawsze wtedy gdy zajdzie taka potrzeba.

Te firmy, które zechcą blokować automatyczne proces wdrażania na swoich komputerach nowej przeglądarki Edge, będą mogły skorzystać z udostępnionego im przez Microsoft narzędzia noszącego nazwę Blocker Toolkit.

Korporacja otworzy też sklep Edge Addons, zawierający rozszerzenia dla tej przeglądarki, dla wszystkich deweloperów. Zapewnia jednocześnie, że w zdecydowanej większości przypadków istniejące już rozszerzenia Chromium będą obsługiwane przez nową przeglądarkę Edge bez potrzeby ich modyfikowania.


źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : [1] 2 3 ... 329 330 331 >


Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-01-29
USD 3,8871 +0,07%
EUR 4,2766 -0,07%
CHF 3,9873 -0,55%
GBP 5,0584 -0,06%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Ericsson zbuduje badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej.
Napisane przez Piotr
( 29.01.2020 06:38 )

 · Netflix oszczędza miliony dzięki offshore.
Napisane przez Piotr
( 28.01.2020 07:36 )

 · Bateria ładowana w elektrycznym aucie w 10 minut.
Napisane przez Piotr
( 27.01.2020 06:32 )

 · "Kraina cudów", "Rocketman", "Men in Black: International" - luty w HBO i Cinemax
Napisane przez Piotr
( 24.01.2020 04:23 )

 · 4Mobility w Rzeszowie z elektrycznym car sharingiem
Napisane przez Piotr
( 23.01.2020 08:28 )

 · Startuje nowa usługa dla graczy Xbox Console Streaming. Graj w gry Xbox One na telefonie i tablecie.
Napisane przez Piotr
( 22.01.2020 07:21 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Go Pro 8

Artykuły
1 . Niemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce w 2019 r.
(19.01.2020)
2 . Ekspert: autonomiczne samochody na drogach to tylko kwestia czasu
(27.12.2019)
3 . Szkielet i złoto w kurhanie sprzed ponad 2,5 lat na Syberii odkryli archeolodzy z Krakowa.
(27.12.2019)
4 . Porto - posmakuj wina i krewetek w krainie Famavala.
(09.12.2019)
5 . NCBR: 100 mln zł na rozwój sektora gier
(20.11.2019)
6 . Gibraltar - mała Anglia w ciepłym klimacie
(04.11.2019)
7 . Poznań/ Budowa pierwszego polskiego aparatu do radioterapii śródoperacyjnej.
(20.10.2019)
8 . Co z tym 5G
(08.10.2019)
9 . Kraków: Do 2022 r. powstanie Centrum Innowacji oraz Badań Żywności
(26.09.2019)
10 . Bezpieczny świat mobilny.
(28.08.2019)

Popularne pliki
1 . PITy 2018
(18.02.2019)
2 . PITy 2017
(15.02.2018)
3 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
4 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
5 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
6 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
7 . PITy 2016
(07.02.2017)
8 . PITy 2015
(26.03.2016)
9 . PITy 2014
(11.01.2015)
10 . PITy 2013
(09.03.2014)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2020.