Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

3 języki programowania, które warto znać w 2020 r.Na rynku jest ok. 600 różnych języków programowania. Jeżeli już się któregoś uczyć, to warto wybrać taki, który ma szerokie zastosowania i na który jest duży popyt. Ważna jest też duża społeczność (źródło pomocy i wskazówek).

W 2020 r. wyróżniamy trzy najpopularniejsze języki programowania, które zdecydowanie warto znać. Dodatkowo polecamy trzy inne – już nie tak popularne, ale ważne z takich powodów jak wysokie zarobki czy specjalistyczne zastosowanie.

Python

Kiedy Guido van Rossum opracował Pythona w latach 90. jako projekt poboczny, nikt nie przypuszczał, że będzie to niemal najpopularniejszy na świecie język programowania. Swoją popularność zawdzięcza z pewnością stosunkowo łatwej obsłudze (dzięki temu więcej osób może zacząć programować!), jak również szerokiemu zastosowaniu. Python ma doskonałą integrację z C/C++ i może bezproblemowo przenosić obciążające zadania procesora do C/C++. Ma też duży zestaw narzędzi do statystyki, nauk obliczeniowych i matematyki – mowa o bibliotekach NumPy, Pandas, SciPy czy Scikit-Learn. Dzięki temu Python dominuje w sektorze uczenia maszynowego i głębokiego.

Kolejna duża zaleta tego języka to bardzo aktywna społeczność i wsparcie. Bez problemu znajdziemy wystarczającą liczbę bibliotek i frameworków do Pythona, niezależnie od tego czy pracujemy nad aplikacjami dla przedsiębiorstw czy sztuczną inteligencją.

Według serwisu GitHub, który ocenił jak często programiści korzystają z poszczególnych języków, Python wskoczył już na 2 miejsce, zajmując wyższą pozycję niż Java, PHP czy C++. Pierwsze ciągle należy do JavaScript.

Dodatkowym argumentem, przez który warto nauczyć się Pythona, jest rynek pracy. Jak podaje serwis z ogłoszeniami o pracę Indeed, zapotrzebowanie na programistów Pythona jest największe – przykładowo w USA w styczniu 2020 było aż 74 tys. ogłoszeń. Równocześnie programiści Pythona mogą liczyć na wysokie zarobki – tutaj Python zajął 3 miejsce, z roczną pensją na poziomie 120 tys. dol. (ok. 473 tys. zł). Z kolei serwis StackOverflow dodaje, że na wysokie zarobki w przypadku Pythona mogą liczyć nawet mało doświadczeni programiści.

JavaScript

Pierwszy prototyp tego języka powstał w zaledwie 10 dni. JavaScript stopniowo ewoluował i obecnie jest to język o bardzo szerokim zastosowaniu. Znaczący przełom osiągnął w 2009 r., kiedy Ryan Dahl wydał wieloplatformowy skrypt Node.js i włączył JavaScript do działania po stronie serwera. Nieco później, w 2010, Google wydało środowisko o nazwie AngularJS, które również opiera się na JavaScript. Obecnie ten język jest wykorzystywany niemal wszędzie – na serwerach, urządzeniach mobilnych, w chmurze, przeglądarkach czy kontenerach.

Dla przykładu, w tworzeniu stron internetowych dominują obecnie takie frameworki jak React, Vue.js, czy Angular – wszystkie opierają się w większym lub mniejszym stopniu na JavaScript. Z kolei dla bardzo obciążających zadań i przy programowaniu opartym na zdarzeniach developerzy wykorzystują Node.js. Tak więc JavaScript jest obecny również na serwerach i urządzeniach mobilnych.

GitHub podaje, że JavaScript jest najpopularniejszym językiem programowania na świecie – i jest tak już przez 5 lat z rzędu! Zdecydowanie warto poznać ten język, choć trzeba zauważyć, że w jego przypadku rynek pracy jest dość dojrzały - ofert jest mniej, wynagrodzenie też jest bardziej konkurencyjne. W styczniu w USA, jak podaje Indeed, było 57 tys. ofert dla programistów JavaScript, a średnie roczne wynagrodzenie to 114 tys. dol. (ok. 450 tys. zł).

Java

Java to obiektowy język programowania ogólnego zastosowania. W latach 90. aplikacje biznesowe były rozwijane głównie przy użyciu C++, ale było to dość skomplikowane. Dopiero James Gosling i jego zespół z firmy Sun obniżyli poprzeczkę, wprowadzając znacznie prostszy, obiektowy język, który obsługuje również programowanie wielowątkowe (multi-threading programming). Java zyskała dużą popularność i była rozwijana dalej, jak również uzyskała niezależność od platformy, a to za sprawą wirtualnej Javy (JVM- Java Virtual Machine). To sprawiło, że powstał język pod hasłem „napisz kod raz, potem uruchom go gdziekolwiek”.

W ostatnich latach Java straciła część rynku na rzecz bardzo przyjaznych w obsłudze języków takich jak Python i JavaScript. Ciągle jednak to najważniejszy j. programowania dla przedsiębiorstw. Java jest ściśle kompatybilna wstecz, co jest kluczowe przy aplikacjach biznesowych. Nigdy też nie pojawiły się jakieś przełomowe zmiany, jak ma to miało to miejsce w Pythonie czy Scali, przez co duże firmy nie musiały inwestować ogromnych środków na przebudowę swoich środowisk. Właśnie to sprawia, że Java jest tak lubiana przez korporacje. Ponadto wielu programistów uważa, że Java JVM to prawdziwe arcydzieło oprogramowania.

Co ważne, jeśli chcemy nauczyć się Javy, będzie to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku np. Pythona lub innych nowoczesnych języków. Nie jest to raczej język, od którego warto zaczynać przygodę z programowania.

Inne polecane języki

Warto wyróżnić jeszcze 3 dodatkowe: Ruby, Swift oraz Kotlin. Każdy z nich zasługuje na uwagę z różnych powodów.

Ruby: nie jest tak popularny jak inne języki, ale to jego mocna strona - na rynku pracy jest mniejsza konkurencja, a stawki dla programistów Ruby są wysokie (p. ramka „Średnie wynagrodzenie roczne”). Mocna strona Ruby to prosta składnia, co czyni go bardzo elastycznym. Jest też kompatybilny z Ruby on Rails, framerowkiem do tworzenia aplikacji webowych. Ruby jest popularny zwłaszcza wśród startupów oraz przy prototypowaniu. Korzystając z Ruby jesteśmy w stanie stosunkowo szybko przygotować gotową, autorską aplikację.

Kotlin: jeden z najnowszych j. programowania, który zyskuje coraz więcej fanów wśród developerów. Został zaprojektowany przez Google jako „preferowany język do tworzenia aplikacji na Androida”. Jeśli chcemy więc opracowywać aplikacje na Androida, zdecydowanie warto poznać Kotlina. Jest on w 100 proc. interoperacyjny z Javą – działa na wirtualnej maszynie Java (JVM), a nawet komplikuje w JavaScript.

Swift: opracowany przez Apple do tworzenia aplikacji na system iOS, ale też macOS, watchOS, tvOS i iPadOS. Nauka Swifta jest stosunkowo prosta, a sam system jest zdecydowanie preferowany przez Apple, jak również wielu programistów specjalizujących się w aplikacjach na urządzenia tego producenta. Jednocześnie, poza ekosystemem Apple'a, Swift nie ma zbyt wielu fanów zarówno jeśli chodzi o programistów, jak i korporacje. Jeśli jednak chcemy specjalizować się wyłącznie w iOS, warto po niego sięgnąć.

Średnie wynagrodzenie roczne programistów

Serwis Indeed, zawierający ogłoszenia o pracę, przeanalizował branżę programistyczną i deklaracje pracodawców dotyczące wynagrodzeń w USA. Kto zarabia najwięcej, a kto najmniej?

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2020 - programiści

• Ruby - 134 tys. dol.

• Swift - 125 tys. dol.

• Python - 120 tys. dol.

• JavaScript - 114 tys. dol.

• C++ - 108 tys. dol.

• Java - 104 tys. dol.

• C - 104 tys. dol.

• C# - 96 tys. dol.

• Go - 93 tys. dol.

• PHP - 90 tys. dol.

Jednocześnie Indeed podaje, że w przypadku niektórych języków programowania można liczyć na stosunkowo wysokie zarobki nawet wtedy, gdy dopiero rozpoczynamy pracę. Mało doświadczony programista Pythona, Javy i JavaScript może liczyć na odpowiednio 74, 69 i 57 tys. dol. rocznie. To bardzo dobre stawki!

A jak zarobki wyglądają w Polsce? Z raportu No Fluff Jobs za rok 2019 wynika, że średnie wynagrodzenie polskiego programisty to 13 tys. zł brutto. Jeśli zaś chodzi o staż pracy, juniorzy mogą liczyć na ok. 5,5 tys. zł, developerzy mid na ok. 10 tys. zł, a seniorzy – nawet 16 tys. zł i więcej.źródło: pap


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Nokia wychodzi z ofertą budowy prywatnych sieci 5G SA.Firma zaprezentowała wczoraj rozwiązanie pozwalające budować prywatne, autonomiczne (z ang. standalone) sieci 5G. W przeciwieństwie do rozwiązań typu non-standalone, autonomiczna sieć 5G (w skrócie 5G SA) nie korzysta z istniejącej już infrastruktury 4G, dzięki czemu po wdrożeniu jej do pracy operator jest w stanie wykorzystać w stu procent zalety tej technologii.

Dwie wersje infrastruktur 5G – standalone i non-standalone - zostały precyzyjnie zdefiniowane kilka lat temu przez organizację 3GPP, która zajmuje się standardami komunikacji mobilnej. I tak według definicji przyjętej przez 3GPP wersja non-standalone (w skrócie 5G NSA) to taka, która umożliwia operatorom wdrażanie sieci 5G na bazie istniejącej już sieci LTE, nie wprowadzając do jej infrastruktury zasadniczych zmian.

Mówiąc obrazowo w przypadku wdrożenia 5G NSA dolna warstwa całej infrastruktury działa w technologii 5G, a górna w starszej technologii LTE. W praktyce większość realizowanych obecnie wdrożeń 5G bazuje na modelu 5G NSA, z tym iż realizujące je firmy telekomunikacyjne zakładają, że z czasem przejdą w stu procentach na model 5G SA.

Nokia spodziewa się, że jej najnowsza oferta 5G SA spotka się z zainteresowanie tych firm i branż, których biznesy bazują w dużym stopniu na bardzo szybkiej komunikacji bezprzewodowej, a takie właśnie parametry - chodzi tu zarówno o dużą przepustowość, jak i o możliwie jak najmniejsze opóźnienia – oferuje technologia 5G.

Nokia proponuje klientom możliwość wdrażania prywatnej sieć 5G SA z wykorzystaniem platformy Nokia Digital Automation Cloud lub rozwiązania Nokia Modular Private Wireless. Komercyjne wdrożenia 5G SA bazujące na chmurowej platformie Digital Automation Cloud będzie można realizować od września tego roku, natomiast te bazujące na rozwiązaniu Modular Private Wireless pojawią się w ofercie firmy w pierwszym kwartale 2021 roku.źródło: nokia


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Wirtualna rzeczywistość pomaga serwisantom sprzętu.Panasonic Heating & Cooling Solutions – europejski dział systemów ogrzewania i chłodzenia firmy Panasonic - wdrożył nowoczesny system wsparcia instalatorów, techników serwisowych i klientów wykorzystujący oprogramowanie IFS Remote Assistance.

Panasonic Heating & Cooling Solutions ma obecnie 31 oddziałów w różnych krajach europejskich, również w Polsce. Rozwiązanie wykorzystujące wirtualną (mieszaną) rzeczywistość zostało wdrożone we wszystkich lokalizacjach. W największych krajach Europy Panasonic rozwija sieć centrów treningowych i szkoleniowych dla instalatorów, a także tworzy biura projektowe oraz zespoły serwisantów.

Nowe rozwiązanie umożliwia zdalne udostępnianie wideo związanych z kontekstem sytuacyjnym podczas instalacji, naprawy lub serwisu sprzętu i - w razie potrzeby - szybkie uzyskanie instrukcji przekazywanych w sposób wizualny przez ekspertów pracujących w centrali lub lokalnych centrach serwisowych firmy.

IFS Remote Assistance, to działający w chmurze system wykorzystujący tzw. rzeczywistość mieszaną, który tworzy interaktywną sesję we wspólnym środowisku rzeczywistości wirtualnej i pozwala na przyspieszenie i uproszczenie diagnozowania oraz rozwiązywanie problemów. Uczestnicy sesji mogą zamrażać obrazy, używać gestów rąk, udostępniać zdjęcia lub dodawać rzeczywiste obiekty, takie jak specjalistyczne narzędzia, do tego wirtualnego środowiska działającego w czasie rzeczywistym.

Wdrożenie IFS Remote Assistance pozwala zdalnie diagnozować problemy, udostępniać ekspercką wiedzę w czasie rzeczywistym i w efekcie znacznie przyspieszyć naprawy. A dzięki zmniejszeniu liczby wizyt specjalistów w miejscu instalacji sprzętu pozwala również na ograniczenie kosztów serwisu.źródło: panasonic


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
To narzędzie pozwoli firmom uzyskać neutralność węglową.Microsoft zapowiedział w ostatnich dniach nowy produkt, które pomoże klientom spełniać wymogi przejrzystości dotyczące tzw. neutralności węglowej. Chodzi o narzędzie pozwalające kontrolować firmom poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla wytwarzanego przez te chmurowe środowiska IT, z usług których korzystają – a więc tego czynnika, który w największym stopniu zanieczyszcza naszą planetę.

Opracowywane przez Microsoft oprogramowanie – nazwane przez ich twórców kalkulatorem zrównoważonego rozwoju - korzysta ze sztucznej inteligencji i zaawansowanych metod analitycznych, które to technologie dostarczają właścicielowi chmury komplet informacji pozwalających aktywnie redukować poziom emisji szkodliwego gazu.

Inicjatywa opracowania takiego narzędzia (które nosi nazwę Microsoft Sustainability Calculator) wpisuje się w szerszą, przyjętą przez Microsoft na początku tego roku strategię, która zakłada iż firma osiągnie tzw. neutralność węglową najpóźniej do końca tej dekady.źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Wartość technologicznych gigantów rośnie coraz szybciejMimo pandemii, wartość pięciu największych firm technologicznych w USA wzrosła o 2,2 bln USD w ciągu roku i w lipcu 2020 osiągnęła pułap 6,4 bln USD. Numerem jeden w tym zestawieniu jest Apple.

W 2006 roku, łączna wartość firm Apple, Apple, Microsoft, Amazon, Google (obecnie Alphabet), Facebook i IBM – największych amerykańskich spółek technologicznych - wynosiła 465,4 mld USD, według danych Statista. Przez kolejnych 10 lat ta wartość wzrosła niemal pięciokrotnie, osiągając 2 bln USD w 2016 roku. Następne 3 lata to kolejny wzrost – o ok. 100% - do 4,1 bln USD w 2019 r.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy trend wzrostowy nadal był bardzo wyraźny, wartość pięciu gigantów podskoczyła o 53% między lipcem 2019 i lipcem 2020 – to najbardziej spektakularny skok w ostatnich 15 latach.

Wg Yahoo Finance, Apple odnotował najwyższy wzrost w 2020 r. – jego wartość wzrosła o 84%, osiągając 1,7 bln USD w lipcu 2020. Wartość Amazona wzrosła w tym czasie o 57%, do 1,4 bln USD, a wartość Microsoft – o 49%, do 1,5 bln USD.

Kolejny gigant Alphabet (Google) wzrósł o 36%, osiągając wartość biliona USD w lipcu 2020. Facebook, piąty co do wielkości na liście, wzrósł o 26% do 690 mld USD.źródło: apple


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Mozilla uruchomiła płatną usługę VPNFirma uruchomiła kilka dni temu płatną usługę świadczoną przez przeglądarkę Firefox, która pozwala jej użytkownikom konfigurować bezpieczne połączenia VPN. Jest ona na razie oferowana użytkownikom mieszkającym w sześciu krajach: w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Malezji i w Nowej Zelandii.

Usługa nosi nazwę Mozilla VPN, kosztuje 4,99 USD miesięcznie i mogą z niej korzystać użytkownicy urządzeń pracujących pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych: Windows i Android. Mozilla zapowiada, że w najbliższym czasie będą z niej mogli korzystać również użytkownicy komputerów MacOS i Linux. Jednocześnie informuje, że trwają już testy beta rozwiązania uruchamianego na urządzeniach iOS.

Usługa pozwala użytkownikowi uruchamiać bezpieczne połączenia VPN na pięciu urządzeniach. Pracę nad usługą – której w początkowej fazie testów nadano nazwę Firefox Private Network – zaczęły się niecały rok temu. Podejmując taką inicjatywę Mozilla chciała stworzyć dodatkowe źródło przychodów, które rekompensuje jej wydatki związane z bieżącym utrzymaniem w ruchu i rozwojem przeglądarki Firefox.

Na początku usługa bazowała na serwerach proxy firmy Cloudflare, jednak z czasem Mozilla zrezygnowała z nich i wybrała serwery firmy Mullvad (dostawca oprogramowania open source i usług proxy) argumentując, że chronią one lepiej prywatność użytkowników. Chodzi o to iż serwery Mullvad korzystają z bezpiecznego protokołu open-source WireGuard i nie rejestrują nazw użytkowników, a jedynie przypisane im oznaczenia numeryczne.źródło: mozilla


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Microsoft zapowiada wirtualny komputer Cloud PC.O tym, że Microsoft pracuje nad stworzeniem wirtualnego komputera Windows kolejnej generacji, mówi się od dobrych kilku lat. I nie były to pozbawione podstaw spekulacje, gdyż prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku rozwiązanie takie pojawi się w ofercie tego giganta technologicznego.

Microsoft nadał już tej usłudze – należącej do grupy rozwiązań typu „desktop-as-a-service” – nazwę: Cloud PC. Jak nietrudno się domyśleć, usługa będzie zbudowana na bazie oprogramowania Windows Virtual Desktop i będzie hostowana przez chmurę Azure.

Nie zastąpi ona oczywiście w najbliższych latach fizycznych komputerów Windows i zainstalowanego w ich pamięci pakietu Office, a będzie istotnym uzupełnieniem tego klasycznego rozwiązania.

Wydaje się iż usługa będzie adresowana do tej niewielkiej grupy użytkowników, którzy posiadają klasyczny komputer Windows, ale chcą zainstalować obok niego tzw. cienkiego klienta i w razie konieczności uruchamiać na nim inne aplikacje, wymagające obecności specyficznego rodzaju instalowanych ad hoc narzędzi, które Microsoft będzie dostarczać zdalnie.

Mówi się, że opłata za usługę Cloud PC będzie pobierana zgodnie z modelem „flat per user price”, czyli będzie to po prostu stały miesięczny lub roczny abonament.źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Canal+ wchodzi w fotowoltaikęCANAL+ rozpoczął współpracę z Hymon Energy, firmą specjalizującą się w fotowoltaice. Dzięki nawiązanemu partnerstwu klienci odwiedzający salony CANAL+ będą mogli zapoznać się z ofertą na instalację systemów PV dla domu i umówić się na spotkanie z konsultantem Hymon Energy, który bezpłatnie przeprowadzi audyt energetyczny i przygotuje dla klienta projekt oraz wycenę instalacji.

Jak informuje CANAL+, instalacja fotowoltaiczna w Hymon Energy jest wykonywana kompleksowo z minimalną ilością formalności. W trakcie spotkania doradca Hymon Energy przedstawi klientom szczegółowe warunki oferty, oszacuje wymaganą moc instalacji, dobierze odpowiednie panele, falownik i pozostałe komponenty. Instalacja Hymon Energy kwalifikuje się do skorzystania z dotacji „Mój Prąd” - to dofinansowanie w formie dotacji nawet do 5000 zł.

Klienci CANAL+ mają zapewnione w cenie usługi wszystkie wymagane przepisami świadectwa i certyfikaty. Hymon Energy w imieniu klienta zgłosi również instalację do Zakładu Energetycznego, który wymieni licznik na dwukierunkowy i przygotuje aneks do istniejącej umowy. Termin kompleksowej realizacji to maksymalnie 30 dni od dnia podpisania umowy.

Odnawialne źródła energii to bez wątpienia przyszłość w sektorze energetyki, a stale rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi skłoniło nas do poszukiwania partnera, który najlepiej wykorzysta bardzo prostą synergię - możliwość zamontowania anteny satelitarnej dotyczy zazwyczaj domu, na którego dachu można zamontować również panele PV. W efekcie możemy dziś ogłosić rozpoczęcie współpracy z Hymon Energy, dzięki której nasi klienci będą mogli skorzystać z kompleksowej oferty inwestycji w odnawialne źródła energii

- powiedział Artur Przybysz, wiceprezes ds. sprzedaży CANAL+.

Jeszcze kilka lat temu Polacy uczyli się poprawnie wymawiać słowo fotowoltaika. Teraz nie jest to już słowo obce i coraz więcej osób podchodzi poważnie do inwestycji w panele słoneczne. Informacje rozchodzą się „pocztą pantoflową”, a to, co przekonuje Polaków najbardziej, to oszczędność na rachunkach za prąd

- powiedział Damian Krzaczek, wiceprezes firmy Hymon Energy.

Każdy klient, który wyrazi zgodę na kontakt ze strony doradcy Hymon Energy otrzyma również w prezencie od CANAL+ jedną z czterech opcji dodatkowych do wyboru (kanały HBO, Filmbox, Eleven Sports lub Polsat Sport Premium) na okres nawet trzech miesięcy. Szczegóły w Warunkach Promocji dostępnych w punktach sprzedaży CANAL+.

Na dzień 1 maja 2020 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 1832,7 MW, wzrastając o ponad 181 proc. rok do roku. Te liczby doskonale obrazują dużą popularność instalacji fotowoltaicznych w pierwszych miesiącach roku i trend, jaki będzie kontynuowany w dalszych miesiącach.źródło: canal+


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Naukowcy przedstawiają baterię sodowo-jonową.Naukowcy przedstawiają baterię sodowo-jonową (Na-ion), która w przyszłości może konkurować z komercyjnymi bateriami litowo-jonowymi. Na razie nie można przecenić znaczenia akumulatorów litowo-jonowych. Są jednak drogie w produkcji, z materiałami (litem) które coraz trudniej zdobyć.

Okazuje się, że istnieje alternatywa - akumulatory sodowo-jonowe mogą być tańsze i łatwiejsze do wyprodukowania, jeśli uda nam się obejść problem z ich uruchomieniem. Technologia litowo-jonowa, której teraz używamy to już chyba historia, choć na razie nikt o tym nie mówi.

Naukowcy opracowali jeden z najlepszych zestawów wyników dla akumulatora sodowo-jonowego, który zawiera tyle samo energii co litowo-jonowy i działa równie dobrze, jak niektóre komercyjne akumulatory litowo-jonowe. Na razie wiadomo, że nastąpił „znaczący postęp” w badaniach akumulatorów sodowo-jonych (Na-ion).

Jednym z obszarów, w którym akumulatory Na-ion mogą być szczególnie przydatne, jest magazynowanie energii na dużą skalę. Niekoniecznie więc chodzi tu o zastosowanie w pojazdach elektrycznych. W miarę jak świat przechodzi na energię odnawialną, to właśnie magazynowanie energii będzie coraz ważniejsze - i będziemy potrzebować technologii sprawnych akumulatorów, która jest tania w produkcji i łatwa do skalowania.

W tej chwili akumulatory litowo-jonowe mają przewagę nad Na-ion: działają dłużej i mają więcej energii.
Jednym z powodów jest to, że wiele potencjalnych materiałów użytych do produkcji katody - część baterii, która odbiera przepływające elektrony - kończy się szkodliwym nagromadzeniem nieaktywnych kryształów sodu, ostatecznie zabijając transfer energii.

Aby obejść ten problem, naukowcy zbudowali warstwową katodę tlenku metalu i opracowali ciekły elektrolit, który zawiera dodatkowe jony sodu. Spowodowało to powstanie solanki w akumulatorze, lepszą interakcję z katodą i brak zbierania kryształów sodu.

W ciągu 1000 cykli nowa bateria sodowo-jonowa nadal zachowuje ponad 80 proc. swojego naładowania - ale to nie wystarczy, by jeszcze naładować smartfona, ale stanowi już ogromny krok naprzód w zakresie alternatywnej technologii akumulatorowej i obiecuje więcej postępy w przyszłości.

Chociaż aktualnie to litowo-jonowa bateria dominuje na rynku pod względem telefonów, laptopów i samochodów elektrycznych, to ma jednak swoje słabości - zwłaszcza kosztowne pozyskiwanie litu, którego na świecie brakuje. Jeśli będziemy potrzebować więcej tych baterii, warto mieć alternatywę.

Nie oznacza to, że innowacje nie mogą się również pojawić w przypadku akumulatorów litowo-jonowych: naukowcy zastanawiają się, jak wydłużyć ich żywotność i szybciej je ładować. Im więcej opcji mamy na stole, tym lepiej, czy to litowo-jonowy, sodowo-jonowy, czy coś innego, ale warto próbować.

Naukowcy szukają realnej alternatywy zarówno dla litu, jak i kobaltu, a to własnie opracowanie sprawnej baterii sodowo-jonowej mogłoby naprawdę doprowadzić do konkurencji z bateriami litowo-jonowymi. Ale to producenci sprzętu elektronicznego musza zdecydować i to musi być pewna bateria, bo inaczej poniosą ogromne straty finansowe, ale także wizerunkowe. Kilku producentów już się o tym dość boleśnie przekonało.źródło: sciencealert.com


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Premiera Tesli Semi dopiero w 2021.Tesla potwierdziła, że ​​produkcja elektrycznej półciężarówki Tesla Semi została opóźniona do 2021 r. - teraz program produkcji tego pojazdu została opóźniona o 2 lata. Podczas prezentacji Tesli Semi w 2017 r. producent elektrycznych samochodów twierdził, że ciężarówka elektryczna pojawi się w 2019 r., ale od tego czasu projekt budowy pojazdu został przesunięty do „małej produkcji pod koniec 2020 r.”. Obecnie premiera Tesli Semi została przesunięta na koniec 2021 r.

Tesla Semi - pierwsza elektryczna ciężarówka amerykańskiej firmy Elona Muska, nie ma szczęścia. Choć premiera pojazdu odbyła się już jakiś czas temu, to zapowiadana na 2019 rok produkcja z przyczyn niezależnych (pandemia, zaangażowanie w inne projekty) musiała zostać przeniesiona na 2020 rok. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, nakazem zamknięciu fabryk i ograniczoną pracą zdalną wielu osób, zmusiło Teslę do kolejnego przeniesienia premiery, tym razem na rok 2021.

Co ciekawe, Tesla zdobyła już tysiące zamówień na swoją elektryczną ciężarówkę, która według firmy będzie miała symboliczny zasięg do 500 mil (804 km). Tesla znalazła możliwości rozszerzenia tego zasięgu podczas testów, twierdząc, ze wersja produkcyjna Tesli Semi będzie miała zasięg większy niż 600 mil (965 km).

Wersja Tesli Semi dalekiego zasięgu miała kosztować 180 tys. dol., a wersja krótszego zasięgu od 150 tys. dol.

Elektryczny TIR, poza ogromnym zasięgiem na jednym ładowaniu ma dysponować także imponującym przyspieszeniem na poziomie 5 s do 100 km/h (mowa oczywiście bez naczepy). W jego wnętrzu znajdują się dwa duże ekrany dotykowe całkowicie zastępujące mechaniczne przyciski. To właśnie na nich mają wyświetlać się wszystkie istotne informacje, takie jak nawigacja, obrazy z kamer monitorujących martwe pole, a także specjalne oprogramowanie integrujące się bezpośrednio z systemem zarządzania flotą.

Tak poza tym to informacje od Tesli są optymistyczne.
Według informacji z amerykańskich mediów wynika, że produkcja zarówno modelu Y we Fremont, jak i Modelu 3 w Szanghaju będzie się stopniowo zwiększać do 2. kwartału. Kontynuowana będzie budowę linii produkcyjnej dla modelu Tesla Y w Gigafactory Berlin i Gigafactory Shanghai. Rozpoczęcie dostaw z obu fabryk Tesli planowana jest w 2021 roku.źródło: tesla


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : [1] 2 3 ... 341 342 343 >


Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-08-04
USD 3,7364 -0,36%
EUR 4,4060 -0,24%
CHF 4,0806 -0,20%
GBP 4,8828 -0,60%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · 3 języki programowania, które warto znać w 2020 r.
Napisane przez Pawel
( 31.07.2020 04:27 )

 · Nokia wychodzi z ofertą budowy prywatnych sieci 5G SA.
Napisane przez Pawel
( 30.07.2020 08:25 )

 · Wirtualna rzeczywistość pomaga serwisantom sprzętu.
Napisane przez Pawel
( 29.07.2020 06:24 )

 · To narzędzie pozwoli firmom uzyskać neutralność węglową.
Napisane przez Pawel
( 28.07.2020 06:22 )

 · Wartość technologicznych gigantów rośnie coraz szybciej
Napisane przez Pawel
( 27.07.2020 06:20 )

 · Mozilla uruchomiła płatną usługę VPN
Napisane przez Pawel
( 24.07.2020 05:19 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Bioinformatyka, branża z przyszłością
(16.06.2020)
2 . Kraków: Kamery mierzące temperaturę na odległość w szpitalu im. Jana Pawła II
(14.04.2020)
3 . Epidemiolog: ograniczenie kontaktów między ludźmi naszą najlepszą bronią w walce z koronawirusem.
(14.03.2020)
4 . Atlas chmur. Wielkie cele OChK
(23.02.2020)
5 . Polski pomysł na skuteczniejszą i oszczędniejszą dezynfekcję basenów.
(08.02.2020)
6 . Niemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce w 2019 r.
(19.01.2020)
7 . Ekspert: autonomiczne samochody na drogach to tylko kwestia czasu
(27.12.2019)
8 . Szkielet i złoto w kurhanie sprzed ponad 2,5 lat na Syberii odkryli archeolodzy z Krakowa.
(27.12.2019)
9 . Porto - posmakuj wina i krewetek w krainie Famavala.
(09.12.2019)
10 . NCBR: 100 mln zł na rozwój sektora gier
(20.11.2019)

Popularne pliki
1 . PITy 2019
(12.02.2020)
2 . PITy 2018
(18.02.2019)
3 . PITy 2017
(15.02.2018)
4 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
5 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
6 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
7 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
8 . PITy 2016
(07.02.2017)
9 . PITy 2015
(26.03.2016)
10 . PITy 2014
(11.01.2015)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2020.