Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Viaplay skrócił prawa do transmisji Premier League i Bundesligi?



Viaplay skrócił prawa do transmisji w Polsce Premier League do końca sezonu 2024/25, a Bundesligi do końca sezonu 2024/25, wynika z danych przedstawionych na prezentacji Viaplay Group. Jakie prawa sportowe na Polskę posiada Viaplay - platforma streamingowa, która ma wyjść z naszego kraju latem 2025 roku? Aktualizacja: Biuro prasowe Viaplay Polska informuje satkurier.pl, że „w prezentacji wystąpił niezamierzony błąd”. Oznacza to, że Viaplay nie skrócił praw do Premier League i Bundesligi.

Wejście smoka i wyjście ewakuacyjne

Platforma streamingowa Viaplay została uruchomiona w Polsce 3 sierpnia 2021 roku - w tym roku miną zaledwie 3 lata od jej debiutu. Za sprawą agresywnych zakupów praw sportowych mocno namieszała na polskim rynku. Wielu nadawców potraciło transmitowane dotychczas rozgrywki, przykładowo CANAL+ stracił angielską Premier League, Eleven Sports niemiecką Bundesligę, wyścigi Formuły 1, angielskie EFL Championship, League One, League Two i EFL Cup, a Telewizja Polsat Ligę Europy UEFA i gale KSW. Już od grudnia ub.r. wiadomo, że Viaplay Group wycofa się z Polski latem 2025 roku. W obliczu problemów finansowych szwedzka Viaplay Group podjęła decyzję o wyjściu z krajów bałtyckich - Estonii, Litwy i Łotwy, co uczyniła w lutym, z Wielkiej Brytanii, co przeprowadziła w kwietniu, oraz z Polski, co planuje właśnie na połowę 2025 roku. Dokładnie 4 lata - tyle potrwa polska przygoda Viaplay. Viaplay Group w dalszym ciągu zamierza działać w krajach nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja), Holandii oraz rynkach z Viaplay Select.

Viaplay skrócił prawa do transmisji w Polsce Premier League i Bundesligi?

W 2021 roku Viaplay ogłosił, że nabył prawa do transmisji angielskiej Premier League aż do końca sezonu 2027/28. Jednak z najnowszej prezentacji Viaplay Group wynika, że prawa te zostały skrócone do końca sezonu 2024/25, czyli o 3 lata, co oznacza, że wkrótce należy spodziewać się ogłoszenia przetargu na 3 sezony od 2025/26.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Bundesligi. Viaplay najpierw nabył prawa do końca sezonu 2024/25, a potem ogłosił ich przedłużenie aż do końca sezonu 2028/29. Teraz wygląda na to, że je ostatecznie skrócił - tak samo jak dla Premier League - również do końca sezonu 2024/25.

Aktualizacja: - W prezentacji dotyczącej wyników operacyjnych i finansowych Viaplay Group za I kw. 2024 roku, w część obejmującej posiadane prawa sportowe, wystąpił niezamierzony błąd. Viaplay zarówno w Polsce, jak i na wskazanych w prezentacji rynkach europejskich, posiada prawa do transmisji spotkań angielskiej Premier League do 2028, natomiast do niemieckiej Bundesligi do 2029 roku - informuje satkurier.pl biuro prasowe Viaplay Polska.

Umowa Viaplay na rozgrywki EFL do końca 2027/28

Z prezentacji Viaplay Group dowiadujemy się także kilku innych ciekawych informacji. W 2022 roku Grupa poinformowała o wieloletniej współpracy dotyczącej transmisji rozgrywek EFL, w tym EFL Championship, EFL League One, EFL League Two, EFL Cup i EFL Trophy. Zabrakło jednak konkretnych informacji o długości trwania umowy. Dziś już wiemy, że prawa te obowiązują do końca sezonu 2027/28. Również w przypadku umowy Viaplay z KSW, nie było powszechnie wiadomo, do kiedy ona obowiązuje. W komunikacie była jedynie mowa o „długoterminowym partnerstwie”. W prezentacji Viaplay Group podany został termin 2025 rok. Najdłuższa z tego wszystkiego jest umowa na prawa do transmisji rozgrywek piłki ręcznej w ramach umowy z Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej (IHF), bo obowiązuje aż do 2031 roku. Oczywiście, jeżeli jakieś prawa obowiązują na dłuższy okres niż do połowy 2025 roku (kiedy Viaplay zamierza opuścić Polskę), można spodziewać się, że Grupa będzie chciała sprzedać te prawa innym nadawcom.



źródło: via play


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Jak TVP będzie pokazywać Fortuna 1. Ligę?



Jakub Kwiatkowski, dyrektor TVP Sport, zdradził, jak od nowego sezonu wyglądać będą transmisje Fortuna 1. Ligi. Tylko do końca bieżącego sezonu prawa medialne posiada Telewizja Polsat, a od sezonu 2024/25 przejmie je TVP. Na jakich kanałach będzie można oglądać mecze Fortuna 1. Ligi?

Fortuna 1. Liga przechodzi z Polsatu do TVP

Do końca bieżącego sezonu 2023/24 prawa do transmisji Fortuna 1. Ligi posiada Telewizja Polsat, a od nowego sezonu 2024/25 przejmuje je TVP (będą obowiązywać do 2026/27). W ostatnim czasie Telewizja Polsat pokazuje na swoich kanałach linearnych transmisje aż 6 meczów Fortuna 1. Ligi w każdej kolejce, choć dawniej były to tylko 3 mecze w kolejce. Wszystkie 9 spotkań niezmiennie można oglądać w usłudze streamingowej Polsat Box Go.

Co istotne, aby mieć dostęp do transmisji Fortuna 1. Ligi, trzeba być abonentem lub subskrybentem płatnych usług - mecze nie są pokazywane na otwartych antenach. Teraz ulegnie to zmianie - wszystkie mecze będzie można oglądać bezpłatnie, w TVP. Polsat posiada w swoim portfolio aż dziesięć kanałów sportowych, tymczasem TVP ma tylko jeden taki kanał, choć w razie potrzeby transmisje pokazuje też w TVP1 lub TVP2 czy nawet TVP3. TVP, podobnie jak Polsat, oferuje serwis streamingowy. I to właśnie na tvpsport.pl oraz powiązanych aplikacjach OTT można oglądać wszystkie najważniejsze transmisje, do których prawa posiada Telewizja Polska.

Ile meczów Fortuna 1. Ligi będzie można oglądać na kanałach TVP?

Jak informuje w wywiadzie dla tvpsport.pl Jakub Kwiatkowski, dyrektor TVP Sport, na kanałach linearnych TVP będzie można oglądać 4 mecze każdej kolejki, a pozostałe 5 będzie do obejrzenia wyłącznie w usłudze streamingowej (czyli wszystkie 9 w streamingu). Na kanale TVP Sport dostępne będą transmisje 3 meczów kolejki, a 1 mecz będzie transmitowany w TVP3 (sobotni o godz. 19:30).

- Jeżeli wszystko się nam uda, to zaproponujemy bogatą ramówkę poniedziałkową. Praktycznie od 15:00 do 23:00 na antenie TVP Sport będzie dostępna piłka. Zaczniemy od magazynu drugiej ligi, następnie magazyn pierwszej ligi, potem wejdziemy na ostatni mecz pierwszej ligi, coś w stylu 2. Bundesligi, gdzie w poniedziałki rozgrywane są przeważnie hity kolejki. Zakończymy dzień studiem i magazynem „Gol”, o ile zostanie u nas Ekstraklasa. Poniedziałek z reguły był spokojniejszy, a u nas szykuje się 8 godzin premierowych pozycji. Za projekt pierwszoligowy i pucharowy odpowiedzialny będzie mój nowy zastępca - Kuba Polkowski

- mówi Jakub Kwiatkowski, dyrektor TVP Sport.




źródło: tvp sport


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Trwa konkurs na 2 miejsca w MUX 8 telewizji naziemnej.



Jeszcze przez niecały miesiąc, do 18 maja br. zainteresowane podmioty mogą składać wnioski w konkursie na 2 miejsca w MUX 8 telewizji naziemnej. Ósmy multipleks zawiera dziś 5 kanałów telewizyjnych z przewidzianych maksymalnie 7. W odróżnieniu od innych ogólnopolskich MUX-ów, ten MUX działa w paśmie VHF.

Trwa konkurs na MUX 8

MUX 8 telewizji naziemnej wyróżnia się nie tylko wykorzystywanym pasmem częstotliwości (VHF zamiast UHF), lecz także używanym standardem - DVB-T zamiast DVB-T2 (choć niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości Emitel przełączy ósmy multipleks na nowszy standard emisji). Specyfika używanego na potrzeby MUX 8 pasma VHF pozwala na umieszczenie w jednym multipleksie mniejszej liczby programów niż w przypadku UHF. Szerokość kanału VHF wynosi 7 MHz, podczas gdy kanału UHF - 8 MHz. Ponadto, dodanie możliwości odbioru MUX 8 do odbioru istniejących MUX-ów w paśmie UHF często wymaga od widza rozbudowy instalacji antenowej.

ViDoc TV trafił tam stosunkowo niedawno (oficjalny start 18 marca, pod nazwą CTV9) jako stacja wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez KRRiT. Pozostałe 4 kanały wystartowały w 2016 roku. Tylko do 12 stycznia 2023 roku dostępne tam były również TVP Kultura HD i TVP Kobieta, gdyż Telewizja Polska zrezygnowała z 3 slotów na MUX 8.

W zeszłym roku KRRiT ogłosiła konkurs na 3 wolne miejsca w MUX 8, jednak Telewizja Polsat, która wygrała jeden slot dla kanału W24 (dziś pod nazwą Wydarzenia 24), wzięła później udział w konkursie na MUX 1, wygrywając go i jednocześnie wycofując się z zamiaru nadawania w MUX 8. Poza Telewizją Polsat, zainteresowanie MUX 8 wyraziła tylko Red Carpet Media Group, jednakże konkurs musiał zostać ogłoszony ponownie z uwagi na błędnie złożone wnioski. Ostatecznie koncesję otrzymał CTV9 (dziś pod nazwą ViDoc TV) od Red Carpet Media Group, a 14 marca br. KRRiT ogłosiła trzeci konkurs na MUX 8, z datą publikacji 3 kwietnia. - Wnioski mogą być składane w ciągu 45 dni od dnia opublikowania ogłoszenia - czytamy w ogłoszeniu KRRiT, a więc termin składania wniosków mija 18 maja br.

Koncesje będą obowiązywały przez okres 10 lat. Konkurs dotyczy kanałów o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70% czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6:00-23:00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Programy mają być rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji. Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX 8 w standardzie DVB-T w SD.

Jednym z nadawców, którzy wymieniani są w kontekście zainteresowania MUX 8, jest TV Republika.

- Na pewno będziemy walczyć o to, żeby Telewizja Republika była wszędzie dostępna i miała jak najwyższą jakość - powiedział wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika.

Telewizja Polsat raczej z dużym dystansem wypowiada się na temat ewentualnego wzięcia udziału w konkursie na MUX 8.

- Czas na odpowiedź jest do połowy maja, więc analizujemy ten temat i w połowie maja złożymy oficjalne odpowiedzi, ale też poinformujemy Państwa, jeśli coś zgłosimy - powiedział Piotr Żak, p.o. prezes zarządu Telewizji Polsat, podczas konferencji Grupy Polsat Plus, która odbyła się 11 kwietnia.




źródło: krrit


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Za sprawą AI fabryki produkujące chipy przestaną zanieczyszczać środowisko naturalne.



Zakłady produkujące układy scalone zanieczyszczają na potęgę środowisko naturalne, emitując do atmosfery całą gamę szkodliwych substancji chemicznych. Jest jednak nadzieja iż dzięki AI problem ten zostanie wkrótce rozwiązany.

Rząd USA nawiązał bowiem współpracę z Unia Europejską, celem opracowania mniej szkodliwych metod produkowania scalaków, co ma być możliwe dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Szczególnie szkodliwe, wyrządzające wiele szkody środowisku naturalnemu, są substancje polifluorowane (PFAS). Obie strony (a więc amerykańska Rady ds. Handlu i Technologii USA oraz eksperci z Unii Europejskiej zorganizowały w tym tygodniu w Europie (w Belgii) specjalną konferencję poświeconą temu tematowi. Oczekuje się, że zarysują na niej wstępny plan, który pozwali ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Kluczowa rolę ma tu odegrać sztuczna inteligencją, potrafi opracowywać nowe substancję lepiej niż człowiek.

PFAS jest wyjątkowo szkodliwą substancją, stad jej nazwa „wieczne chemikalia. Rzeczywiście. Chemikalia takie są emitowane przez wiele fabryk, a nie tylko te produkujące chipy. Dlatego wszyscy mają nadzieję, że sztuczna inteligencja potrafi zastąpić PFAS inną, mnie szkodliwą, a najlepiej zupełnie obojętną dla środowiska naturalnego, substancją.

Amerykańscy i europejscy naukowcy są zaniepokojeni tym, że Chiny nie przejmują się tym problem i rozwijają intensywnie produkcję chipów budując linie produkcyjne, które produkują olbrzymie ilości PFAS. Istnieje też obawa, że dzięki takie polityce Chiny staną się potentatem w dziedzinie produkcji chipów, zagrażając jeszcze bardziej bezpieczeństwu międzynarodowemu.



źródło: ue


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Wiemy już, ile firmy zapłacą za rozszerzone wsparcie techniczne systemu Windows 10



Microsoft podał z dużym wyprzedzenie, ile zapłacimy za możliwość pobierania poprawek zwiększających bezpieczeństwo systemu Windows 10, wtedy gdy standardowe wsparcie techniczne udzielane temu oprogramowaniu wygaśnie. A stanie się to pod koniec przyszłego roku.

Ogłoszone ceny dotyczą wyłącznie klientów biznesowych. I tak firmy, które chcą dalej korzystać z systemu Windows 10 po 14-tym października 2025 roku, będą musiały płacić za dostęp do rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń (jest to wsparcie kryjące się za skrótem ESU; Extended Security Update).

Za dostęp do ESU firma będzie musiała zapłacić w pierwszym roku 61 USD, z tym iż ESU będzie mogło trwać maksymalnie trzy lata. Cena będzie się podwajać co roku, tak iż za drugi rok zapłacimy 122 dolarów (za jedno urządzenie), a za trzeci 244 dolarów. I tu ważna uwaga. Opuszczenie roku nie wchodzi w grę. Dlatego firmy, które przystąpią do programu w drugim roku, będą musiała zapłacić równie i za pierwszy rok.

Będzie też zniżka. Firmy korzystające z jednego z narzędzi do zarządzania aktualizacjami firmy Microsoft (Intune lub Windows Autopatch) otrzymają 25% zniżki na korzystanie z ESU. Zmniejsza to koszt do 45 USD za urządzenie przez pierwszy rok w przypadku maksymalnie pięciu urządzeń. A oto kolejna zniżka. Podmioty z sektora edukacyjnego zapłacą znacznie mniej: 1 dolar za licencję ESU w pierwszym roku, 2 dolary w drugim i 4 dolary w trzecim roku.

Microsoft nie zapomniał o klientach indywidualnych. Zostaną one jednak podane do publicznej wiadomości w późniejszym terminie. I koniec informacja o tym, że Windows 10 cieszy się cały czas dużo większą popularnością od systemu Windows 11. Jak podaje StatCounter, z systemu Windows 10 korzysta ok. 67% użytkowników komputerów Windows, podczas gdy z systemu Windows 11 ok. 29%. Dane dotyczą USA, ale można podejrzewać, że w innych krajach jest podobnie.



źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Ta przeglądarka pozwoli pobierać na komputer różne modele językowe LLM



Opera zapowiedziała w tym tygodniu, że wprowadzi do swojej przeglądarki funkcję opracowaną w ramach projektu AI Feature Drops Program, która pozwoli jej użytkownikom pobierać na komputer duże modele językowe i następnie uruchamiać je lokalnie.

Z nowej funkcji będą mogli skorzystać w pierwszej kolejności użytkownicy przeglądarki Opera One. Rozwiązanie bazuje na platformie open source Ollama i jego twórcy informują, że użytkownik będzie mieć do wyboru 150 różnych modeli LLM, w tym te opracowane przez firmy Meta i Google. Wszystkie dostępne modele stanowią podzbiór biblioteki Ollama, ale w przyszłości firma planuje uwzględnić modele z różnych źródeł.

Opera informuje, że każdy modelu LLM zajmie na dysku komputera od 2 GB do nawet 10 GB. Dlatego należy zachować ostrożność przy korzystaniu z większej ilości modeli, aby uniknąć wyczerpania miejsca na dysku. Firma radzi, aby na początek ładować takie modele, jak Llama ( model używany do generowania kodu aplikacji), Mixtral (model używany do generowania tekstu i odpowiadania na pytania, oraz Phi-2 (model językowy Microsoftu używany do rozpoznawania języka naturalnego).

Aby przetestować funkcję, najpierw należy otwórz panel boczny Aria Chat i wybrać z rozwijanego menu opcję Choose Local Mode. Wtedy klikamy opcję Go to settings i wyszukujemy interesujący nas model. Po załadowaniu na komputer wybranego modelu LLM klikamy przycisk Menu (widoczny w lewym górnym rogu) i rozpoczynam konwersację.




źródło: opera


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Microsoft i Quantinuum twierdzą, że otworzyły nowy rozdział w rozwoju komputerów kwantowych



Firmy poinformowały, że odkrycie dotyczy kwantowej korekcji błędów. Nowy system bazuje na opracowanym przez firmę Quantinuum urządzeniu pełniącym rolę pułapki jonowej i nowego systemu do wirtualizowania kubitów, którego twórcą jest Microsoft.

Naukowcy twierdzą, że używając tych rozwiązań przeprowadzili ponad 14 tys. kwantowych eksperymentów, podczas których nie odnotowali ani jednego błędu. Nowy system pozwolił im także kontrolować kubity i korygować napotkane błędy, pozostawiając logiczne kubity w nienaruszonym stanie. Dzięki temu dokonaniu jest szansa na to, że obliczenia kwantowe wkroczą w nową erę, żegnając się na dobre z etapem rozwoju tego typu systemów obliczeniowych kryjących się za skrótem NISQ (Noisy Intermediate Scale Quantum).

Komputery kwantowe tego typu – czyli dostępne obecnie - pracują bowiem niestabilnie i w sposób losowy. Właśnie dlatego obecna generacja komputerów kwantowych ma ciągle ograniczoną moc. I nie ma tu większego znaczenia, ile kubitów ma komputer, gdyż komputery obecnej generacji tracą sporo czasu na podanie wyniku, ponieważ muszą odczekać, aż stan kubitu ustabilizuje się, gdyż wcześniej jest on jak to się określa „zaszumiony”.

Warto w tym momencie przypomnieć iż kubit to podstawowa jednostka obliczeniowa w układach kwantowych, analogiczna do bitu w klasycznym komputerze. Różnica jest taki iż kubit może znajdować się w wielu stanach jednocześnie i nie zajmuje określonej pozycji, dopóki nie zostanie zmierzony, co leży u podstaw potencjału tego komputerów, które dzięki temu mogą ogromną moc obliczeniową.

A opinii analityków to znaczący krok na drodze rozwoju obliczeń kwantowych. Problemów do rozwiązania jest co prawda jeszcze mnóstwo, ale teoretycznie biorąc komputer ze 100 kubitami logicznymi nowej generacji mógłby już dzisiaj rozwiązać wiele problemów, z którymi klasyczne komputery tego typu nie mogą sobie obecnie poradzić.


źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Składane smartfony będą droższe, a zarazem tańsze



Najnowsze informacje potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia. Ilość składanych smartfonów, które trafią na rynek w 2024 roku się zwiększy.

Składane smartfony dostępne są na rynku od 2019 roku. Pomimo 5-letniego stażu rynkowego ten segment urządzeń nadal jest ciekawostką.

Głównymi problemami z popularyzacją składanych smartfonów są ceny konstrukcji, wytrzymałość ich ekranów na uszkodzenia mechaniczne oraz czasy pracy na baterii w przypadku urządzeń z obudową typu clamshell - popularnie znanych jako smartfony z klapką (np. Motorola Razr 40 Ultra).

Po premierze Galaxy S24 oraz rozwiązań Galaxy AI, Samsung intensywnie przygotowuje się do premiery nowych smartfonów z elastycznymi ekranami, które zazwyczaj prezentowane są w wakacje.

Standardowo już zobaczymy dwa modele - z serii Fold oraz Flip. W tym roku jednak koreański producent ma zamiar pokazać również dwa dodatkowe smartfony z zupełnie nowych segmentów.

Pierwszym z nich ma być Galaxy Z z dopiskiem FE. W przypadku smartfonów Samsunga dopisek FE oznacza przystępniejsze cenowo urządzenie z nieco gorszą specyfikację techniczną. Tym samym po raz pierwszy Samsung może zaoferować na rynku przystępne cenowo urządzenia z elastycznym ekranem, które może znacząco spopularyzować ten typ urządzeń.

Z drugiej strony w sieci pojawia się coraz więcej informacji o jeszcze droższym od Galaxy Z Fold 5 modelu z dopiskiem Ultra.

Analitycy rynkowi sugerują, ze Samsung może chcieć uprościć gamę modelową. Topowy smartfon ze składanym ekranem może otrzymać dopisek Ultra w najwyższej konfiguracji, aby zachować zgodność z nazewnictwem konwencjonalnych modeli z serii Galaxy S24. Identyczny ruch dotknie tańszy model z dopiskiem FE, który będzie odpowiednikiem Galaxy S23 FE w linii Galaxy S.



źródło: samsung


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Oto kolejny przykład, co potrafi sztuczna inteligencja.



Sztuczna inteligencja potrafi zaskakiwać. Tym razem zrobiła prezent czytelnikom klasycznych i popularnych książek, przekształcając je za pomocą usługi ChatGPT w komputerową, pełną przygód grę.

Nie chodzi tu o wszystkie książki, ale takie które należą do domeny publicznej i nie są objęte prawami autorskimi ani nie są własnością intelektualną osób trzecich . Twórcą tego niezwykłego projektu noszącego nazwę Playbrary jest znajdująca się Singapurze Rada Bibliotek Narodowych (National Library Board). Wyselekcjonowała ona ponad 1000 takich książek, które dzięki technologii Gen AI (generatywna sztuczna inteligencja) zamieniają wybraną książkę w pełną przygód grę komputerową.

Dostępne są dwie wersje usługi Playbrary. Opcja bezpłatna jest dostępna poprzez darmowy generator podpowiedzi wykorzystujący generatywny model językowy ChatGPT-3.5. W wersji darmowej dostępnych jest na razie niewiele, bo 15 książek, w tym tak znane tytuły, jak Przygody Sherlocka Holmesa czy Frankenstein. To jednak dopiero początek projektu i z czasem tytułów będzie przybywać. Jest też i wersja płatna (tu wymagana jest rejestracja).

Wtedy użytkownik ma do dyspozycji prawie 1000 tytułów, a sztuczna inteligencja generuje gry zawierające wysokiej jakości grafikę, prezentując graczowi różne literackie światy i możliwość interaktywnego poruszani się po treści wybranej książki. Od starty gry użytkownik wciela się w rolę głównego bohatera i może podejmować różne decyzje, od których zależy dalszy przebieg gry. Opcje mogą obejmować podążanie za sekwencją wydarzeń przedstawioną w książce lub od odejście od nich. W Playbrary użytkownicy mogą wcielić się np. w Sherlocka Holmesa i wraz z doktorem Johnem Watsonem spróbować wspólnie rozwiązać zawiłe kryminalne sprawy.


źródło: pap


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




Internet 4,5 mln razy szybszy niż przeciętne domowe łącze szerokopasmowe. Przełom na rynku



Najnowszy przełom może zapewnić przystępną ścieżkę do ulepszenia istniejących sieci światłowodowych.

Zdolność do przesyłania ogromnych ilości danych w możliwie najkrótszym czasie staje się coraz ważniejsza dla naszego codziennego życia. Na początku tego miesiąca badacze opublikowali wyniki eksperymentu, który może pomóc w zwiększeniu prędkości transmisji danych, wykorzystując istniejącą infrastrukturę światłowodową.

Badacze z Aston University w Wielkiej Brytanii z powodzeniem przesłali dane przez standardowe światłowody z prędkością aż 301 000 000 megabitów na sekundę, bijąc rekordy prędkości zawarte w raportach dotyczących wydajności sieci szerokopasmowej, opublikowane przez Ofcom w 2023 r. Ogromny wzrost prędkości jest możliwy dzięki wcześniej nieużywanym długościom fal, przesyłanych przez standardowe systemy światłowodowe.

Internet światłowodowy inny niż pozostałe

Komputery przesyłają informacje przez światłowody, wysyłając sygnały świetlne przez niezwykle cienkie włókno z plastiku lub szkła — zwane rdzeniem. Te transmisje zwykle używają określonych długości fal świetlnych 850, 1300 i 1550 nanometrów do przesyłania informacji wzdłuż linii.

Aby osiągnąć giganyczny wzrost prędkości, profesor Wladek Forysiak z Instytutu Technologii Fotonicznych Aston wraz z dr. Ianem Phillipsem wykorzystali pasma długości fal, które dotychczas nie były używane w dzisiejszych systemach światłowodowych.

Dwie najczęściej używane długości fal w komunikacji światłowodowej to konwencjonalne pasmo (pasmo C) i pasmo długofalowe (pasmo L). Pasmo L jest używane, gdy pasmo C nie może spełnić typowych wymagań przepustowości.

Forsiak i Phillips z powodzeniem wykorzystali dwa dodatkowe pasma spektralne: rozszerzone pasmo długości fal (pasmo E) i krótkie pasmo długości fal (pasmo S), aby zwiększyć dostępną pojemność bardziej powszechnych pasm C i L. Badacze musieli opracować nowe wzmacniacze optyczne i równoważniki wzmocnienia optycznego, aby skutecznie wykorzystać te dodatkowe pasma długości fal.

Wykorzystanie dodatkowych pasm E i S przynosi wyjątkowo znaczące rezultaty. W miarę rozwoju technologii, dostawcy internetu mogą pewnego dnia być w stanie zwiększyć możliwości dostarczania danych daleko poza to, co jest możliwe dzisiaj — i to bez dodatkowych kosztów związanych z wymianą całej infrastruktury światłowodowej.

Chociaż osiągnięta prędkość jest imponująca, nie jest to najszybsza kiedykolwiek zarejestrowana transmisja. Dwa lata temu japońscy badacze z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) ustanowili światowy rekord prędkości danych, osiągając prędkości transmisji 1,02 petabitu na sekundę, czyli 1 020 000 000 megabitów na sekundę. Jednak badacze NICT użyli niestandardowego kabla z czterema rdzeniami, a nie standardowej linii jednordzeniowej.




źródło: nict


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter




 Strona : [1] 2 3 ... 434 435 436 >


Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Viaplay skrócił prawa do transmisji Premier League i Bundesligi?
Napisane przez Pawel
( 10.05.2024 04:19 )

 · Jak TVP będzie pokazywać Fortuna 1. Ligę?
Napisane przez Pawel
( 09.05.2024 08:17 )

 · Trwa konkurs na 2 miejsca w MUX 8 telewizji naziemnej.
Napisane przez Pawel
( 08.05.2024 07:13 )

 · Za sprawą AI fabryki produkujące chipy przestaną zanieczyszczać środowisko naturalne.
Napisane przez Piotr
( 07.05.2024 08:59 )

 · Wiemy już, ile firmy zapłacą za rozszerzone wsparcie techniczne systemu Windows 10
Napisane przez Piotr
( 06.05.2024 07:42 )

 · Ta przeglądarka pozwoli pobierać na komputer różne modele językowe LLM
Napisane przez Piotr
( 02.05.2024 05:39 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
2 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
3 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
4 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
5 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
6 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
7 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
8 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)
9 . Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać ChatGPT i GPT-3.
(19.02.2023)
10 . ChatGPT wspiera badaczy przy pisaniu artykułów naukowych.
(03.02.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.