Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Te dwie luki zero-day znajdują się w większości używanych obecnie komputerów WindowsMicrosoft opublikował ważne poprawki zabezpieczeń likwidujące luki typu zero-day, które znajdują się prawie we wszystkich wersjach systemu Windows. Obie poprawki pojawiły się w dostarczanych użytkownikom regularnie co miesiąc pakietach Patch Tuesday. Ostatni taki pakiet zawiera łącznie 63 poprawki przeznaczone dla różnych produktów firmy Microsoft, w tym takich jak Microsoft Edge, Office czy Windows Defender.

Pierwsza podatność została oznaczona symbolem CVE-2022-37969 (patrz tutaj) i znajduje się w podsystemie używanym do rejestrowania danych i zdarzeń, w sterowniku Windows Common Log File System Driver. Luka umożliwia hakerowi uzyskanie uprawnienia najwyższego poziomu, co pozwala mu zmieniać dowolne ustawienie systemowe.

Microsoft informuje, że podatność ta znajduje się w systemie Windows 11 (we wszystkich wersjach), w systemie Windows 7 oraz w systemach Server 2008 i Windows Server 2012. Windows 7 również otrzyma łatkę bezpieczeństwa, chociaż oprogramowanie to nie jest wspierane technicznie od dwóch lat.

Microsoft opublikował również łatki dla drugiej luki zero-day, którą oznaczono symbolem CVE-2022-23960 (patrz tutaj). Podatność ta (znana też pod nazwą Spectre-BHB) znajduje się w pamięci podręcznej komputerów Windows 11 wyposażonych w procesor ARM. Spectre-BHB to specyficzny wariant znanej podatności Spectre v2, która może umożliwić hakerowi kradzież danych z pamięci. Co ciekawe, podatność tę wykryto również w urządzeniach firmy Apple, którymi zarządzają systemy operacyjne iOS i macOS.


źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
USA przymierzają się do współpracy z Tajwanem w zakresie układów scalonychStany Zjednoczone przeprowadzą rozmowy z Tajwanem w przyszłym miesiącu, aby omówić nowe amerykańskie przepisy mające na celu pobudzenie amerykańskiego przemysłu półprzewodników, powiedział w środę najwyższy amerykański dyplomata w Tajpej.

W zeszłym miesiącu prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Chips and Science Act, która zezwoliła na około 52 miliardy dolarów dotacji rządowych dla amerykańskiej produkcji półprzewodników i badań, a także ulgę podatkową dla inwestycji w fabryki układów scalonych szacowaną na 24 miliardy dolarów.

Stany Zjednoczone zachęcają zagraniczne firmy technologiczne do produkcji w kraju, a rząd z zadowoleniem przyjął inwestycje tajwańskich firm TSMC i GlobalWafers.

Sandra Oudkirk, dyrektor Amerykańskiego Instytutu na Tajwanie, powiedziała na forum branżowym, że ramy US-Taiwan Technology Trade and Investment Collaboration, lub TTIC, pomogły podnieść i nadać priorytet zaangażowaniu gospodarczemu USA-Tajwan. „TTIC jest potężną platformą, którą już wykorzystujemy do rozwiązywania wyzwań w przestrzeni półprzewodników, takich jak krytyczne niedobory chipów, które negatywnie wpływają na wiele sektorów przemysłu” – powiedziała.

Dodała, że podczas wydarzenia zorganizowanego w Waszyngtonie od 12 do 14 października br. USA chcą zorganizować „ dyskusję okrągłego stołu, aby podzielić się więcej na temat tego, jak Chips and Science Act zostanie wdrożony w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tajwańskich inwestycji w sprzęt i technologię poprzez zachęty przewidziane w Chips and Science Act, Stany Zjednoczone szukają ciągłego wsparcia przemysłu Tajwanu, gdy łączymy talenty tutaj i innowacyjny ekosystem tutaj ze Stanami Zjednoczonymi i innymi podobnie myślącymi partnerami”.

TSMC, główny dostawca Apple) i największy na świecie producent układów scalonych, buduje fabrykę o wartości 12 miliardów dolarów w amerykańskim stanie Arizona.źródło: reuters


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Największe problemy ekosystemu Apple w firmachSprzęt Apple ma sporo zalet, ale dla organizacji zamknięty ekosystem giganta z Cupertino oznacza również wiele problemów. Jakie cechy charakterystyczne produktów utrudniają ich wykorzystanie w organizacjach?

Potęgą sprzętu firmy Apple jest ekosystem. Poszczególne urządzenia w połączeniu ze sobą oferują unikalne funkcje, których trudno szukać w sprzęcie konkurencji. Mowa między innymi o uniwersalnym schowku, weryfikacji dwuskładnikowej za pomocą dodatkowego urządzenia czy płynnemu przełączaniu się pomiędzy aplikacjami na poszczególnych sprzętach takich jak iPad, iPhone, Mac czy zegarek Apple Watch.

Apple jest liderem w budowie szczelnego ekosystemu, który powoduje, że użytkownicy korzystają z urządzeń jednego producenta. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale nie brakuje również wad, które są szczególnie dotkliwe dla organizacji. Sprzęt Apple jest popularny wsród menedżerów wyższego szczebla, ale jego utrzymanie w strukturach IT może być kosztowne. Jakie są największe problemy ze sprzętem Apple wykorzystywanym biznesowo?

1. Brak urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej

Sprzęt Apple może być drogi lub bardzo drogi. Gigant z Cupertino przyzwyczaił nas do niesamowicie drogich urządzeń, których ceny szybują w górę w przypadku jakiejkolwiek opcji dodatkowej. Jednocześnie Apple w przeciwieństwie do konkurencji nie wprowadza na rynek urządzeń ze średniej lub niskiej półki cenowej, które dodatkowo napędzałyby sprzedaż i pozwalały obniżyć koszty wejścia w ekosystem.

Apple posiada tańsze urządzenia takie jak bazowy model iPada czy iPhone SE 2022, ale nadal są to drogie urządzenia, które na dodatek często nie posiadają flagowych funkcji znanych z droższych modeli. Mowa między innymi o Face ID czy trybie nocnym w aparacie - tych cech charakterystycznych iPhone'a nie znajdziemy w modelu SE.

Najtańszy model iPada to wydatek minimum 1699 zł, iPhone SE 2022 kosztuje 2299 zł, a podstawowy MacBook Air z procesorem Apple M1, 8 GB pamięci operacyjnej i 256 GB nośnikiem SSD to wydatek aż 5799 zł.

W portfolio znajdziemy również starsze modele, które przez 2-3 lata pozostają w oficjalnej sprzedaży, ale ich ceny również nie są zadowalające. Z tego powodu większość organizacji decyduje się na zakup smartfonów i komputerów innych producentów, którzy posiadają bardziej rozbudowane portfolio i pozwalają na zakup tańszego sprzętu.
2. Zamknięty ekosystem ma swoje wady - zależność od Apple czasami jest odczuwalna

Dzięki zamkniętemu ekosystemowi sprzęt firmy Apple jest znacznie mniej podatny na ataki hakerskie, a badania wskazują, że użytkownicy iPhone'a czują się w sieci bezpieczniejsi. Apple aktywnie reaguje na wszelkie naruszenia oraz aktywnie walczy z próbami kradzieży danych osobowych swoich klientów. Przykładami mogą być aktywna walka z Pegasusem oraz nie udostępnianie sposobu obejścia ekranu blokady w procesach sądowych.

Niestety zamknięty ekosystem ma również swoje wady. Apple w przypadku urządzeń nie pozwala na instalacje aplikacji spoza App Store, co sprawia problem z uruchomieniem na sprzęcie Apple dedykowanych usług działających w organizacji np. Intranetu, systemu zgłoszeń helpdesk lub CMS. Obejściem może być uruchomienie ich z poziomu przeglądarki, ale sposób ten nie zawsze jest wygodny dla użytkowników.

Dodatkowo Apple restrykcyjnie sprawdza aplikacje, które trafiają do App Store. Apple nie boi się walczyć o swoje racje. Jednym z głośniejszych przykładów może być usunięcie gry Fortnite studia Epic Games z App Store. Sprawa zakończyła się w sądzie.

Na sprzęcie firmy Apple nie znajdziemy wielu mało popularnych i specjalistycznych aplikacji. Zamknięty ekosystem uniemożliwia również wykonywanie niektórych czynności, które są dozwolone w systemach Windows i Linux. Cierpi również kompatybilność wsteczna i uniwersalność. Apple stosuje własne złącza Lightning i MagSafe, a na dodatek już kilka lat temu wyeliminowało klasyczne porty na rzecz uniwersalnego USB Typu C, które dopiero po kilku latach stało się popularne.
3. Asystent głosowy Siri nie spełnia oczekiwań

Siri - pierwsza asystentka głosowa zaprezentowana w 2011 roku miała być cechą charakterystyczną całego ekosystemu Apple. Rozwiązanie to dostępne jest na praktycznie każdym urządzeniu Apple - od smartfonów, przez tablety i komputery aż po inteligentne głośniki, słuchawki czy przystawki do telewizorów.

Niestety Siri nie jest zbytnio dopracowana i często zamiast ułatwiać, komplikuje sprawy. Asystent głosowy działa zauważalnie gorzej od tego rozwijanego przez Google czy Amazon. Pomijając brak języka polskiego rozwiązanie od Google ma problemy z wykrywaniem akcentów oraz wykonywaniem nawet najprostszych czynności.
4. Apple wprowadza innowacje w swoim własnym tempie

Firma Apple nie podąża za rynkowymi trendami. Przedsiębiorstwo wprowadza nowości we własnym tempie, co często oznacza kilkuletnią zwłokę względem konkurentów. Idealnym przykładem może być złącze Lightning, które znajduje się w smartfonach Apple od 2012 roku. Pomimo 10 letniego stażu i nacisków ze strony Unii Europejskiej, Apple nie zamierza wymieniać Lightning na USB Typu C. Lightning nie wspiera prawdziwie szybkiego ładowania i komunikacji w standardzie USB 3.0 lub USB 4, ale nadal ma się dobrze.

Podobnie sprawa wygląda z ekranami z wycięciem, które w przypadku konkurencji z Androidem zniknęły z rynku już kilka lat temu.

Innym przykładem mogą być składane smartfony. Pierwsze modele pojawiły się na rynku w 2019 roku. Po trzech latach Apple nadal nie zamierza wprowadzić składanego smartfona. W sieci mówi się, że sprzęt ten pojawi się na rynku w okolicach 2025 roku.

Przez problem ze złączami - MagSafe, USB Typu C oraz Lightning użytkownicy sprzętu Apple nie mogą skorzystać z uniwersalnego systemu do ładowania. Urządzenia mobilne posiadają złącza Lightning, a komputery USB Typu C, co niesie za sobą konieczność noszenia różnych kabli.

5. Problematyczne przejście na inny ekosystem

Apple bardzo ułatwia przejście na swój ekosystem z Windowsa i Androida, ale sposób ten zupełnie nie działa w drugą stronę. Posiadając sprzęt Apple wyjście z ekosystemu stosowanego przez giganta z Cupertino jest bardzo ciężkie. Brakuje uniwersalnych narzędzi, a usługi dostępne tylko u Apple takie jak FaceTime, iMessage czy iCloud nie pozwalają na łatwą migrację danych na inne platformy.źródło: apple


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Sztuczna inteligencja zbada bezpieczeństwo i właściwości nieznanych nanocząstekNaukowcy z Gdańska pracują nad programem wykorzystującym sztuczną inteligencję do przewidywania toksyczności i właściwości nanocząstek tlenków metali. Dzięki aplikacji nanoQSAR Toolbox można będzie wirtualnie przeszukiwać miliony nieznanych jeszcze światu materiałów, by znaleźć te o najlepszych właściwościach.

Nanocząstki to struktury o średnicy 1-100 nm (takich rozmiarów nie widać jeszcze pod mikroskopem optycznym). To zwykle układy połączonych ze sobą różnych cząsteczek chemicznych. Mogą przybierać niemal dowolne kształty - np. piłek, rurek, włókien, sześcianów. Właściwości nanocząstek są często zupełnie inne niż właściwości związków chemicznych, z których się składają. Możliwości projektowania nanocząstek są praktycznie nieograniczone. Dlatego nanomateriały - a więc materiały zbudowane z nanocząstek - są tak atrakcyjnym tematem do badań.

Prof. Tomasz Puzyn z Uniwersytetu Gdańskiego i spółki QSARLab – spin-offu założonego przez pracowników Wydziału Chemii UG - tłumaczy w rozmowie z portalem Nauka w Polsce, że wśród nanocząstek cieszących się największym zainteresowaniem naukowców i przemysłu były dotąd nanocząstki tlenków metali, zwłaszcza tlenku tytanu, cynku i krzemu. I tak, ditlenek tytanu jest nadzieją w produkcji farb, ogniw fotowoltaicznych, ma świetne możliwości katalityczne, a także potencjał w zastosowaniach medycznych i kosmetykach.

Teraz firmy, które korzystają z tlenku tytanu i mają nadzieję, że stosowane przez nie nanocząstki da się jeszcze udoskonalić, zyskają nowe narzędzie do poszukiwania nanocząstek o wymarzonych właściwościach.

Wykorzystując dostępne zbiory danych o właściwościach nanocząstek, zespół ze spółki QSARLab przygotował program o nazwie nanoQSAR Toolbox (w skrócie: nQTb) bazujący na sztucznej inteligencji, który prognozuje, jakie będą właściwości innych nanocząstek, również takich, które nigdy jeszcze nie powstały w żadnym laboratorium świata.

Program potrafi przewidzieć właściwości danego nanomaterialu oraz sprawdzić, czy będzie on toksyczny i szkodliwy dla środowiska. A informacje takie będzie można uzyskać zanim jeszcze zacznie się pracę nad syntezą takiego układu. „Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów i oszczędzić czas, eliminując błędy jeszcze przed ich popełnieniem” - komentuje prof. Puzyn. Na razie program jest w stanie przewidzieć właściwości nanocząstek na bazie ditlenku tytanu, a z czasem - również tlenku cynku i krzemu.

Do tej pory nowe nanocząstki przygotowywane były “empirycznie”. “W laboratoriach syntetyzowano np. 5 nowych nanocząstek z tlenkiem tytanu i testowano ich właściwości, co trwało miesiącami czy latami. A teraz - dzięki naszej aplikacji - można będzie szybko przetestować w komputerze właściwości i wstępnie sprawdzić toksyczność 5 mln różnych nanocząstek“ - opisuje naukowiec.

Prof. Puzyn zdradza, że jedno z rozwiązań znalezione dzięki modelom matematycznym zaimplementowanym w programie już wkrótce trafi do produkcji. “W urządzeniach wentylacyjnych stosuje się katalizatory z nanocząstkami tlenku tytanu. Pomagają one m.in. skuteczniej wychwytywać i niszczyć wirusy z powietrza” - opisuje. Stosowane jednak dotąd nanocząstki, aby lepiej działały, należało naświetlać światłem UV, co nie było rozwiązaniem optymalnym. Poszukiwano więc nanocząstek, które działałyby równie skutecznie, ale oświetlone światłem widzialnym. Takie nanocząstki - dzięki programowi z Gdańska - już się udało znaleźć i wstępnie przetestować. Ich wdrożeniem do produkcji zajmuje się już jedna z polskich firm”.

Badacze współpracują też z Chińską Akademią Nauk w poszukiwaniach nanocząstek, które wykorzystywane będą w transporcie leków do mózgu w terapii chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera, Parkinsona).

Naukowiec zaznacza, że prognozowanie właściwości nanocząstek to o wiele trudniejsze zadanie niż prognozowanie właściwości „klasycznych” związków chemicznych. Nanocząstki bowiem mogą zmieniać swoją budowę i kształt w zależności od warunków, w jakich będą się znajdować. I tak np. w różnych warunkach nanocząstki mogą łączyć się w większe aglomeraty albo rozpadać na mniejsze części. A to prowadzi do zmian w ich właściwościach. Naukowiec podaje przykład, że w jamie ustnej, gdzie pH jest wyższe, ta sama nanocząstka może mieć zupełnie inne właściwości niż w żołądku, gdzie odczyn jest silnie kwaśny.

Takiego zaś rodzaju informacje trzeba uwzględnić, jeśli chce się prognozować toksyczność danej nanocząstki i możliwości jej użycia w konkretnych zastosowaniach. I nad tym właśnie pracują polscy naukowcy.

O wyzwaniach związanych z opisem struktury nanocząstek na potrzeby informatyki predyktywnej zespół z UG i QSAR Lab wspólnie z naukowcami z kilku ośrodków na świecie pisze w artykule opublikowanym właśnie w “Nature Nanotechnology”.

Na razie ludzka wyobraźnia ogranicza ludzi w projektowaniu nanocząstek o niezwykłych właściwościach. Programy wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe mają wspomóc ludzką wyobraźnię i umożliwić szybsze wymyślanie i testowanie nieznanych nanocząstek o niewyobrażalnych właściwościach. Dzięki polskim naukowcom wspomaganie wyobraźni zyskują badacze projektujący nowe nanomateriały.

Prace nad aplikacją możliwe są dzięki dwóm grantom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


źródło: pap


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Testy wodorowego autobusu w KrakowieOd 24 czerwca br. mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z autobusu miejskiego Solaris Urbino 12 hydrogen zasilanego wodorem, który będzie kursował na linii nr 128 (Zajezdnia Płaszów – Prądnik Czerwony). W kolejnych dniach autobus będzie się pojawiał także na innych liniach – 123 i 304. Stało się to możliwe dzięki umowie na dostawę paliwa wodorowego, którą Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie podpisało z ORLEN Południe, spółką z Grupy ORLEN.

- Kraków jest miastem, które skutecznie wykorzystuje najnowsze rozwiązania z zakresu ekologii. Wystarczy przypomnieć, że to właśnie w Krakowie już ponad osiem lat temu ruszyła pierwsza w Polsce regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. W tym roku została uruchomiona nowoczesna hala do obsługi tramwajów, na dachu której zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Od dzisiaj mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do naszego miasta będą mogli podróżować zeroemisyjnym autobusem zasilanym wodorem. To nasze kolejne działanie, które potwierdza, że Kraków dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Do tankowania wodoru w MPK Kraków posłuży mobilna stacja ORLEN Południe.
Paliwo wodorowe produkowane będzie w hubie wodorowym w trzebińskiej biorafinerii tej spółki, o wydajności ok. 50 kg wodoru jakości automotive na godzinę.

Stacja tankowania zostanie zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Będzie w stanie zaopatrywać autobusy w paliwo wodorowe o ciśnieniu 350 bar, dostarczane na bieżąco z biorafinerii w Trzebini. Dostawy będą odbywały się za pomocą „bateriowozu”, w którym jest zmagazynowane 400 kg paliwa.

- Wodór i technologia wodorowa, to jeden z kluczowych elementów transformacji w kierunku bezemisyjnego i zrównoważonego transportu publicznego. Prezentowany w Krakowie Solaris Urbino hydrogen, swoją premierę miał w 2019 roku. Dzisiaj tego typu autobusy jeżdżą już w kilkunastu miastach w Europie. Mamy nadzieję, że dzięki tej prezentacji i eksploatacji autobusu na linii regularnej przyczynimy się do dalszej popularyzacji technologii wodorowej wśród polskich przewoźników transportu publicznego

– podkreśla Javier Calleja, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.


Po krakowskich ulicach będzie kursował zeroemisyjny autobus miejski Solaris Urbino 12 hydrogen.
Autobus jest wyposażony w ogniwo wodorowe o mocy 70 kW i 5 zbiorników wodoru o łącznej pojemności ponad 35 kg. Pojazd może przejechać na jednym pełnym zatankowaniu do 350 km. Jest to pojazd całkowicie bezemisyjny, a jedynymi „emisjami” w procesie użytkowania tego autobusu jest para wodna.

- Rozpoczęcie eksploatacji na linii regularnej pierwszego autobusu zasilanego wodorem to pierwszy krok do zakupu oraz eksploatacji pojazdów z takim napędem w przyszłości. W tym celu współpracujemy nie tylko z PKN Orlen, ale także z Politechniką Krakowską i Krakowskim Holdingiem Komunalnym. Dążymy do tego, aby udział pojazdów zeroemisyjnych był w naszej flocie coraz większy. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku na krakowskich ulicach pojawią się autobusy zasilane wodorem innych producentów. Warto podkreślić, że po rozstrzygnięciu ogłoszonych już przez nas przetargów, w przyszłym roku w Krakowie pasażerów będzie przewozić ponad 120 autobusów elektrycznych

– powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.


Krakowski przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nawet 150 autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych oraz związaną z tym przebudowę Stacji Obsługi Autobusów w Płaszowie.


źródło: krakow


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Canal+ na wrzesień. Premiera polskiego serialuFilmowe i serialowe propozycje Canal+ na wrzesień. Premiera polskiego serialu "Minuta ciszy", który pokazuje kulisy branży pogrzebowej.

Wydarzeniem miesiąca jest premiera polskiego serialu "Minuta ciszy" (od 9 września w Canal+ Premium i Canal+ Online). Jest to czarna komedia o prowincjonalnych domach pogrzebowych. Gdy jedyny w okolicy zakład odmawia pochówku Czesława, jego przyjaciel, świeżo emerytowany listonosz Mietek decyduje się wziąć sprawy we własne ręce. To znaczy otworzyć własną firmę, by załatwić wszystko oficjalnie. Nie ma pojęcia jak wiele przed nim stanie wyzwań - zarówno tych czysto urzędowych, jak i kłopotów ze strony konkurencji, która przecież niechętnie spogląda na nowy zakład na swoim terenie. "Minuta ciszy" to przede wszystkim popis wcielającego się w rolę Mietka Zasady Roberta Więckiewicza. Ten pięciokrotny laureat Orłów dostał tu kolejną okazję by zademonstrować swój aktorski kunszt. Na ekranie towarzyszą mu m.in. trzykrotna laureatka Orłów Aleksandra Konieczna i Piotr Rogucki.
Wśród serialowych premier produkcja "Vigil" (w Ale kino+ i Canal+ Online). Historia policyjnego śledztwa, które rozgrywa się na pokładzie okrętu podwodnego. Ta sześcioodcinkowa fabuła napisana przez Toma Edge'a ("Crown", "Cormoran Strike") zaczyna się od zniknięcia szkockiego statku rybackiego i równocześnie tajemniczej śmierci na pokładzie atomowego okrętu podwodnego, tytułowego HMS Vigil. Do rozwiązania zagadki zostaje wyznaczona inspektor Amy Silva, która (dosłownie) ląduje na pokładzie okrętu, a tam szybko wchodzi w konflikt z przedstawicielami Królewskiej Marynarki Wojennej. Sama, otoczona przez obcych, głęboko w morskich odmętach mimo wszystko stara się wykonać swoje zadanie i rozwiązać sprawę. Czy to w ogóle możliwe? W główną rolę pani detektyw wcieliła się świetna brytyjska aktorka Suranne Jones znana z głównych ról w serialach "Doktor Foster", "Gentleman Jack" i "Scott i Bailey".

Swoją premierę miał także dokument
"Stocznia Gdańska. Wolność w oczach świata" ( Canal+ Premium i Canal+ Online) przypominający jak ważną rolę w najnowszej historii świata odegrała Stocznia Gdańska i wydarzenia, które miały tam miejsce ponad czterdzieści lat temu. Dziś, gdy kolejne pokolenia rodzą się i dorastają w wolnej Polsce, gdy dawny podział świata i Żelazna Kurtyna są coraz bardziej zapominane, a to jak naprawdę doszło do zmian i co je zainicjowało coraz bardziej gubi się w głośniejszych narracjach i próbach wypromowania innych miejsc i wydarzeń jako tych przełomowych, takie uporządkowane próby oddania sprawiedliwości temu naprawdę miejscu są bardzo potrzebne. Gdyby nie wydarzenia w Stoczni, gdyby nie takie, a nie inne podejście do sporu z władzą, to cała nasza historia, nie tylko polska, ale europejska mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.

Wśród filmowych propozycji "Ostatniej nocy w Soho" (od 10 września a w Canal+ Premium, od 11 września w Canal+ Online). Eloise marzy, by zostać projektantką mody. Przyjeżdża więc do Londynu i zaczyna studia. Fascynują ją swingujące lata sześćdziesiąte. Do tego stopnia, że zaczyna o nich coraz częściej śnić. A może to jednak nie są sny, a pojawiająca się w nich młoda piosenkarka Sandy nie jest wytworem jej wyobraźni? Ten olśniewający wizualnie film, będący sprawnie skonstruowaną mieszanką gatunków z wyraźnie dominującym ostatecznie klimatem grozy, to dzieło jednego z najciekawszych współczesnych twórców kina popularnego Edgara Wrighta

Na antenie Canal+ oraz w Canal+ Online dostępny jest już animowany film familijny "O czym dzisiaj marzą zwierzęta", którego bohaterką, a nawet superbohaterką jest sympatyczna wombat Maggie. Miłość jej życia Bradley zaginął w tajemniczych okolicznościach i Maggie nie ustaje w poszukiwaniach przyjaciela. Bradley'a nigdzie nie ma, ale Maggie dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności staje się lokalną superbohaterką. Nie do końca wierzy w swe możliwości, ale zakłada kostium i zaczyna patrolować ulice. Szybko okazuje się, że nie jest sama, w jej towarzystwie pojawia się pewien supernielot i przemiły koala. Czyżby Maggie znalazła nowy pomysł na życie? A co z Bradleyem? A może to właśnie najlepsza droga do odzyskania przyjaciela?

"Morze Północne w ogniu, Morze północne w ogniu" (od 17 września) to pełen emocji film katastroficzny pokazujący całkiem prawdopodobny rozwój wydarzeń nie tak daleko od nas. W ostatnich latach kinematografia norweska wyspecjalizowała się w filmach o potężnych zagrożeniach, które czają się całkiem niedaleko ("Fala", "The Quake. Trzęsienie ziemi"). Teraz ta sama ekipa powraca do nas z kameralną i zarazem spektakularną niczym hollywodzkie produkcje opowieścią o tym, jak groźne mogą być skutki wydobywania ropy z dna Morza Północnego. Wielka katastrofa ekologiczna to tylko jeden z poziomów zagrożenia, o których opowiada produkcja. Jeden z łagodniejszych. Ten film, który zaczyna się od tajemniczego zatonięcia platformy wiertniczej, to dzieło John Andreasa Andersena, który popularność zdobył dzięki familijnemu filmowi "Kapitan Szablozęby i skarb piratów", a potem wyreżyserował wspomniany już "The Quake. Trzęsienie ziemi".

Kolejna propozycja to "Król internetu" (od 19 września). Internet błyskawicznie kreuje swoje nowe gwiazdy, a potem jeszcze szybciej o nich zapomina. Jak się nią zostaje i co z tego wynika? Oto opowieść, która próbuje zmierzyć się z tym fenomenem. To historia trójki outsiderów, którzy nagle zdobywają sławę - Frankie i Jack pracują w obsłudze klubu komediowego w Hollywood. Ich życie gwałtownie się zmienia, gdy poznają dziwną personę, Linka. Zaczynają nagrywać jego pełne pasji antykomercyjne przemowy, które po wrzuceniu do sieci robią furorę. Cała trójka z dnia na dzień staje się sławna. Czy głoszenie antykomercji może być komercyjne? I jak zachowa się wtedy menadżer klubu?

Wśród premier belgisjki thriller "Ritueel" (od 26 września). Bruksela to miasto pełne tajemnic. I czasem jakieś odkrycie prowadzi do zdumiewającego i mrocznego finału. Ta historia zaczyna się od znalezienia ręki. Odciętej. W jednym z brukselskich kanałów znajduje ją Kiki, policjantka i zawodowy nurek. Badania wykazują, że rękę ucięto jeszcze za życia ofiary. Szefostwo policji sądzi, że to kwestia mafijnych porachunków, ale Kiki uważa inaczej. Rozpoczyna się śledztwo, które zawiedzie bohaterkę w odmęty sekretów, które wielu uważa za rację stanu. A jakby tego było mało również przeszłość samej Kiki zaczyna grać tu ważną rolę.

"Monachium 1972" (od 19 września). Dziś dzięki dotarciu do wielu świadków i odtajnionych dokumentów można dokładnie odtworzyć te wydarzenia. Zmierzył się z tym izraelski reżyser Roman Shumunov ("Tu i teraz", "Berenstein" dokument "Świadkowie Czernobyla"), który w formule miniserialu dokumentalnego precyzyjnie odtwarza wydarzenia tych dramatycznych godzin, jak i cały kontekst polityczny tamtych wydarzeń.

"Gunda" (od 12 września). Tytułowa bohaterka tego pełnometrażowego dokumentu to żyjąca na pewnej farmie świnia. Spokojnie, bez żadnych ekstrawagancji, czy nawet ogólnie przyjętych filmowych elementów (muzyki, koloru) obserwujemy jej codzienne życie i jest to seans fascynujący. Ludzie nie są tu istotni - jest Gunda, są jeszcze dwie krowy, jednonoga kura i spokojna codzienność, która pokazana z takiej perspektywy nabiera zupełnie innego wymiaru. Psychiczny świat zwierząt hodowlanych. Brzmi dziwnie jako hasło? Ale jako film sprawdza się wyśmienicie dając widzowi sporą dawkę emocji i pola do interpretacji. I do zastanowienia nad samym sobą i swoimi przyzwyczajeniami.


źródło: canal+


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Wrzesień w Playerze. "Szadź 3", "Herkules", filmy oraz hity TVN i Discovery+Premiera 3. sezonu "Szadzi" i nowy serial kryminalny - "Herkules". Wielkie powroty "Kuchennych rewolucji", "Hotelu Paradise", "Papierów na szczęście", "Mam Talent" i innych ulubionych formatów. Głośne dokumenty pod marką discovery+ Originals i filmowe hity.

Na jesienne weekendy Player przygotował 3. sezon hitu pod marką Player Original "Szadź". W nowej serii Wolnicki żyje w ukryciu w małej miejscowości. Dla lokalnych mieszkańców to tajemniczy nieznajomy, który stara się poukładać swoje życie na nowo. Jego mroczna natura nie daje jednak o sobie zapomnieć. Agnieszka Polkowska zostaje zwolniona ze służby, ale sprawa Piotra nie daje jej spokoju. Ten umiejętnie zaciera za sobą ślady i podkłada dowody, które mogą świadczyć o jego śmierci. W nowych odcinkach do obsady dołączają m.in. Magdalena Popławska, Jowita Budnik i Piotr Trojan. Premierowy odcinek w każdy piątek.
W serwisie dostępne są już pierwsze odcinki serialu "Herkules". On nazywa się Nowak. Herkules Nowak (Rafał Maćkowiak). Zawsze wstaje o tej samej godzinie. Jego ulubiony strój to sztruksowa marynarka i wygodne buty. Lubi porządek. Woli nie używać urządzeń, które służą do więcej niż jednej czynności. Marzy o tym, żeby pójść w ślady ojca i zostać policjantem. Podręczniki do kryminologii i kryminalistyki ma w małym palcu. Podobnie jak kodeksy i regulaminy. Niestety już po raz dziesiąty oblał część praktyczną egzaminu. Dlaczego? Herkules jest słaby w emocje. Ma ograniczone zaufanie do wszystkich oprócz siebie. Nie zyskuje przy pierwszym poznaniu, ani drugim. Często sprawia wrażenie niezbyt miłego gościa. Ona ma na imię Sylwia (Weronika Książkiewicz). Na nazwisko Mazur. Jest policjantką, która ostatnio niezbyt dobrze radzi sobie w pracy. Grozi jej przeniesienie do wydziału gospodarczego. Jej relacja z szefem ma status: to skomplikowane. Chaos to jej drugie imię. Ciągle w biegu. Bez makijażu i modnych ciuchów. Kieruje się przede wszystkim sercem i intuicją. Ma niezłe podejście do ludzi. Co wydarzy się kiedy Herkules stanie na jej drodze? Czy jest jakakolwiek szansa, że Ci dwoje będą w stanie się porozumieć?

Powróciły także
"Papiery na szczęście". Jesienny sezon serialu rozpoczął się w chwili, kiedy Marta dowiaduje się od Adama, że będzie miał dziecko z Niną. Marta jest zdruzgotana tą informacją. Mimo, że kocha mężczyznę nad życie, nie wie czy będzie mogła z nim być... Natomiast zawodowo zaczyna jej się układać coraz lepiej, dostaje pracę jako manager restauracji. Niestety lokal mieści się na osiedlu ukochanego, trudno więc unikać jej przypadkowych spotkań... W międzyczasie zupełnie niespodziewanie wpada na przystojnego kardiologa, Dawida (Przemysław Cypryański). Czy zauroczony mężczyzna spróbuje zdobyć serce Marty? Tymczasem rodzina Kowalczyków przeżywa bardzo trudne chwile. Henryk nie poddaje się w walce o firmę. Chce za wszelką cenę znów mieć większość udziałów w Kowalczyk Development i stanąć na czele biznesu. Czy mu się to uda? Czy będzie grał fair? A może, gdy na jaw wyjdzie wstrząsający, rodzinny sekret, zmieni to jego silną pozycję? W Playerze tradycyjnie w każdy czwartek 5 odcinków w prapremierze.

"Hotel Paradise" ponownie otwiera swoje podwoje dla nowych mieszkańców! Do luksusowej willi nad brzegiem Oceanu Spokojnego, w egzotycznej Panamie, Klaudia El Dursi zaprosi grupę singli. Rozpocznie się miłosna gra, w której będą mieli zaledwie kilka dni, by stworzyć udane związki i przetrwać cotygodniowe "Rajskie rozdania". Rajska miłość zostanie poddana wielu próbom. Szczególnie, gdy pojawi się prawdziwe uczucie, a opuszczenie programu przez jednego z partnerów przerwie romantyczną relację. Uczestnicy zostaną postawieni przed trudnymi wyborami. Czy czekać na swoją połówkę? Czy próbować nawiązać nową relację, by za wszelką cenę pozostać w raju? Miłość czy chęć przetrwania? Miłość czy gra? Miłość czy przyjaźń? A zwycięzcy, którzy trafią do wielkiego finału, odpowiedzą na jeszcze jedno, najważniejsze pytanie: miłość czy pieniądze? Cytując Pana Lektora: "Taki mamy raj!".

Z nowymi odcinkami powracają także "Kuchenne rewolucje", "Mam talent", "Ślub od pierwszego wejrzenia", "Kuba Wojewódzki" czy "Top Mpdel". Nowością jest "Życie na kredycie", czyli finansowy rachunek sumienia Polaków - 60% z nas posiada mniejsze lub większe zadłużenie. Chcemy czerpać z życia tu i teraz, więc sięgamy po kredyty, chwilówki, pożyczki, płacimy za przyjemności kartami kredytowymi. W czasach galopujących cen taki styl życia musi się zmienić, ale jak żyć, aby rachunek wyszedł na plus? Kamery programu przez kilka miesięcy będą obserwować jak bohaterowie "Życia na kredycie" sobie radzą, co kupują, z czego rezygnują. I co to oznacza dla ich życia rodzinnego? Bo kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... pieniądze. W Playerze premierowy odcinek wcześniej niż w TTV.

DISCOVERY+
"Dom Hammerów - Mroczne tajemnice" to głośny miniserial dokumentalny obnażający mroczne sekrety rodziny Hammerów. Pierwszy raz o sprawie zrobiło się głośno, kiedy Armie Hammer - wschodzący gwiazdor Hollywood - niespodziewanie został oskarżony o gwałt i kanibalizm. Wkrótce lawinowo zaczęły pojawiać się zeznania innych ofiar aktora. Mocna produkcja dociera do genezy problemu - rodzinnego domu Hammerów, w którym od zawsze panowała przemoc, terror, poniżanie i dziwne upodobania.

"Deep kontra Heard: Poces Dekady" (od 19 września) to kontynuacja najgłośniejszego rozwodu w Hollywood. Tym razem dwuczęściowy dokument skupi się na sprawie sądowej o zniesławienie, która toczyła się na wokandzie Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii. Materiał zawiera szokujące nagrania z przesłuchań, przedstawi dowody, prywatne archiwa oraz rozmowy z reprezentantami obu stron.

NOWE FILMY W PAKIECIE

"Streetdance 2". Niezwykle ambitny i utalentowany Ash po niezbyt udanym występie tanecznym zostaje wyśmiany przez amerykańską grupę Invincible. Chłopak jednak nie poddaje się tak łatwo i wspólnie z nowo poznanym Eddim wyruszają w podróż po Europie w poszukiwaniu najlepszych tancerzy. Ich celem jest stworzenie grupy, która pozwoli im pokonać rywali. Głos serca i rytm ulicy prowadzi ich od gorącej Ibizy, przez Amsterdam, Paryż czy Londyn aż po Rzym! Brakującym ogniwem nowej grupy okazuje się być zdolna i niezwykle seksowna Eva. Jej gorący latynoski temperament i taneczne umiejętności dadzą Ashowi siłę, aby stanąć do ponownego pojedynku przeciwko dawnemu przeciwnikowi - grupie Invincible.

"Rozumiemy się bez słów". Ciepły film dla całej rodziny. Gigi i Rodolphe nauczyli się żyć ze swoją ułomnością. Radzą sobie całkiem nieźle, zwłaszcza że ich córka pomaga im w kontaktach ze społeczeństwem. Nieważne czy małżonkowie idą do lekarza ze wstydliwą damsko-męską sprawą, czy wykonują swoje obowiązki w pracy - Paula zawsze jest przy nich. Dziewczyna ma jednak własne fascynacje. Za namową nauczyciela muzyki decyduje się wziąć udział w konkursie wokalnym. Niestety, ze względu na swoją przypadłość rodzice nie mogą uczestniczyć w tej ważnej dla niej chwili. Czy Paula zdoła ich opuścić i rozpocząć nowe, fascynujące życie? Czy Gigi i Rodolphe zaakceptują świat córki, który nigdy nie będzie dla nich dostępny?

"Skandal w Hrabstwie Yuba". Kiedy Sue Buttons (Allison Janney) przyłapuje męża na zdradzie, jej świat rozpada się na kawałki. Przerażony mężczyzna na jej oczach umiera na zawał serca, a Sue, niewiele się zastanawiając, postanawia zakopać jego zwłoki w ogródku, a następnie zgłosić policji zaginięcie ukochanego małżonka. Gdzie podział się pan Buttons? To pytanie, które za chwilę zadawać będą jej nie tylko policjanci i najbliżsi, ale także żądne sensacji media. Przemiana z gospodyni domowej w lokalną celebrytkę, którą wszyscy otaczają troską i współczuciem, wydaje się być cudownym zrządzeniem losu. Jednak wraz z upływem czasu początkowe pięć minut sławy zmienia się w niekończącą się spiralę kłamstw, w absurdalny sposób wywracających do góry nogami spokojne życie kalifornijskiego miasteczka.

"Dzień Bastylii". Francja, Dzień Bastylii. W paryskim metrze wybuchają bomby. W mieście rośnie panika. Poszlaki prowadzą do kieszonkowca Michaela Masona. Śledztwem kieruje doświadczony agent CIA, Sean Briar, który przeczuwa, że za zamachem stoi ktoś inny, dużo bardziej niebezpieczny. Ten ktoś doskonale wie, jaki będzie następny krok policji. Odsunięty od śledztwa Briar, rozpoczyna ryzykowną grę. Wbrew swoim zasadom decyduje się na współpracę z kieszonkowcem. Od tej chwili mają 24 godziny i mogą liczyć tylko na siebie. W rolach głównych Idris Elba i Richard Madden.

"Siedem minut po północy" (od 16 września). J. Antonio Bayona, reżyser wizjonerskiego "Sierocińca" i zapierającego dech w piersi filmu "Niemożliwe", zabierze widzów w kolejną podróż. Tym razem do świata wyobraźni. Siedem minut po północy, ekranizacja bestsellerowej powieści Patricka Nessa, to opowieść o chłopcu, który szukając ratunku dla ukochanej mamy wkracza do świata, którego istnienia nawet nie podejrzewa.

"Skok na kasę" (od 16 września). Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale wszyscy wiemy, że ich brak mało kogo nastraja do śmiechu. Kiedy więc trafia się ku temu okazja, czemu by nie wyciągać ręki po naprawdę dużą gotówkę...?, Te trzy kobiety różni wszystko. Pochodząca z wyższych sfer Bridget (Diane Keaton) od zawsze zajmowała się jedynie domem i dziećmi, a życie na wysokim poziomie zapewniał jej doskonale zarabiający mąż. Nina (Queen Latifah), samotna matka, od lat ciężko pracuje, aby utrzymać siebie i synów. Młodziutka Jackie (Katie Holmes) to wolny duch, szalona dziewczyna z nadmiarem energii, bez zobowiązań i nie mająca nic do stracenia. Zrządzenie losu sprawia, że te jakże odmienne kobiety spotykają się w Banku Rezerw Federalnych, gdzie pracują na stanowisku... sprzątaczek. Wkrótce połączy je też plan wielkiego skoku na kasę.

"Pokój" (od 16 września). T.S. Spivet (Kyle Catlett) mieszka na ranczu w Montanie wraz z matką (Helena Bonham Carter), zafascynowaną morfologią chrząszczy, ojcem - kowbojem (Callum Keith Rennie) i 14-letnią siostrą Gracie (Niamh Wilson), która marzy o zostaniu Miss Ameryki. T.S. jest 10-letnim geniuszem, którego pasją jest kartografia i wynalazki. Pewnego dnia otrzymuje niespodziewany telefon z muzeum Smithsonian z informacją o tym, że został laureatem prestiżowej nagrody Baird za wynalezienie perpetuum mobile. Z tej okazji planowana jest uroczystość na jego cześć, na której on sam ma wygłosić mowę. T.S. wsiada więc potajemnie do pociągu towarowego, by dotrzeć do Waszyngtonu...

"Uziemienia" (od 23 września). Valérie (Valérie Bonneton) i Alain (Dany Boon) przed laty byli małżeństwem. Dziś jedynym wspomnieniem nieudanego związku jest córka, która właśnie skończyła 20 lat i wychodzi za mąż. Alain i Valérie spotykają się na lotnisku, by polecieć do Grecji na jej ślub. Gdy ich lot zostaje odwołany z powodu unoszącego się nad Europą pyłu wulkanicznego znad Islandii, postanawiają przemierzyć trasę drogą lądową. Ze względu na ciepłe uczucia, jakimi darzą się eksmałżonkowie, podróż tę śmiało będzie można nazwać drogą przez mękę.

"Wyprawa Kon-Tiki" (od 30 września). Rok 1947. Młody Norweg Thor Heyerdahl (Pal Sverre Hagen) opracowuje teorię, podważającą uznawane dotychczas wyniki badań na temat migracji z Azji. Według niego pierwszymi osadnikami na terenie Polinezji byli przybysze z Ameryki Południowej. Aby udowodnić swoją teorię, Thor wyrusza na niebezpieczną wyprawę przez Pacyfik, z Peru w kierunku wysp Oceanii. Podobnie jak pierwsi polinezyjscy osadnicy, pokonuje dystans kilku tysięcy kilometrów na tratwie z drzewa balsa, nazwanej "Kon-Tiki" na cześć inkaskiego boga słońca. Towarzyszy mu pięciu członków załogi: Erik Hesselberg (Odd Magnus Williamson), Bengt Danielsson (Gustaf Skarsgard), Knut Haugland (Tobias Santelmann), Torstein Raaby (Jakob Oftebro) i Herman Watzinger (Anders Baasmo Christiansen). Zaledwie jeden spośród uczestników tej wyprawy zna się na żeglowaniu, a sam Thor odczuwa lęk przed wodą. Jest jednak gotów przełamać swój strach, aby udowodnić swoją teorię i obronić własne przekonania wbrew sceptycyzmowi otoczenia.


źródło: player


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Słoneczne ogniwo perowskitowe na 30 lat?Naukowcy z Princeton zademonstrowali nowy projekt ogniwa słonecznego z perowskitu o oczekiwanej żywotności 30 lat. Nadal wydaje się, że to perowskit ma stać się głównym materiałem do ogniw paneli słonecznych, ale przedtem należałoby przezwyciężyć poważny problem z trwałością. Inżynierowie z Princeton przedstawili nowy projekt ogniwa słonecznego z perowskitu, który według testów może wytrzymać nawet 30 lat użytkowania w praktyce.

Krzem od dziesięcioleci jest materiałem wykorzystywanym do produkcji ogniw słonecznych. Jednak w ciągu ostatnich 15 lat perowskity szybko nadrobiły zaległości. Zbliżają się do wydajności krzemu, ale są tańsze w produkcji, lżejsze i bardziej elastyczne.

Problem polega jednak na tym, że perowskity nie są zbyt stabilne.
Mają tendencję do rozpadania się pod wpływem czynników zewnętrznych. Rozwiązanie tego problemu było przedmiotem wielu wcześniejszych prac, a naukowcy eksperymentowali z dodawaniem masywnych cząsteczek, pigmentów lub kropek kwantowych.

W badaniach naukowców z Princeton zajęto się kwestią stabilności, dodając ultracienką warstwę przykrywającą między pochłaniającą światło warstwą perowskitu a warstwą przenoszącą ładunek. Ta o grubości zaledwie kilku atomów warstwa przykrywająca została wykonana z dwusiarczku węgla, ołowiu, jodu i chloru i służyła do ochrony urządzenia przed spaleniem w ciągu kilku tygodni.

Próbowano też dodawać warstwy 2D, aby przedłużyć żywotność ogniw słonecznych perowskitowych, ale nie w takim stopniu, jak ten nowy. Według szacunków zespołu, perowskitowe ogniwa słoneczne wykonane z tą warstwą przykrywającą mogą wytrzymać do 30 lat pracy na zewnątrz, co czyni je pierwszym tego typu, który przekroczył komercyjny próg 20-letniej żywotności.

Naukowcy obliczyli tę długość życia za pomocą nowej techniki przyspieszonego starzenia, którą opracowali, aby przetestować trwałość ogniw słonecznych. Partie ogniw słonecznych zostały umieszczone w komorach eksperymentalnych, gdzie były wystawione na jasne światło i różne temperatury, od gorącego letniego dnia 35°C aż do ekstremalnych 110°C.

Zespół twierdzi, że badania nie tylko dostarczają nowego sposobu na wytwarzanie trwalszych perowskitowych ogniw słonecznych, ale technika przyspieszonego starzenia pomoże naukowcom przetestować trwałość wszelkiego rodzaju ogniw słonecznych.

Należy też potwierdzić, że nie jest tak, że perowskit zastąpi ogniwa krzemowe tak bardzo, że nowa technologia uzupełni starą, czyniąc panele słoneczne jeszcze tańszymi, wydajniejszymi i trwalszymi niż obecnie, a także rozszerzając energię słoneczną na niewypowiedziane nowe obszary współczesnego życia. Na przykład jej grupa niedawno zademonstrowała całkowicie przezroczystą folię perowskitową, która może zamieniać okna w urządzenia wytwarzające energię bez zmiany ich wyglądu. Znaleziono też sposób na drukowanie atramentów fotowoltaicznych za pomocą perowskitów.

Nowe technologie na bazie perowskitu w przyszłości zmienią świat OZE.


źródło: princeton


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Pilotażowy projekt elektryfikacji ciężkiego transportu w PolscePolskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wraz z szeregiem podmiotów aktywnie działającymi w obszarze rozwoju zrównoważonego transportu inauguruje sektorowy projekt eHDV Infrastructure Lab mający na celu budowę polskiego „know-how” w zakresie wdrażania i eksploatacji stacji ładowania, dedykowanej pojazdom ciężkim oraz rozwoju elektromobilności w sektorze transportu towarów.

Pilotażowy projekt elektryfikacji ciężkiego transportu w Polsce
W obliczu coraz większych wyzwań stawianych przed sektorem transportu ciężkiego w zakresie elektryfikacji floty i rozbudowy infrastruktury ładowania, PSPA zainaugurowało sektorowy projekt „eHDV Infrastructure Lab” (www.ehdv.eu). Jest to kompleksowa inicjatywa ukierunkowana na rozwój elektrycznych pojazdów ciężarowych, realizowana w regionie CEE.

Jednym z podstawowych założeń projektu „eHDV Infrastructure Lab” jest budowa polskiego „know-how” w zakresie rozwoju elektromobilności w sektorze pojazdów wysokotonażowych. W ramach prac określone zostaną wymagania techniczne dla stacji ładowania oraz wskazane zostaną potencjalne lokalizacje hubów eHDV w naszym kraju. Dokonana zostanie także analiza potencjalnych mechanizmów wsparcia rynku, a docelowo planowane jest uruchomienie pilotażowego hubu ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych. – Projekt „eHDV Infrastructure Lab” to ważny krok sektora transportu w kierunku dekarbonizacji i tym samym neutralności klimatycznej. Jest to jedno z największych tego typu projektów realizowany w regionie CEE. Specjalna grupa ekspercka powołana w ramach projektu składająca się z przedstawicieli podmiotów z sektora: logistyki, retailu, OEM oraz jednostek administracji publicznej dążyć będzie do budowy w pełni funkcjonalnego, pierwszego w Polsce hubu ładowania dedykowanego elektrycznym pojazdom ciężarowym. Działania te mają stanowić impuls do rozwoju całego sektora elektromobilności oraz utrzymać konkurencyjność polskiego rynku transportowego na arenie międzynarodowej – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Z myślą o realizacji celów projektu utworzona została grupa robocza składająca się z przedstawicieli podmiotów z sektora: logistyki i transportu, producentów pojazdów, producentów stacji ładowania, dystrybutorów usług ładowania, retailu oraz sektora finansowego. Duży przekrój przedsiębiorstw angażujących się w projekt pozytywnie świadczy o wzrastającej świadomości potrzeby aktywnego udziału w rozwoju elektromobilności w szeroko rozumianym łańcuchu dostaw.

Partnerami projektu są:
Eleport, IKEA (Inter), PKO Leasing, DHL Parcel Polska, Amazon, Rhenus Logistics, InPost, H&M, No Limit, Volvo Trucks Poland, GreenWay Polska, ABB, Webfleet Solutions, Ennovation Technology, EKOCEL, Sobanscy Transport, Volkswagen Samochody Dostawcze, IVECO.

Należy pamiętać, że sektor transportu ciężkiego – kluczowy w dążeniu Europy do osiągnięcia neutralności klimatycznej – stoi w obliczu szeregu wyzwań związanych z elektryfikacją flot i rozbudową ogólnodostępnej infrastruktury ładowania.

Pojazdy ciężarowe odpowiadają za 5% ogólnego parku samochodów poruszających się po drogach Starego Kontynentu.
Generują przy tym 19,2% ogólnej emisji dwutlenku węgla (CO2) pochodzącego z transportu drogowego w Unii Europejskiej (UE). Głównymi elementami determinującymi rozwój rynku w kierunku dekarbonizacji jest wprowadzone przez UE Rozporządzenie 2019/1242 ustanawiające normy emisji CO2 dla pojazdów ciężkich o dużej ładowności oraz regulacje zaadresowane w pakiecie klimatycznym Fit for 55. To właśnie w nim zawarto rozporządzenia w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR).

Celem jest zagęszczenie sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych.
W przypadku sieci bazowej TEN-T strefy ładowania pojazdów ciężarowych nie powinny znajdować się dalej niż 60 km od siebie, a moc wyjściowa ma wynosić 1400 kW najpóźniej na koniec 2025 roku. Do końca 2030 roku ma się ona zwiększyć do 3500 kW. W przypadku sieci kompleksowej TEN-T odległość pomiędzy stacjami nie powinna być większa niż 100 km. Wymienione wcześniej moce powinny być osiągnięte odpowiednio do 2030 i 2035 roku. Ponadto liczba stacji miałaby sięgnąć 1 mln w 2025 r., 2,5 mln w 2030 r., 11,4 mln w 2040 r., i 16,3 mln w 2050 r.

– Aby sprostać unijnym regulacjom i wyjść naprzeciw oczekiwaniom obecnych i przyszłych użytkowników samochodów elektrycznych, Polska już wkrótce powinna stać się gigantycznym placem budowy nowych ładowarek, a inwestycje powinny być liczone w tysiącach nowych stacji i to w perspektywie najbliższych kilku lat. Jednym z większych wyzwań jest właśnie sektor transportu ciężkiego. Jest on jednak kluczowy z punktu widzenia sektora transportu

– dodaje Maciej Mazur.


Polska jako lider sektora transportu ciężkiego w Europie (co 5. pojazd o DMC powyżej 3,5 tony w Unii Europejskiej (UE) zarejestrowany jest w Polsce), obsługujący niemal jedną trzecią przewozów towarowych UE, zobligowana jest do objęcia aktywnej roli w elektryfikacji tego sektora i rozbudowie obsługującej go infrastruktury ładowania.

Ponad 150 tys. podmiotów funkcjonujących w krajowej branży przewozu towarów, stoi w obliczu konieczności ponownego zdefiniowania strategii w zakresie ochrony środowiska, modelu biznesowego oraz podejścia do zarządzania flotą, która dziś w 98% oparta jest o pojazdy wyposażone w silniki Diesla. Działania Polski w zakresie elektryfikacji samochodów ciężkich stanowić będą kluczowy czynnik rozwoju elektromobilności nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.

W celu realizacji jednego z założeń projektu (budowa i dystrybucja wiedzy) uruchomiona została również strona internetowa dedykowana rozwojowi elektromobilności w sektorze pojazdów ciężarowych w Polsce oraz Europie (www.ehdv.eu). Platforma stanowić będzie główne źródło informacji na temat postępów projektu oraz inicjatyw podejmowanych na rynku eHDV.
źródło: ehdv


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Biegiem do Igrzysk! Rywalizacja na 5 km razem z 8. Cracovia Półmaratonem KrólewskimJuż wkrótce w Krakowie będzie można poczuć przedsmak przyszłorocznych Igrzysk Europejskich. 16 października, wspólnie z 8. Cracovia Półmaratonem Królewskim, zorganizowana zostanie rywalizacja na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Przyjmowanie zgłoszeń internetowych do udziału w tym wydarzeniu rozpocznie się 21 września.W przyszłym roku Kraków i Małopolska będą areną zmagań najlepszych sportowców z Europy. 21 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana oficjalnie rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. W imprezie weźmie udział około 7 tysięcy reprezentantów blisko 50 europejskich krajów, w różnych dyscyplinach sportu.

Te emocje dopiero za rok, ale już teraz będzie można poczuć się jak sportowiec szykujący się do Igrzysk. 16 października w Krakowie, przy okazji 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, zorganizowana zostanie rywalizacja na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Udział w tym biegu będzie świetnym sposobem na rozpoczęcie przygotowań do przyszłorocznych sportowych emocji.

16 października o godz. 10:00 uczestnicy biegu wyruszą na trasę z tej samej linii startu (ul. Lema przed TAURON Areną Kraków) co półmaratończycy i tak jak oni będą finiszować w wyjątkowej scenerii – w blasku świateł na płycie głównej wewnątrz przyciemnionej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

W biegu będą mogły wziąć udział osoby, które najpóźniej w dniu 16 października 2022 roku ukończą 13 lat. Do mety powinno się dotrzeć w regulaminowym czasie 40 minut. Ustalony został limit zgłoszeń: 1000 osób.

Poza klasyfikacjami indywidualnymi, prowadzona będzie klasyfikacja „Najszybsza Drużyna” – dla minimum trzyosobowych, a maksimum sześcioosobowych zespołów, składających się z co najmniej jednej osoby dorosłej i jednej poniżej 18. roku życia. O klasyfikacji końcowej zadecyduje suma trzech najlepszych czasów osiągniętych przez zawodników z drużyny, w tym obowiązkowo wynik osoby niepełnoletniej.

Biegiem chcemy przypomnieć krakowianom i gościom naszego miasta , że w przyszłym roku czeka nas wielkie wydarzenie – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023, a także zachęcić ich do aktywności fizycznej i rozwijania sportowych pasji.

Zapisy internetowe do „Biegiem do Igrzysk” rozpoczną się 21 września (środa) o godz. 12:00, za pośrednictwem strony www.cracoviapolmaraton.pl.

Organizatorem biegu, w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, a Partnerem Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich.


źródło: krakow


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : [1] 2 3 ... 394 395 396 >


Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Kurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Te dwie luki zero-day znajdują się w większości używanych obecnie komputerów Windows
Napisane przez Piotr
( 30.09.2022 07:56 )

 · USA przymierzają się do współpracy z Tajwanem w zakresie układów scalonych
Napisane przez Piotr
( 29.09.2022 06:48 )

 · Największe problemy ekosystemu Apple w firmach
Napisane przez Piotr
( 28.09.2022 07:44 )

 · Sztuczna inteligencja zbada bezpieczeństwo i właściwości nieznanych nanocząstek
Napisane przez Piotr
( 27.09.2022 08:29 )

 · Testy wodorowego autobusu w Krakowie
Napisane przez Piotr
( 26.09.2022 08:25 )

 · Canal+ na wrzesień. Premiera polskiego serialu
Napisane przez Piotr
( 23.09.2022 08:50 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . W Warszawie powołano Klaster Technologii Kwantowych - Klaster Q
(25.05.2022)
2 . Na polu walki technologie Big Data mogą być kwestią życia i śmierci.
(25.05.2022)
3 . Algorytmy naukowców PW pomogą w walce z dezinformacją
(25.04.2022)
4 . NCBR: ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów...
(14.03.2022)
5 . Nagrodzono autorów prac dot. nowoczesnej łączności i sztucznej inteligencji
(26.12.2021)
6 . Ekspert w inżynierii genetycznej pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Naukowej.
(28.11.2021)
7 . Robot imitujący noworodka na wystawie w Centrum Nauki Kopernik
(07.11.2021)
8 . Polski odbiornik GNSS dla satelitów zostanie przetestowany w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej
(07.11.2021)
9 . Cyberataki na państwo - nowy raport
(05.09.2021)
10 . Czym jest design thinking? Zastosowanie metodyki zwinnej w procesie tworzenia innowacji
(05.09.2021)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2022.