Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Tesla: powstanie Gigafactory 3 w Szanghaju.Tesla kupiła działkę 85 ha w Szanghaju pod budowę swojej pierwszej, międzynarodowej fabryki Gigafactory 3. Chińska fabryka Tesli dołączy do dwóch pozostałych Gigafactory w Nevadzie i Buffalo w stanie Nowy Jork. Gigafactory 3 ma produkować 0,5 mln elektrycznych Tesli na chiński rynek


źródło:youtube

Tesla planuje przyśpieszony rozwój i budowę nowej fabryki baterii i samochodów elektrycznych, która będzie pierwszą wizytówką firmy na arenie międzynarodowej. Tesla kupując działkę pod Sznaghajem zrobiła właśnie pierwszy ruch w kierunku rozwoju pierwszej Gigafactory poza USA, zaledwie trzy miesiące po podpisaniu umowy o współpracy z Shanghai Lingang Area Development Administration, Jasne jest, że Tesla planuje, że Gigafactory 3 będzie w stanie wyprodukować 0,5 mln elektrycznych samochodów rocznie, łącznie z silnikami i akumulatorami.

Tesla nie ujawniła ceny za działkę w Chinach, ale wiadomo, że podobne działki sprzedano za 140 mln dol. Ta cena to dopiero początek, ponieważ oczekuje się inwestycji rzędu kilku miliardów dolarów, jeśli firma będzie realizować przyspieszony plan budowy. Wygląda na to, że Tesla nie musi być sama w obliczu spodziewanych ogromnych kosztów, bo obie strony skoncentrują się na wspólnym promowaniu innowacji w technologiach EV i rozwoju przemysłu, wraz z miastem - to Szanghaj zapewni wsparcie dla Gigafactory 3.

Tesla zamierza zbudować przyczółek na lukratywnym chińskim rynku pojazdów elektrycznych. Ta branża szybko rośnie w Chinach, a tradycyjny przemysł motoryzacyjny nieco zwolnił. Po uruchomieniu Gigafactory 3 w Chinach Tesla podwoi globalną produkcję, jednocześnie obniżając koszty produkcji i pracy, oraz koszty i czas wysyłki. Zmniejszenie kosztów pośrednich pozwoli Tesli obniżyć cenę swoich pojazdów na rynku chińskim.


źródło: tesla


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Polsat Games już nadaje .Od października wystartował nowy tematyczny kanał Polsat Games poświęcony w całości e-sportowi, komputerom i konsolom, technologii i dodatkowo prezentujący także wybrane produkcje animowane z gatunku anime, cieszące się sporą popularnością wśród graczy.

W sieci kanał realizował wybrane transmisje już od 1 października, m.in. na YouTube oraz portalu Twitch, natomiast regularny kanał TV realizował testy od 10 października, by zainaugurować emisję zgodnie z zapowiedziami 15 października o 9:30.

Stacja znalazła się na razie w ofercie Cyfrowego Polsatu od pakietu Mini HD. Na liście kanałów w dekoderach Polsat Games trafił na zapowiadaną pozycję 16 (Fightbox przesunięto na k. 231) oraz dodatkowo na 169 (Wellbeing przesunięto na 519).

Kanał jest nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD).źródło: upc


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Korzystasz z Google Docs? Nowy system skrótów pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu.Google pochwaliło się na Twitterze nową funkcją webowej aplikacji "Dokumenty", znacznie ułatwiającą proces tworzenia arkuszy. Firma wykorzystała domeny z rozszerzeniem .new do zbudowania intuicyjnego systemu przekierowań.

Korzystając z jednej z rzeczonych domen, uzyskamy błyskawiczny dostęp do edytora dokumentów, bez potrzeby przeklikiwania interfejsu Google Drive czy Google Docs. Co więcej, zależnie od wpisanego w przeglądarkę adresu, edytor zostanie uruchomiony od razu w oczekiwanym trybie, na przykład dokumentu, arkusza kalkulacyjnego lub prezentacji.

Introducing a ✨ .new ✨ time-saving trick for users. Type any of these .new domains to instantly create Docs, Sheets, Slides, Sites or Forms pic.twitter.com/erMTHOsdyH
- Google Docs (@googledocs) October 25, 2018


Jak z tego skorzystać?

To proste - wystarczy zapamiętać kilka adresów internetowych, a następnie wpisać wybrany z nich w przeglądarkę tak, jak w przypadku klasycznych stron internetowych:

- doc.new, docs.new, document.new – dokument tekstowy,
- sheet.new, sheets.new, spreadsheet.new – arkusz kalkulacyjny,
- slide.new, slides.new, deck.new, presentation.new – prezentacja,
- site.new, sites.new, website.new – strona internetowa,
- form.new, forms.new – formularz (ankieta).
źródło: google


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
OpenJDK zmieni adresOpenJDK - pakiet przeznaczony dla deweloperów piszących aplikacje przy użyciu wspieranego przez firmę Oracle języka programowania Java SE (Java Standard Edition) - może zagościć wkrótce na witrynie GitHub.

Wszystkie elementy pakietu OpenJDK znajdują się obecnie w repozytorium hostowanym przez serwer Mercurial, ale projekt Skara (który powstał z myślą o zbudowaniu zupełnie nowego ekosystemu tej platformy programowania) zakłada, że zostanie ono przeniesione w inne miejsce. W opinii wielu analityków jest wysoce prawdopodobne, że będzie to witryna GitHub.

Jeśli pakiet OpenJDK razem ze wszystkimi towarzyszącymi mu narzędziami zostanie przeniesiony na GitHub, programiści będą mieli do dyspozycji kompleksową platformę programowania. Takie posunięcie może też zainteresować programistów używających języka Java, którzy działają poza środowiskiem Java Development Kit).

Mówi się, że decyzja o przeniesieniu pakietu OpenJDK w inne miejsce może zapaść w momencie premiery nowej edycji tego narzędzia. Chodzi o oprogramowanie JDK 12, którego oficjalną premierę zapowiedziano na marzec przyszłego roku.


źródło: oracle


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Orlen pozwala zapłacić za paliwo aplikacją. Orlen Pay już działaNa stacjach paliw Orlen nie trzeba podchodzić do kasy, by zapłacić za paliwo. W aplikacji Orlen Mobile została już wprowadzona usługa Orlen Pay, pozwalająca zapłacić za tankowanie smartfonem. Będzie wygodniej, szybciej, a w godzinach szczytu powinny zmniejszyć się kolejki do kasy.

W celu skorzystania z możliwości płacenia za paliwo w aplikacji, trzeba w Orlen Mobile założyć konto i połączyć z nim kartę płatniczą. Twórcy aplikacji przewidzieli możliwość rejestracji kont firmowych i prywatnych, a także podania numeru rejestracyjnego samochodu, który ma być umieszczony na fakturze za paliwo. Trzeba będzie podać także numer telefonu i ustawić PIN zabezpieczający płatności.

Drugim krokiem jest powiązanie karty płatniczej Visa lub MasterCard. Można to zrobić wpisując numer karty ręcznie albo korzystając z Google Pay. Płatności przetwarzać będzie operator Przelewy24. Proces kończy autoryzacja 3D Secure, w której trzeba podać kod zabezpieczający otrzymany przez bank (klienci mBanku i ING mogą skorzystać ze swojej aplikacji). Karta zostanie obciążona kwotą 3 groszy w ramach potwierdzenia.

Z tak przygotowaną aplikacją można udać się na stację, ale jest pewien haczyk – na razie płatności Orlen Mobile obsługują tylko wybrane stacje paliw w kraju. Niestety aplikacja nie pomoże nam ich znaleźć – trzeba po prostu udać się na swoją ulubioną stację i sprawdzić, czy na dystrybutorach są już naklejki z kodami QR.

Jeśli tak, po zatankowaniu możemy zeskanować ten kod. Na jego podstawie aplikacja pobierze informacje o należności i pozwoli nam zapłacić za zatankowane paliwo. Wycieczka do kasy nie będzie potrzebna. Faktura zostanie przysłana na adres e-mail, podany podczas rejestracji konta. Będzie też można przejrzeć historię opłat.

Wprowadzenie Orlen Pay było zapowiadane wiosną. Wcześniej na stacjach koncernu można było skorzystać z JustDrive, ale coś musiało pójść nie po myśli Orlenu, gdyż aplikacja po kilku dniach znikła z rynku. Klienci biznesowi, dla których nie jest konieczne wystawianie paragonu, mogli zaś korzystać z płatności w aplikacji Vitay. Obecnie, paragon drukowany jest także dla klienta indywidualnego.

Na koniec trzeba wyjaśnić jedną rzecz. Orlen wciąż udostępnia dwie aplikacje o nazwie Orlen Mobile. Nieco przewrotnie, ta nazwana Orlen Mobile 2.0, jest starsza. Obsługę Orlen Pay znajdziecie w nowszej aplikacji Orlen Mobile.


źródło: orlen


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Mroczna Warszawa i jej mieszkańcy. "Ślepnąc od świateł" w HBO, cały sezon od razu w HBO GOTelewizja HBO rozpoczyna emisję polskiego serialu "Ślepnąc od świateł" na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka i w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Cały sezon dostępny od razu w HBO GO.

Serial HBO "Ślepnąc od świateł" przedstawia siedem dni z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos, a on sam staje w obliczu konieczności dokonania najważniejszych życiowych wyborów i zderzenia się z prawdą o sobie.


źródło: youtube

- "Ślepnąc od świateł" to historia nocnej Warszawy i jej mieszkańców - samotnych, pogubionych ludzi, bezbronnych w obliczu zła, ślepych na konsekwencje własnych działań. Bandyci, narkotyki, przemoc - to tylko jedna z warstw tej historii. "Ślepnąc od świateł" to opowieść o tym, że największy błąd, jaki możemy popełnić, to odciąć się od świata i myśleć, że mamy nad nim pełną kontrolę. Postaci, które spotyka Kuba, są w pewnym sensie duchami, które nawiedzają tę ciemną, ukrytą Warszawę - labirynt, więzienie, z którego nie ma ucieczki. Z tego świata duchów na pewno wyjdziecie chociaż trochę odmienieni - mówi Jakub Żulczyk, współautor scenariusza i autor powieści Ślepnąc od świateł.

- Warszawa w "Ślepnąc od świateł" to Miasto-narkotyk, które odurza jak kokaina zmieszana z alkoholem, to Miasto-labirynt, które wciąga jak ruchome piaski i z którego trudno jest się wydostać, to wreszcie Miasto-pułapka, które urządza sobie ucztę i pożera swoich mieszkańców, pogrążonych w kłamstwie, czekających na wielki, czarny deszcz, który zmyje wszystko z powierzchni raz na zawsze i oczyści jałową ziemię, na której być może wyrosną kwitnące ogrody .

Kuba widzi, jak zachowują się ludzie, kiedy nikt nie patrzy, kiedy kamery są wyłączone, kiedy mieszkańcy mogą na chwilę pozbyć się ludzkiej skóry i stać się zwierzętami. Warszawa to palimpsest, który Kuba potrafi czytać. Ale Miasto, któremu rośnie niezaspokojony apetyt, przygląda się uważnie jak owadowi pod mikroskopem również Kubie - dodaje Krzysztof Skonieczny, reżyser i współautor scenariusza serialu.

- "Ślepnąc od świateł" jest dla mnie m.in. opowieścią o ważnym doświadczeniu pokoleniowym współczesnych trzydziesto- i czterdziestolatków - mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO i producentka serialu. - Dochodzimy do takiego momentu w życiu, w którym czujemy, że zdefiniowaliśmy samych siebie - przez swoją pracę, zainteresowania i ludzi, którymi się otaczamy. Jednak nic nie jest stałe. Przy pewnej dozie odwagi i introspekcji, a czasem po prostu na skutek jakichś wydarzeń, zaczynamy zadawać sobie pytania. I odpowiedzi na nie często uruchamiają dekonstrukcję, czy może raczej rekonstrukcję naszej tożsamości.

Nie niszczą jej, raczej pozwalają zweryfikować, gdzie i kim, w aspekcie psychologicznym, aktualnie jesteśm. "Ślepnąc od świateł" jest dla mnie zatem przede wszystkim o dochodzeniu do prawdy. To mnie najmocniej poruszyło w tym projekcie. O wielkiej odwadze odpowiedzi na bolące, gryzące, ale w efekcie oczyszczające pytania: jakie naprawdę jest moje "ja", która wersja życia jest naprawdę moja, czy to, co pokazuję światu to ja, czy tylko awatar, wymyślony na potrzeby sytuacji na tyle skutecznie, że przykrywa prawdę - dodaje.

Nowy polski serial HBO Europe "Ślepnąc od świateł" powstał na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka. Kuba (debiutujący Kamil Nożyński) to znany warszawski diler kokainy. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą - włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia - to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, ekskluzywne ubrania, drogi samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientela to pełen przekrój społeczny - politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior), który - tak jak i on - ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną naprawdę bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).

Kuba jest zmęczony swoim życiem - chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko - kupuje więc dwa bilety w jedną stronę do Argentyny. Wylot za tydzień. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami - tymi, które podjął i które jeszcze przed nim. Czy Kuba podejmie walkę z własnymi demonami?

Premiera serialu "Ślepnąc od świateł" na telewizyjnej antenie HBO w sobotę (27 października 2018 roku) o godz. 22.00. Emisja odcinków co tydzień o tej samej porze. Wszystkie osiem odcinków produkcji od razu dostępne w HBO GO.źródło: hbo


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Exchange Server 2019 - pobierać już można, ale z testowaniem trzeba będzie poczekać.Microsoft udostępnił przedwczoraj najnowszą wersję swojego pocztowego serwera Exchange. I wszystko było by dobrze gdyby nie fakt, że użytkownicy nie mogą go póki co instalować oraz testować. Oprogramowanie Exchange Server 2019 - bo o nim mowa - obsługuje bowiem wyłącznie system Windows Server 2019, którego dystrybucja została czasowo wstrzymana.

Korporacja z dumą umieściła na swoim blogu następującą informację: "Z przyjemnością zawiadamiamy, że finalna wersją naszego pocztowego serwera Exchange Server 2019 jest już dostępna i można ją pobierać z witryny Volume Licensing Service Center. Pobierać może i można, ale z wymienionego wcześniej powodu z testowaniem tego oprogramowania nie ma się co spieszyć. Jest to póki co niemożliwe.

Wersja preview serwera Exchange 2019 (czyli testowa) pojawiła się na witrynach firmy Microsoft w lipcu tego roku. Oprogramowanie to jest jednym z czterech serwerowych produktów związanych z biurowym pakietem Office, których finalne wersje zostały udostępnione użytkownikom kilka dni temu.

Pozostałe trzy produkty, to Project Server 2019, Skype for Business Server 2019 i SharePoint Server 2019. Wraz z pakietem Office 2019 stanowią one alternatywę dla chmurowych usług Office 365 bazujących na platformie Azure. Wszystkie te serwery - w przeciwieństwie do serwera Exchange 2019 - można jednak już testować, bowiem są one zgodne również z poprzednikiem serwera Windows Server 2019, czyli z serwerem Windows Server 2016.źródło: microsoft


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Do czego służyć będzie bank przyszłości?By sprostać nowej rzeczywistości i konkurencji, banki muszą coraz śmielej sięgać po nowoczesne technologie i rozważać nowe modele biznesowe. To jeden z wniosków płynących z tegorocznego Asseco Banking Forum.

Tegoroczna, czwarta już edycja wydarzenia odbyła się 10 października w Warszawie i zgromadziła 270 przedstawicieli sektora finansowego oraz branży IT. Uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć opinie ekspertów, na jakie scenariusze muszą być gotowe banki, by odpowiedzieć na potrzeby klientów świata cyfrowego.

W pogoni za User Experience

Czy banki będą sprzedawały pizzę? Jakkolwiek dziwnie by to brzmiało, oznacza wyzwanie, przed którym stoi bankowość – zasadność wchodzenia w nowe produkty i nowe kanały oraz dostosowanie się do oczekiwań klientów świata cyfrowego. A za tym wszystkim w tle ma stać najnowsza technologia. Na początku forum Adam Góral, prezes Asseco Poland zaznaczył, że w zmieniającej się rzeczywistości banki dadzą sobie radę, ponieważ rozumieją, że nie wolno lekceważyć zmiany technologicznej i każdy z nich stosuje w swoim działaniu elementy nowej technologii.

Obecny świat, oparty w dużej mierze o doświadczenia cyfrowe, wymusza na bankach zmiany. O tym w swojej prezentacji opowiadał Michael Harding z międzynarodowej firmy consultingowej Oliver Wyman. Ta organizacja realizuje obecnie 10 projektów mających na celu albo tworzenie nowego banku albo zmianę dotychczasowych modeli biznesowych w oparciu o nowe technologie. To właśnie technologia wpływa na zaspokojenie dzisiejszych potrzeb klientów, a także będzie odpowiedzią na potrzeby, które klienci mogą mieć w przyszłości. A ci z kolei chcą konkretnych, prostych usług, nie zaś produktów w rozumieniu tradycyjnym.

To co z tą pizzą? Czy będziemy w końcu mogli ją zamówić przez bankowość mobilną? Czy bank powinien oferować usługi pozabankowe? Dziś wszyscy chcą robić wszystko. Czy również banki? Nad tym zastanawiali się uczestnicy pierwszej debaty na wydarzeniu. Adam Marciniak, wiceprezes PKO Bank Polski zauważył, że klienci bankowości są przyzwyczajeni do funkcjonowania w innym świecie, który jest światem cyfrowym i ułatwia im każde czynności życiowe. Oznacza to, że bank powinien podążać za swoimi klientami i również znaleźć się w takim miejscu, by klient mógł poczuć się komfortowo, korzystając z usług banku. Dziś potrzebne są usługi proste i przejrzyste. Jeśli klient banku musi w bankowości mobilnej przejść 10 ekranów zamiast zasady one click, zrazi się i poszuka miejsca, które zaoferuje mu odpowiedni user experience.

Feliks Szyszkowiak, wiceprezes Santander Bank Polska zwrócił natomiast uwagę na to, by banki budowały swoją wartość dodaną na tym, za co są cenione – na zaufaniu i bezpieczeństwie, zaś tam, gdzie pozwala na to sytuacja, starać się dodawać inne usługi. Według niego dyrektywa PSD2, która ma zlikwidować nierówność między dostępem do świadczenia usług finansowych podmiotom niefinansowym, przechyla szalę konkurencyjności na korzyść tych podmiotów, których nie ograniczają regulacje, jak choćby dotyczące usług chmurowych.

Podobne wrażenie odniósł Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska. Zaznaczył, że banki nie chcą sprzedawać tej przysłowiowej pizzy, ponieważ nie umieją sprzedawać innych usług i nie do tego służą. Są za to specjalistami od pieniędzy i zarządzania ryzykiem. Choć bankowość korzysta z nowych technologii, to w esencji usług finansowych nic się nie zmieniło, są one inaczej obudowane, również oczekiwaniami klientów, że będzie prosto i sprawnie jak jest to w innych miejscach i na platformach niefinansowych.

Nie bać się technologii

Zmiany wymusza rynek – fintechy, klienci. I one następują. McKinsey analizując usługi bankowe w Europie odnotował, że czas otwarcia rachunku skrócił się średnio o 80% procent, zaś stopień komplikacji danych potrzebnych do jego otwarcia o 65 %. Czy to wystarcza, by stanąć do wyścigu z podmiotami niefinansowymi? Zbigniew Pomianek, wiceprezes Asseco Poland stwierdził, że przede wszystkim na rynku bankowym środek ciężkości przesuwa się w kierunku user experience. To, co więc staje się wyzwaniem, to zmiana modelu biznesowego, ale też potrzeba dostępu do danych. Firmy które wchodzą na rynek bankowy te dane mają, potrafią zbudować modele zachowań klienta. W przytoczonej przez Adama Marciniaka książce „The Four” Scootta Galloway’a, autor pisze, że na podstawie kilkunastu lajków Facebook jest w stanie lepiej ocenić zachowanie użytkownika niż jego partner życiowy, a po 300 lajkach lepiej oceni jego potrzeby niż on sam. Banki tego nie zrobią, ponieważ obserwują klienta w zupełnie innym świecie.

Według ekspertów rozwiązaniem mogłoby być wyjście na zewnątrz, zbudowanie na przykład platformy handlowej, która dałaby dane pozwalające na sprzedaż swoich podstawowych usług. Czyli przysłowiową pizzę. Największy wzrost, w dobie globalne, stare rosnącej konsumpcji, mają platformy zakupowe, gdzie jest i prostota obsługi i budowanie relacji z klientem, zakupowe. Tam, gdzie jest relacja i prostota obsługi.

Ale czy jest to dobry kierunek, by banki stały się portalami? Na pewno łakomym kąskiem byłyby dane, tak kluczowe do zbudowania user experience i rozwijania na nich w przyszłości relacji z klientem. To jest miejsce dla nowych technologii, takich jak Sztuczna Inteligencja. Jak zaznaczył Adam Marciniak, do AI trzeba podchodzić z otwartością i nie bać się tej technologii. Oczywiście, tu głównym hamulcowym znów są regulacje, zarówno sektorowe, jak i RODO. Dodał, że mimo iż sektor bankowy w Polsce należy do najbardziej innowacyjnych na świecie, przez regulacje zacznie odstawać, a największe korporacje zaczną wchodzić w relacje z klientem i idealnie trafiać w jego potrzeby.

Dziś potrzebne są usługi proste i przejrzyste. Jeśli klient banku musi w bankowości mobilnej przejść 10 ekranów zamiast zasady one click, zrazi się i poszuka miejsca, które zaoferuje mu odpowiedni user experience.

Czy banki wytrzymają konkurencję? Piotr Czarnecki wyraził obawę, że istnieje niebezpieczeństwo, że sektor zostanie sprowadzony do roli, do jakiej kilka lat wcześniej sprowadzono operatorów telekomunikacyjnych. Oni też marzyli o tym, że będą kreowali wartość dodaną, obecnie zaś musieli się podporządkować paradygmatom: szybko, dużo i tanio, bo jeśli nie, to klient zmieni operatora. Dlatego banki nie powinny śnić o rzeczach, które robią inni, ale skupić się na dostarczeniu jak najlepszej jakości usług i budowaniu bliskości z klientami. Podobną opinie wyraził Feliks Szyszkowiak, który zauważył, że najważniejszym być może jest znalezienie powodu, dlaczego klient coś chciałby z bankiem robić, zaś wymyślanie na siłę usług nie jest dobrą drogą. Z drugiej jednak strony należy być otwartym na rożne scenariusze.

AI rozpozna potrzeby klienta

Drugi panel koncentrował się wokół pytania „Czy nowe modele biznesowe rozwiążą problem marżowości oraz lojalności klienta banku i jak technologia może w tym pomóc?”. Żyjemy w świecie niskich marż, fintechy wchodząc w świat usług finansowych nie posiadają dużej bazy kosztowej, dlatego mogą budować swoje usługi niskich marżach, na modelu mikromarżowości stosowanej na dużej skali. Dariusz Paczewski, dyrektor Biura Innowacji Cyfrowych, Santander Bank Polska zauważył, że banki mogą również jeszcze optymalizować swoje koszty, w czym na pewno pomoże im technologia. Nie oznacza to jednak ścigania się na wysokość marży za wszelką cenę, ponieważ wykorzystując bazę klientów i zaufanie, jakim instytucje są darzone, można udowodnić, że nie zawsze tańszy znaczy lepszy. Tomasz Motyl, ekspert sektora bankowego podkreślił, że to bezpieczeństwo będzie jednym z elementów, który będzie generował strumień dochodów.

Eksperci byli zgodni co do jednego – nowe technologie, w szczególności wykorzystanie sztucznej inteligencji, będzie również przyszłością dla banków. Jak stwierdził Jarosław Bryl, dyrektor Pionu Business Intelligence w Asseco Poland, dzięki AI będzie można dobrze rozpoznać potrzeby klienta i dopasować do niego ofertę, wówczas uda się utrzymać dobrą marżę przy niskich kosztach. Klienci dobrze reagują na technologię – podkreśliła Aleksandra Sroka-Krzyżak, Head of Strategy and Projects, PKO Bank Polski. Jako przykład podała wykorzystanie komunikacji głosowej z chatbotami.

Jakie wnioski płyną z tych dyskusji? Przede wszystkim że przed bankami stoi wyzwanie zrozumienia user experience współczesnego klienta, którego świat cyfrowy przyzwyczaił do niskich kosztów usług, prędkości transakcji i prostoty. Odpowiedzieć na te potrzeby można za pomocą nowych technologii. To, czy utrzymanie klienta lub pozyskanie nowego będzie musiało wiązać się z zupełną przebudową modelu biznesowego – czyli z naszą przysłowiową sprzedażą pizzy – nie będzie aż tak ważne, jak utrzymanie odpowiedniego poziomu zaufania, który wydaje się być jednym z kluczowych paradygmatów współczesnej bankowości.


źródło: asseco poland


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
GUS zaprasza na SDG Hackathon.Chcąc rozpowszechnić ideę zrównoważonego rozwoju, Główny Urząd Statystyczny zaprasza na SDG Hackathon GUS (Sustainable Development Goals), czyli na maraton programowania. Celem imprezy jest stworzenie prototypu interaktywnej aplikacji skierowanej do młodzieży, promującej koncepcję zrównoważonego rozwoju i wykorzystującej dane statystyczne.

Przyjęta we wrześniu 2015 r., w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 jest obecnie najważniejszym planem rozwoju dla świata.. Agenda zakłada, że rozwój gospodarczy musi wspierać postęp społeczny i dbać o ochronę środowiska. GUS włączył się w aktywne propagowanie tej idei, nastawionej na zaspokajanie potrzeb dzisiejszego pokolenia bez umniejszania szans rozwojowych przyszłych generacji i stworzył portal poświęcony wskaźnikom SDG).

Jednocześnie chcąc rozpowszechnić ideę zrównoważonego rozwoju, GUS przygotował SDG Hackathon GUS, czyli maraton programowania. Celem Hackathonu jest stworzenie prototypu interaktywnej aplikacji skierowanej do młodzieży, promującej koncepcję zrównoważonego rozwoju i wykorzystującej dane statystyczne.

SDG Hackathon GUS odbędzie się w dniach 9-10.11.2018 r. w Warszawie, w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Udział jest bezpłatny. W Hackathonie może uczestniczyć każdy, kto ma pomysł, jak w ciekawy sposób pokazać dane i zbudować narrację wokół celów zrównoważonego rozwoju. Jedyne ograniczenia to ukończone 18 lat i stworzenie zespołu liczącego od dwóch do czterech osób. Przewidziana pula nagród w konkursie to 30 tys. zł!

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na tej stronie, a także na profilach GUS w mediach społecznościowych: Facebook i Twitter.

Rejestracja online trwa do 6 listopada br. Istnieje także możliwość rejestracji na miejscu, w dniu Hackathonu, tj. 9.11.br. od godz. 17.00 w siedzibie GUS, al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa.


źródło: gus


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
"Listy do M. 3", "Twarz", "Piła: Dziedzictwo", "Fernando" - filmowy listopad w Canal+Nominowany do Oscara film animowany "Fernando", przerażający horror "Piła: Dziedzictwo", nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2017 obraz Małgorzaty Szumowskiej "Twarz" i trzecia część uwielbianej przez Polaków komediowej serii "Listy do M." - to filmowe hity listopada w Canal+.

Pierwszą z listopadowych premier będzie "Fernando" (premiera: 10 listopada) - nominowany do Oscara i Złotego Globu film animowany reżysera Carlosa Saldanha, twórcy takich hitów jak "Epoka lodowcowa", "Rio", "Roboty". "Fernando" to animowana opowieść zabierająca głos w doniosłym współczesnym konflikcie o niezbywalne prawo do bycia sobą niezależnie od przypisanych ról płciowych czy społecznych. Tytułowy Fernando pod względem charakteru różni się od innych byczków.

Nie lubi walczyć, za to uwielbia spędzać czas na leżeniu pod drzewem i wąchaniu kwiatków. Pewnego dnia byczek pada ofiarą pomyłki pięciu mężczyzn, którzy poszukują najwaleczniejszego i najodważniejszego byka, aby zaangażować go w walki w Madrycie. W wyniku nieporozumienia grupa wybiera Fernanda.

Dla spragnionych dreszczyku emocji, Canal+ przygotowało premierę kolejnej części kultowego horroru - "Piła: Dziedzictwo" (16 listopada). Gdy policja odkrywa kolejne zmasakrowane zwłoki, mieszkańcy miasta zaczynają obwiać się o swoje bezpieczeństwo. Wśród społeczności rodzi się nieokiełznana panika. Media tworzą teorię o seryjnym mordercy, jednak zatrudnionym przez rząd detektywom nie udaje się ustalić sprawcy. Mimo to funkcjonariusze nie przestają badać sprawy. Pewnego dnia na jaw wychodzi jeden makabryczny szczegół, który idealnie wpisuje się w styl działania dobrze znanego policji mordercy - Johna Kramera (Tobin Bell). Problem w tym, że Kramer nie żyje...

Kolejną propozycją dla wymagających kinomanów jest "Twarz" (17 listopada) - najnowszy film cenionej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej. Obraz wygrał w tym roku Konkurs Polskich Filmów Fabularnych - Netia OFF CAMERA oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Film utrzymany w baśniowej stylistyce przedstawia historię człowieka, który w wyniku wypadku stracił twarz. Lekarze, chcąc uratować mu życie, podjęli wyzwanie i przeprowadzili nowatorską operację, dzięki której mężczyzna może normalnie funkcjonować. Gdy Jacek (Mateusz Kościukiewicz) wraca do rodzinnej miejscowości, ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

Choć to wciąż listopad, wielkimi krokami zbliża się ulubiony czas w roku większości ludzi - święta Bożego Narodzenia. W świąteczny nastrój widzów wprowadzi kolejna część jednej z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich komediowych serii - "Listy do M. 3" (24 listopada). Uwielbiany przez widzów Mel (Tomasz Karolak) stanie przed nie lada wyzwaniem - będzie musiał odnaleźć swojego rezolutnego syna. Chłopak ruszył w ślad za swoim zaginionym przed laty dziadkiem. Piękna prezenterka Karolina (Magdalena Różczka), która na co dzień uwodzi w radiu swoim głosem, w zaskakujących okolicznościach odnajdzie miłość swojego życia, a Wojciech (Wojciech Malajkat) postara się poukładać swoje życie po śmierci ukochanej żony.

Ponadto, w listopadzie w cyklu "Wolność zagrożona" (10 listopada) wyemitowany zostanie film "Czas mroku" z nagrodzonym Oscarem® Garym Oldmanem w roli Winstona Churchilla.


źródło: canal +


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : [1] 2 3 ... 300 301 302 >


Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-11-21
USD 3,7829 -0,19%
EUR 4,3070 -0,56%
CHF 3,8029 -0,37%
GBP 4,8353 -0,60%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Tesla: powstanie Gigafactory 3 w Szanghaju.
Napisane przez Pawel
( 21.11.2018 07:09 )

 · Polsat Games już nadaje .
Napisane przez Pawel
( 20.11.2018 06:05 )

 · Korzystasz z Google Docs? Nowy system skrótów pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu.
Napisane przez Pawel
( 19.11.2018 08:02 )

 · OpenJDK zmieni adres
Napisane przez Pawel
( 16.11.2018 05:00 )

 · Orlen pozwala zapłacić za paliwo aplikacją. Orlen Pay już działa
Napisane przez Pawel
( 15.11.2018 07:59 )

 · Mroczna Warszawa i jej mieszkańcy. "Ślepnąc od świateł" w HBO, cały sezon od razu w HBO GO
Napisane przez Pawel
( 14.11.2018 07:57 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Hala 100-lecia KS Cracovia: kosmetyka przed oficjalnym otwarciem

Artykuły
1 . Laser powie, jak szybko rosną drzewa
(05.11.2018)
2 . Jak budować cyberbezpieczeństwo państwa
(28.10.2018)
3 . 100 mln zł na rozwój technologii biomedycznych na Dolnym Śląsku
(29.09.2018)
4 . Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną
(29.09.2018)
5 . Urząd Patentowy chce stworzyć bazę polskiej własności intelektualnej
(29.09.2018)
6 . Na UW powstaje narzędzie przyspieszające opis sekwencji genetycznych bakterii.
(03.09.2018)
7 . European Rover Challenge w połowie września w Starachowicach
(03.09.2018)
8 . Odkryto najstarszy mur obronny w Izraelu
(08.08.2018)
9 . Polski Wavy w czołówce kategorii Big Data podczas finałów Imagine Cup 2018
(30.07.2018)
10 . Zgłoszenia do konkursu "Innowacja jest kobietą" - do końca sierpnia
(30.07.2018)

Popularne pliki
1 . PITy 2017
(15.02.2018)
2 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
3 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
4 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
6 . PITy 2016
(07.02.2017)
7 . PITy 2015
(26.03.2016)
8 . PITy 2014
(11.01.2015)
9 . PITy 2013
(09.03.2014)
10 . Internet Explorer 11 (Win7)
(17.11.2013)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2018.