Logowanie

Ukryj panel

Strona główna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Zawartosc tej strony wymaga nowej wersji Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Facebook nieodpłatnie udostępnia platformę Workplace dla organizacji pozarządowych w Polsce.Facebook ogłosił bezpłatny dostęp do platformy Workplace dla organizacji trzeciego sektora i instytucji edukacyjnych w Polsce. To element globalnego programu Workplace for Good.

Facebook docenia wkład organizacji non-profit w budowanie wartościowych społeczności oraz determinację i bezinteresowne działania na rzecz wspólnego dobra. Szczytnym działaniom przyświecają szczytne cele, dlatego Facebook w ramach programu Workplace for Good zdecydował się na wspieranie instytucji pozarządowych i edukacyjnych na całym świecie poprzez zaopatrzenie ich w narzędzia, które ułatwiają komunikację i współpracę w ramach organizacji, a także zwiększające ich możliwości efektywnej realizacji celów statutowych.

Podczas inaugurującego spotkania programu w Polsce, w Przestrzeni from Facebook przedstawiciele organizacji trzeciego sektora mieli okazję dowiedzieć się więcej o programie Workplace for Good, jak i o korzyściach wynikających z użytkowania platformy. Robert Bednarski, Country Manager CEE Facebooka podkreślił, że po niespełna dwóch latach od uruchomienia Workplace, z platformy korzysta ponad 30 tysięcy firm i organizacji. - Dzięki tej platformie i narzędziom, które oferuje, mogą pracować lepiej, szybciej i bardziej efektywnie.

Co ważne, nie są to tylko podmioty komercyjne - wśród nich są tysiące organizacji pozarządowych i edukacyjnych, których podstawową motywacją jest działanie na rzecz lepszego świata. W miarę naszych możliwości chcemy ułatwić im realizację tego celu. Wiemy, że organizacje pozarządowe każdego dnia wymieniają wewnętrznie tysiące informacji, pracują z zespołami i wolontariuszami rozsianymi często po całym kraju. Mamy nadzieję, że oddanie w ich ręce platformy Workplace pomoże uczynić ten proces wydajniejszym i łatwiejszym - tłumaczył Robert Bednarski.

Jakie korzyści niesie Workplace?

Workplace oferuje organizacjom pakiet narzędzi codziennej pracy, takich jak wideo chat i Workplace Groups, które ułatwiają codzienną komunikację i pozwalają na efektywnie działanie, miedzy innymi poprzez ograniczenie czasu spędzanego na spotkaniach. Aktualności umożliwiają dotarcie przekazów do szerszego grona odbiorców, podczas gdy boty są dobrym narzędziem dostarczania informacji. Warte podkreślenia są także starania Facebooka, aby platforma Workplace była dostępna dla osób niepełnosprawnych - np. dzięki narzędziom ułatwiającym pracę osobom niewidomym oraz niedowidzącym poprzez odczyt głosowy tekstu na ekranie. Dostępność tych wszystkich funkcji sprawia, że organizacje pozarządowe i edukacyjne będą mogły działać skuteczniej, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Niektóre z działających w Polsce stowarzyszeń miało już okazję przekonać się o zaletach platformy Workplace. - Coraz częściej potrzebujemy przedyskutować pewne kwestie, pracować wspólnie nad projektem, wymienić się doświadczeniami i celebrować razem sukcesy. Są narzędzia, które można wdrożyć dodatkowo, ale my potrzebowaliśmy narzędzia, które będzie kompleksowe i zaktywizuje naszych Członków. Z żadnym innym narzędziem nie udało nam się zaangażować więcej, niż 10 osób. Jesteśmy chwilę po wdrożeniu Workplace, a mamy już zalogowanych ponad 100 osób. Reszta dołączy do nas po wakacjach. Cały czas dostajemy zapytania od Członków, kiedy dostaną zaproszenie do Workplace. Jest to pierwsze rozwiązanie, które wywołało w organizacji tyle pozytywnego szumu - opowiada Marta Zięba-Szklarska, Dyrektor ds. Rozwoju w Europejskiej Federacji Doradców Finansowych.

Workplace for Good to nieustannie rozwijany i ulepszany program, który oferuje pakiet narzędzi mobilnych organizacjom, które ich najbardziej potrzebują. Narzędzia premium będą darmowe dla instytucji pozarządowych i edukacyjnych na całym świecie.źródło: facebook


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
WP Pilot w pakiecie z prądem od Energa Obrót. Do 70 kanałów TV.Na rynku dostępna jest "Telewizja tam, gdzie Ty" - nowa oferta sprzedaży prądu wraz z pakietem kanałów telewizyjnych, dostępnych w usłudze WP Pilot. Oferta gwarantuje dostęp do 70 kanałów telewizyjnych online na komputerach, w Android TV, a także na urządzeniach mobilnych: smartfonach, tabletach i laptopach.

W ramach oferty "Telewizja tam, gdzie Ty" Energa Obrót proponuje klientom dwa pakiety kanałów:
- Pakiet Prestiżowy Plus - to 70 kanałów telewizyjnych online, w tym 46 w jakości HD,
- Pakiet Prestiżowy - to 62 kanały telewizyjne online, w tym 41 w jakości HD.
- Sprzedaż prądu wraz kontentem telewizyjnym to odpowiedź na potrzeby konsumentów. WP Pilot pozwala na dostarczanie najatrakcyjniejszym programów niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy i miejsca, w którym przebywamy. Dzięki temu spełniamy oczekiwania pełnej mobilności i elastyczności w oglądaniu telewizji - mówi Paulina Górska, dyrektor WP Pilot.

W pakiecie Prestiżowym Plus, klienci mogą oglądać cztery kanały sportowe sieci ELEVEN SPORTS, w ramach których dostępne są rozgrywki najpopularniejszych lig, w tym hiszpańskiej La Ligi Santander, niemieckiej Bundesligi czy włoskiej Serie A TIM. Fani sportów motorowych zobaczą prestiżowe wyścigi Formula 1 , a tenisa zmagania sportowców w ramach ATP World Tour.

W każdej z ofert klienci mogą skorzystać z dwóch wariantów rozliczenia energii elektrycznej.

Dostęp do usług telewizji online jest możliwy z Polski oraz wszystkich krajów Unii (w ramach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści).źródło: wp


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Ministerstwo cyfryzacji wycofuje się z centralnego rejestru domen zakazanychNie będzie centralnego rejestru domen zakazanych - informuje Ministerstwo Cyfryzacji

Jak wyjaśnia ministerstwo, propozycja utworzenia rejestru domen zakazanych była odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W związku z tym, iż pojawiły się propozycje, by prócz nielegalnych stron hazardowych blokować również strony handlujące środkami niedozwolonymi takimi jak np. dopalacze ministerstwo zaproponowało techniczne rozwiązanie na wypadek, gdyby propozycje te zostały przyjęte.

Rejestr miał działać na zasadzie podobnej jak już funkcjonujący rejestr prowadzony w oparciu o przepisy tzw. ustawy hazardowej. Miało to być techniczne rozwiązanie upraszczające proces weryfikacji, a jego celem miała być minimalizacja kosztów po stronie przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Mogliby oni sprawdzać rejestr w jednym, a nie kilku miejscach. Ewentualne blokady miały następować dopiero na skutek decyzji uprawnionych do tego organów i tylko na podstawie przepisów ustawowych.

Ministerstwo przekonuje także, że intencją nigdy nie było jakiekolwiek ograniczanie wolności Internetu. Do wszelkich tego typu pomysłów Ministerstwo Cyfryzacji zawsze podchodziło i podchodzi krytycznie. Wszelkie sugestie, że utworzenie rejestru miałoby służyć jakiejkolwiek formie cenzury Internetu były więc daleko idącą nadinterpretacją i nadużyciem.

Ostatecznie po analizach, a także z uwagi na fakt, że propozycje ewentualnego blokowania niektórych stron nie zostały przyjęte, Ministerstwo Cyfryzacji odstępuje od propozycji tworzenia rejestru.źródło: mc


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Cisco: Jak będą wyglądały sieci za kilka latProgramowe zarządzanie infrastrukturą, wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji, popularyzacja chmur hybrydowych to główne kierunki mające wpływ na rozwój technologii sieciowych uważa Cisco.

Na dorocznej, największej konferencji organizowanej przez Cisco, firma prezentowała swoją wizję kierunków rozwoju technologii sieciowych oraz praktyczne działania mające ułatwić jej realizację. Cisco Live! to największa konferencja organizowana dorocznie przez Cisco, która w tym roku zgromadziła ona ponad 20 tysięcy użytkowników.

Jej wiodącym tematem było oprogramowanie: narzędzia i aplikacje związane lub wykorzystujące funkcje udostępniane w sterowanych programowo sieciach nowej generacji. Nie oznacza to jednak, że Cisco zamierza wycofywać się z rozwijania rozwiązań sprzętowych, bo ponad połowa przychodów firmy wciąż jest związana ze sprzedażą przełączników i innych urządzeń sieciowych.

„Choć następuje transformacja Cisco z firmy zajmującej się opracowywaniem i sprzedażą sprzętu do firmy wytwarzającej oprogramowanie, ale rozwiązania oparte na sprzęcie wciąż są ważnym elementem oferty. Bo żeby efektywnie zrealizować zaawansowane funkcje sieciowe takie, jak na przykład analiza zaszyfrowanego ruchu w czasie rzeczywistym, wymagana jest odpowiednio duża wydajność urządzeń które obsługują oprogramowanie” mówi Chuck Robbins, prezes i CEO Cisco.

„Rodzina przełączników Catalyst 9000 to produkt, który odnosi ogromny sukces na rynku - jego sprzedaż rośnie najszybciej w historii Cisco. A inwestycje w firmowe, prywatne centrach danych nie zmniejszyły się w ostatnich czterech latach” zwraca uwagę Chuck Robbins.

Ale nowe technologie, takie jak m.in. sztuczna inteligencja to ważny kierunek rozwoju również w przypadku oprogramowania związanego z zarządzaniem i aplikacjami związanymi z siecią.

„Sądzę, że zastosowanie mechanizmów sztucznej inteligencji AI będzie obejmować całą infrastrukturę IT, bo dostarcza ona ogromnej liczby danych, które można analizować. Dotyczy to również funkcji bezpieczeństwa czego najlepszym przykładem są wprowadzone niedawno przez Cisco rozwiązania do analizy ruchu zaszyfrowanego” mówi Chuck Robbins.

Hybrydowe chmury nowej generacji

Podczas wystąpienia otwierającego konferencję Cisco Live! 2018 Chuck Robbins zaprosił na scenę Diane Greene, Google Cloud CEO by wspólnie zaprezentować w jaki sposób współpraca tych firm ma zapewnić użytkownikom dostęp do bezpiecznych i otwartych rozwiązań wykorzystujących architekturę hybrydową.

Porozumienie o partnerstwie w tym zakresie zostało ogłoszone przez Cisco i Google ponad pół roku wcześniej (w październiku 2017) nie był to więc news, ale wyjątkowo serdeczne przywitanie może świadczyć, jak duże nadzieje wiążą obie firmy z tą inicjatywą.

Cisco Hybrid Cloud Platform for Google Cloud ma na celu wprowadzenie do oferty rozwiązania opartego na opracowanej przez Google, otwartej technologii Kubernetes do zarządzania kontenerami linuksowymi, które umożliwi jednolite zarządzanie infrastrukturą wykorzystującą usługi świadczone w chmurze publicznej Google Cloud oraz chmurach prywatnych opartych na oprogramowaniu Cisco Container Platform i CloudCenter for Kubernetes.źródło: ciscoAtos przejmuje firmę SyntelFrancuska spółka Atos i amerykańska Syntel zawarły ostateczną umowę połączenia, w ramach której Atos przejmie firmę Syntel za 3,4 mld USD, czyli zapłaci 41 USD za każdą jej akcję.

Firma Syntel ma swoją siedzibę w USA (Troy, Michigan), kilka centrów badawczych w Indii i zatrudnia na całym świeci ponad 23 tys. osób. W 2017 roku obroty firmy wyniosły blisko jeden miliard USD (dokładnie 923,8 mln USD), a zysk netto zamknął się kwotą 166,2 mln USD.

Syntel oferuje obecnie zestaw cyfrowych i zastrzeżonych rozwiązań ( takich jak chmury, media społecznościowe, mobilne, narzędzia analityczne, IoT i automatyzacja), uznawanych przez analityków za jedne z najbardziej zaawansowanych.

Analitycy nie mają wątpliwości, że za sprawą pozyskania wysoce komplementarnego portfela usług, bazy klientów i wielu tysięcy nowych specjalistów o wysokich kwalifikacjach w dziedzinie usług cyfrowych, Atos umocni swoją pozycję na rynku IT.

Zwracają też uwagę na fakt, że po sfinalizowaniu transakcji Syntel przysporzy francuskiej firmie Atos około 1 mld USD dochodu z około 24% marżą operacyjną. Transakcja ta umocni w istotny sposób światowe notowania firmy Atos i jej portfolio rozwiązań Atos Digital.

Transakcja została poparta przez rady nadzorcze obu spółek i przez zarząd firmy Syntel, a jej Dyrektor Generalny (Rakesh Khanna) zostanie członkiem Komitetu Wykonawczego Atos. Rada dyrektorów Atos, na spotkaniu które odbyło się 20 lipca 2018 r., również wyraziła pełne i jednogłośne poparcie dla transakcji.źródło: atos


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Technologia AI wkracza szerszą ławą do pakietu G Suite.Na całym świecie z chmurowych usług oferowanych przez produkcyjny pakiet G Suite - w skład którego wchodzą takie aplikacje, jak Docs, Sheets czy Gmail - korzysta ponad 4 mln firm. Google wprowadził ostatnio do pakietu szereg technologii z grupy AI (sztuczna inteligencja), dzięki którym pakiet oferuje zupełnie nowe możliwości.

I tak wykorzystującą technologię AI opcję Smart Reply (która pojawiła się pierwszy raz w konsumenckiej wersji aplikacji pocztowej Gmail dwa lata temu) będzie teraz wspierać wchodzące w skład dedykowanego dla firm pakietu G Suite inteligentne narzędzie Hangouts Chat.

Korporacyjny użytkownicy usługi Gmail uzyskają też wkrótce dostęp do opcji Smart Compose. To rozwiązanie również bazujące na technologii AI, które Google zapowiedział na początku tego roku na konferencji I/O i które trafiło do rąk użytkowników indywidualnych dwa miesiące temu.

Kolejna nowa funkcja bazująca na AI została wprowadzona do aplikacji Docs. Sprawdza ona automatycznie gramatykę (do tej pory była ona dostępna tylko dla użytkowników korzystających z wersji beta rozwiązania). Dostosowuje ona funkcje Google Translate do języka angielskiego, proponując użytkownikowi swoje własne sugestie dotyczące obrabianego tekstu.

Google przedstawił jednocześnie nowe możliwości zarządzania usługami G Suite w różnych regionach geograficznych. Użytkownicy będą teraz mogli decydować o tym, gdzie mają być przechowywane ich dane, np. tylko w Europie albo w USA.źródło: google


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Dlaczego nie ma Project Managera w Scrum?"Projekt w Scrum trwa tylko jeden Sprint. Wydanie oprogramowania może być sumą wielu przyrostów (i wcześniej zbudowanego oprogramowania, jeśli takie było), albo może być wiele wydań oprogramowania w ramach Sprintu. Projekt w Scrum nie może się nie udać, najwyżej dostarczy nieakceptowalnego zwrotu z inwestycji" - Ken Schwaber

Jak dorosnę, zostanę PMem!

Kilka lat temu prowadziłem serię szkoleń dla softwarehouse na Śląsku. Szkolenie Scrum i nie tylko było skierowane do młodych ludzi, którzy zaczęli budować trzon firmy. Dzisiaj opowiadają o zarządzaniu softwarehouse, o byciu liderem, o Agile, a wtedy byli jeszcze studentami albo pisali magisterkę. Klient zażyczył sobie, żeby przed szkoleniami przeprowadzić ankietę zbierającą potrzeby szkoleniowe. Oprócz nudnych, standardowych pytań potrzebnych HR do statystyk, wplotłem otwarte pytanie "Gdyby wszystko było możliwe, to kim byś był?". Byłem w ciężkim szoku, kiedy w wynikach okazało się, że przytłaczająca większość napisała Project Managerem albo Kierownikiem Projektów.

Jedna osoba napisała, że chciała by odwiedzić wszystkie kraje świata i pisać o tym na blogu. Na szkoleniu zapytałem, dlaczego akurat PM? Bo ma władzę, bo inni go słuchają – usłyszałem w odpowiedzi. Jeśli z tych pobudek ludzie wybierają taką, a nie inną karierę, to nie może to się kończyć dobrze. Swoją drogą ciekawe jest, że ankietowani nie widzieli negatywnych stron pracy PMa. Prawdopodobnie dlatego, że tak na prawdę nie uczestniczyli w żadnych spotkaniach i nie widzieli tej osoby na co dzień. Zrobiło się trochę dziwnie kiedy dowiedzieli się, że Scrum to nie jest ten sposób pracy, w którym jest PM, który wszystkim rządzi. Kiedy zrozumieli, że jako Zespół Developerski mają duży wpływ, cały pomysł zaczął im się podobać. Na szczęście dzisiaj te osoby myślą zupełnie inaczej i doskonale odnajdują się w Scrum.

Product Development to nie Project Management

W metodach promujących rolę PMa w Agile, tak jak chociażby Agile PM wywodzący się z DSDM Atern można znaleźć materiały, w których Scrum został pokazany jako jedynie metoda wytwórcza, na poziomie delivery. A jak wiadomo w podejściu project management, nad delivery musi górować poważna metodyka zarządcza. Scrum w tym tłumaczeniu rysuje się jako pewien sposób organizacji pracy developerów, którym PM musi i tak zarządzić. Czy naprawdę sam biznes i developerzy nie daliby sobie rady? Jest ktoś kto mówi co potrzebuje i ktoś wykonuje pracę i dostarcza produkt.

"Scrum to ramy procesu, które są wykorzystywane w zarządzaniu wytwarzaniem złożonych produktów od początku lat dziewięćdziesiątych. Sam w sobie Scrum nie jest procesem czy techniką wytwórczą; opisuje jedynie ogólne sposoby postępowania, w obrębie których możliwe jest stosowanie różnego rodzaju procesów i technik. Scrum pomaga odkrywać nieefektywności praktyk zarządczych i technik inżynierskich, by można było je doskonalić."

Scrum został zbudowany z myślą o budowaniu złożonych produktów. Jeśli byśmy chcieli sprowadzić esencję Scrum do jednego zdania, byłoby to, budowanie wartościowych produktów w krótkich iteracjach. W Scrum cały czas budujemy produkt dokładając do niego kolejne przyrosty i wydajemy go na produkcję wtedy, kiedy biznes stwierdzi, że ma to sens biznesowy. Produkt rozwijamy tak długo, jak długo jego właściciel, Product Owner, uważa, że opłaca się to z punktu widzenia biznesu. Product Owner będzie również zajmował się produktem już po wdrożeniu, więc musi brać pod uwagę Całkowity Koszt Posiadania (ang. Total Cost of Ownership). W tym podejściu realizujemy zawsze to co najbardziej wartościowe i utrzymując produkt w stanie ukończonym (done) i użytecznym, mając z tyłu głowy, że kolejnego Sprintu może nie być.

Projekt można określić jako tymczasowo organizację powołaną do wykonania pewnej pracy albo dostarczenie unikalnego rezultatu w określonych zasobach. Jeśli byśmy próbowali odnieść te definicje do Scrum, zobaczymy, że każdy Sprint można określić jako projekt. A Sprint nie może się nie udać, może jedynie dostarczyć nieakceptowalnego zwrotu z inwestycji.

Scrum został zaprojektowany z myślą o budowaniu złożonych produktów. Kiedy trafiamy na sytuację, w której nie ma produktu do dostarczenia, a nadal jest zakres do dostarczenia, możemy zastanowić się czy może lepiej sięgnąć po Project Management nawet ze znamionami Agile. Scrum w takiej sytuacji może wyglądać sztucznie.

Scrum jest zupełnie innym podejściem niż zarządzanie projektem, które skupia się na dostarczeniu całego ustalonego zakresu i zakończy się w ustalonej dacie. Oczywiście można prowadzić projekty inaczej, ale przytłaczająca ilość projektów to tak zwane fixy. Fix oznacza twardo ustaloną datę lub twardo ustalony zakres, albo pomimo wielu ostrzeżeń twardo ustalone obie wartości. Nie oznacza to, że nie można stosować Scrum w projektach typu fix. Takie podejście może okazać się bardzo korzystne, bo chociażby bardzo szybko będziemy się uczyć i niwelować kolejne ryzyka. Najwyżej nie będzie wydania produktu na produkcję do samego końca projektu. W praktyce okazuje się, że takie podejście do realizacji projektu otwiera zupełnie nowe możliwości na prowadzenie dialogu z zamawiającym.

W Scrum trzy role obejmują całość

Po przeczytaniu Scrum Guide, a na pewno po szkoleniu wiemy, że w Scrum są tylko trzy role. Ktoś, kto ma budżet i mówi co robić - Product Owner. Ktoś kto, wykonuje pracę - Development Team. Ktoś, kto dba o Zespół, usuwa przeszkody i robi wszystko, żeby Scrum był dobrze stosowany. Dlaczego nie ma tutaj Project Managera? Gdzie tutaj miejsce dla Project Managera? Zadajmy sobie niewygodne pytanie i zastanówmy się, po co nam Project Manager? Czym miałby się zajmować? Ktoś może odpowiedzieć, że pilnowaniem zakresu i budżetu. Będzie mówił Zespołowi Deweloperskiemu, co mają robić. Zaraz, zaraz. Ale czy kogoś takiego nie mamy? Od tego w Scrum mamy Product Ownera. No dobrze, w takim razie może Project Manager będzie zajmował się harmonogramem i planowaniem prac. Ale przecież tym się zajmuje Zespół Deweloperski. No to niech Project Manager pilnuje standardów, procesów i załatwia co potrzeba Zespołowi Deweloperskiemu. Przecież od tego mamy Scrum Mastera. Czyli drogą dedukcji można dojść do tego, że w Scrum mamy już wszystkie potrzebne role i nie ma potrzeby dodawania kolejnych. Project Manager nie jest potrzebny w Scrum.

A co jeśli tych zespołów jest więcej? Kto nimi zarządza? Jeżeli to są 3 zespoły, to dokładamy do scrum elementy wzmacniające komunikację i synchronizację pomiędzy zespołami. Jeśli mamy więcej Zespołów Deweloperskich to sięgamy po prostu po metody skalowania takie jak Large Scale Scrum, Nexus, SAFe.

A czy jest jakiś obszar do zarządzania poza Scrum?

W większych organizacjach może być tak, że budowany produkt musi integrować się z innymi systemami albo światem zewnętrznym. W tych obszarach obojętnie czy pracują Zespoły Scrum (lub inny Agile) czy też jest waterfall, będziemy potrzebowali synchronizacji prac i pilnowania zależności. Wszelkie zależności z zespołami zewnętrznymi stanowią duże ryzyko dla Zespołów Deweloperskich pracujących w Scrum. Jeśli w momencie integracji czegoś zabraknie lub nie będzie działało tak jak trzeba, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie uda się wykonać zaplanowanej w Sprincie pracy. Taka integracja to doskonałe pole dla Project Managera, żeby wykazać się umiejętnością koordynacji i zarządzania ryzykami.

Wytwarzanie produktu stanowi tylko część całego procesu SDLC. Co z wdrożeniem, migracją danych, przeszkoleniem użytkowników itd.? Kto w Scrum się tym zajmuje? Można powiedzieć, że Product Owner najbardziej tutaj pasuje jako osoba zajmująca się wszystkimi aspektami produktu. Praca związana z wdrożeniem może być wprowadzona do Product Backlog i realizowana przez Zespół Deweloperski. I faktycznie widziałem takie podejścia z sukcesem zrealizowane w praktyce. Natomiast łatwo zauważyć, że jeśli mamy Project Managera w naszej organizacji, to wdrożenie jest bardzo dobrym obszarem do przekazania do realizacji w formie projektu.

Może też się zdarzyć taka sytuacja, że cała organizacja nie przeszła jeszcze transformacji do Agile. I na przykład pomimo pracy w Scrum, budżetowanie i raportowanie będzie opierało się o projekty. Może też nawet tak, że zakres projektów będzie obejmował wiele produktów i tym samym zasilał wiele Product Backlogów. W takim wypadku możemy zatrudnić Project Managera part time do trzymania porządku w papierach. Pracowałem w takiej konfiguracji jako Scrum Master i po szybkim ustaleniu podziału obowiązków współpraca z Project Managerem na 25% układała się bardzo dobrze.

W sytuacji kiedy mamy zawartą umowę i jesteśmy klientem lub dostawcą można pokusić się o oddelegowanie Project Managera do pilnowania przestrzegania warunków kontraktu lub przestrzegania wypełniania zobowiązań. Może być też tak, że sprzedajemy software jako gotowy produkt wielu klientom, przy czym każdy z nich ma inne potrzeby i korzysta z nieco innej wersji oprogramowania. W takim wypadku możemy mieć oddelegowanego osobnego Project Managera dla każdego klienta. Project Manager zajmuje się precyzowaniem ustaleń z klientem i pilnuje dostarczenie funkcjonalności danemu klientowi. Nadal za rozwój produktu będzie odpowiedzialny Product Owner i z nim wszyscy Project Managerowie będą ustalali kolejność elementów w Backlogu Produktu. Jeden z moich klientów wypracował taką konfigurację i sprawdziło się to w działaniu. Z punktu widzenia Scrum mamy nadal jednego Product Ownera i wielu interesariuszy, co jest zupełnie ok.źródło: cw14 października wystartuj w 5 dla Niepodległej! Zapisy już od 1 sierpnia!14 października 2018 r. odbędzie się wspólny start do 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz biegu na 5 km, czyli 5 dla Niepodległej. Rywalizacja na krótszym dystansie wpisana jest w tym roku w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapisy internetowe rozpoczną się 1 sierpnia, a limit zgłoszeń wynosi 1000 osób.Zapraszamy więc każdego, kto chciałby wyruszyć na trasę z tej samej linii startu (ul. Lema przed TAURON Areną Kraków) co półmaratończycy i finiszować na płycie głównej wewnątrz największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo – sportowej w Polsce.

Organizatorzy 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego: Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie uczczą obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizując 5 dla Niepodległej. Włączając się w rocznicowe obchody, postanowiliśmy upamiętnić to historyczne wydarzenie przygotowując koszulkę z nadrukiem fotografii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego dla wszystkich uczestników 5 dla Niepodległej.

Zachęcamy do zgłoszenia wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w tym wyjątkowym biegu. Zapisy internetowe do 5 dla Niepodległej rozpoczną się 1 sierpnia. Aby wziąć udział w biegu należy mieć ukończone 18 lat i ukończyć go w regulaminowym czasie tj. do 40 minut.

To już druga edycja biegu na 5 km w Krakowie, która poświęcona jest ważnym, historycznym wydarzeniom. W poprzedniej odsłonie uczczono dwusetną rocznicę śmierci bohatera Stanów Zjednoczonych i Polski - Tadeusza Kościuszki, organizując bieg „5 dla Kościuszki”. Na mecie zameldowało się 803 uczestników, a wśród najszybszych znaleźli się reprezentanci Ukrainy - Rusłan Sawczyk i Oksana Raita.źródło: zis


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Google również docenił zalety technologii blockchainJeden z największych na rynku IT dostawców rozwiązań chmurowych dołączy wkrótce do firm oferujących biznesowi usługi przetwarzania danych bazujące na technologii blockchain.

We wpisie umieszczonym w firmowym blogu, nawiązującym do mającej się odbyć w tym tygodniu konferencji Cloud Next '18, korporacja informuje, że nowa usługa bazująca na technologii blockchain powstaje we współpracy z firmami Digital Asset i BlockApps. Pozwoli ona użytkownikom wdrażać na jej firmowej platformie GCP (Google's Cloud Platform) aplikacja bazujące na rozwiązaniach DLT (Distributed Ledger Technology).

Jeszcze w tym roku chmura GCP będzie obsługiwać dwie wiodące platformy blockchain klasy enterprise: Hyperledger Fabric i Ethereum.

Firma Digital Asset specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania DLT obsługującego sektor finansowy. Podobne rozwiązania - czyli takie, które pozwalają biznesowi budować aplikacje bazujące na technologii blochchain - ma w swoje ofercie firma BlockApps. Obie firmy mają swoje centrale w Nowym Jorku.

W ostatnich dwóch latach do grupy firm, które doceniły zalety usług BaaS (Blockchain-as-a-Service), dołączyło szereg wiodących firm z sektora IT, w tym takie potęgi, jak Microsoft, IBM, HPE, SAP czy Amazon Web Services (AWS). Jak widać również Google uznał, że warto inwestować w technologie blockchain, które będzie w opinii analityków w najbliższych latach odgrywać wiodącą role na rynku rozwiązań IT.

AWS również postawił na tę technologię, rozwijając ją razem z firmą Kaleido. W wyniki tej współpracy powstała chmurowa, bazująca na otwartym kodzie platforma, obsługująca np. jedną z wiodących na tym rynku kruptowalut (Ethereum).źródło: google


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
Facebook dmucha na zimne - blokuje dostęp do swoich serwerów kolejnej firmie analitycznejNauczony przykrym doświadczeniem z firmą analityczną Cambridge Analityca, Facebook zrywa współpracę z kolejną firmą, która zbierała publiczne dane gromadzone na jego serwerach.

Jak nietrudno się domyśleć chodzi o to czy Crimson Hexagon - bo o tę firmę chodzi - nie wykorzystywała tych danych w sposób niezgodny z prawem.

Facebook wydał oświadczenie w którym stwierdza, że bada czy mająca swoją siedzibę główną w Bostonie firma Crimson Hexagon kontaktowała się z jakąkolwiek zagraniczną organizacją non-profit czy nawet z rządami obcych państw. Zachodzi bowiem podejrzenie, że w grupie tych podmiotów może znajdować się rosyjska organizacją non-profit związaną z Kremlem. Niektórzy spekulują, że może tu chodzić o organizacje nadzorowane przez rząd Turcji.

Gdyby rzeczywiście tak było, firma Crimson Hexagon naruszyłaby umowę, jaką kilka lat temu podpisała z Facebook'iem. Chodzi oczywiście o obawy dotyczące udostępniania publicznych danych gromadzonych na serwerach firmy Facebook innym podmiotom.

Sprawa jest poważna gdyż firm Crimson Hexagon twierdzi, że jest w posiadaniu największego na świecie repozytorium gromadzącego wpisów pobierane z mediów społecznościowych. Wpisów tych (pobieranych między innymi z serwerów obsługiwanych przez firmy Facebook, Twitter i Instagram) ma być w tym repozytorium ponad miliard.

Facebook jak na razie milczy i nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących tej kwestii. Rzecznik firmy wydał tylko komunikat w którym poinformował, że Facebook zamierza w najbliższych dniach spotkać się z zespołem Crimson Hexagon i przyjrzeć się dokładnie całej sprawie.źródło: facebook


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter
 Strona : [1] 2 3 ... 294 295 296 >


Zegar

PogodaKurs Walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-08-14
USD 3,7768 -0,25%
EUR 4,3001 -0,22%
CHF 3,8027 -0,07%
GBP 4,8232 -0,14%
Wspierane przez Money.pl

Aktualności
 · Facebook nieodpłatnie udostępnia platformę Workplace dla organizacji pozarządowych w Polsce.
Napisane przez Pawel
( 14.08.2018 06:58 )

 · WP Pilot w pakiecie z prądem od Energa Obrót. Do 70 kanałów TV.
Napisane przez Pawel
( 13.08.2018 07:56 )

 · Ministerstwo cyfryzacji wycofuje się z centralnego rejestru domen zakazanych
Napisane przez Pawel
( 10.08.2018 06:35 )

 · Cisco: Jak będą wyglądały sieci za kilka lat
Napisane przez Pawel
( 09.08.2018 08:32 )

 · Atos przejmuje firmę Syntel
Napisane przez Pawel
( 08.08.2018 06:30 )

 · Technologia AI wkracza szerszą ławą do pakietu G Suite.
Napisane przez Pawel
( 07.08.2018 07:28 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 10?
Czy Windows 10 okaże się ?
 Tak
 Nie
 Zostanę przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Hala 100-lecia KS Cracovia: kosmetyka przed oficjalnym otwarciem

Artykuły
1 . Odkryto najstarszy mur obronny w Izraelu
(08.08.2018)
2 . Polski Wavy w czołówce kategorii Big Data podczas finałów Imagine Cup 2018
(30.07.2018)
3 . Zgłoszenia do konkursu "Innowacja jest kobietą" - do końca sierpnia
(30.07.2018)
4 . Kraków Studenci z AGH zdobyli drugie miejsce w konkursie rakietowym w USA
(13.07.2018)
5 . Inkubator UW ze wsparciem od Microsoft
(13.07.2018)
6 . Poczta Polska oraz NCBR będą współpracować przy projekcie auta elektrycznego.
(20.06.2018)
7 . Gowin: musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji.
(20.06.2018)
8 . Rozwiązanie ze świata gier komputerowych może wspomóc diagnostykę urazów.
(10.06.2018)
9 . Ekspert: roboty będą zastępować ludzi w coraz bardziej wymagających zawodach
(16.05.2018)
10 . W sobotę start misji NASA z udziałem Polaków
(03.05.2018)

Popularne pliki
1 . PITy 2017
(15.02.2018)
2 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
3 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
4 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
6 . PITy 2016
(07.02.2017)
7 . PITy 2015
(26.03.2016)
8 . PITy 2014
(11.01.2015)
9 . PITy 2013
(09.03.2014)
10 . Internet Explorer 11 (Win7)
(17.11.2013)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2018.