Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  MIT stworzy pierwszy na świecie komputer wykorzystujący laser germanu.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 08.02.2010 14:59
Komentarze : 0



Laser mógłby być wykorzystywany do szybszej komunikacji magistrali pomiędzy procesorem a pamięcią.

Nowy typ lasera może przyczynić się do jeszcze szybszej komunikacji komputera w temperaturze pokojowej.



Ostatnie postępy prowadzone nad technologią procesora posiadającą ołów, powodują tzw wąskie gardło komunikacji, pomiędzy CPU a pamięcią. Próbowanie pokonania tej bariery z aktualnie używaną metodą, umożliwiającą mniejsze, lepsze projektowanie półprzewodników jest nie praktyczna z powodu większego poboru mocy koniecznej do przesyłania danych z jeszcze większymi prędkościami. Naukowcy w MIT (Massachusetts Institute of Technology - jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata) wierzą, że mogą odkryć sposób który obejdzie tą granice - używając lasera germanu do transportowania danych z prędkością światła.



German (Ge, łac. germanium) - pierwiastek chemiczny z bloku p układu okresowego. Jest twardym, błyszczącym, srebrzystoszarym półmetalem, o właściwościach chemicznych podobnych do innych węglowców, przede wszystkim krzemu i cyny. Tworzy wiele związków organicznych.

Naukowcy w MIT zaprezentowali pierwszy laser germanu funkcjonujący w temp. pokojowej, która może wyprodukować długość fali światła ułatwiającego optyczną komunikację. Naukowcy spodziewają się stosowania tej nowej technologii w świecie procesorów i rozpoczęcie przesyłania danych a także możliwe jest wykonywanie obliczeń używając światła a nie jak dotychczas elektryczności.

Proces integracji komponentów w jeden chip potencjalnie może być drogie, jednak ta integracja jest bardzo trudnym procesem w którym materiały są warstwowane w krzemowym waflu i jej struktury są wykonane techniką akwafortową. Dodatkowo, materiały muszą być chemicznie pod zamknięciem poniżej i powyżej warstw w chemicznym i termicznym środowisku nie-kaustycznym do całej reszty materiałów używanych podczas integracji.

Tradycyjnie używane lasery z arsenku galu służą np do łączenia trudnych, nie-sprzyjających materiałów; w dodatku faktem jest że arsenek galu jest droższy niż krzem, lasery muszą być wszczepiane do półprzewodnika oddzielnie. Na szczęście, german może uniknąć kilku z tych problemów integracji tak jak to, że jest już zintegrowany do procesów produkcji co daje zdolność zwiększenia szybkości chipa.

Od dalszych prostych perspektyw badań, ta praca udowadnia ważną hipotezę: pośredni związek braku półprzewodników które mogą w rzeczywistości dostarczyć praktyczne lasery. Ten fakt przychodzi jako kontrapunkt do powszechnie przyjętej opinii, którą jest pośredni związek braku półprzewodników nigdy nie będących w produkcji jasnego lasera. Dawniej akceptowana opinia przychodziła z tendencji dla tych typów materiałów, że lepiej jest wydzielić ciepło niż jasny laser, tendencję tą naukowcy MIT pokonali przez takie metody jak przy podawaniu narkotyku (dodając atomy od innej cząstki).

Członek zarządu w Massachusetts mówi - opierając się na urządzeniach analogowych półprzewodniki, oferują doskonałe wniknięcie do nowej technologii, udzielając wyjaśnienia, że, "Szybkie optyczne obwody wykorzystujące german w zasadzie, są jak dobre małżeństwo, dają dobrą kombinację. Także ich badania nad laserem są bardzo, bardzo obiecujące."

Miao kontynuuje, wskazując, że lasery germanu potrzebują więcej skutecznej energii, zanim oni będą mogli naprawdę rozważać praktyczne źródło światła dla optycznych systemów łączności. Ale z drugiej strony, jak mówi, "obietnica ekscytuje i sam fakt, że wykorzystali german do produkcji lasera bardzo ekscytuje i stymuluje do dalszych prac."

źródło: dailytech
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.