Jak mała firma wspina się na szczyt skutecznie konkurując z zagranicznymi farmaceutycznymi gigantami? Jak można odnieść sukces w wybitnie trudnej branży związanej z patentowaniem i testowaniem leków? Ta historia należy do niezwykłych - zapraszamy 2 czerwca.
Maciej Adamkiewicz, z wykształcenia chirurg, nie tylko jest najbogatszym lekarzem w Polsce*, ale również cenionym przedsiębiorcą i pracodawcą.
A przecież zaczęło się stosunkowo niedawno – Adamed założył w 1986 roku ojciec pana Macieja, Marian Adamkiewicz – lekarz ginekolog, a pierwszy zakład produkcyjny mieścił się… w pomieszczeniach przerobionych z dawnej fermy kur.
fot: laboratorium adamed
Dziś Adamed zatrudnia ponad 1700 osób, eksportuje leki do 22 krajów i zdobywa wyróżnienie za wyróżnieniem – „Solidny Pracodawca 2009”, liczne nagrody za innowacyjność. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie w programy prozdrowotne i akcje charytatywne, a nawet oferowanie praktyk w konkursie „Grasz o staż”. W tej firmie nie traci się czasu.
Jak mała firma wspina się na szczyt i może skutecznie konkurować z zagranicznymi farmaceutycznymi gigantami? Jak można odnieść sukces w wybitnie trudnej branży, żeby wymienić tylko wyzwania związane z patentowaniem leków i testowaniem leków, wyjątkowo restrykcyjnymi przepisami, ogromnymi nakładami na badania i rozwój, mając z drugiej strony rynek zalewany tańszymi odpowiednikami, rządowymi dotacjami na leki, które znacznie wpływają na sprzedaż produktów danej firmy, a przy tym wszystkim nie zapomnieć, że stawką w grze jest zdrowie i życie pacjenta?
Historia Adamedu należy do niezwykłych – początkowo firma rozwijała się dzięki produkcji tańszych odpowiedników drogich zachodnich leków. Obecnie stawia na innowacyjność i inwestycje w opracowywanie nowych produktów. Swoich sił próbuje również na rynku dermokosmetyków. Kiedyś słynęła z rozpraw sądowych z zagranicznymi koncernami, dziś w mediach dominują informacje o kolejnych przejęciach. W historii firmy nie zabrakło również drobniejszych zawirowań – jak odejście z firmy Macieja Wieczorka, który był prezesem firmy przez 10 lat, a teraz odnosi sukcesy prowadząc własne firmy. Pozostaje pytanie – co dalej? Giełda, kolejne zagraniczne oddziały? Czy Adamed staje się za duży by pozostać firmą o rodzinnym charakterze?
Tego dowiemy się już 2 czerwca 2011 roku na spotkaniu z panem Maciejem Adamkiewiczem.
Wśród polskich firm farmaceutycznych Adamed jest pionierem inwestycji w badania nad poszukiwaniem nowych leków. Rozbudowuje swoje działy badawcze, udoskonala wyposażenie laboratoriów i daje pracę polskim naukowcom. Dział Badawczo - Rozwojowy został powołany do poszukiwania skutecznych i nowoczesnych terapii w wybranych grupach terapeutycznych, oraz do opracowywania i wdrażania nowoczesnych leków generycznych.
W ciągu trzech ostatnich lat na program badań i rozwoju Adamed przeznaczył ponad 70 mln złotych. Efektem naszych starań są 22 zgłoszenia patentowe na substancje aktywne i własne formuły leków.
Adamed został nagrodzony Złotym Godłem QI w ramach konkursu Forum Jakości Quality International. Otrzymali najwyższe wyróżnienie w kategorii System Zarządzania Jakością.
Przyznana nagroda jest podkreśleniem dotychczasowego dorobku Adamedu włożonego w utrzymanie standardów jakościowych i bezpieczeństwa wszystkich produkowanych i sprzedawanych przez firmę wyrobów.
*razem z żoną Małgorzatą, również lekarką, zajmują 23 miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes.