Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Polska jest "Barometrem Europy" w gazie łupkowym.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 27.05.2011 12:33
Komentarze : 0


fot: wyborcza.biz

Eksploatacja złóż gazu łupkowego będzie jednym z kluczowych tematów rozmów prezydenta USA Baracka Obamy z przywódcami Polski. To szansa na modernizację polskiej gospodarki i wzmocnienie naszej pozycji w Europie. Polska jest "barometrem Europy" w gazie łupkowym - stwierdzili w tym tygodniu deputowani z Izby Gmin, niższej izby brytyjskiego parlamentu, w raporcie na tematów eksploatacji łupków.


fot: wyborcza.biz

To właśnie w Polsce znajdują się największe złoża gazu w skałach łupkowych, które dopiero kilka lat temu zaczęli eksploatować amerykańscy gazownicy, stosując innowacyjne metody wiertnicze. Według wstępnych i mocno teoretycznych szacunków amerykańskiej rządowej Agencji Informacji Energetycznej z polskich łupków można wydobyć do 5,3 bln m sześc. gazu.


źródło: youtube via pap

- Polska już teraz nazywana jest drugą Norwegią - napisał dwa miesiące temu niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Po odkryciu w 1969 r. przez amerykański koncern Phillips Petroleum podmorskich złóż gazu u brzegów Norwegii, to państwo w ciągu kilkunastu lat stało się jedną z najnowocześniejszych gospodarek Europy.

Taka szansa stoi teraz przed Polską, jeśli prowadzone już przez gazowników poszukiwania potwierdzą, że mamy naprawdę znaczące pokłady gazu w łupkach.

Nic dziwnego, że to będzie jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Obamy, który dziś przylatuje do Warszawy - jak zapowiedział w zeszłym tygodniu ambasador USA Lee Feinstein. Już w zeszłym roku Polska przystąpiła do Globalnej Inicjatywy Gazu Łupkowego - prowadzonego przez Departament Stanu USA programu promocji eksploatacji łupków na świecie.

Dla Amerykanów to naturalnie szansa na zarobek dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod swoich gazowników. Bo w Stanach Zjednoczonych te metody już się sprawdziły. Dzięki łupkom USA od dwóch lat są największym producentem gazu na świecie i nie tylko stały się niezależne od importu tego surowca, ale także przymierzają się do jego eksportu. A spadek cen gazu po rozpoczęciu eksploatacji łupków pomógł amerykańskiej gospodarce wyjść z kryzysu, w jaki wpadła trzy lata temu.

- Eksploatacja łupków to szansa na modernizację polskiej gospodarki - podkreślał w zeszłym tygodniu na konferencji w Warszawie minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Nie chodzi tylko o to, że moglibyśmy w elektrowniach zamiast węgla spalać bardziej ekologiczny gaz, nie nabijając jednocześnie kabzy zagranicznym dostawcom tego surowca. Obfitość krajowego gazu to także szansa na rozwój nowoczesnych zakładów chemicznych, petrochemicznych, a także produkcji nowoczesnych urządzeń potrzebnych do eksploatacji łupków.

Ale eksploatacja łupków oznaczałaby dla Polski także dużo ważniejsze zmiany. - Fabryka aut GM jest cenniejsza niż dywizja US Marines - stwierdził były prezydent Korei Płd. Park Chung-hee, który przekształcił to państwo z jednego z najbiedniejszych na świecie w kraj z jedną z najprężniejszych gospodarek Azji. Park zdawał sobie sprawę, że we współczesnym świecie interesy gospodarcze stanowią nieraz lepszą polisę niż pakty militarne.

Eksploatacja gazu łupkowego w Polsce na dużą skalę oznaczałaby też "zmianę globalnego układu sił" - jak stwierdził "Der Spiegel". - Dominująca pozycja klasycznych producentów gazu, takich jak Rosja, może ulec erozji. A jednocześnie Polska może stać się znaczącym graczem na globalnym rynku - stwierdził ten tygodnik. Także w UE zmieniłby się rozkład sił i wpływów, jeśli dzięki łupkom Polska wzbogaciłaby się, zwiększając przy tym dobrobyt i niezależność całej UE od importu energii.

Jednak taka wizja nie każdemu odpowiada. Brytyjscy deputowani w tym tygodniu dali zielone światło dla eksploatacji rodzimych łupków. Ale jednocześnie nie kryli obaw o "negatywne konsekwencje dla konkurencyjności Wlk. Brytanii, jeśli Polska będzie jednostronnie rozwijać swoje zasoby gazu łupkowego w ramach UE". Francuscy parlamentarzyści poszli dalej i w maju zakazali szukania gazu w łupkach.

Ale na razie francuskie i brytyjskie firmy traktują nas jak poletko doświadczalne , na którym uczą się, jak szukać gazu w łupkach, stosując metody z USA. A jeśli znajdą gaz, to zapewne także politycy w Londynie i Paryżu przychylniejszym okiem spojrzą na polskie łupki. I takie związanie interesów Polski z Europą Zachodnią będzie zasługą amerykańskich gazowników. O tym także nasi liderzy mogą rozmawiać z Obamą.


źródło: wyborcza.biz
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.