MMC Brainville, dawne Miasteczko Multimedialne to ośrodek innowacji w zakresie multimediów i systemów informacyjnych. Celem strategicznym dla MMC Brainville jest znalezienie się wśród najbardziej innowacyjnych na świecie ośrodków pracujących nad zastosowaniem multimediów w edukacji, biznesie i rozrywce.
Przewaga i odmienność koncepcji MMC Brainville od tradycyjnych parków naukowo-technologicznych istniejących na terenie Polski polegać będzie na skupieniu w jednym miejscu wszystkich kompetencji i elementów niezbędnych do prowadzania działalności innowacyjnej w zakresie multimediów, ze szczególnym naciskiem na stymulowanie przedsiębiorczości w tym obszarze. MMC Brainville rozpocznie swoją działalność we wrześniu 2012 roku.
Dla potrzeb stworzenia koncepcji projektu zidentyfikowano technologie oraz obszary zastosowania multimediów posiadające największy potencjał rozwojowy:
1. Technologie mobilne - m.in. tworzenie systemów usług lokalizacyjnych, systemy autoryzacji oparte na technologiach mobilnych; 2. Animacja komputerowa - produkcja animacji komputerowych wykorzystywanych w grach komputerowych, wizualizacji danych oraz symulacjach); 3. Gry komputerowe zarówno do wykorzystania w edukacji (komputerowe wspomaganie tradycyjnych szkoleń), biznesie (symulacyjne gry decyzyjne) oraz w rozrywce; 4. Internet - rozwój technologii takich jak Web 2.0, ASP, CSS, PHP, CGI, Java do zastosowań w edukacji, rozrywce i biznesie; 5. E-marketing, e-advertising - wykorzystanie multimediów w marketingu i reklamie; 6. E-Learning - zwiększanie wykorzystania technologii multimedialnych w edukacji (tworzenia środowiska nauczania opartego o multimedialne treści edukacyjne);
Efektem końcowym projektu będzie kompleksowe rozwiązanie infrastrukturalne oraz biznesowe umożliwiające prowadzenie działalności innowacyjnej w zakresie multimediów zgodnie z opisanymi wyżej etapami w docelowo wybranych obszarach rozwoju.
W ramach Projektu działa lub działać będzie:
MultiKlaster
Stowarzyszenie Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych (MultiKlaster) powstałe w 2006 roku z inicjatywy Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University zrzeszające ponad 50 rozwojowych, innowacyjnych i wysoko wyspecjalizowanych małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży nowoczesnych technologii i nowych mediów z całej Polski oraz szereg innych publicznych i prywatnych instytucji ze środowiska biznesowego i naukowego wspierających i stymulujących przedsiębiorczość oraz innowacyjność gospodarki w Polsce. Celem działania MultiKlastra jest wspieranie i integracja sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce działających na rynku multimediów i systemów informacyjnych oraz sektora badawczo-rozwojowego. (www. MultiKlaster.pl)
Park Technologiczny
Kompleks laboratoriów, biur i pracowni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do prowadzenia prac badawczo rozwojowych oraz realizacji projektów w zakresie multimediów i IT. W ramach Parku funkcjonować będą Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Inkubator Przedsiębiorczości. Na terenie Parku zostanie również udostępniona powierzchnia biurowa do prowadzenia codziennej działalności firm na potrzebę projektów realizowanych w ramach Miasteczka Multimedialnego.
Centrum Badawczo-Rozwojowe
Działalność centrum skoncentrowana będzie na poszukiwaniu nowych zastosowań dla rozwiązań multimedialnych. W ośrodku rozwijane będą pomysły tworzone m.in. w Klastrze Multimediów i Systemów Informacyjnych. Zaplecze infrastrukturalne i technologiczno-sprzętowe pozwoli na badanie i testowanie w laboratoriach centrum dowolnego przedsięwzięcia multimedialnego oraz IT z obszaru specjalizacji Parku. Ośrodek będzie umożliwiał realizację projektów naukowych w tym staży naukowych dla studentów i pracowników nauki oraz tworzenie prac doktorskich. Celem nadrzędnym realizowanych projektów będzie transfer technologii do gospodarki.
Inkubator Przedsiębiorczości
W inkubatorze prowadzona będzie inkubacja innowacyjnych pomysłów z zakresu multimediów. Rozwijane będą od strony biznesowej zarówno pomysły wypracowane w centrum badawczo – rozwojowym jak również projekty zgłaszane przez firmy oraz pomysły studentów i stażystów realizujących program studiów z wykorzystaniem bazy technologicznej i projektowej Miasteczka Multimedialnego
MMC Brainville - nowa marka, nowy etap rozwoju projektu
Ogłoszenie nowej marki, to także oficjalne ogłoszenie nowego etapu rozwoju projektu, czyli procesu sukcesywnego uruchamiania oferty usługowej nowego Parku Technologicznego.
Rozpoczął się proces wynajmu powierzchni biurowej w budynku MMC Brainville. Do dyspozycji klientów będą laboratoria IT dedykowane dla firm, profesjonalne zaplecze konferencyjne (w tym multimedialne sale konferencyjne), infrastruktura wspierająca - kantyna, kawiarnia, studio fitness, bank oraz miejsca parkingowe (parking naziemny i podziemny).
Możliwość wynajmu powierzchni to tylko jeden element z pakietu usług, które docelowo znajdą się w ofercie MMC Brainville lub już teraz są oferowane. Podmioty, które chcą nawiązać współpracę z MMC Brainville będą mogły wybierać spośród pięciu kategorii usług: nowoczesne zaplecze biurowe i konferencyjne, zaplecze laboratoryjne, dostęp do wiedzy, dostęp do finansowania oraz platforma relacji nauki z biznesem. Jest to zestaw usług, tak ułożony by z jednej strony inspirować firmy współpracujące z MMC Brainville, a z drugiej pomagać w realizacji ambitnych zadań, tak by pomysł kończył się udanym wdrożeniem.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Działanie 5.3 PO IG – Wspieranie ośrodków innowacyjności. „Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”. Wartość dofinansowania wynosi 94,9 mln zł.