Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Plan Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 - e-Społeczeństwo.
Artykul
Kategoria : Gospodarka
Dodany : 23.08.2011 13:38
Komentarze : 0



Trzecim elementem nowego Planu rządu jest tworzenie warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Łącznie za wszystkimi trzema głównymi zadaniami Planu Informatyzacji Państwa kryje się ponad 100 projektów.

Trzecie zadanie Planu zostało podzielone na pięć działań.

Zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu zgodnie z wytycznymi strategii Europa 2020 oraz Europejskiej Agendy Cyfrowej (działanie III.1)

Rząd planuje zbudować infrastrukturę zapewniającą rozpowszechnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenach, na których jest on niewystarczający. Chce też wskazywać dobre praktyki i promować rozwiązania organizacyjne i technologiczne ułatwiających budowę i rozwój infrastruktury szerokopasmowej na terenach o niskiej gęstości zaludnienia. Planuje też opracowanie programu wsparcia budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu (sieci nowej generacji - NGN).

Miarą realizacji zadania III.1. będzie zwiększenie odsetka gospodarstw domowych z szerokopasmowym dostępem do Internetu na terenach o najniższej gęstości zaludnienia (mniej niż 100 mieszkańców/km2) z 50% do 75% (MSWiA).

Prowadzenie lub wspieranie działań promocyjnych i edukacyjnych w zakresie korzystania z usług elektronicznych (działanie III.2)

Zgodnie z życzeniami rządu powstać ma plan komunikacji Planu Informatyzacji Państwa uwzględniający promocję usług korzystania z elektronicznej administracji oraz postępy w realizacji Planu.

Opracowany ma też zostać program działań edukacyjnych podnoszących umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podniesieniu ma ulec poziomu wiedzy obywateli na temat korzyści z nowoczesnych zastosowań technologii teleinformatycznych, w tym usług elektronicznej administracji. Nastąpić ma rozszerzanie - zarówno wśród obywateli, jak i urzędników - wiedzy z zakresu podstaw bezpieczeństwa informacji jako źródła wzrostu zaufania do elektronicznych usług oferowanych przez administrację publiczną.

Opracowany ma zostać również program działań edukacyjnych podnoszących umiejętności w zakresie wykorzystania platformy ePUAP. Planowane jest też podnoszenie poziomu wiedzy obywateli i urzędników administracji państwowej na temat korzyści wynikających z wykorzystania platformy ePUAP do realizacji spraw urzędowych.

Miarą realizacji zadania III.2. będą:

Spadek z 75% do 40% odsetka internautów, którzy nigdy nie próbowali załatwiać spraw urzędowych przez Internet.
Zwiększenie odsetka osób w wieku 16-74 lata, które prezentują podstawowy / wysoki poziom umiejętności obsługi Internet o odpowiednio z poziomu 28% (średnia dla UE - 32%) i 9% (10%) do 50% i 15%.
Rząd chce też, aby w roku 2015 absolwenci uczelni wyższych w zakresie nauk ścisłych i technicznych w przeliczeniu na 1000 osób w wieku 20-29 lat stanowili 17% (dziś 14%).
Zwiększenie odsetka osób w wieku 16-74 lata, które używały Internetu do kontaktowania się z administracją publiczną w ciągu ostatnich 12 miesięcy z 28% do 50%.

Prowadzenie działań skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym (działanie III.3)

Rząd planuje wsparcie użytkowników usług administracji publicznej w zakresie kompetencji IT, w szczególności w grupie 50+, ale także w programach nauczania i rozwoju zawodowego. Planowane jest też zapewnienie dostępu do Internetu i kształtowanie niezbędnych umiejętności wśród osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodów ekonomicznych, niepełnosprawności itp.

Miarą realizacji zadania III.3. będzie zwiększenie odsetka osób w wieku 55-74 lata, które prezentują podstawowy poziom umiejętności obsługi Internetu z 18% do 30%.

Zapewnienie bezpieczeństwa ogólnego przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych oraz zapobieganie cyberprzestępczością (działanie III.4)

Zgodnie z Planem wspierane mają być rozwiązania w zakresie komunikacji elektronicznej polegające na przekazywaniu komunikatów o lokalnych zagrożeniach skażeniem środowiska, zagrożeń w ruchu lądowym itp. Usprawnieniu ma ulec obsługa wywołań na numery alarmowe w ramach systemu powiadamiania ratunkowego.

Przeprowadzona ma też być informatyzacja zarządzania drogami publicznymi na potrzeby poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska zgodnie z koncepcję rozwoju Inteligentnych Systemów Transportowych.

Rozszerzana ma być - wśród obywateli i urzędników - wiedza w zakresie postępowania w przypadku stwierdzenia incydentów bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Miarą realizacji zadania III.4. będą:

Zwiększenie odsetka osób w wieku 16-74 lata, które używają i aktualizują oprogramowanie do ochrony komputera osobistego i danych z 49% do 90%.
Stworzenie systemu teleinformatycznego udostępniającego dane o zagrożeniach.

Upowszechnienie zastosowania technologii teleinformatycznych w ochronie zdrowia, ochronie środowiska, kulturze i handlu (działanie III.5)

Rząd planuje:

wprowadzenie obowiązku przyjmowania faktur elektronicznych od 1 stycznia 2014 r.,
wykorzystanie technologii teleinformatycznych do monitorowania, modelowania i kontroli zjawisk zachodzących w środowisku naturalnym i antropogenicznym,
usprawnienie procesu udostępniania informacji o środowisku przyrodniczym,
digitalizację zasobów informacyjnych przechowywanych w postaci analogowej,
uruchomienie elektronicznej platformy konsultacyjnych usług telemedycznych (np. konsultacja trudnych przypadków medycznych).

Miarą realizacji zadania III.5. będą:

Zwiększenie odsetka osób w wieku 16-74 lata, które umawiają wizyty lekarskie przez Internet do 15%.
Zwiększenie odsetka osób w wieku 16-74 lata, które zasięgają porady lekarskiej online do 15%.
Zwiększenie odsetka przedsiębiorstw, które wysyłają i/lub otrzymują faktury elektroniczne z 12% w roku 2009 r. do 20% w roku 2015.
Powstanie dwóch rejestrów publicznych dotyczących środowiska przyrodniczego udostępnionych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną.
Zwiększenie średniej liczby użytkowników Geoportalu korzystających ze zbiorów i usług danych przestrzennych z 500 do 1800 osób dziennie.

Pierwsza część opisu Nowego Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 - poświęconego informatyzacji administracji.

Jak usprawnić świadczenie usług elektronicznych "odpowiadających potrzebom obywateli i biznesu", czyli - Plan Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 - e-Administracja.


Pełna wersja Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 dostępna jest na stronach MSWiA.

  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.