Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  6 mld dolarów i 6 lat opóźnienia. Sojuz z Galileo wystartował.
Artykul
Kategoria : Telekomunikacja
Dodany : 21.10.2011 15:28
Komentarze : 0



Kosmodrom w Ameryce Południowej, rakieta z Rosji, satelity z UE. W piątek po godzinie 12:30 polskiego czasu wystartowała rakieta Sojuz, wynosząc w kosmos dwie operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.



Rosyjski Sojuz wystartował z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej o godzinie 12:30. Pierwotna data startu - 24 godziny wcześniej - została przełożona z powodu anomalii, wykrytych podczas zaopatrywania Sojuza w paliwo.

Opóźnione Galileo

Galileo jest europejskim globalnym systemem nawigacji satelitarnej, który ma być konkurencyjny dla amerykańskiego GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS.



Ma być jednym z największych - obok Airbusa - projektów realizowanych wspólnie przez europejski przemysł z wielu państw UE.



Flagowy projekt Unii Europejskiej kosztował unijny budżet już 6,4 mld euro, a startu europejskiego systemu nawigacji satelitarnej można się spodziewać według planów w 2014 r. Pierwotnie pierwsze satelity Galileo miały wystartować już sześć lat temu.

Projekt z Rosjanami

Odpalenie Galileo z Gujany Francuskiej to też przełomowy moment dla europejskiego przemysłu kosmicznego. Po raz pierwszy bowiem z terytorium państwa europejskiego (Gujana Francuska, choć leży w Ameryce Południowej, należy do Francji) należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wystartowała rosyjska rakieta.



Tym samym wspólny projekt ESA i Roskosmosu (rosyjska państwowa agencja kosmiczna) zapoczątkowany w 2003 roku po latach nieporozumień, opóźnień i przekroczenia kosztów ostatecznie znalazł finał.

Historycznej powagi dodaje okazji fakt, że dwa europejskie satelity zostały wystrzelone z rosyjskiej wyrzutni rakietowej Sojuz - tej samej, którą wykorzystano w przypadku Sputnika i Jurija Gagarina. Obydwa satelity przekroczyły docelową orbitę na wysokości 23.000 kilometrów po upływie 3 godzin i 49 minut od startu.

Po raz pierwszy wyrzutnia Sojuz została wykorzystana poza kosmodromami Bajkonur w Kazachstanie czy Plesetsk w Rosji, gdyż wystrzał ze stanowiska w pobliżu równika umożliwia Sojuzowi wyniesienie do 3 ton ładunku na "orbitę przejściową do geostacjonarnej", wymaganą zazwyczaj przez komercyjne satelity komunikacyjne, w porównaniu do 1,7 tony, które może unieść z Bajkonuru.

"To wyniesienie na orbitę ma ogromne znaczenie dla Europy: umieściliśmy na orbicie dwa pierwsze satelity Galileo, systemu który zapewni naszemu kontynentowi pozycję światowej klasy gracza w strategicznej dziedzinie nawigacji satelitarnej, która ma olbrzymie perspektywy gospodarcze" - komentuje Jean-Jacques Dordain, Dyrektor Generalny ESA.

Te dwa satelity to pionierskie komponenty nowej konstelacji, które złożą się na inteligentny system nawigacji satelitarnej dla Europy. Wystrzelone z Sojuza dwa satelity Galileo są częścią etapu walidacji orbitalnej (IOV), w czasie której segmenty kosmiczne, naziemne i użytkowe systemu Galileo poddawane będą kompleksowym testom. Ostatecznie dołączą do nich inne satelity, by stworzyć flotę 30 urządzeń i należy mieć nadzieję, że system ten przyniesie wiele korzyści gospodarczych oraz pobudzi dalszych wzrost i innowacje.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorstwa, powiedział: "To moment napawający dumą wszystkich Europejczyków. Dzisiejsze wyniesienie na orbitę jest dowodem na sprawność Europy w sektorze działalności kosmicznej. Wzywam teraz przemysł europejski i MŚP do skorzystania bez zwłoki z istotnych możliwości gospodarczych oferowanych przez system - bierzmy się teraz za innowacje! Obywatele europejscy mogą się już szykować, bo Galileo stanie się wnet częścią naszego codziennego życia."

Kiedy tylko system rozpocznie funkcjonowanie, co ma nastąpić w 2014 r., zapewni udoskonalone usługi, począwszy od precyzyjniejszej nawigacji samochodowej, poprzez skuteczniejsze zarządzanie transportem drogowym i pracą służb poszukiwawczo-ratowniczych, po bezpieczniejsze transakcje bankowe i niezawodne dostawy energii elektrycznej. Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, skuteczne funkcjonowanie tego typu usług w dużym stopniu opiera się na technologiach nawigacji satelitarnej. Wedle przewidywań system ma wygenerować około 90 mld EUR dodatkowych przychodów dla przemysłu w ciągu kolejnych 20 lat.

Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo to system cywilny, w odróżnieniu od systemu GPS (ang. Global Positioning System) wykorzystywanego w USA, którym zarządza wojsko. Galileo jest interoperacyjny i kompatybilny z GPS.

Satelity są obecnie kontrolowane przez ESA i francuską agencją kosmiczną Centre National d'Études Spatiales (CNES). Wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów Galileo zaplanowano na lato 2012 r.

Jean-Jacques Dordain wyjaśnił, że wyniesienie na orbitę jest symbolem "współpracy ESA i Rosji ze znaczącym i nieodzownym wkładem Francji oraz współpracy ESA z Unią Europejską w ramach wspólnej inicjatywy unijnej".

Dodał: "To wyniesienie na orbitę konsoliduje zasadniczą rolę Europy we współpracy kosmicznej na szczeblu światowym. A wszystko to stało się możliwe dzięki wizji i zaangażowaniu państw członkowskich ESA."

więcej informacji: Galileo


źródło: pap
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.