Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Polscy naukowcy opracowali metodę, która pozwoli zwalczać Parkinsona nanocząstkami węgla.
Artykul
Kategoria : Medycyna
Dodany : 30.11.2011 10:50
Komentarze : 0



Jednym z czynników wpływających na układ nerwowy człowieka jest niedobór dopaminy. Niestety, badanie stężenia dopaminy jest kosztowne i wymaga zaawansowanej aparatury, niedostępnej w gabinetach lekarskich. W tym miejscu do akcji wkracza zespół polskich naukowców, który opracował metodę umożliwiającą łatwe i tanie wykrywanie dopaminy w roztworach nawet w obecności substancji przeszkadzających. Wyniki stanowią dorobek projektu NOBLESSE (Nanotechnologia, biomateriały i alternatywne źródła energii na rzecz Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA)), który uzyskał wsparcie na kwotę 3,3 mln EUR z tematu "Regiony wiedzy" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Odkrycia opublikowane zostały w czasopiśmie Biosensors and Bioelectronics.

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChP PAN) w Warszawie pokryli nowe elektrody nanocząstkami węgla osadzonymi na drobinach polikrzemianowych, aby uzyskać pożądany efekt. Wykorzystali elektrody do określenia stężenia dopaminy w roztworach w obecności kwasów moczowego i askorbinowego oraz paracetamolu, które to substancje utrudniają analizę poziomu dopaminy.

To najnowsze osiągnięcie w wykrywaniu dopaminy może otworzyć drogę do tanich i szybkich testów medycznych, które lekarze mogliby przeprowadzać nawet w swoich gabinetach. Takie informacje pomogłyby lekarzowi ustalić prawdopodobieństwo zagrożenia pacjenta którymś z powszechnych zaburzeń układu nerwowego, w tym na chorobą Parkinsona.

Opracowane przez naukowców elektrody składają się z naprzemiennych warstw drobin polikrzemianowych i nanocząstek węgla. Według zespołu drobiny polikrzemianowe mają rozmiar od 100 do 300 nanometrów (miliardowych części metra). W związku z tym, że są nieprzewodzące, pełnią jedynie rolę szkieletu zwiększającego powierzchnię elektrody. Nanocząstki węgla o rozmiarach od 8 do 18 nanometrów gęsto pokrywają polikrzemiany, tworząc właściwą, przewodzącą powierzchnię roboczą.

"Nanocząstki węglowe mają grupy funkcyjne naładowane ujemnie, a polikrzemiany dodatnio" - wyjaśnia doktorantka Anna Celebańska z IChF PAN. "Występujące między nimi oddziaływania elektrostatyczne są dość silne. Sprawdziliśmy, że wielokrotnie powtarzając zanurzenia można na powierzchni elektrody zbudować 'kanapkę' nawet z 24 warstw."

Naukowcy wykorzystali nowe elektrody do wykrywania dopaminy w roztworach. Elektrody z nanocząsteczkami węgla zanurza się w przygotowanym roztworze z próbką, po czym przykłada się potencjał elektryczny. Naukowcy twierdzą, że dopamina jest elektrochemiczne aktywna i dobierając odpowiednią wartość potencjału można ją utlenić.

"Wyniki przeprowadzonych testów okazały się bardzo dobre" - mówi Celebańska. "Nasza metoda należy od jednych z najczulszych sposobów detekcji dopaminy. Pozwala wykryć ją w stężeniach do 10-7 mola na litr w obecności substancji przeszkadzających o stężeniu 10-3 mola na litr."

Wypowiadając się na temat wyników badań, profesor Marcin Opałło stwierdził: "Metoda ma naturalny próg detekcji, dzięki któremu potrafimy ustalić, że dopaminy w organizmie jest za mało. Ile za mało? Tego na razie nie umiemy powiedzieć. Mamy jednak nadzieję na dalsze zwiększenie czułości metody."


źródło: Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN), Biosensors and Bioelectronics.
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.