Komisja Europejska bierze udział w projekcie, którego celem jest opracowanie nowego szkieletu do projektowania oprogramowania opartego na modelach na potrzeby złożonych systemów lotniczo-kosmicznych i obronnych działających w czasie rzeczywistym.
Wraz z czołowymi, europejskimi inżynierami zajmującymi się technologiami pracującymi w czasie rzeczywistym, producentami przemysłowymi i organizacjami badawczymi z Francji, Niemiec, USA i Włoch, Komisja Europejska weźmie udział w projekcie MADES (Metody i narzędzia oparte na modelach na potrzeby awioniki i osadzonych systemów monitorowania), którym ma być realizowany do lipca 2012 r. Komisja Europejska dofinansowała projekt na kwotę 2.450.000 EUR z budżetu tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Zadanie polega na opracowaniu zaawansowanego szkieletu obejmującego wszystkie etapy budowania systemów działających w czasie rzeczywistym, od projektu po generowanie kodów i wdrażanie. Ten niezależny od platformy szkielet zapewni dużą niezawodność, nieodzowną w aplikacjach mających decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa i misji, a także poprawę w zakresie wydajności pracy programistów i ponownego wykorzystywania kodów oraz obniżenia kosztów konserwacji i przystosowywania do nowszych platform wielordzeniowych.
Długofalowy cel projektu MADES to opracowanie nowych metod weryfikacji i symulacji opartych na modelach oraz nowych metod i narzędzi generowania kodów opartych na modelach, które obejmą zarówno tradycyjne języki programowania, jak i języki opisu sprzętu. Narzędzia MADES ułatwią programistom ponowne wykorzystywanie istniejących komponentów oprogramowania, zapewniając spójność złożonych systemów oraz eksploatację zaawansowanych, sprzętowych platform wielordzeniowych.
Flavio Fusetti, Dyrektor ds. Przestrzeni Powietrznej i Obrony w instytucji koordynującej, TXT e-solutions we Włoszech, powiedział: "Projektanci systemów osadzonych potrzebują nowych narzędzi i metod, opartych na uznanych standardach, do projektowania złożonych aplikacji wykorzystujących metody projektowania oparte na modelach. Projekt MADES zapewni ewolucyjną ścieżkę, łącząca istniejące metody projektowania i otwierającą drogę przed bardziej zaawansowanym projektowaniem opartym na modelach. Techniki projektowania umożliwią również projektantom systemów pracujących w czasie rzeczywistym osiąganie wyższej wydajności, niezawodności i skalowalności wraz z rosnącym zaawansowaniem platform wielordzeniowych."
W projekcie MADES przyjęto kompleksowe podejście do badania nowych narzędzi i technologii wspomagających projektowanie, walidację, symulację i generowanie kodów, zapewniając przy tym lepsze wsparcie dla ponownego wykorzystania komponentów. Są również opracowywane nowe metody opisywania i weryfikacji, aby zapewnić ogólną spójność systemów.
Ponadto w toku projektu stworzone zostaną zaawansowane technologie generowania kodów, obejmujące zarówno tradycyjne języki programowania, jak i języki opisu sprzętu. To zapewni techniki wirtualizacji kompilacji, które będą w stanie poradzić sobie z rosnącą złożonością nowoczesnych, wielordzeniowych architektur sprzętowych.
"Partnerzy konsorcjum MADES dysponują wiedzą ekspercką o każdym etapie projektowania systemów opartych na modelach. Ten projekt wprowadzi nowe innowacje do procesu przekształcania projektów oprogramowania we wdrażalne systemy, które charakteryzują się niezawodnością i pewnością wymaganą w aplikacjach o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa" - zauważa David Lounsbury, kierownik techniczny w The Open Group z Wlk. Brytanii, która też jest partnerem projektu. "Jesteśmy przekonani, że potężne narzędzia oparte na modelach, które już są oceniane przez partnerów z sektora przedsiębiorstw, umożliwią programistom uzyskiwanie wyższej wydajności i radzenie sobie z oczekiwanym wzrostem złożoności systemów."