Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Opublikowane zostały raporty na temat niedoborów wody.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 19.03.2012 11:47
Komentarze : 0



Opublikowane zostały raporty Wspólnego Centrum Badawczego (WCB) i Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA) na temat niedoborów wody, co zbiegło się w czasie z trwającym obecnie 6. Światowym Forum Wody w Marsylii, Francja.

Światowe Forum Wody, które rozpoczęło się 12 marca i potrwa do 17 marca, gromadzi interesariuszy w celu poszukiwania rozwiązań w obliczu problemu niedoboru wody.

Raport WCB pt. "Current water resources in Europe and Africa" ocenia dostępne zasoby wody i ujawnia, że rozległe obszary Hiszpanii i Europy Wschodniej dysponują średnio mniej niż 200 mm świeżej wody w roku, podczas gdy zapotrzebowanie na wodę jest od 3 do 10 razy wyższe. Raport EEA pt. "Towards efficient use of water resources in Europe" wtóruje temu wezwaniu do troski, podkreślając, że zasoby wody w UE znajdują się pod znaczącą presją, a sytuacja - zanim się poprawi - zmieni się jeszcze na gorsze. EEA ostrzega, że ciągle niewydajne wykorzystywanie wody może zagrozić gospodarce Europy, jej zdolności produkcyjnej i ekosystemom oraz argumentuje za zintegrowanym zarządzaniem zasobami wody, poczynając od lepszego wdrożenia istniejącego ustawodawstwa.

Raport WCB wskazuje na wahania w wytwarzaniu słodkiej wody w ciągu roku: od 10 mm do ponad 500 mm w Europie oraz od poniżej 0,1 mm do ponad 500 mm w Afryce. Dokument opisuje istniejące niewiadome i zagadnienia wymagające dalszych badań, które należy przeprowadzić na rzecz udoskonalenia sposobów zarządzania zasobami wody. Naukowcy z WCB przeanalizowali dostępne zasoby wody, powodzie, susze i niedobory wody za pomocą modelowanej symulacji hydrologicznej. W Europie większość danych wymaganych do oceny zasobów wody jest już zebrana, aczkolwiek dostęp do nich wymaga poprawy. Zespół WCB zauważył na przykład, że uwagi wymaga dostępność publiczna wyników obserwacji przepływu rzek.

Raport EEA podkreśla potrzebę nasilenia działań na rzecz wydajniejszego użytkowania wody w Europie: niewydajne korzystanie z wody wpływa na zasoby potrzebne ekosystemom i ludziom, które są kluczowe dla europejskiej produktywności i bezpieczeństwa. Obniżone przepływy rzek, spadek poziomu jezior i wód gruntowych oraz zanikanie terenów podmokłych mogą mieć niszczycielski wpływ na systemy naturalne, stanowiące podstawę wydajności gospodarczej.

Prezentując nowy raport EEA, dyrektor wykonawcza EEA, Jacqueline McGlade powiedziała: "Zasoby wody znajdują się pod presją w wielu częściach Europy i sytuacja pogarsza się. Rolnictwo, produkcja energii, przemysł, wodociągi i ekosystemy są wszystkie równie ważne i wszystkie konkurują ze sobą o te ograniczone zasoby. Zważywszy na to, że zmiany klimatu ograniczają przewidywalność zapasów wody, niezwykle istotne jest wykorzystywanie tych zasobów przez Europę w wydajniejszy sposób z korzyścią dla wszystkich użytkowników. Zasobami wody należy zarządzać równie skutecznie co jakimkolwiek innymi naturalnymi aktywami posiadanymi przez dany kraj."

Wedle nowych badań, niektóre niedobory wody doprowadziły nawet do ograniczeń w dostępności wody pitnej w niektórych częściach Europy i odnotowuje się również nasilającą się konkurencję o zasoby wody. W całej UE sektor rolny zużywa około jednej czwartej zasobów wody z naturalnego środowiska, co może wzrosnąć do 80% na południu Europy. Na dodatek wodociągi pochłaniają około jednej piątej zasobów wody zużywanych w Europie, z czego ponad jedna czwarta jest wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet. Elektrownie wodne również zmieniają naturalną strukturę przepływu rzek i jezior, co odbija się na ekosystemach.

EEA wskazuje, że rolnictwo jest jednym z sektorów, w którym są możliwe łatwe do osiągnięcia korzyści pod względem wydajności, gdyż ogromne ilości wody są wykorzystywane mało wydajnie do nawadniania upraw. Szacunki pokazują, że około jedną czwartą zasobów wody przeznaczaną na nawadnianie w Europie można zaoszczędzić zmieniając po prostu typ wykorzystywanej rury lub kanału.

W czasie forum, 13 marca, Komisarz ds. Środowiska, Janez Potocnik, zapowiedział, że Komisja Europejska opublikuje w listopadzie "Plan ochrony wód Europy" (Blueprint to safeguard Europe water resources). Dokument ten wyznaczy strategię UE i wesprze działania ukierunkowane na "ochronę i gotowość" zasobów wody, ze szczególnym naciskiem na ludzi i naturalne ekosystemy oraz równowagę między popytem a podażą.


źródło: Europejska Agencja Ochrony Środowiska
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.