Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Symulacje prognozują ocieplenie - 3 stopnie Celcjusza do 2050r.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 27.05.2012 15:03
Komentarze : 0



Wyniki nowych badań pokazują, że prawdopodobieństwo globalnego ocieplenia na naszej planecie o 3 stopnie Celsjusza do 2050 r. jest takie samo jak o 1,4 stopnia Celsjusza.

W toku brytyjskich badań, zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Geoscience, przeprowadzono blisko 10.000 symulacji klimatycznych na komputerach domowych za pomocą zaawansowanego modelu klimatycznego, aby uzyskać wyniki, które sugerują, że niepowstrzymanie emisji zmusi Ziemię do przekroczenia bariery dwóch stopni przed końcem bieżącego stulecia. Badania zostały dofinansowane z projektów WATCH i ENSEMBLE. Projekty WATCH (Woda a globalne zmiany) i ENSEMBLE (Oparte na zespołach prognozy zmian klimatu i ich oddziaływania) zostały dofinansowane na kwotę odpowiednio niemal 10 mln EUR i 15 mln EUR z tematu "Nauki przyrodnicze, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

Jeżeli przewidywania modelu są prawidłowe, tzn. jeżeli temperatury podniosą się o trzy stopnie (powyżej średniej z lat 1900 - 1961) w ciągu kolejnych 38 lat, to będzie to największe jak dotąd tempo ocieplania się.

"Jedynie tak duża liczba symulacji - przeprowadzonych za pomocą modelu celowo wybranego do zaprezentowania gamy zachowań - pozwala na poradzenie sobie z niepewnością obecną w złożonych systemach, takich jak nasz klimat" - twierdzi autor naczelny, dr Dan Rowlands z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii. "Mogliśmy wykonać tę pracę tylko dzięki temu, że tysiące osób poświęciło czas na przeprowadzenie tych symulacji na swoich komputerach domowych".

Profesor Myles Allen z Wydziału Geografii i Środowiska Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz z Wydziału Fizyki zauważa: "Większość prognoz globalnego ocieplenia opiera się na szeregu wyników, które różne grupy na świecie wnoszą do porównania modelowego. Grupy te nie podejmują się zgłębienia pełnego zakresu niepewności, stąd zapotrzebowanie na badania, takie jak nasze".

Naukowcy na całym świecie kwantyfikują i podejmują wszelkie możliwe wysiłki, aby rzucić światło na konsekwencje niepewności klimatycznych w przyszłych prognozach - stwierdził Ben Booth z Met Office Hadley Centre w Wlk. Brytanii, współautor artykułu.

"Prace te, będące być może jak dotąd najambitniejszym przedsięwzięciem, pokazują, że obywatelski ruch naukowy wnosi olbrzymi wkład w tę dziedzinę" - zauważa dr Booth.

Takie zespoły to innowacyjne narzędzie dla naukowców badających, co może się stać w przyszłości. Mogą również "stanowić fascynujące, nowe zasoby dla społeczności zajmujących się adaptacją i oddziaływaniem klimatycznym" - wskazuje współautor, profesor Dave Frame z Uniwersytetu Wiktorii w Wellington, wizytujący pracownik naukowy oksfordzkiego Wydziału Przedsiębiorczości i Środowiska im. Smitha.

  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.