Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Komunikacja bezprzewodowa - projekt EARTH uhonorowany nagrodą Future Internet Award!
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 27.05.2012 15:18
Komentarze : 0



Zważywszy na fakt, że ślad węglowy sektora komunikacji mobilnej ma się potroić do 2020 r., dążenie do zwiększania ekologiczności naszej komunikacji, stanowi kluczowy priorytet Agendy Cyfrowej Komisji Europejskiej.

Finansowany ze środków unijnych projekt, który dokładnie to ma na celu, otrzymał właśnie Future Internet Award 2012 za opracowanie bezprecedensowych pod względem efektywności energetycznej rozwiązań na potrzeby bezprzewodowych sieci komunikacyjnych. Naukowcy z projektu EARTH (Energo-świadome technologie radiowe i sieciowe) zoptymalizowali wykorzystanie energii przez stacje oparte na technologii 4G LTE (Long-Term Evolution), które w sieci mobilnej zużywają najwięcej energii.

Mobilne serwisy filmów wideo oraz inne urządzenia, jak smartfony czy tablety, zużywają znacznie więcej energii niż "tradycyjne" komórki, a wraz ze stale rosnącą w postępie geometrycznym liczbą osób łączących się z Internetem za pośrednictwem tych bezprzewodowych urządzeń, naglącą sprawą stało się zapewnienie ich większej wydajności energetycznej. Taki był również komunikat Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes: "Rozwój sektora TIK nie powinien wiązać się ze zwiększaniem śladu węglowego. Gratuluję partnerom projektu EARTH, którzy znaleźli sposoby na świadczenie potrzebnych nam usług przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2 i wysokości rachunków za energię".

Od swojego początku w styczniu 2010 r., projekt EARTH, który otrzymał niemal 9,5 mln EUR dofinansowania z tematu TIK (Technologie informacyjne i komunikacyjne) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, zgromadził naukowców z 15 instytucji partnerskich z 10 krajów europejskich: Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch. Partnerzy, którzy weszli w skład konsorcjum, wywodzą się zarówno ze środowiska akademickiego, jak i przemysłowego.

Zespół twierdzi, że poprzez optymalizację wykorzystania energii w sieci, rachunki operatorów za energię elektryczną będą stopniowo maleć, zwiększając w ten sposób dostępność telefonów komórkowych, a dodatkową korzyścią będzie ograniczenie zanieczyszczenia i emisji dwutlenku węgla. Dzięki zmniejszeniu ilości energii wymaganej do obsługi każdej stacji bazowej telefonii komórkowej, oczekuje się również, że w przyszłości będzie można w niezawodny sposób zasilać je z odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do dalszego zredukowania emisji.

Produkty opracowane w toku projektu EARTH, który będzie realizowany do czerwca 2012 r., mają być dostępne na rynku w 2014 r. Partnerzy projektu z dużych oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) już rozpoczęli przekształcanie wyników projektu w realne produkty globalnego rynku 4G, wartego wiele miliardów euro.

Przyznanie nagrody Future Internet Award ogłosił Mario Campolargo, Dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Komisji Europejskiej w czasie zamykającej sesji plenarnej pierwszej konferencji Future Internet Assembly 2012, która odbyła się w dniach 10 - 11 maja w Aalborg, Dania.

Wedle szacunków sektor TIK odpowiada za około 2% globalnych emisji CO2. Działania podejmowane w ramach Agendy Cyfrowej zostały włączone do celów z zakresu energii i zmian klimatu strategii Europa 2020, która dąży do redukcji gazów cieplarnianych i zużycia energii ze źródeł pierwotnych o 20% i zwiększenie ilości energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.


źródło: EARTH
http://www.ict-earth.eu
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.