Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Technologie zwane dysonansem kwantowym.
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 12.08.2012 23:19
Komentarze : 0



Do niedawna naukowcy sądzili, że splątanie kwantowe, w którym cząstki takie jak fotony i elektrony wchodzą w interakcje fizyczne a następnie zostają rozdzielone, jest niezbędne do działania komputera kwantowego. Chociaż splątanie - zjawisko opisane przez Einsteina jako "upiorne działanie na odległość" - można uzyskać w warunkach niemal idealnych w laboratorium, to poza nim proces jest słaby i nietrwały, a przez to niedoskonały.

Naukowcy zdali sobie sprawę, że splątanie nie zawsze musi być konieczne i w ciągu ostatnich kilku lat opracowano kilka przykładów technologii, które potrafią wykorzystać możliwości kwantowe bez splątania.

W czasopiśmie Nature Physics opublikowano wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii, Singapuru i USA, które skoncentrowały się na technologii zwanej dysonansem kwantowym. To zjawisko, znacznie silniejsze i łatwiej dostępne od splątania, może również zapewnić kwantowe możliwości i bardzo ułatwić osiągalność technologii kwantowych.

Ale skąd dysonans kwantowy czerpie swoją kwantową moc? To pytanie, na które postanowił odpowiedzieć międzynarodowy zespół, a odkrycia dokonane przez naukowców wskazują na bezpośrednie powiązanie między mocą kwantową a dysonansem kwantowym.

Jeden z autorów raportu z badań, Mile Gu z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (NUS), zauważa: "Wykazaliśmy, że dysonans kwantowy jest źródłem, z którego możemy czerpać za pomocą odpowiednich narzędzi kwantowych".

Poprzez kodowanie informacji w świetle laserowym w celu zademonstrowania procesu odblokowywania tego zasobu kwantowego, naukowcy pokazali, że możliwe jest wyszukiwanie większej liczby informacji za pomocą dysonansu kwantowego niż bez dostępu do niego.

Współautor raportu z badań, Ping Koy Lam z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU), porównał przeprowadzone doświadczenie do "dekodowania muzyki z radiowej transmisji AM/FM przy znacznych zakłóceniach atmosferycznych".

Naukowcy odkryli, że dysonans jest podobny do wspólnych zakłóceń kwantowych, a za pomocą odpowiednich narzędzi kwantowych z transmisji można wydobyć więcej "muzyki".

Wykazano, że dysonans kwantowy występuje w wielu układach i wcześniej mógł on być opisywany jako niepożądany szum, nastawiając niektórych naukowców sceptycznie, co do jego potencjalnej przydatności, choć teraz nowe odkrycia sugerują coś wręcz przeciwnego. Przeprowadzonego doświadczenia nie uważa się jeszcze za obliczenia kwantowe, niemniej pokazuje ono, że dysonans ma potencjał, który można wykorzystać w technologiach kwantowych.

Naukowcy poszukują teraz innych zadań, które mogłyby skorzystać na dysonansie kwantowym. Istnieje nadzieja, że dysonans mógłby stać się łatwiejszą ścieżką do przyszłych technologii kwantowych niż splątanie.

Ping Koy Lam podkreśla, że przeprowadzone badania "wskazują na możliwość złagodzenia wymogów dotyczących niektórych technologii kwantowych".

Wyniki innych badań, opublikowane w tym samym wydaniu czasopisma Nature Physics, wskazują również, że w informatyce kwantowej można wykorzystać mniej wymagające zasoby.

W tych badaniach wzięli udział naukowcy z Austrii, Singapuru i Wlk. Brytanii, którzy otrzymali podwójne wsparcie unijne.

Jednym źródłem jest projektu Q-ESSENCE (Interfejsy, czujniki i komunikacja kwantowa oparte na splątaniu), który został dofinansowany na kwotę 4,7 mln EUR z tematu TIK (Technologie informacyjne i komunikacyjne) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Projekt Q-ESSENCE, który będzie realizowany do roku 2013, gromadzi naukowców z Australii, Austrii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Wlk. Brytanii i Włoch.

Drugim źródłem finansowania jest grant w wysokości 1,75 mln EUR dla doświadczonych naukowców, który Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) przyznała jednemu z autorów raportu z badań, Antonowi Zeilingerowi z Uniwersytetu w Wiedniu, na projekt QIT4QAD (Fotoniczna informatyka kwantowa i podstawy fizyki kwantowej w wyższych wymiarach).


źródło: Narodowy Uniwersytet w Singapurze
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.