Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  E-administracja w Niemczech
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 24.02.2013 15:16
Komentarze : 0



Mimo postępów technologicznych, stanie w kolejce z wypełnionymi formularzami i przedkładanie dokumentów papierowych, aby uzyskać dowód tożsamości lub załatwić inne sprawy w urzędzie niezupełnie odeszło do lamusa. Wielu Europejczyków nadal musi spędzać całe godziny na tego typu czynnościach. Z tego względu koncepcja e-administracji ma tak ogromne znaczenie, gdyż daje szanse na usprawnienia i zaoszczędzenie petentom wiele czasu.

E-administracja to więcej aniżeli tylko wdrożenie pewnych narzędzi TIK. Sprawna e-administracja polega na przemyśleniu organizacji i procesów oraz na zmianie postępowania, aby świadczenie usług publicznych na rzecz potrzebujących ich obywateli przebiegało sprawniej. Prawidłowa implementacja e-administracji może zapewnić obywatelom, przedsiębiorstwom i organizacjom łatwiejsze, szybsze i tańsze załatwianie spraw urzędowych.

Komunikacja elektroniczna od dawna jest codziennością w niemieckich urzędach. Jednak pracownicy opieki społecznej często wykorzystują nowoczesne systemy zarządzania dokumentami do rejestrowania jedynie cyfrowych plików, jednocześnie pracując nadal wedle starego systemu. Dla porównania w Danii siedem ministerstw przeszło całkowitą przemianę cyfrową. Zainspirowani sukcesem Duńczyków, naukowcy z Instytutu Otwartych Systemów Komunikacji im. Fraunhofera (FOKUS) analizują, w jaki sposób duńskie rozwiązania TIK można by sprawnie zaadoptować w niemieckich urzędach.

"Badamy interoperacyjne i opłacalne rozwiązania TIK na potrzeby niemieckich organów administracyjnych od 2004 r." - wyjaśnia dr Michael Tschichholz z FOKUS. "Jednym z naszych partnerów jest cBrain, a wypracowane w jego ramach rozwiązanie już zostało z powodzeniem wdrożone w siedmiu duńskich ministerstwach. Przyjrzeliśmy się uważnie tej technologii i stwierdziliśmy, że zaspokoiłaby również w pełni potrzeby niemieckiej administracji".

Niemiecka administracja rządowa przedstawiła swoje zalecenia dotyczące takiej platformy w dokumencie pt. "Koncepcja organizacyjna administracji elektronicznej". Obok zarządzania rejestrami elektronicznymi, w zaleceniach wskazano, że platforma powinna być w stanie modelować elektroniczne ciągi pracy i współpracę elektroniczną, a także integrować różne aplikacje do specjalistycznych procesów, które powstaną na przestrzeni lat. "Te podstawowe części składowe e-administracji opierają się na rozwiązaniu duńskim. Opcjonalnie kierownicy mogą również zostać włączeni do procesów cyfrowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych" - stwierdza Tschichholz.

Duńskie ministerstwa Spraw Społecznych i Integracji, Transportu, Klimatu, Energii i Budownictwa, Środowiska, Zatrudnienia, Mieszkalnictwa, Spraw Miejskich i Wiejskich oraz Kancelaria Premiera zarządzają w sposób całkowicie elektroniczny swoimi rejestrami, pracą administracyjną i opieką społeczną. Wszystkie sporządzane materiały - oficjalne i nieoficjalne - są zarządzane w znormalizowanym środowisku TIK. Podstawowym komponentem jest zintegrowane zarządzanie wiedzą. Urzędnicy mają bezpośredni dostęp do istotnych informacji za pośrednictwem cyfrowego archiwum. Technologie mediów społecznościowych, takie jak fora, są włączone w formalne procesy robocze i wspomagają komunikację nieformalną.

"Doświadczenia niemal wszystkich użytkowników są pozytywne" - donosi Tschichholz. "W Ministerstwie Spraw Społecznych i Integracji każdy urzędnik oszczędza od 30 do 45 minut dziennie. Zadowolonych lub bardzo zadowolonych jest 81% urzędników Ministerstwa Transportu. W obydwu przypadkach niedawno przeprowadzone zmiany zajęły tylko kilka tygodni".

"Natomiast czas potrzeby na szkolenie jest utrzymywany w rozsądnych granicach, gdyż urzędnicy pracują z interfejsami, które znają i mogą korzystać z indywidualnej pomocy 'mobilnych asystentów', którzy przemieszczają się między biurami w czasie krótkiego etapu wdrożeniowego".

Tschichholz wraz zespołem opracował konkretne scenariusze aplikacji, które przechodzą obecnie testy eksploatacyjne w niemieckich ministerstwach. W Laboratorium e-administracji przy FOKUS, naukowcy odtworzyli demonstracyjne ciągi pracy Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przeanalizowali, czy duńskie rozwiązanie mogłoby zostać zaadoptowane do pracy ministerstwa. "Wykazaliśmy na przykład, że rozwiązanie można wykorzystać do sporządzania dokumentów instruktażowych, do których sekretarz stanu lub minister ma wygodny dostęp w podróży za pośrednictwem tableta lub komputera" - zauważa Tschichholz, który również wykorzystuje platformę TIK w FOKUS do procesów wewnętrznych.

W ubiegłym roku zespół z powodzeniem zaprezentował scenariusz laboratoryjny Federalnej Komisarz ds. Technologii Informacyjnych, Cornelii Rogall-Grothe, oraz duńskiemu ambasadorowi Perowi Poulsen-Hansenowi. Na targach informatycznych CeBIT, FOKUS zaprezentuje sposób bezpiecznego wykorzystania urządzeń mobilnych w pracy administracyjnej za pośrednictwem duńskiej platformy TIK.

Komisja Europejska wspiera tego typu inicjatywy w ramach planu działania na rzecz administracji elektronicznej 2011 - 2015, który ma wprowadzić nową generację usług e-administracji z korzyścią dla przedsiębiorstw i obywateli. Podczas gdy administracja publiczna w całej Europie przechodzi z administracji na e-administrację, obywatele czerpać będą korzyści z większej liczby usług online jedynie wtedy, kiedy będą one sprawne, dostępne i łatwe w obsłudze. Osiągnięcie tego celu będzie jednym z głównych wyzwań, które naukowcy, tacy jak badacze z Niemiec, będą musieli pokonać.


źródło: Centrum e-administracji Instytutu im. Fraunhofera
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.