Kolejny siedmioletni program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020 - to jedna z podstaw europejskiego planu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W latach 2014-2020 na finansowanie najlepszych badań naukowych w Europie przeznaczonych zostanie około 80 miliardów.
Na każdym etapie procesu finansowania Komisja Europejska konsultuje priorytety badawcze Europy z interesariuszami. Jednym z elementów tych starań, skoncentrowanym konkretnie na obywatelach UE, jest współfinansowany przez UE projekt VOICES (Poglądy, opinie i pomysły obywateli Europy na temat nauki).
VOICES to projekt pilotażowy, którego powodzenie może zainspirować inne podobne konsultacje społeczne oraz inicjatywy angażujące obywateli w określanie priorytetów badawczych programu Horyzont 2020.
Realizacją projektu VOICES zajmuje się Ecsite - Europejska Sieć Centrów Naukowych i Muzeów. Metodologia wykorzystana w ramach projektu bazowała na paneuropejskich warsztatach z bezpośrednim i aktywnym udziałem uczestników, które prowadzono w wielu językach.
Konkretnie uczestnicy projektu VOICES przeprowadzili 99 warsztatów, w 33 miejscowościach, w 27 krajach europejskich i 23 różnych językach. Grupa fokusowa uczestnicząca w warsztatach liczyła około 1000 osób.
Zogniskowane wywiady grupowe mają tę przewagę nad innymi metodami badań socjologicznych, że uczestnicy zachęcani są do wypowiadania się i budowania swoich poglądów w odniesieniu do poglądów wyrażanych przez innych. Jak mówią badacze z projektu VOICES, taka interakcja zapewnia dogłębny wgląd w idee, wartości, życzenia i obawy uczestników, którzy są stymulowani do wspólnego kreatywnego myślenia.
Wyniki są obecnie analizowane i zostaną przedstawione Komisji Europejskiej jako wkład w politykę segmentu finansowania programu Horyzont 2020 dotyczącego ponownego wykorzystywania i recyklingu odpadów: "odpady jako zasoby". Komisja zobowiązała się uwzględnić te wyniki.
Uczestnicy programu VOICES udostępnią też dokumentację na temat opracowywania treści i szkoleń na potrzeby wielkoskalowych i skoordynowanych zogniskowanych wywiadów grupowych w ramach konsultacji publicznych. W celu udostępniania dokumentacji i zebranych informacji stworzona zostanie platforma internetowa (Visual Lab) na licencji open source.
Prace realizowane w ramach projektu wpisują się w Europejski Rok Obywateli 2013, którego celem jest podnoszenie świadomości obywateli tego, jak mogą skorzystać na prawach i polityce UE, a także pobudzanie ich do aktywnego uczestnictwa w budowaniu tej polityki.
Projekt VOICES otrzymał 1,5 mln EUR dofinansowania ze środków unijnych. Czas jego realizacji to 1 rok, a zakończenie przewidziano na styczeń 2014 r.