Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Więcej umiejętności receptą na sukces ICT.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 16.01.2014 20:48
Komentarze : 0



Uruchomienie programu „Horyzont 2020” z budżetem 15 mln EUR na badania ICT z pewnością wnosi powiew świeżości do sektora. Pozostaje jednak wątpliwość: czy unijni pracownicy posiadają umiejętności potrzebne do dalszego rozwijania ICT w Europie?

Jak na razie odpowiedź jest negatywna. Według danych Komisji Europejskiej, jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, to Europa może stanąć niedługo w obliczu niedoboru 900.000 pracowników w sektorze ICT. Zagrożona jest konkurencyjność UE. Duże przedsiębiorstwa, takie jak Microsoft, już podniosły alarm, podczas gdy OECD opublikowała w październiku 2013 r. raport oceniający umiejętności z zakresu ICT około 5.000 Europejczyków. We wnioskach czytamy, że jedna piąta czynnej zawodowo populacji ma niepokojąco niski poziom biegłości i umiejętności liczenia. Co więcej jedna czwarta dorosłych nie posiada sprawności niezbędnej do skutecznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Decyzje, jakie mają zapaść w tym roku, będą kluczowe dla określenia, czy ten problem można szybko i sprawnie rozwiązać. Rozwój sektora ma ogromnie przyspieszyć, a Komisja Europejska wyznaczyła sobie niezwykle ambitny cel zniwelowania przepaści w umiejętnościach cyfrowych do roku 2020, aby stawić czoła negatywnemu trendowi.

To właśnie zadanie postawiono przed zawiązaną w marcu 2013 r. „Wielką koalicją na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym”. W ciągu kolejnych kilku lat Komisja planuje podnieść atrakcyjność kariery w sektorze ICT, zaoferować pakiety szkoleniowe przygotowane we współpracy z podmiotami z branży, zaproponować bardziej wyrównane stopnie i programy nauczania, poprawić uznawanie umiejętności w poszczególnych krajach, zredukować rozbieżności na rynku pracy i stymulować partnerstwo cyfrowe. W różnych państwach członkowskich tworzone są krajowe koalicje, wspierane przez duże przedsiębiorstwa, takie jak Google, Microsoft, Telefonica czy Cisco.

Nowy program unijny „Erasmus+” na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 to kolejna szeroko zakrojona próba uporania się z niedoborem wykwalifikowanej kadry ICT poprzez umożliwienie uczniom zapoznawania się z innymi programami kształcenia w całej Europie. Ale czy to wystarczy? W sierpniu ubiegłego roku firma Microsoft wskazała na niedobór kadry w sektorze ICT z jakim się boryka rozwijając swoją działalność w Irlandii. Przedsiębiorstwo zmuszone było sprowadzać pracowników z zagranicy, a nadto aktualny system certyfikacji ICT, który jest wysoce nieprzejrzysty, raczej pomocą nie służy. Tysiące różnych certyfikatów jest obecnie w użyciu, stąd potrzeba wprowadzenia jednolitych norm i kompetencji.

Ustalenie dokładnych przyczyn i zaradzenie deficytowi umiejętności ICT nie będzie prostym zadaniem. Jak zauważa Komisarz Neelie Kroes: „Komisja będzie działać, ale nie osiągniemy celu bez wsparcia ze strony przedsiębiorstw, partnerów społecznych i podmiotów w sektorze edukacji”.


źródło: Horyzont 2020
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.