Nowe materiały organiczne absorbujące i emitujące światło w bliskiej podczerwieni (NIR) mogą posłużyć do wytwarzania nowych produktów - czujników, detektorów czy ogniw słonecznych - które pomogą w podnoszeniu zrównoważenia energetycznego i konkurencyjności Europy. Tego rodzaju produkty prezentują ogromny potencjał w takich sektorach jak opieka zdrowotna czy telekomunikacja. Aby móc jednak rozwijać i wprowadzać na rynek owe materiały, Europa potrzebuje chemików, fizyków i materiałoznawców biegłych w najnowszych technologiach.
Dlatego też osiąganie inteligentnego wzrostu poprzez inwestycje w edukację, badania naukowe i innowacje jest kluczowym priorytetem strategii Europa 2020 - tworzącej ramy, na bazie których UE ma stać się gospodarką inteligentną, zrównoważoną i sprzyjającą włączeniu społecznemu. Jednym ze sposobów na realizację tych zamierzeń jest wsparcie młodych europejskich naukowców i badaczy, a sieć naukowo-badawcza OSNIRO (Organic Semiconductors for NIR Optoelectronics) ma je właśnie zapewnić.
Przedmiotem zainteresowania sieci OSNIRO - jednej z tzw. innowacyjnych sieci szkoleń (ITN) - jest opracowywanie nowych materiałów w produkcji dużych, elastycznych ogniw fotoelektrycznych i czujników, wraz z nową generacją drukowalnych fotodetektorów. Przez następne cztery lata 15 młodych naukowców będzie prowadzić prace badawcze w swoich instytucjach przyjmujących, ale w międzynarodowym kontekście. Doktoranci będą współpracować ze sobą ponad granicami krajowymi i dyscyplinarnymi.
Inną ciekawą zaletą sieci OSNIRO jest akcent kładziony nie tylko na same badania, lecz także na umiejętności, jakie powinien posiadać współczesny pracownik naukowy. Wśród nich należałoby wymienić umiejętności redagowania i prezentowania tekstów akademickich, zdobywania funduszy oraz zarządzania public relations. Na przykład każdy młody naukowiec będzie zobowiązany do uczestniczenia w co najmniej jednej międzynarodowej konferencji rocznie w celu przedstawienia wyników swoich prac, a także do aktywnego udziału w popularyzacji nauki w formie komunikatów prasowych, pracy dydaktycznej w czasie letnich kursów czy wystaw podczas lokalnie organizowanych dni nauki.
Konsorcjum stojące za projektem wykonało już pewne prace przygotowawcze związane z nową generacją kopolimerów absorbujących NIR i ich zastosowaniem w organicznych ogniwach słonecznych. Inne możliwe zastosowania to przetwarzanie informacji i noktowizyjne wyświetlacze.
Decyzja o podjęciu studiów doktoranckich i/lub wybraniu kariery naukowej nigdy nie jest łatwa. Świeżo upieczeni absolwenci muszą często borykać się z umowami o pracę na czas określony, bezpłatnymi nadgodzinami i ogromną presją konkurentów. Takich jednak absolwentów Europa potrzebuje, by w pełni wyjść z kryzysu gospodarczego, dlatego też OSNIRO stanowi tak wartościową inicjatywę.
Pierwsza wspólna, zaawansowana sesja szkoleniowa OSNIRO odbyła się na Uniwersytecie w Wuppertalu, Niemcy, w dniach od 9 do 11 kwietnia. W połączeniu, elementy szkoleniowe, okazje do sieciowania i współpraca międzynarodowa, pomogą poprzez sieć OSNIRO ukształtować nową generację naukowców o szerokiej, multidyscyplinarnej wiedzy. W ten sposób, dzięki zapewnieniu wsparcia i doradztwa młodym naukowcom, sieć pomoże nie tylko utrzymać Europę w czołówce świata nauki, ale także wzmocnić gospodarkę.