Od mierzenia Wszechświata i testowania nowych leków, po sprzątanie obory i zagospodarowanie odpadów - uczestnicy odbywającego się w Mediolanie 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS 2015) mają szeroki zakres zainteresowań.
Do precyzyjnego mierzenia Wszechświata Duńczyk Lasse Frank Voss proponuje wykorzystać specyficzny typ supernowych Ia. Rosjanin Artiom Wiktorowicz Wasiliew ze starych detektorów promieniowania, jakie kiedyś można było kupić na przygranicznych bazarach, i prostych układów elektronicznych zbudował detektor związanych z aktywnością Słońca cząstek elementarnych – mionów. Aby astronautom nie zanikły mięśnie i nie dopadła ich osteoporoza, Baris Volkan Gurses z Turcji proponuje symulowanie grawitacji za pomocą pola elektrostatycznego. Natomiast wyżywienie na orbicie – ryby, pomidory, sałatę i dynie - zapewnią dzięki hodowli hydroponicznej Gruzini.
Yuan Yuan Emma Li (z Belgii) naukowo przeanalizowała zagadnienie swobodnego lotu człowieka ubranego w specjalny skrzydlaty strój – to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów, jakie istnieją. Natomiast gdy lecimy samolotem przyda się białoruskie rozwiązanie w postaci obrotowego cylindra w skrzydle, który pozwala lądować z mniejszą prędkością, a co za tym idzie – na krótkim pasie.
Jednak nawet przyziemne prace można usprawnić dzięki nowoczesnej technice – jak wskazuje przykład zasilanego energią słoneczną robota do czyszczenia obory. Niektóre jego części zostały wydrukowane techniką 3D. Twórcy urządzenia Kenneth Matthias Lema i Jens Rik Ghesquiere podkreślają, że zainspirowało ich podniesienie wieku emerytalnego w Belgii do 67 lat i wizja ciężko pracujących starszych osób. Pozostałości po sprzątaniu obory i inne organiczne odpady można wykorzystać do produkcji biogazu, czym zajęło się wiele zespołów. Dwie badaczki z Egiptu opracowały bakteryjną baterię wytwarzającą prąd elektryczny ze zgniłych jabłek, kartofli i cebuli.
Także skorupki jaj mogą się przydać naukowcom – dwie Finki testowały na nich skuteczność past do zębów w usuwaniu osadu po kawie.
Natomiast łącząc naturalne odpady z popiołem wychwyconym z kominów można uzyskać cenny nawóz – wykazali trzej młodzi Chińczycy. Z Chin pochodzi także sterowana komputerem lalka. Jednak szczególną uwagę wzbudził Yifeng Guo, który opracował algorytm matematyczny do przewidywania trendów na rynku finansowym i wypróbował go na giełdzie nowojorskiej – jak twierdzi, ze „wspaniałymi wynikami”.
Austriacy Lukas Ebenstein i Stefan Wihlrab opracowali białą kostkę, która może służyć jako uniwersalny sterownik – np. zmienia jasność i kolor światła lamp. Do sterowania robotem – a nawet całym ich rojem - za pomocą aktywności ludzkiego mózgu może posłużyć sprzęt zbudowany przez młodych Szwajcarów. Anselm von Vangenheim z Niemiec wykazał, że można zbudować robota skaczącego na jednej nodze.
Mając na uwadze powszechne w zamożnych krajach marnotrawstwo jedzenia, Lilliane Steiner, Elena Olympia Seitaridis i Fabian Kasper opracowali bogato ilustrowaną książkę „Lebensmittel” poświęconą ludziom, którzy do żywności mają większy szacunek – np. odżywiając się tym, co wyrzucą inni. Natomiast dwaj Litwini ustalili, że aby przyspieszyć kiełkowanie roślin warto wcześniej nasiona poddać działaniu hałasu.
Marketa Pitrova z Czech zajęła się zagadnieniem fałszowania żywności, zwłaszcza mięsa. Inna Czeszka, Thi Thu Giang Tran badała przeciwnowotworowe właściwości pochodnych ferrocenu i tytanocenu, potencjalnych leków na raka jajnika. Młodzi naukowcy z Irlandii wykazali, iż zły przykład dawany dzieciom przez rodziców to ważny czynnik w rozwoju alkoholizmu.
Reprezentujący Austrię Michael Beyrhamer i Florian Thaler zbudowali bioreaktor, w którym można hodować ścięgna do przeszczepów – na razie szczurze. Szilvia Kiraly z Węgier buduje z komórek macierzystych sztuczne naczynia krwionośne.
Avner Arie Okun i Ori Lavi z Izraela badali antybiotykooporność bakterii Deinococcus radiodurans. Korzystając z potężnego francuskiego synchrotronu ustalili strukturę przestrzenną rybosomu bakterii – czyli komórkowej fabryki białek. Dzięki temu łatwiej będzie tworzyć antybiotyki blokując rybosom.
Biogaz już się spopularyzował, ale trzech młodych Niemców podeszło do zagadnienia inaczej - udoskonalili metodę produkcji metanu z dwutlenku węgla i wody przy użyciu nadwyżek energii elektrycznej. W taki sposób można jednocześnie ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przechować na mniej sprzyjający okres energię dostarczoną np. przez turbiny wiatrowe.
Maltańczyk Enrico Zammit Lonardelli użył enzymu zawartego w czerwonych jabłkach do blokowania alergii na roztocza kurzu domowego. Włoch Alvaro Maggio opracował metodę wykorzystania skórek owoców do wychwytywania z wody zanieczyszczających ją metali ciężkich. W podobnym celu – do oczyszczania wody ze związków arsenu – Szwajcarzy zastosowali cząsteczki superparamagnetyczne.
Mając na uwadze zagrożenie atomowym terroryzmem młodzi Turcy opracowali nowy –znacznie skuteczniejszy i tańszy od ołowiu materiał na bazie boru, który chroni zarówno przed promieniowaniem gamma, jak i neutronami. Może być nanoszony w postaci farb.
Nasi reprezentanci też mają się czym poszczycić. Dominika Bakalarz z Opola i Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego opracowały Origami BioBandage - mający wiele potencjalnych zastosowań w medycynie bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste i hydroksyapatyt. Może on znaleźć zastosowanie np. u pacjentów z osteoporozą.
Michał Bączyk z Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Czyż z Nadarzyna badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek).
Sara Berent z Gdyni wykazała, że olejki eteryczne mogą chronić plony przed bakteriami i grzybami. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy.
Paulina Drożak z Lublina korzystając z powszechnie dostępnych danych odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i aktywnością słoneczną. Jej zdaniem klimat będzie się oziębiał, a nie ocieplał.
W poniedziałek poznamy zwycięzców tegorocznego EUCYS. Przewidziano także szereg nagród dodatkowych.