Przyszłość nadeszła wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Podczas gdy Elon Musk zapowiada, że za jakieś trzy do pięciu lat rozwiązane zostaną wszystkie problemy techniczne z samoprowadzącymi się autami, jeden z twórców Skype, Silver Keskküla, twierdzi, że już dziś maszynowa inteligencja na wielką skalę… hoduje ludzi.
Oczywiście nie chodzi o dystopijne wizje rodem z Matriksa. Na tak nieefektywne zasilanie maszyn jeszcze pewnie długo poczekamy – jeśli AI będą kiedyś hodowały ludzi w tym celu, to tylko z czystej maszynowej złośliwości. Panu Keskküli chodzi o coś znacznie bardziej subtelnego – o wpływ słabych sztucznych inteligencji, wykorzystywanych dziś do rozwiązywania problemów, które określilibyśmy jako problemy społecznej natury.
Najbardziej rzucają się w oczy konsekwencje istnienia serwisów randkowych, które wykorzystują logikę rozmytą i maszynowe uczenie się do łączenia ze sobą par podług wzajemnych zainteresowań i dopasowania charakterów. Z tak powstałych związków rodzą się już tysiące dzieci, a psychologowie twierdzą, że trwałość takich rodzin w niczym nie ustępuje tym, które powstały w sposób tradycyjny. Biolog populacyjny zwróci zaś zapewne uwagę, że serwisy takie, pozwalając zapoznać „drugie połówki” z odległych geograficznie miejsc, przyczyniają się do zwiększenia heterozygotyczności potomstwa.
Ale to przecież nie koniec – dzisiaj słabe AI angażowane są praktycznie na każdym etapie transportu ludzi z miejsca na miejsce, to za ich pomocą znajdujemy najlepsze połączenia lotnicze, to one przygotowują długoterminowe prognozy pogody. W ten sposób sztuczna inteligencja zaczyna decydować o tym, gdzie trafią ludzie. Bez zamysłu, bez intencji, wszystko w imię optymalizacji procesów – czy z czasem doprowadzi to do powstania optymalniejszej populacji?
Keskküla chce do tego dołożyć własną cegiełkę. Uruchomił właśnie do testów usługę Teleport.org, określaną jako serwis randkowy, łączący ludzi z miejscami. Pytanie brzmi – jakie miasto jest najlepsze dla kogoś takiego jak ty? Sztuczna inteligencja, która udzieli na to pytanie odpowiedzi, pomoże w realizacji pięknej wizji, w której to łatwość podróżowania i dostępność wiedzy o warunkach życia sprawią, że to państwa i miasta będą rywalizowały o obywateli, a nie odwrotnie.
O ile bowiem pojęcie najlepszego miejsca na świecie nie ma sensu, to sens może mieć pojęcie najlepszego miejsca dla ciebie, tu i teraz – zgodnego z twoimi obecnymi wartościami, potrzebami i możliwościami finansowymi. W przyszłości może się to oczywiście zmienić, ale jak zauważa współtwórca Skype'a, wolni ludzie się przemieszczają, czy to wspomagani przez AI, czy nie.
Sięgnijcie więc po Teleport.org i chociaż sprawdźcie, czy czasem gdzie indziej nie byłoby Wam lepiej.