Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Poznań/ Budowa pierwszego polskiego aparatu do radioterapii śródoperacyjnej.
Artykul
Kategoria : Medycyna
Dodany : 20.10.2019 23:08
Komentarze : 0



Za trzy lata ma być gotowy pierwszy polski aparat do radioterapii śródoperacyjnej. Urządzenie ma być o połowę tańsze od sprzętu zagranicznego. Prototyp aparatu zbudowano w Narodowym Centrum Badań Jądrowych przy współpracy Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Dr n. med. Bartosz Urbański z Oddział Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu podkreślił w czwartek, że naświetlanie pacjenta w czasie zabiegu chirurgicznego skraca czas leczenia szpitalnego o tydzień. „Dzięki temu możemy leczyć więcej chorych” – powiedział Urbański.

„Nie ma lepszej sytuacji, żeby napromienić miejsce po wyciętym guzie, niż sytuacja, kiedy chirurg dopiero co wyciął ten guz. Błąd +geograficzny+ w tym przypadku jest minimalny” – wyjaśnił.

Obecnie około 30 proc. chorych na raka piersi w Centrum jest poddawanych tego typu naświetlaniom. „Każdy zabieg radioterapii śródoperacyjnej w Polsce jest deficytowy, dlatego że wycena tej procedury jest poniżej kosztów jej stosowania” – zaznaczył Urbański.

Według lekarza obniżenie wycen za radioterapię generuje w samym tylko Wielkopolskim Centrum Onkologii dług rzędu 1,5 mln zł miesięcznie. „To wynika z tego, że już po raz trzeci planuje się obniżyć wycenę za procedury śródoperacyjne radioterapii. Szpitale onkologiczne popadają w długi właśnie z tego powodu” – powiedział lekarz.

Według poznańskich lekarzy z WCO, sposobem na „wyjście z niedofinansowania” tej procedury jest właśnie opracowanie polskiego urządzenia do tego typu radioterapii. „Mamy na rynku w zasadzie dwie lub trzy firmy, które produkują tego typu aparaty i oczywiście one dyktują warunki, musimy się im poddać, bo nie ma alternatywy” – wyjaśnił Urbański.

„Aparat komercyjny, najczęściej kupowany, kosztuje około 10 mln złotych. Myślimy, że (cena za) aparat polski nie przekroczy kwoty pięciu milionów złotych” – powiedział dr Urbański.

Prototyp polskiego aparatu do radioterapii śródoperacyjnej jest obecnie udoskonalany. Lekarzom zależy na tym, by nowe urządzenie było bardziej mobilne niż wykorzystywany obecnie sprzęt. „Musimy stołem z pacjentką podjechać pod aparat, a ten nowy aparat ma podjechać do pacjenta, czyli to ma ułatwić leczenie” - wyjaśnił.

Według danych podawanych przez lekarzy w 2018 r. w całym kraju przeprowadzono ponad 93 tys. radioterapii, o 3 tys. więcej niż rok wcześniej i o 30 tys. więcej niż w 2013 roku.

Dr. n. med. Magdaleny Fundowicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii podkreślała, ma to związek m.in. z rosnącą liczbą tzw. zabiegów oszczędzających u pacjentek cierpiących na raka piersi.

„Na całym świecie, ale również w Polsce, nie okalecza się pacjentek. Jest to leczenie oszczędzające, czyli z zachowaniem piersi, ale również z zachowaniem węzłów chłonnych” – tłumaczyła dr Fundowicz.

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii liczą, że prace nad polskim aparatem do radioterapii śródoperacyjnej zakończą się za trzy lata. (PAP)



źródło: pap
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.