W środę rozpoczyna się budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej. Warta prawie 25 mln inwestycja jest realizowana w Czyżynach i ma służyć m.in. walce ze smogiem. Budowa ma się zakończyć do połowy 2022 r.
Prace w nowej jednostce prowadzić będą uczeni z Politechniki Krakowskiej, głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej.
„Niewątpliwie jest to laboratorium unikatowe w skali kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie to fantastyczne narzędzie do walki ze smogiem, kontrolowaniem go i do poprawy jakości powietrza” – mówił na ubiegłorocznej konferencji prasowej zapowiadającej budowę ówczesnych rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior. Dodał, że uczelnia od wielu lat starała się o to, aby utworzyć takie laboratorium.
Placówka umożliwi prowadzenie szerokiego zakresu badań z dziedziny efektywnej redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. Ich wyniki dostarczą planistom, projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzę, przydatną podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących.
W budynku zaprojektowano dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m szerokości i 24 m długości dla większego tunelu oraz 8 m szerokości i 21 m dla mniejszego tunelu. Tunele aerodynamiczne pozwalają na analizę coraz większej ilości danych i w coraz większym stopniu mogą odtwarzać realne warunki otoczenia.
Całkowita wartość projektu to ponad 24,6 ml zł, z czego 17, 7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Przetarg na prace budowlane wygrała firma Polbau Sp. z o.o.