Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu ukazał się pierwszy Service Pack dla Windows 7 i Server 2008 R2 dla abonentów MSDN i TechNet.
Pakiet aktualizacji występuje w trzech wariantach: jednym dla OS-ów 32-bitowych i dwóch dla 64-bitowych systemów Windows (x64 i Itanium). Wszystkie pakiety aktualizują zarówno Windows 7, jak i Server 2008 R2, albowiem obydwa systemy bazują na tym samym jądrze. Wielkość pakietów poprawkowych dla poszczególnych edycji systemów wynosi 550 MB (x86), 925 MB (x64) oraz 525 MB (Itanium).
SP1 jest przede wszystkim kolekcją poprawek hotfix i łat, których przegląd umieszczono tutaj. Właściwie nie znajdziemy nowych funkcji, Microsoft wymienia jedynie RemoteFX (przyspieszane sprzętowo wyświetlanie grafiki 3D w sesjach zdalnego pulpitu, które działa jedynie w kombinacji z Serverem 2008 R2) i Dynamic Memory (dynamiczne przypisywanie obszarów pamięci roboczej systemom gościom pod systemami Windows Hyper-V Server 2008 R2). Na krótko przed zakończeniem prac nad SP1 ogłoszono, że dzięki temu pakietowi Windows 7 po raz pierwszy będzie obsługiwał także rozszerzony zestaw instrukcji procesora AVX (Advanced Vector Extensions).
Od 22 lutego SP1 będzie można pobrać samodzielnie lub za pośrednictwem funkcji Windows Update. Tak krótki czas od ukazania się zestawu poprawek w serwisach MSDN i TechNet do udostępnienia wszystkim jest nietypowy. Wcześniej bowiem okres ten nierzadko trwał wiele miesięcy. Nie oznacza to jednak, że tym razem Microsoft wyjątkowo pospieszył się z wydaniem pakietu aktualizacji dla Windows. Można raczej przypuszczać, że koncern z Redmond wyjątkowo długo zwlekał z umieszczeniem Service Packa w usługach MSDN i TechNet. Numer wersji Build (7601.win7sp1_rtm.101119-1850) SP1 mówi bowiem, że pakiet jest gotowy od 19 listopada.
Instalacja SP1 trwa ponad godzinę. Pod Windows 7 można go zainstalować jedynie wtedy, jeżeli wcześniej zainstalowany zostanie liczące ponad 30 MB "narzędzie przygotowania systemu do aktualizacji". Jest ono oznaczone symbolem KB977821, a więc najwyraźniej nie ma nic wspólnego z aktualizacją KB976902, którą Microsoft w swoim czasie również dystrybuował jako narzędzie przygotowujące do instalacji Service Packa za pośrednictwem Windows Update.
Już teraz ze stron Microsoftu można pobrać oficjalną dokumentację dla SP1, a także zaktualizowaną wersję Windows Automated Installation Kit (WAIK).