Wirtualizacja jest techniką stosowaną zarówno w centrach danych, małych serwerowniach czy też po prostu na zwykłych stacjach roboczych. Prezentujemy 5 wartych uwagi projektów wirtualizacyjnych opartych na open source.
Wirtualizacja znalazła się w głównym nurcie technologii dla dużego biznesu, choć jest atrakcyjnym rozwiązaniem nie tylko dla tych największych. Coraz trudniej spotkać miejsca, gdzie systemy instalowane są wyłącznie na fizycznych maszynach. Tacy gracze, jak VMware czy Microsoft mocno inwestują we własne produkty pozwalające na uruchamianie wielu systemów operacyjnych na pojedynczej maszynie, zaś podstawowych wersji hiperwizorów tych firm można używać za darmo. Dostępne są także rozwiązania typu open source.
Prezentujemy pięć rozwiązań typu FOSS (Free Open Source Software), które mogą zapewnić efektywną konsolidację infrastruktury.
KVM (Kernel-based Virtual Machine) nie jest tak szeroko rozpowszechniony, jak inne hiperwizory typu open source, ale zdobywa coraz szersze uznanie. KVM jest pełnym hiperwizorem, opartym na jądrze. Może obsługiwać zarówno maszyny wirtualne pracujące pod Windows, jak i pod Linuksem. Komponent KVM jest dołączany do Linuksa wersji 2.6.20. jądra i może zapewniać dobry poziom integracji z resztą systemu operacyjnego. KVM otrzymał duże wsparcie pod koniec roku 2008, kiedy Red Hat przejął firmę Quamranet, zajmującą się jego projektowaniem. W najnowszej, komercyjnej wersji RHEL 6 - firma zrezygnowała z hiperwizora Xen, decydując się na wirtualizację opartą na KVM. Licencja: GPL.
Xen rozpoczął swój żywot na Uniwersytecie Cambridge jako projekt sponsorowany przez Microsoft i stał się de facto standardem hypervisora dla Linuksa. Xen obsługuje zarówno parawirtualizację, jak i wirtualizację wspieraną sprzętowo ($hardware assisted$), w zależności od tego, czy maszyna wirtualna jest odpowiednio zmodyfikowana. Wirtualizowanym systemem może być Linux lub Windows, ale przytłaczająca większość gości to odmiany Linuksa, zwłaszcza w zakresie usług hostingu. Zaletą Xen jest stosunkowo niewielkie obciążenie zasobów sprzętowych. Dwa lata temu kilku komercyjnych dostawców oprogramowania, w tym Novell i Oracle, wybrało Xen, a następnie komercyjna firma XenSource zajmująca się rozwojem Xen została przejęta przez Citrix.
OpenVZ to wirtualizacja dla Linuksa oparta na koncepcji kontenera, która stała się dosyć popularna wśród dostawców usług hostingu opartych na tym systemie, pozwalających na zapewnienie niedużym kosztem wirtualnych serwerów prywatnych. Pozwala na niezależne uruchomienie kilku systemów wirtualnych używających wspólnego jądra, co jest też pewnym ograniczeniem (brak możliwości zmiany jądra). Kontenery OpenVZ zapewniają te same usługi, co oddzielne hosty i porównywalną względem rodzimej wydajność. OpenVZ jest oparta na zmodyfikowanym jądrze wersji 2.6.18. OpenVZ jest rdzeniem komercyjnego rozwiązania wirtualizacyjnego (Parallels Virtuozzo Containers) oferowanego przez szwajcarską firmę Parallels. Producent zapewnia komercyjne wsparcie tego rozwiązania. Niewiele napisano o zastosowaniu OpenVZ/Parallels w przedsiębiorstwach, ale system zyskał pochwały użytkowników. Licencja: GPL.
VirtualBoxjest narzędziem open source przeznaczonym do wirtualizacji stacji roboczych, zaprojektowanym przez niemiecką firmę Innotek, która w lutym 2008 r. została kupiona przez Sun Microsystems. Od momentu przejęcia Sun przez Oracle (styczeń 2010 r.), projekt VirtualBox jest nadal rozwijany i pod koniec roku 2010 wydano wersję 4.0 tego rozwiązania. VirtualBox pracuje na platformach Windows, Linux, Solaris oraz MacOS X, i może gościć wszystkie te systemy. Chociaż VirtualBox jest głównie używany na desktopach, jest też pełną aplikacją wirtualizacji i można go stosować na serwerach. Edycja VirtualBox z zamkniętym kodem źródłowym jest dystrybuowana jako "pakiet poszerzony" i oferuje takie mechanizmy, jak wsparcie RDP i USB. Licencja: GPL i CDDL.
Lguest jest interesującym projektem wirtualizacji, rozpoczętym przez australijskiego programistę Paula "Rusty" Russela. Projektowany z myślą o Linuksie, Lquest pozwala wielu kopiom tego samego jądra pracować obok siebie. Chociaż nie jest to pełny hiperwizor, to wyróżnia się łatwością użycia i wykorzystuje ten sam obraz jądra dla goszczącego i wirtualizowanego systemu operacyjnego. Choć nie ma zbyt wielu informacji o tym wykorzystaniu Lguest w środowiskach komercyjnych, samo rozwiązanie wydaje się interesujące. Licencja: GPL.