Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Niemieccy naukowcy odkryli sekwencję trzęsienia ziemi w Japonii.
Artykul
Kategoria : Ciekawostki
Dodany : 22.03.2011 12:40
Komentarze : 1



Społeczność międzynarodowa była zaskoczona i przerażona obrazami zniszczeń i tragedii towarzyszących trzęsieniu ziemi w japońskim regionie Sendai w dniu 11 marca. Według obecnych szacunków w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami zginęło ponad 6 000 osób. Bardzo niska temperatura oraz zagrożenie promieniowaniem z elektrowni jądrowej Fukushima w dalszym ciągu obezwładniają społeczność wyspy.



Trzęsienie ziemi miało siłę 8,9 stopnia w skali Richtera i należało do najsilniejszych w historii świata. Niemieccy naukowcy przedstawili dowody, że przed trzęsieniem nastąpiła seria prawie równie silnych wstrząsów poprzedzających. Badacze z niemieckiego Centrum Badań Geofizycznych (GFZ) stworzyli animację przedstawiającą całą sekwencję wstrząsów, począwszy od 8 marca - dwóch dni przed trzęsieniem, w wyniku którego wiele osób straciło życie, a lokalne społeczności zostały sparaliżowane.



Odkrycia te pokazują następującą kolejność wydarzeń. Po spokojnym 8 marca kolejnego dnia nastąpił wstrząs poprzedzający o sile 7,2 w skali Richtera niemal dokładnie w tym samym punkcie, w którym znajdowało się epicentrum tsunami i trzęsienia ziemi z 11 marca. Pomimo powolnego zmniejszania się tej aktywności, od tamtego dnia codziennie rejestrowano wstrząsy o sile do 6 stopni w skali Richtera. Od 9 marca w regionie Honsiu zarejestrowano łącznie 428 wstrząsów poprzedzających. Rongjiang Wang i Thomas Walter, naukowcy z instytutu GFZ, odkryli także, że z powodu przemieszczeń poziomych wyspa Honsiu przemieściła się nawet o 5 metrów na wschód.



Źródło trzęsienia ziemi, czyli punkt, w którym podczas trzęsienia nastąpiło przemieszczenie pomiędzy szelfami kontynentalnymi, zostało odtworzone z wykorzystaniem pomiarów systemu GPS. Następnie naukowcy wykorzystali te dane do obliczenia pionowego przemieszczenia dna morskiego, które w tym przypadku dotyczyło obszaru o długości około 500 km i szerokości 100 km. Symulacje komputerowe przeprowadzone przez naukowców pokazały, że podczas trzęsienia na styku płyty pacyficznej z Japonią nastąpiło przesunięcie o około 25 metrów. Płyta pacyficzna stanowi długą oceaniczną płytę tektoniczną leżącą pod Oceanem Spokojnym. Niektóre dane sugerują nawet przemieszczenie poziome dochodzące do 27 metrów oraz przemieszczenie pionowe wynoszące 7 metrów.



Katastrofalne w skutkach tsunami było spowodowane nagłym podniesieniem morza nawet o 7 metrów. Wypiętrzenie w centrum trzęsienia ziemi u wybrzeży Japonii także zostało zbadane przez naukowców.

Andrey Babeyko i Stephan Sobolev, naukowcy instytutu GFZ, przeprowadzili modelowanie rozchodzenia się fal tsunami na Pacyfiku oraz ich wysokości w ciągu pierwszych 16 godzin. Obliczono, że wysokość fal na otwartym Pacyfiku przekraczała 1 metr, co odzwierciedla niepohamowaną siłę trzęsienia ziemi.

W miarę zbliżania się fali do linii brzegowej siła tsunami ulega zwielokrotnieniu. Prędkość rozprzestrzeniania się tsunami zależy także od głębokości wody. W przypadku wód płytkich osiągana prędkość wynosi około 30-50 km/h, natomiast w przypadku głębokich oceanów wzrasta ona do przeszło 800 km/h. Na obszarze głębokiego, otwartego morza grzbiety fal są nieszkodliwe i niskie; ich wysokość przeważnie mieści się w granicach 30-80 cm. W miarę zbliżania się do wybrzeża, szczególnie w przypadku płytkich zatok, wysokość fal może przekraczać 10 metrów, a w skrajnych przypadkach wynosi od 30 do 50 metrów. Zalewane są wtedy obszary do kilku kilometrów w głąb lądu.

Obecne wydarzenia w Japonii pokazują, jak ważne i pilne jest poznanie przyczyn i wzorców ruchów ziemskich.


Więcej informacji: Niemieckie Centrum Badań Geofizycznych

źródło: gfz
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.