Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950



  Nowy 10-letni plan dotyczący grafenu o wartości miliarda euro .
Artykul
Kategoria : Nowe technologie
Dodany : 10.05.2011 09:06
Komentarze : 2



Grafen, nowa substancja pochodząca ze świata manipulacji materią w skali atomowej, może stać się cudownym materiałem XXI w. Odkrycie jego wartości dla technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) stanowi główny przedmiot działania koordynacyjnego GRAPHENE-CA, dofinansowanego z tematu "Pomysły" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Grafen to dwuwymiarowa, krystaliczna forma węgla - pojedyncza warstwa atomów węgla ułożonych w sześciokąty z jednym atomem w każdym węźle. Jako że są to wolno stojące obiekty, panowało przekonanie, że niemożliwe jest stworzenie - ani nawet istnienie - takich dwuwymiarowych kryształów, aż do 2004 r. kiedy to fizycy z Uniwersytetu w Manchesterze faktycznie wytworzyli grafen.

Jako kryształ dwuwymiarowy grafen jest zupełnie niepodobny do trójwymiarowych materiałów takich jak krzem. W odróżnieniu od innych materiałów, w grafenie elektrony poruszają się bezkolizyjnie na dużych odległościach, nawet w temperaturze pokojowej. Dzięki temu zdolność elektronów do przewodzenia prądu elektrycznego jest od 10 do 100 razy większa niż w przypadku półprzewodników. To czyni z grafenu obiecującego kandydata do przyszłych zastosowań w elektronice.



Działanie GRAPHENE-CA ma na celu zbadanie potencjału grafenu zarówno w kontekście tradycyjnych, jak i radykalnie nowych zastosowań TIK. Gromadząc przedstawicieli wielu dyscyplin i zajmując się szerokim zakresem zagadnień, od podstawowego poznania właściwości materiału po produkcję grafenu, ta ambitna inicjatywa zapewni zorganizowane plany nowych, niezbędnych badań i ścieżek wdrażania rentownych przemysłowo technologii.

Dziewięciu partnerów aktywnie zaangażowanych w badania nad grafenem i działania sieciujące to: uniwersytety w Manchesterze, Lancaster i Cambridge w Wlk. Brytanii, Kataloński Instytut Nanotechnologii w Hiszpanii, Gesellschaft für Angewandte Mikro- und Optoelektronik mbH (AMO GmbH) w Niemczech, Europejska Fundacja Nauki, Włoska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych, Nokia Corporation oraz koordynator Politechnika Chalmers w Szwecji.



Rozpoczęte 1 maja 2011 r. działanie GRAPHENE-CA otworzy drogę 10-letniej inicjatywie flagowej GRAPHENE (Rewolucje grafenowe w TIK i innych obszarach) o wartości 1.000 mln EUR w ramach programu Przyszłe i Powstające Technologie (FET). Plan działań flagowej inicjatywy zostanie przedłożony Komisji Europejskiej w 2012 r., po to by inicjatywa GRAPHENE stała się jednym z dwóch aktywnych działań flagowych w 2013 r.


źródło: youtube, "Grafen wprowadzi Polskę do pierwszej ligi"

Inicjatywa flagowa GRAPHENE zgromadzi dużą, interdyscyplinarną, europejską społeczność naukową, w tym ponad 130 grup badawczych funkcjonujących jako zrównoważony inkubator nowych gałęzi zastosowań TIK opartych na grafenie, zapewniając przedsiębiorstwom europejskim odegranie głównej roli w tym fundamentalnym zwrocie technologicznym w ciągu następnych 10 lat.


źródło: youtube, "Pawlak: Z grafenem trzeba przebić się przez lobby"

Kierownik inicjatywy GRAPHENE-CA, profesor Jari Kinaret z Politechniki Chalmers powiedział: "Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie pełnego potencjału grafenu wywrze ogromny wpływ na ogół społeczeństwa i jesteśmy zachwyceni tym, że Komisja Europejska podziela nasz pogląd i wierzy w nasze skoncentrowane i otwarte podejście do postępu."


źródło: Politechnika Chalmers, Inicjatywa flagowa GRAPHENE
  



^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.